Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Achillova pata Andreje Babiše: fakta, která můžou stát favorita voleb politickou budoucnost

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. HlídacíPes.org přináší přehled klíčových faktů a událostí v kauze Čapí hnízdo a popisuje roli předsedy hnutí ANO.

Zásadní v celé kauze farmy s hotelem, restaurací a jízdárnou jsou pochybnosti, zda v době získání padesátimilionové dotace z EU na její výstavbu nebyla de facto stále součástí holdingu Agorfert.

Pokud by totiž byla, nikdy by na tuto finanční podporu nedosáhla. A takové jednání lze kvalifikovat jako podvod.

Hlavní pozornost je proto třeba upřít právě na tuto skutečnost. HlídacíPes.org již dříve podrobně pátral v otevřených zdrojích po odpovědi na otázku, kdo za farmou v době udělení inkriminované dotace stál.

Připomeňme si: až do ledna 2008 byla společnost Farma Čapí hnízdo (do té doby se jmenovala ZZN AGRO Pelhřimov) otevřeně součástí Agrofertu. Pouhé dva měsíce předtím ale došlo ke změně akcií na tzv. anonymní, které umožňují skrytí skutečného vlastníka.

Poté Andrej Babiš, ještě coby místopředseda vlády, v roce 2013 prohlašoval, že s „Čapím hnízdem nemá nic společného,“ a že „půjčil té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele nezná“.

Když po něm Poslanecká sněmovna následně žádala vysvětlení, záhadný investor najednou zmizel; Babiš však přednesl novou verzi – tedy, že farmu tehdy vlastnili jeho dvě dospělé děti (jména neuvedl, ale jde o Adrianu a Andreje – pozn.red.) a bratr partnerky Martin Herodes. Ti údajně koupili akcie svého času za 2,4 milionů korun.

HlídacíPes.org známá fakta o vztahu Agrofert – Andrej Babiš – Čapí hnízdo přehledně shrnul:

©HlídacíPes.org

„Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu. To přece musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co máme….,“ snažil se Babiš vysvětlit, proč o skutečných majitelích farmy v době získání dotace pouze mlžil.

Posléze, když se začalo v médiích pátrat po tom, kde by mohly jeho děti na koupi peníze vzít, přišel Babiš s dalším vysvětlením, že peníze na koupi byly vlastně jeho.

„Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,“ konstatoval před poslanci Babiš.

Jenže ve sbírce listin obchodního rejstříku se ani jedinkrát neobjevuje jméno žádného z nich coby akcionářů. Listiny přítomných akcionářů jsou po dobu trvání dotace pravidelně ze zápisů valných hromad vynechávány.

Nicméně, jak už dříve HlídacíPes.org upozornil, jediní dva držitelé anonymních akcií farmy, kteří se jsou prokazatelně dohledatelní, jsou dvorní právníci Babišova Agrofertu – advokát Václav Knotek, který působí v řadě Babišových firem a je například jedním ze tří členů správní rady Babišovy Nadace Agrofert, a Gabriela Knapová.

VIZUALIZACE: Takto Andrej Babiš „nevlastnil“ farmu Čapí hnízdo

Autorka: Eliška Hradilková Bártová ©HlídacíPes.org

Knotek také následně figuroval u všech strategických rozhodnutí farmy a vedl valné hromady farmy.

Knotek v minulosti Babiše často zastupoval, a měl od něj plnou moc. A vzhledem k tomu, že dva jediní dohledatelní držitelé akcií jsou zaměstnanci právního oddělení Babišova Agrofertu, lze předpokládat, že i v tomto případě zastupovali svého zaměstnavatele – Andreje Babiše

Pokud ovšem – jak Andrej Babiš tvrdí – patřily akcie farmy někomu jinému, musel je onen záhadný majitel získat právě od Babišova právníka Knotka či od Knapové. V obchodním rejstříku však o prodeji, či převodu akcií není ani zmínka.

Pozemky, auta, úvěr

Kromě klíčových aktérů jednoznačně spojených s Babišem, či jeho Agrofertem, tu pro hypotézu, že farmu stále ovládal a pouze uměle ji vyvedl z holdingu, aby dosáhl na dotace, svědčí i dílčí fakta.

