Kapesní průvodce světem korunových dluhopisů. Co spojuje případy ministra Babiše a podnikatele Jančury?
Koaliční rada by se ve středu měla zabývat tématem korunových dluhopisů, díky kterým optimalizoval svou daňovou zátěž ministr financí Andrej Babiš. Jak včera upozornil HlídacíPes.org, podobný model zvolil i další veřejně činný miliardář, majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Přinášíme přehled otázek a odpovědí, které kolem emisí korunových dluhopisů vyvstaly.
Tento tweet ministra vnitra Milana Chovance v úterý reagoval na analýzu právníka Aleše Rozehnala: „Další veřejně aktivní miliardář se vyhýbá placení daní? A FS honí jen trhovce? Tak to ne! Téma pro zítřejší koaliční radu!“
Jak upozornil HlídacíPes.org, podnikatel Radim Jančura koncem roku 2012 založil společnost Student Agency holding se základním jměním dva miliony korun. Ta vzápětí emitovala dluhopisy za 900 milionů korun.
Právník Aleš Rozehnal o transakci říká, že do společnosti Student Agency holding žádné peníze nepřitekly, výsledkem bylo pouze snížení daňové zátěže této společnosti a absence povinnosti platit daně ze splátek dluhopisů, které plynou Radimu Jančurovi.
PŘEČTĚTE SI: Jančura v Babišových stopách. Emise korunových dluhopisů Student Agency vypadá jen jako papírová hra
Radim Jančura: Z korunových dluhopisů chceme financovat expanzi na železnici
K ministru Chovancovi se přidal i předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Ministr Babiš a podnikatel Jančura mají společnou zálibu: jak díky korunovým dluhopisům neplatit daně. Co na to daňová správa?“ napsal v úterý premiér.
Daňová správa, jejíž reakci získal server iDnes.cz, konstatuje, že informace z daňového řízení jsou neveřejné, případem se nicméně podle všeho zabývá:
„Zaznamenali jsem Vámi zmíněný podnět. Správa daně je neveřejná a správce daně má ze zákona povinnost mlčenlivosti. Proto Vám nemůžeme poskytnout žádné informace týkající se konkrétního případu.“
HlídacíPes.org ve spolupráci s právníkem Alešem Rozehnalem nabízí stručného průvodce světem korunových dluhopisů a sporných bodů kauz vicepremiéra Babiše a podnikatele Jančury:
- Co jsou dluhopisy?
Dluhopis je cenný papír, který právně potvrzuje úvěrový vztah mezi emitentem dluhopisu a jeho vlastníkem a má sloužit k financování podniků.
Ani v případě Agrofertu, ani v případě Student Agency k financování podniku použity nebyly.
- Andrej Babiš a dluhopisy Agrofertu
Agrofert vydal předmětné korunové dluhopisy v roce 2012, avšak v této době očividně žádné dluhopisové financování nepotřeboval.
Za tyto dluhopisy v tomto období Agrofertu Andrej Babiš nezaplatil; ani Agrofert nevyužil možnosti umístit tyto dluhopisy na volný trh.
Agrofert emitoval korunové dluhopisy dne 28. 12. 2012, tedy dva dny před koncem daňového zvýhodnění, které tyto dluhopisy přinášely, a to aniž by získal finanční prostředky, které mají dluhopisy přinášet.
Korunové dluhopisy Agrofertu přinesly finanční prostředky této společnost až o rok později, avšak v době, kdy již daňové zvýhodnění korunových dluhopisů neplatilo.
Pokud tedy Agrofert pocítil potřebu dluhopisového financování v roce 2013, měl tento investiční nástroj emitovat v tomto roce. Taková emise by však úsporu na daních ani Agrofertu, ani Andreji Babišovi nepřinesla.
Je možno s úspěchem pochybovat i o potřebě financování Agrofertu prostřednictvím dluhopisů v roce 2013, protože v tomto roce dosahoval stav peněžních prostředků a účtů v bankách Agrofertu téměř pěti miliard Kč.
Agrofert měl navíc k dispozic bankovní úvěrové financování, které by bylo pro Agrofert levnější.
- Radim Jančura a dluhopisy Student Agency
Student Agency Holding nepřinesly dluhopisy finance dosud žádné, i když již k dnešnímu dni jí vznikla povinnost na úrocích 450 milionů Kč.
S nadsázkou se dá říct, že pro Student Agency Holding nebyly dluhopisy zdrojem financování, ale zdrojem zadlužování.
PSALI JSME: Andrej Babiš při vysvětlování příjmu přes půl miliardy zamlčuje klíčová fakta
- Podmínky pro emisi dluhopisů
Při emisi dluhopisů musí být zveřejněny emisní podmínky, které musí obsahovat lhůtu pro upisování emise dluhopisů, způsob a místo upisování dluhopisu, způsob a lhůtu předání dluhopisů jednotlivým upisovatelům a způsob a místo splácení emisního kurzu upsaného dluhopisu.
