„Šikovný kluk“ z Viamontu, který prodal Slavii. Život a byznys exministra Aleše Řebíčka
Stavební a dopravní firma Viamont, u jejíhož zrodu stál, získala během jeho působení ve vysoké politice veřejné zakázky za zhruba 14 miliard korun. Její spoluzakladatel, tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček, s ní ale již v té době prý neměl nic společného. „Kluci jsou asi šikovní,“ komentoval Řebíček raketový vzestup firmy.
Dnes, o šest let později, je jméno Řebíček spojováno hlavně s fotbalovou Slavií. Aleš byl jejím prezidentem, jeho bratr Adam finančním ředitelem a předsedou představenstva. Teď byla zveřejněna informace, že Slavii prodali čínským investorům (60%) a českému podnikateli Jiřímu Šimáněmu.
Oba bratři za sebou mají bohatou minulost, o kterou se zajímala i policie. Zatímco Alešovi případný střet zájmů ani další podezření policisté nikdy neprokázali, Adam dodnes čelí obžalobě, že jako bývalý policista zneužíval své pravomoci (o zrušení zprošťujícího rozsudku a vrácení případu do Teplic k novému projednání rozhodl již podruhé Krajský soud v Ústí nad Labem v dubnu).
Kontakty na politiky i Pitra
Aleš Řebíček patřil k nejkontroverznějším ministrům první a druhé Topolánkovy vlády. Z prakticky neznámého severočeského podnikatele a regionálního politika ODS se po volbách v roce 2006 stal šéfem resortu, který rozhodoval o mnohamiliardových zakázkách. Ani jeho straničtí kolegové neuměli tehdy vysvětlit, proč si premiér Mirek Topolánek vybral právě jeho.
Nejčastěji se ale hovořilo o jeho kontaktech. A to nejen na politiky z nejrůznějších stran, ale třeba i na později odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra.
Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob
Na ministerském postu vydržel Řebíček do roku 2009 (během jeho působení byl například na dálnicích zaveden elektronický mýtný systém firmy Kapsch, smlouvu ale uzavřel předchozí ministr, lidovec Milan Šimonovský). Za tu dobu si pořídil v Toskánku vilu za sto čtyřicet milionů korun a v Dubaji byt za deset milionů.
Za Viamont Slavii?
Od té doby se o Řebíčkovi veřejnost dozvídala především jako o majiteli a prezidentovi fotbalového klubu Slavia Praha. Klub koupil v roce 2011, údajně za peníze, které získal před nástupem do ministerského křesla prodejem svého podílu ve firmě Viamont.
V médiích se pak každou chvíli objevovaly zaručené zprávy, komu se Řebíček chystá Slavii prodat. Oficiálně mu z ní přitom patří již jen necelé procento, protože vloni do klubu majetkově vstoupil majitel vršovického stadionu, firma Vinet Invest. Přesto Řebíček zůstával prezidentem Slavie a média o něm dál psala jako o faktickém majiteli.
Server HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity Aleše Řebíčka i lidí z jeho okolí.
Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Jako kovaný příznivec ODS nerozumím personální politice ODS. ODS jako strana je tvořena na perfektní myšlence a složena i dnes z vynikajících lidí. Že se někde vyskytují možní dacani je přirozené, protože politiku tvoří jen lidé. Tím nechci tvrdit, že pan Řebíček je dacan. Na to máme policii a soudy , které máme zatím díky staré politice ODS demokratické.
Osobně si ale myslím, že pan Řebíček je například proti panu Babišovi břídil. Už jen to, že Řebíček měl policistu jednoho, kdežto pan Babiš jich má asi sedmdesát.