Například, že farma vznikla na pozemcích patřící společnosti IMOBA Andreje Babiše, kontrakt na koupi podepisoval již zmiňovaný klíčový muž Babiše právník Knotek. Firma si zároveň vzala úvěr ve výši 350 mil. Kč, za který ručila společnost AGROFERT, a.s. Od holdingu si půjčovala například auto.

V červnu 2014, tedy po uplynutí pěti let, po kterých musí být podmínky udělení dotace dodržovány, se pak Farma Čapí hnízdo, a.s. opět otevřeně vrací do náruče koncernu AGROFERT, a to tak, že fúzuje s dceřinou společností AGROFERTu, která spravuje nemovitosti skupiny a jejíž název je IMOBA, a.s.

„Andrej Babiš Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv,“ shrnul ve sněmovně pocit plynoucí ze všech podezření kolem Andreje Babiše předseda ODS Petr Fiala.

Nyní se ukazuje, že hypotéza byla správná, respektive dostatečná pro sdělení obvinění, které může mít pro šéfa ANO v době před volbami vážné důsledky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

38 komentářů

 1. Hedvika napsal:

  – Páni a dámy co zde budete diskutovat, Jak je možné, že pan Kalousek prý kontroloval dotaci na Čapí hnízdo, dotaci schválil a nyní pan Babiš je za ni dlouhodobě grilován???
  – Jak je vůbec možné, že si sami poslanci ke schvalování dotací odhlasovali pravidla, zřejmě v duchu jejich potřeb /ev. potřeb jejich přítelíčků/ a nyní tyto dotace napadají, je to normální???????
  – Myslím si, že kdo podváděl a podvádí by měl být potrestán, hlavně by vždy měla být uhrazena vzniklá škoda.
  – Jak je možné, že poslanci z ods, čssd, top 09….. za miliardy co „prošly komínem“ v mnohých kauzách, níže uvedených, nenesou odpovědnost a nesedí za katrem?
  – Co se týká Čapího hnízda, tak pan Benda ve svém příspěvku na mimoř. schůzi v březnu 2016, kterou vyvolala opozice PS, několikrát zdůraznil, že poslanci odsouhlasili, že se nemusí rozkrýt vlastnictví při poskytnutí dotace /v době poskytnutí dotace na Čapí hnízdo /. Dle příspěvků dalších diskutujících opozičních poslanců na mimoř. schůzi, to tak fakt zřejmě bylo, je to normální?????
  – Zamysleme se, my všichni voliči, koho volit, nikdy už nevolit čssd, ods, top 09, kdu čsl..,
  – A co ty miliardy Kč na dotace solárním baronům, jak to, že páni poslanci, kteří tyto podvodné mld dotace schválili, nesedí v lochu? Jak je to možné?????
  – Zřejmě na základě mimořádné schůze, v březnu 2016 , tj. na základě příspěvků opozičních poslanců, kdy mnozí poslanci rozkryli, jak to vlastně bylo při schvalování zákonů na poskytnutí dotací, nekompromisně doporučili, aby některé kauzy ohledně podvodně čerpaných dotací byly dovedeny až k soudu,
  je to normální, aby opoziční poslanci požadovali soudní rozřešení ohledně poskytnutých dotací, které byly podvodně čerpané na základně prapodivných zákonů, které si sami poslanci schválili? Je to normální???
  – A pak opozice vyvolá schůzi k Čapímu hnízdu, dojde až k policejnímu vyšetřování??????? Je to normální? toto je však možné možné pouze u nás, té maličké zkorumpované zemičce.
  – Páni poslanci , paní poslankyně, děkujeme, odejděte.

  • Martin napsal:

   Každý, kdo napíše víc než tři otazníky po sobě, by se měl nechat vyšetřit.