Předpokládá se tedy, že možnost úpisu bude otevřena třetím osobám.
Jak Agrofert, tak Student Agency Holding veřejnost úpisu nesplnily.
Dluhopisy Student Agency holding ale v pravém slova smyslu splaceny nebyly, protože namísto splacení byla pohledávka na splacení emisního kursu započtena s pohledávkou na zaplacení ceny podílů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Osvědčené taktika dacanů je odvádění pozornosti od své osoby. Taktika, kdy zloděj volal chyťte zloděje vyhrála volby. Současná taktika s EET a nahánění malých podnikatelů zase odvádí pozornost od těch největších podnikatelských es. Tato taktika je zaměřena na chudáky co sledují jen TV nebo si maximálně koupí Blesk nebo Pestrý svět a stačí jim blafy našeho prezidenta. Miliardáři si mohou v klidu mastit kapsu penězi.
Myslím, že byznys je byznys a poradci kolem Babiše a Jančury vymysleli, jak očurat stá a výmysl uvedli do praxe. Potud to není nic špatného, ale v době, kdy se oba začali angažovat v politice a pouštěli do veřejnosti, že oni jsou ti čistí čeští podnikatelé už překročili hranici důvěryhodnosti, neboť nemorálně zneužili mezery v zákonu. O korunové dluhopisy se zasadil tehdejší ministr financí Kalousek, který takto hodlal řešit ekonomickou krizi ČR a nabídl občanům možnost nákupu státních dluhopisů na pětileté období, kdy bude český občan osvobozen od placení úroků z výnosu. Tyto dluhopisy byli veřejně dostupbé všem, kdo měl zájem o jejich zakoupení.
U dluhopisů vydaných Agrofertem, ani StudentAgency nic takového neproběhlo a korunové akcie si pouze zakoupili majitélé obou firem, jako fyzické osoby. To je ten nemorální podvod, který oba svádějí na Kalouska.
Nevíte, o čem píšete. Přečtěte si zákon o dluhopisech, můžete je vydat i vy a nic nezveřejňovat. Podívejte se, jak tato úprava vznikla: Přílepkem – tedy pozměňovacím návrhem hospodářského výboru sněmovny. Kdo za ním asi stál? A kdo vymyslel ono přechodné ustanovení, podle kterého se úroky zdaňovují až pro dluhopisy vydané v roce 2013? Takže pátrejte a potom piště.
Děkujeme. Přesně to děláme. Pátráme a potom píšeme.
A dobře děláte. Patří Vám za to dík.
Pátrat není ani moc třeba. Je jasné, že účelem zákona o korunových rukopisech nebylo, aby Babič a Jančura si je smi vydali a od svých firem zpět koupili. O tom že to udělali aby ušetřili na daních, může pochybovat jen naivka jakou svět dosud neviděl, nebo hlupák téhož druhu. Pokusit se předstírat, že o daně nešlo, může pak jen aktér sám. A to je ten neodpustitelný morální poklesek, veřejně činnému individuu neodpustitelný! Víme Jaroslav Schulz? Šetřte dech.
Omlouvám se a opravuji: … dluhopisech …; místo … rukopisech …
Výmysly právníkovy dosáhly vrcholu.
„úvěrový vztah mezi emitentem dluhopisu a jeho vlastníkem a má sloužit k financování podniků.“
Probůh jakých podniků, všech, celého světa.
„avšak v této době očividně žádné dluhopisové financování nepotřeboval.“
Pan právník vidí do všech hlav a určí co je očividné a co není. Kdo co potřebuje a co nikoli.
„přinesly finanční prostředky této společnost až o rok později, avšak v době, kdy již daňové zvýhodnění korunových dluhopisů neplatilo.“
Vcelku by stačilo, kdyby si pan právník přečetl patřičný zákon a nefabuloval. Nikde v zákoně nebylo, že by cenné papíry musely být zaplaceny. Zákon velel: Cenný papír, obsahuje-li všechny náležitosti stanovené pro něj právním předpisem, je řádně vydán…..nebo že se nestal zákonem stanoveným způsobem majetkem svého prvního nabyvatele
Probůh kam jsi Bože zasel rozum.
Bóže, to je řečí kvůli tomu. že si bohatí mastí kapsu! Přece čím více bude bohatých a bohatších našich občanů, tím lépe! Je to vizitka toho, že se nám daří a že se najdou závistivci, to k nám patří, už jsme takoví. Je kapánek mizérie, že i ti nejbohatší místo toho, aby nám nechali aspoň nějaké drobné, tak i korunové položky jsou jim dobré a tedy s chutí a pomocí „daňáků“ škubou chudinu (stát) na daních ohánějíce se legalitou (Kalouskovou).