Alexandr Novák (uprostřed) a členové Gryphons Most.

Pavučiny byznysu: „Jsem údržbář“, říká o svém podnikání exsenátor Alexandr Novák

Napsal/a Ondřej Neumann 24. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Bývalý senátor ODS Alexandr Novák považovaný za severočeského kmotra se už řadu let s médii nebaví. Nyní – půl roku po návratu z vězení, ale udělal výjimku a poskytl exkluzivní rozhovor Centru nezávislé investigace. HlídacíPes.org po dohodě s CNI přetiskuje část rozhovoru týkající se Novákova podnikání a majetku. Na konci článku zveřejňujeme „pavučinu“ mapující jeho život i byznys.

Před půl rokem se Alexandr Novák, bývalý primátor Chomutova a senátor ODS, vrátil z vězení, kde si odpykával čtyřletý trest za přijetí 40 milionového úplatku. Brány věznice opustil předčasně – po dvou letech od nástupu trestu.

Navzdory této nedobrovolné pauze Novák, považovaný před lety za výraznou postavu zákulisní politiky ODS,  dál točí v byznysu miliony korun.

„Žiju stejně jako předtím,“ konstatoval spokojeně Novák v rozhovoru s Eliškou Hradilkovou Bártovou z CNI. „Šel jsem ven po víc jak půlce, a když se podívám, koho pouštěj, tak jsem přesvědčen, že jsem tam byl moc dlouho.“ Z obsáhlého rozhovoru HlídacíPes.org po se souhlasem CNI publikuje pasáže týkající se Novákova majetku a podnikání. Celý si ho můžete přečíst zde.

Alexandr Novák o svém podnikání

Vrhl jste se teď do nějakého nového podnikání, máte nějaké plány?
Já mám plánů! Ale to jsou moje plány, ne vaše.

Čím se tedy v současné době živíte?
Prací.

Jakou?
Jsem zaměstnán normálně u firmy.

U které?
Real Estate.

Co tam děláte?
Co ta firma potřebuje.

A jaký je váš konkrétní post, jste manažer, ředitel..?
Údržbář (smích – pozn.red.). Já tomu prostě říkám údržbář.

Co je vaší náplní práce?
Rozhoduju třeba, jestli je nějaké zařízení ve špatném stavu, nebo není. Teď například děláme v Royalu (hotel Royal, který po návratu z vězení Novák se ženou a manžely Ježkovými koupil – pozn.red.) novou kotelnu. Chodím do práce do firmy Real Estate a normálně tam pracuju. Myslím, že jsem jim užitečnej. A nehledě na to jsem taky jejím akcionářem (smích – pozn.red.). Dělám prostě v rodinných firmách.

Kromě práce v této firmě máte nějaké konkrétní plány?
Mám velkolepé plány pořád, ale nebudu je troubit do světa, pak by mi to někdo vyfouknul.

Co máte v plánu s budovou bývalého Armabetonu, kterou firma Vaší ženy podle našich informací nedávno koupila za 10 milionů?
Já nic.

A Vaše manželka, jaké má s tou chátrající budovou plány?
Ta má, ale proč bych vám to měl vyprávět. Ona dělá svoje projekty, a já svoje.

Společně jste podle našeho zjištění koupili po Vašem návratu z vězení dvě budovy hotelů v Chomutově. Jaké tedy máte plány s nimi?
Mě hotely v podstatě nezajímají.

Tak proč jste si je koupil?
Když vám někdo dluží peníze a spadne vám to do klína, co vám zbývá. To je obchod. To ale neznamená, že když je to nechtěné dítě, že se o něj nestaráte.

V jaké výši je řádově Váš majetek?
Nebudu odpovídat.

Prodáváte domy, vlastníte nemovitosti, louky, pole, lesy, co chcete dělat s těmi všemi majetky a penězi? Je to pro vás prostředek k udržení vlivu?
Mě to baví podnikat. Nemám to nic společného s vlivem. Jaký já mám vliv?

Chcete říct, že ve svém regionu nemáte vliv?
Já?! Jmenujte, na koho já bych měl mít vliv…

Jak tedy vnímáte označení kmotr?
Tím se nezabývám. To označením ale vnímám tak, že ten, kdo jej vyslovil (bývalý předseda strany Mirek Topolánek – pozn. red.) poškodil ODS.

Kdo je tedy podle vás Alexandr Novák?
Prostý podnikatel.

Ničím nevynikáte, nelišíte se od ostatních podnikatelů?
To nevím, ale podnikám za účelem zisku a baví mě to.

Co je pro Vás motivace k tomu produkovat zisk, po čem toužíte – novém ferrari, vile u moře…?
Já to všechno nějakým způsobem mám, já si to nepotřebuju kupovat. Podnikám, protože mě to baví. Jednou udělám úspěšný, někdy neúspěšný projekt.

A ten cíl?
Mám konkrétní cíl, ale neřeknu.

Chystáte se žít za hranicemi?
Teď jsem v Česku, ale nemůžu tvrdit, že tu budu na stará kolena. Neptejte se mě, co bude za rok…

Pavučiny byznysu Alexandra Nováka

Alexandr Novák se na začátku 80. let minulého století vystěhoval do tehdejšího Západního Německa, do vlasti se vrátil hned v roce 1990. V roce 1998 se za ODS stal starostou Chomutova, v letech 2000 až 2006 byl senátorem. Vzhledem k trestnímu stíhání v kauze 40-milionového úplatku mandát neobhajoval. Zůstal ale členem Výkonné rady ODS až do kongresu v listopadu 2009.

Krátce před kongresem se jeho jméno objevilo na seznamu „krajských kmotrů“, který zveřejnil tehdejší premiér Mirek Topolánek. Novákovo jméno je spojené s černou stavbou benzinky v Jiříkově na Děčínsku nebo s rychlým „náhodným“ nákupem pozemků v Krušných horách, které pak ale potřebovala firma RWE vykoupit pro chystaný plynovod.

Novák je příkladem byznysmena, který disponuje násobně vyšším majetkem, než na který si mohl podle veřejně dostupných zdrojů vydělat. Jeho podnikání je úzce spojeno s manželkou Evou.

Byznysové vazby kolem exsenátora Nováka zmapoval HlídacíPes.org za pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode. Pro zvětšení klikněte na graf.

 

sasa 11

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)