   • Marie napsal:

    Kdybyste měl pravdu, vězela by na psychiatrii převážná část nás smrtelníků. Souhlasím se vznesenými otázkami, ale zdůrazním tedy dvě, pro mne nejdůležitější : 1) JAK JE MOŽNÉ, ŽE ZA ŠPATNÉ ZÁKONY, KTERÉ UMOŽNILY JEJICH OBCHÁZENÍ A VYUŽÍVÁNÍ, NENESOU VINU PŘEDEVŠÍM TI, KTEŘÍ TYTO ZÁKONY PŘIPRAVILI A PROSADILI A NIKDO NEVYŠETŘUJE, ZDA SE NEJEDNALO O ÚČELOVÉ JEDNÁNÍ? (s prospěchem i pro přátele a bývalé manželky?) …… 2) JAK JE MOŽNÉ, ŽE PŘI SAMÉM VYŠETŘOVÁNÍ JEDNOHO PORUŠOVÁNÍ ZÁKONA (na čerpání dotací v r.2008) SE TOLERUJE PORUŠOVÁNÍ JINÝCH ZÁKONŮ ? (Presumpce neviny, stejný přístup ke všem = rovnost všech před zákonem ….)

    • Ales Ponec napsal:

     Protoze zijete v Kradistanu kde je – lziva vymluva prijatelna, lhat neni nic spatneho, zlodejna je sikovnost, zlocinci jsou obdivovani. Vetsina spolecnosti odshora dolu je tim nakazena. Lide kteri se tomu vymykaji jsou zesmesnovani a urazeni. Sami si volite komunisty , dokazane lhare a zlodeje. Tak nebrecte .

  • Tondach napsal:

   Bože, bože …. vaše modla padla?

  • Aleš napsal:

   …slovo, které hledáte za všemi těmi otazníky je….“důkazy“. Jestli je máte, tak klidně všechny pozavírejte.

  • Hubis napsal:

   A v Americe bijou černochy!

  • Paul Jaros napsal:

   Plne souhlasim.Tady se vysetruje jen ten,kdo pichnul do “ vosiho hnizda“..Je pro tu zkorumpovanou vladu nepohodlny.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ten kdo píchl do Čapího hnízda, příjde na paškál po volbách. České speciality: Babiš získá podvodem dotaci na Čapí hnízdo, ale může za to Bendl (ODS); Babiš si vydá nezdaňované korunové dluhopisy své firmy a hned je všechny koupí (dokonce na dluh), než to stihne někdo jiný, ale vinen je Kalousek (TOP09); Babiš spočítá, co by ministr financí almužnu 40 Kč na jednoho důchdce za měsíc, ale může za to Marksová (ČSSD); Babiš pomocí EET zlikviduje drobné obchody a hospody na venkově, ale může za to Sobotka; Babiš místo odpovědí na otázky novinářů (mimo těch co je zaměstnává, ti se neptají) křičí: „Je to kampaň proti mne“, ale špatní jsou ti co se ptají.

    • Marie napsal:

     Máte pravdu : Babiš, stejně jako mnozí jiní (a je jich moc), využil špatné zákony, které byly k disposici, pro své obohacení a zvětšení majetku. Toto činil v době, kdy sám na jejich vznik a existenci měl vliv jako všichni ostatní. …Potom jednou řekl, že to prostředí „banánové republiky“ se mu samotnému nelíbí, že se mu nelíbí, že země tone v dluzích a politici jenom hrabou pro sebe a že s tím chce něco udělat. Založil stranu, dostal se do vlády a za tři roky vymyslel a prosadil sice jeden, ale za to organizačně náročný a přesto fungující, první zákon pořádku a rovných podmínek – EET a pak také různými opatřeními snížil schodek rozpočtu. ….. A teď si vyberte, komu chcete věřit : těm, co kdysi ty špatné zákony vymysleli a budou v tom nejspíš pokračovat nebo Babišovi, který bude asi také pokračovat v tom, co začal. Jinou možnost totiž nemáte.

     • Kain Václav napsal:

      Vy jste jedna paní Marie z těch bezmozků co si myslí (a věří tomu),že Babiš je dost bohatý na to aby kradl.Jak vidíte tak opak je pravdou.Najdou se tací kteří věří tomu,že Babiš je úspěšný podnikatel.Těm vzkazuji:buďte rádi,že nevíte jakým způsobem se tento ne podnikatel,ale bezzkrupolozní spekulant dostal k těm různým podnikům.Babiš jak je vidět je jedno velké prolhané zlo.

