Psí týden: Jak moc provokuje Zeman, jak píší čeští novináři o běžencích a jak ČEZ o miliardu přišel

Napsal/a Ondřej Neumann 7. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hned v pondělí HlídacíPes.org představil první díl unikátní analýzy na žhavé téma „běženci v českých médiích“. V následujících dnech jsme přidali další dvě pokračování. Studie je prvním pokusem odpovědět na otázku, zda české deníky (na které jsme se zaměřili) podněcují odpor k běžencům, nebo zda je vítají se stejnou intenzivní naivitou jako „sluníčkáři“.

  • Výsledky analýzy vzbudily velkou pozornost i diskuzi. Snažili jsme se o přisně neutrální postoj. Proto i v přehledu týdne si vystačíme s titulky třech publikovaných pokračování. Jak si kdo výsledky vyloží, necháváme na vás:

Jak psaly české deníky o uprchlické krizi: negativní bulvár a Právo, pozitivní LN a Deník…

Imigranti a uprchlíci v českých denících: emoce v každém desátém titulku, názor v každém třetím

TOP 11 nejbizarnějších titulků na téma běženci v českých denících (plus 1744 dalších)

 

  • Miloš Zeman vyznamenal 28. října i lidi, jejichž výběr vzbudil velké kontroverze. Obzvláště volba Miroslava Tomana starší, nositel Řádu práce a a čerstvě Medaile za zásluhy hnula mnoha pamětníkům žlučí. Své první státní vyznamenání dostal 25. března 1985 od Gustáva Husáka, druhé před pár dny na Pražském hradě od Miloše Zemana. Mezi pětatřiceti oceněnými Toman vyniká. Vedle hrdinů a význačných osobností bylo pár těch, o kterých se diskutovalo kvůli možnému stínu kolaborace s komunistickým režimem. U Tomana je taková diskuse planá. On nekolaboroval, on systém tvořil a představoval. Zmapovali jsme, jak podniká muž, kterého si cenil Husák i Zeman.

 

  • Druhým často odmítaným laureátem byl hudebník, divadelník a šašek František Ringo Čech. Navíc je prezidentův přítel. Namaloval Zvířátka obdivují píču. Napsal Šubyduby, Amerika. Dokonce premiér Bohuslav Sobotka prý zvažoval, že kvůli němu (a dvěma dalším) poruší tradici “nevměšování se” a medaili odmítne spolupodepsat.Poněkud jiný pohled nabídl Robert Malecký ve své glose: A proč ne Ringo Čech? (osobní pohled “nevzdělanýho idiota”).

 

  • Podnikatel a jeden z nejbohatších Čechů Jiří Hlavatý byl mezi těmi, kterým na státní svátek 28. října prezident Miloš Zeman na hruď přišpendlil Medaili Za zásluhy. Později vyšlo najevo, že u jména Hlavatý premiér Bohuslav Sobotka váhal s nezbytnou kontrasignací. Podle deníku Právo mu vadilo především to, že Hlavatý je aktuálně i aktivním politikem. I když poměrně čerstvě; od loňského října, kdy byl zvolen do Senátu za Babišovo hnutí ANO 2011. Zmapovali jsme jeho podnikání – ZDE.

 

  • Kvůli neplánované odstávce bloků dukovanské jaderné elektrárny může ČEZ přijít o více než miliardu korun. Za odstávkou jsou pochybnosti o kvalitě kontroly svarů na potrubí. „Muže to být přes miliardu,“ připustil na dotaz HlídacíPes.org předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes.  “Značné finanční ztráty” spojené s faktem, že tři bloky elektrárny nevyrábějí elektřinu, přiznal i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podrobnosti v tomto článku.

 

 

  • Pokud by Česká národní banka nedržela kurz české koruny nad hranicí 27 korun za euro, za rok 2014 a první polovinu roku 2015 by přirozené posilování koruny českému exportu ubralo 400 miliard korun. Ve své analýze k druhému výročí zahájení intervencí ČNB to vypočítává Asociace exportérů (AE). Bilance českého zahraničního obchodu by si podle exportérů pohoršila o 70 miliard a státní pokladna by v konečném důsledku přišla o sedm miliard korun.

 

  • Padl ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Bílek, klíčová otázka zůstává. Proč byla inspekce nečinná při vyšetřování možných klientelistických struktur v rámci policie v Olomouckém kraji? Je to otázka, kterou si kladl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), proti které ovšem stojí velice podobně formulovaný dotaz, který naopak premiérovi klade opozice. I když ze zcela jiného důvodu. Existuje totiž závažná pochybnost, zda nebyla inspekce v rámci tzv. operace Vidkun nezákonně vyřazena z akce. Více v analýze Roberta Maleckého.

 

  • Marián Kotleba, předseda a zakladatel Ludové strany Naše Slovensko podal na Slovensku trestní oznámení „na neznámého pachatele“ za propagaci sionismu. Kvůli výstavě k 70. výročí konce 2. světové války, kterou v Banské Bystrici pořádá společnost Post Bellum. To dlouhodobě mapuje životní příběhy obětí diktatur 20. století – komunismu a nacismu. Trestní oznámení směřuje na “podezření ze spáchání trestného činu podpory hnutí směřujících k potlačení základních práv a svobod”. Na konci října jej v Bánské Bystrici osobně podal tajemník Kotlebovy Ludové strany Naše Slovensko Martin Beluský.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)