Exekuce. Diag Human zablokoval Česku účty u 24 bank v Lucembursku

Napsal/a Robert Břešťan 17. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Na příkaz lucemburského vrchního exekutorského úřadu byly již v pátek 12. května jménem společnosti Diag Human zmrazeny účty České republiky ve 24 různých bankovních domech v Lucembursku. Ve prospěch firmy Čechošvýcara Josefa Šťávy může být zajištěna finanční hotovost až do výše 484,2 milionu eur.

Jde o účty ve významných nadnárodních bankách jako je Credit Suisse, Deutsche Bank, HSBC, ING, UniCredit a další. HlídacíPes.org má k dispozici kompletní seznam všech 24 bank podepsaný lucemburským soudním exekutorem Carlosem Calvou.

Součástí je i aktuální přesné vyčíslení sumy. Celkem nyní Diag Human požaduje po České republice 13 miliard a 11 milionů korun.

Zatím však není jasné, zda na účtech skutečně nějaké dostupné finanční prostředky České republiky jsou. Může jít o nevyužívané účty s minimální či nulovou hotovostí.

Stejná situace – exekuce českých účtů v Lucembursku – nastala už v roce 2011. Česká republika se ale proti verdiktu soudu, který to umožnil, odvolala. Nynější exekuce jsou důsledkem verdiktu odvolacího soudu z konce dubna tohoto roku. Proti tomuto rozsudku je možná ještě kasační stížnost, ta však nemá odkladný účinek.

PSALI JSME: Česká republika prohrála v Lucembursku soud s Diag Human

Už se něco děje?

„Ministerstvo zdravotnictví se nebude vyjadřovat ke konkrétním procesním postupům s ohledem na to, že jde o živý probíhající spor. Plně ale spolupracuje se všemi institucemi, které spravují majetek v zahraničí, tak, aby byla zajištěna jeho plná ochrana,“ říká Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva zdravotnictví, které kauzu za Česko řeší.

Vývoj událostí ale vtahuje do řešení problému i ministerstvo financí – s ohledem na možné nečekané výdaje státu či potenciální problémy s financováním státního dluhu přes lucemburské banky.

Zmrazené účty má totiž nyní Česko v Lucembursku i u Clearstream Banking. Jde o jednu z hlavních světových organizací skrze niž vlády vypořádávají platby za státní dluhopisy. Slouží i pro vypořádání emisí zahraničních státních dluhopisů České republiky

HlídacíPes.org o vyjádření požádal i tuto německou finanční instituci. Do uzávěrky vydání tohoto textu odpověď nedorazila.

„Nevím, zda se s účty již něco děje. Předpokládal bych, že ministerstvo zdravotnictví, které by tento problém mělo akutně řešit, vyhodnotí situaci a upozorní všechny, koho se to týká, na případná rizika, jež ze současné situace plynou. My ty informace nemáme,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org náměstek ministra financí pro řízení právní sekce Ondřej Landa.

Diag Human své nároky opírá o výrok českého arbitrážního soudu ze srpna roku 2008. Ten Diag Human tehdy přiznal 8,33 miliardy korun. Vykonatelnost tohoto rozhodnutí, navýšeného o úroky, potvrdil 27. dubna 2017 Nejvyšší soud Lucemburského velkovévodství.

Znění tohoto rozsudku má HlídacíPes.org k dispozici (soud jej zveřejnil ve francouzštině i v certifikovaném českém překladu).

rozsudekdh2rozsudekdh1

Stížnost bez odkladu

Odvolací senát lucemburského soudu v něm například odmítá argumentaci české strany, že arbitrážní závěr z roku 2008 je neplatný, protože jej zrušil přezkumný senát o šest let později.

PSALI JSME: Odměna pro rozhodce z kauzy Diag Human, pokus druhý. Mají dostat 18,5 milionu

„Námitky směřující k zamítnutí exekvatur (vykonavatelnosti rozhodnutí cizozemských soudů, pozn. red.) založené na neexistenci rozhodčího výroku ze dne 4. srpna 2008 (…) z důvodu jeho nahrazení rozhodnutím ze dne 23. července 2014 nejsou podložené,“ stojí v rozsudku.

Součástí rozsudku je i povinnost Česka uhradit náklady řízení ve výši 50 tisíc eur.

O zvraty není nouze

Česká republika proti rozsudku podá kasační stížnost. „Ve věci není možné konkretizovat nic více než to, že bude podán opravný prostředek k Nejvyššímu soudu a v případě, že dojde k dalším právním úkonů ze strany protistrany, bude na ně řádně reagováno skrze další možné prostředky právní ochrany,“ říká mluvčí Čechová.

Kasační stížnost nemá odkladný účinek. Podle lucemburského právníka Diagu Human Rémi Chavaliera se navíc přezkum může týkat pouze toho, zda verdikt není v rozporu s lucemburským právem.

Předjímat závěry je ale obtížné. Kauza Diag Human se táhne již dvacet let a o zvraty v ní není nouze.  Na základě takzvané Newyorské úmluvy „o výkonu cizích rozhodčích nálezů v zahraničí“ například nechala v květnu 2011  firma v Rakousku zajistit trojici uměleckých děl z českých galerií. Rakouský soud ale později exekuci zrušil a díla se vrátila do Česka.

Spor o odškodné za překažený obchod s krevní plazmou trvá od roku 1996. V počátku sporu šlo o náhradu škody v dnes nevelké výši 200 milionů korun. Tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský se ale rozhodl přistoupit na arbitráž. Poslední verdikt lucemburského soudu je důsledkem této arbitráže.

V červenci 2014 ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Česko spor s Diag Human po osmnácti letech definitivně vyhrálo a nebude muset platit žádné odškodné. Dnes se situace opět jeví jinak.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)