     • František napsal:

      Slabé místo ve vaší úvaze je v tom, že trváte na té hlouposti o tom jak jen využil špatné zákony. Ale tak to není. On je prostě a jednoduše porušil. Dle toho co vyplouvá tak to dělal systematicky až začal mít pocit, že to je normální. To, že zákon jde porušit neznamená, že to je v pořádku když ho porušíte. Stejně tak to, že někdo porušuje zákony a nikdo mu na to nepřijde znamená, že je neporušil. To je jako když by se zloděj obhajoval když ho při 10 zlodějině chytnou: Ale já zloděj nejsem! Vždyť jsem už 9x ukradl auto a nikdo mi na to nepřišel. Vy mě teď chcete poslat do vězení za jednu televizi!

  • Pat Cash napsal:

   Ad 1/ Co to žvaníte za nesmysly??? Dotaci na Čapí hnízdo (ČH) dával ROP NUTS II Střední Čechy, tedy Středočeský kraj, konkrétně podle zákona 250/2000 Sb. (tzv. malá rozpočtová pravidla). Když se do toho zákona podíváte, tak zjistíte, že VŠECNY DOTACE PODLE NĚJ POSKYTNUTÉ si kontroluje sám kraj jako ovládající osoba ROPu.

   Kalousek – Ministerstvo financí nebo finanční úřad na kontrolu nemohli vůbec přijít, protože MF a FÚ kontrolují jen dotace poskytnuté státem podle JINÉHO ZÁKONA, konkrétně podle 218/2000 Sb. (tzv. velká rozpočtová pravidla).

   Babiš lže jak když Rudé právo tiskne a vy mu to žerete až se vám boule za ušima dělají!

   • Marie napsal:

    Je mi líto, ale nemám pocit, že víte, o čem mluvíte. To byste naši administrativu a kontrolu (v tomto konkrétním případě) opravdu hodně zjednodušil.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Po přečtení diskuzního příspěvku mě napadá jediné: Je to možné? Pánbůh zaplať, že už skončila.

  • Katka Z. napsal:

   Vyjádřila bych se k Vašemu prvnímu bodu a to schválení dotace, protože to, co popisujete, je v praxi jinak. Pokud někdo podá žádost o dotaci, pak prochází nejdříve formální kontrolou, tedy zda má žádost všechny náležitosti, následně je provedena kontrola náplně dotace. Těch žádosti se může sejít klidně několik stovek. Žádosti, které projdou, jsou projednány „komisí“ orgánu, který vyhlásil příslušnou výzvu – v tomto případě to musela být komise asi MPO, ty komise často schvalují celé balíky projektů. Následně jsou projekty, které prošly, doporučený k odsouhlasení dotace příslušnému ministrovi – tady opět na MPO. Aby žadatel dotaci obdržel musí proběhnout ještě tzv. certifikace, která spadá pod MF CR, kde jsou tisíce projektů jen podle názvu a ID, tuto certifikaci ještě oficiálně podepíše ministr MF tedy zde pan Kalousek a ten, jak je z výše uvedeného a popsaného procesu jasné, za to opravdu nemůže. Jediný, kdo by se na tom mohl podílet je komise a případně ředitele příslušného odboru, kde přijímají žádosti o EU dotace. Kalousek nemůže za všechno..

  • Janv napsal:

   Milá sestro Hedviko, Váš guru je ale opravdu podvodník. Uvědomujete si, jak dlouhá řada mých potomků bude muset celý život tvrdě pracovat, aby vydělali 50 milionů, které on od nás rafinovaným podvodem získal?

  • Martin J napsal:

   Hedviko, doporučuji si přečíst text ještě jednou. Pokud vás rodiče a ve škole naučili chápat text, měla byste ho napodruhé jisto jistě pochopit. Pokud nepochopila, můžete klidně přidat dalších x nic neříkajících otázek, které jsou bez tak výplodem spíše PR Ano, než alespoň průměrně inteligentního člověka.

