Německý právník podal trestní oznámení na zpravodaje ruské televize – za šíření propagandy

Napsal/a Robert Břešťan 20. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Německý právník Martin Luithle podal k berlínskému státnímu zastupitelství trestní oznámení na zpravodaje ruské státní televize „Pervyj kanal“ v Německu. Za šíření dezinformací a nenávisti. 

Ruský novinář Ivan Blagij pro ruskou televizi referoval o případu údajného znásilnění třináctileté dívky pocházející z ruské rodiny žijící v Německu. Únosu a znásilnění se podle ruské televize měli dopustit uprchlíci „vzezření odněkud z  rusko německoBlízkého východu“.

Faktem je, že rodiče dívky se na policii skutečně původně obrátili s tím, že jejich dcera nepřišla domů. O den později se ale sama vrátila. „Podezření ze znásilnění se nepotvrdilo,“ citovala berlínskou policie stanice Deutsche Welle s tím, že vyšetřování ukazuje, že popsaný zločin „neodpovídá realitě“. Detaily s ohledem na věk dívky policie odmítla komentovat.

Ivan Blagij svou zprávu odvysílal 16. ledna, opřel ji především o výpověď Mariny, údajně tety dívky: „Byli tři, sotva mluvili Německy a vypadali jako z Blízkého východu. Odvezli ji někam za město,“ popisovala na kameru; informace dále převzala i další ruská média a weby.

Německá média o případu píší až v souvislosti s trestním oznámením na zpravodaje ruské televize. V této souvislosti je potřeba připomenout, že německé sdělovací prostředky čelily silné kritice za způsob (ne)referování o silvestrovských útocích na ženy v Kolíně nad Rýnem.

V Berlíně se na protest proti údajnému krytí viníků ze strany policie shromáždilo asi 250 lidí, převážně v Německu žijících Rusů, ale i členů pravicových skupin.

Právník Martin Luithle je naopak přesvědčen, že jde o typickou ukázku ruské propagandy a o podněcování nenávisti. Jde pravděpodobně o první případ, kdy by mohla být ruská propaganda a dezinformační kampaň předmětem vyšetřování, případně i soudního líčení.

 

V takovém případě by mu podle Martina Luithla za šíření nenávisti proti skupině obyvatel hrozil trest od tří měsíců až pět let. I když se německé zákony nevztahují na ruská média, německý právník argumentuje tím, že Ivan Blagij žije a pracuje v Německu a svým příspěvkem mohl oslovit až šest miliónů rusky hovořících lidí v Německu. „Považuji tento incident za vážný zásah do našeho právního řádu a za extrémně nebezpečnou aktivitu,“ říká Luithle.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)