 2. Karel napsal:

  Solidní duševní průjem, paní Hedviko.

 3. petrph napsal:

  Btw, docela rád bych se příště dočetl jaké to „může mít pro šéfa ANO v době před volbami vážné důsledky“, obávám se totiž že naprosto žádné. Bude trvat až měsíc, než Parlament vydá p.Babiše policii k trestnímu stíhání. Potom do voleb sotva stačí p.Babišovi policie doručit předvolání k výslechu. A jeho advokáti se postarají aby se k němu dostavil co nejpozději., pokud možno až po volbách.
  A hlavně je nutné připomenout to, že i kdyby to pro p.Babiše mělo ty následky, že ho voliči vykroužkují, tak si ho pak jeho ANO může najmenovat přímo do vlády jako ministra, resp. premiéra .
  O nějakém trestu už neuvažuji vůbec, stačí se podívat kde je dnes, po 5 letech proces s dr.Rathem…Když navíc – i zde na HP právní experti obhajují formální právo. Justice vůči obhajovanému ani nemusí porušit nějaký předpis, stačí když nějaký soudce při odvolání rozhodne čistě subjektivně že nějaký úkon justice během vyšetřování byl – nedostatečně<- zdůvodněn. A to kupodivu právě v procesu s význačným politikem, který má široké styky..:)
  Nejsem tomu rád, raději bych viděl, aby jak dr Rath, tak i dnes pan Babiš byli za svá přestoupení zákona rychle a přiměřeně potrestání. Ale toho se voliči asi nedočkají, takže to při volbách ani nebudou brát do úvahy – prostě všichni politici kradnů, jak říká sám pan Babiš a na výběr vlastně moc není..

 4. Ivo Železný napsal:

  Milé děti. Hezky se usaďte a sledujte mistrovskou práci v tomto pečlivě narežírovaném a odzkoušeném kuse, abyste vychutnaly a ocenily práci pravých mistrů svého oboru, něco se přiučily a ty nejlepší z vás mohly jednou v daleké budoucnosti převzít jejich práci v Anofertu.
  Už po úvodním obrazu prvního jednání je naprosto jasné, o čem hra je a jak s největší pravděpodobností skončí, ale to v tomto případě není na škodu. Není to detektivka, ale hra didaktická. Vrah je sice zahradník, ale na rozdíl od detektivky nejde o odhalení, ale o to, aby zahradníkem zůstal a záhy převzal celé panství.
  Včera zčásti prozradila kus děje Miroslava Němcová, předsedkyně mandátního a imunitního výboru. Tato a bývalé sněmovny obvykle policii vyhovují a své členy vydávají, takže Babiš a Faltýnek možná týden dva před volbami vydáni budou, pokud to ovšem neplánovaně nezhatí závod v análním alpinismu o pozici koaličního slouhy. Jenže je to jedno, jádro pudla je v tom, že nově zvolená poslanecká sněmovna bude muset nově zvolené poslance vydat znovu. A to už bude jiná sněmovna, ta se nezakecá a rázně takové policejní provokace smete ze stolu. Vymalováno. Na čtyři roky. Spíš nafurt. Pak už to stejně bude buřt.
  Ale, milé děti, sledujte práci mistrů, jak se to dělá. Pan režisér přihodil k protagonistovi Babišovi slouhu Faltýnka, aby se slouha mohl nejspíš i dost oprávněně bránit, že s Čapím hnízdem je spojen jen vzdáleně. To svědkům Babišovým poslouží jako důkaz, že když on, stejné lilium je jejich bůh. Absolutní většina v Poslanecké sněmovně bude při troše dlouho připravených článků babišpresu a spřízněných análně-alpinistických médií nadosah. To by v tom byl čert!
  Přitom svatý Andrej jen odvádí pozornost a neriskuje skoro vůbec nic. V kauze Čapí hnízdo riskuje jen tak 30:70, protože formálně bylo vše v pořádku, soud by musel dokázat úmysl, a to ještě je běh na deset a více let. Koho to bude zajímat.

  Stejně – z jiného důvodu – odvádí pozornost i Miroslav Kalousek, když navazuje na udičku korunové dluhopisy. Tam je to možná i 50:50, ale je to stejná prkotina na deset let, pro nás nezajímavá.
  Podstata a smysl celého kusu, v němž všichni zúčastnění mlží, je totiž úplně jinde, milé děti. Pamatujte si slovo Profrost (a další dva podniky). Tam jde o daňový podvod ve výši skoro sto milionů a o deset let v teplákách s pravděpodobností 100:0. Promlčeno to bude v květnu 2020. A to je jádro pudla, milé děti, ne nějaké legrační Čapí hnízdo.
  Zatím to jistí Zeman, který by v tomto důležitém případě zafungoval nepochybně v řádu dní a přispěchal s prezidentskou milostí, kdyby se něco zvrtlo, aby se to ani nezačalo vyšetřovat a navždy bylo uloženo k ledu. Jenže to poslední dobou začalo vypadat, že by Milošek nemusel být znovuzvolen, a i kdyby se ho podařilo protlačit na druhé období, nemusel by do roku 2020 vydržet. A tak logicky musel přijít plán B: poslanecká sněmovna. Tu je třeba sestavit tak, aby do rozhodujícího termínu Andreje nevydala. A to je, oč tu teď běží, milé děti. Tak se tanečky, které přijdou, hezky bavte.
  PS Největší sranda jsou ty vážné obličeje aktérů.

 5. Tomáš napsal:

  Pan A.Babiš jednu věc nezvládl,musel odejít z vlády a neshodil Sobotkovu vládu.Nyní má problém z Čapím hnízdem zpátky v nejméně vhodném předvolebním období.Přepočítal se ,v naší politice se hraje s poznačenými kartami a pokud nepřijde tvrdá odpověď ve správný čas ,přijde tvrdý protiúder.Nyní utržil p.Babiš úder a nemá žádný vhodný manévr ve volební kampani,která se Babišovou kriminalizací dramatizuje.Zůstává mu jen útok na vládní stranu,která přinese ztráty oběma stranám a smetanu budou sbírat jiné strany.To je tak ,když se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   A za to všechno „může Sobotka a ČSSD“; a basta fidli!

  • petrph napsal:

   Mimochodem, ono je dnes těžko analyzovat kdo vlastně nezvládl krizi s odchodem Babiše z vlády. Protože je nutné si uvědomit, že Babiš mohl snadno shodit Sobotkovu vládu, kdyby zkrátka zavelel svými ministrům k odchodu z vlády. Ale neudělal to, on si pád vlády nepřál nikdo, to leda Sobotka zazmatkoval, že si z něj i Zeman udělal legraci.. A právě Sobotka za tu krizi zaplatil nejvíc, a poškodil tim nejvíc svou ČSSD . Babiš si na MF dosadil svého člověka, stejně po volbách aspiruje výš, na premiéra..
   Zda Babiš má problém z Čapím hnízdem zpátky v nejméně vhodném předvolebním období. je otázka – zahájení trestního stíhání je víceméně formální úkon (který navíc mohl být skutečně politicky urychlen) – od toho může být k podání žaloby několik let a několik dalších let než případně vůbec kdy bude vynesen právoplatný rozsudek. Což ale nemusí vůbec souviset s tím jak Babiše na podzim ohodnotí voliči – protože ta kauza je veřejně známá se všemi podrobnostmi rok.
   Jak praví latinské přísloví Fide, sed cui fidas, vide – Věř, ale komu věříš, měř

   • Tondach napsal:

    babiš vládu shodit nemohl, to by jí musela shodit sněmovna a ta by nevyšla Babišovi vstříc! Sobotka dobře věděl, co dělá, nedělejte z něj blbce!

   • Marie napsal:

    No, od trestního stíhání k podání žaloby může uplynout několik let, ale také několik dní – a aby neovlivňoval svědky, může být také v době voleb ve vazbě a netuším, zda volitelný? A propuštěn až po volbách, případně po sestavení vlády. A je to. Ani ho nikdo nemusí zastřelit. Jak to vlastně v takovém případě je. Smí být volen člověk ve vazbě?

    • petrph napsal:

     Několik dní k podání žaloby to určitě nepůjde. Jak správně poznamenal pan Faltýnek, dosud s nimi policie jednala jako se svědky. Pokud je nyní obviní, jsou tyto výslechy neplatné, a musí je jako obviněné vyslechnout znovu. Osobně bych tu dobu do podání žaloby odhadl na řadu měsíců.
     Zatknout a umístit by bylo dost složité, protože Babiš má a určitě zase po volbách bude mít, poslanecký mandát a tedy imunitu. Takže by s ním musela policie zahrát stejnou habaďuru jako kdysi s dr.Rathem. Což je dost vysoká hra na to jaké má Babiš konexe…

   • Pavel napsal:

    Vážení ,je potřeba si uvědomit, z jaké pasti Sobotka vyklouzl a tím i my všichni.
    Zemanův plán byl odvolat pouze Sobotku ,případně celou vládu a tím pádem si jmenovat svou. Mohl si tam jmenovat svý kamarády. Ministrem průmyslu Novotného ,zemědělství Velebu nebo Čubu ,kultůry R.Čecha ,vnitra Mynáře , pro Ovčáčka by se taky něco našlo ,ten rozumí všemu atd.
    Proto tak nedůstojná a trapná reakce ze strany Zemana. Ještě že to Sobotka prokouknul. U Babiše jde o jednoznačný podvod a není co řešit,akorát mu nedat hlas.Naší smůlou je,že ho z toho jeho právníci vysekaj a lidi mu ten hlas dají. Babišova kampaň je však brutální. Stáčí se podívat na jeho facebook.
    Jde z toho až hrůza, jak to všechno stihne.Ten jeho štáb má všechno dokonale připravený a na ty akce snad lítá helikoptérou, aby to všechno stihnul.Domovy důchdců,školky,školy ,točení zmrzliny ,focení s tanisovou raketou a Črnoškem a Kvitovou,focení s náhodnými občany a vše profecionélně zdokumentovaný. Nedopadne to pro nás dobře.

    • petrph napsal:

     Jen tedy upozorňuji, že to nebyl Zemanův plán, že Zeman se o své vůli nechystal odvolat vládu, ale celé to byla od začátku dost nejasný a značně popletený plán pana premiéra Sobotky , který měnil prakticky každý den a podle toho s kým mluvil.
     Ale je asi jasné co chtěl, chtěl vyhodit z vlády Babiše. Takže si myslel že odvolá vládu a pak se sestaví nová, bez Babiše. Ale pak mu někdo řekl že to tak snadné nebude, takže hodil zpátečku

 6. Petr S. napsal:

  Kdepak,
  Babiš se zavřít nenechá a na financích a spol udrží. Jednou rukou si bude podávat dotace a druhou si je podepisovat.

  Dotace: moje a vaše peníze, z naší denní práce!

 7. Nemec napsal:

  Pokud trestní stíhaní pana Babiše není jen na jeho objednávku udělat z něj předvolebního obětního beránka , kterému všichni ubližují, tak je to konečně důkaz , že už privatizační dacani nemají před policií náskok ve vzdělání jako na začátku privatizace. Teď to bude boj České polici , kterou Babiš neustále urážel a uráží proti jeho právníkům a postbolševickým estébákům, které zaměstnává. Zvláštní sorta je spolek ANO a jeho voliči, které asi nikdo nepřesvědčí, že jsou na úrovni úderníků , kteří se zapříčinili o likvidaci našich válečných hrdinů po roce 1948.

 8. Miloš napsal:

  Zajímalo by mě porovnání dvou čísel, a sice:
  Suma daní v Kč minus ANO ministrem odpuštěné pokuty pro Agrofert versus suma dotací v EUR, které Agrofert získal. Která cifra bude větší?

 9. zdenek napsal:

  Tomu věřím. Diktátoři z EU udělají vše aby zlikvidovaly nepohodlné politiky. Tak to bylo v Rakousku při prezidentských volbách, Nizozemsku při parlamentních volbách a ve Francii při volbách prezidenta i parlamentu. Připomíná to 3o léta v Německu po nástupu Hitlera do funkce kancléře.

  • František napsal:

   Použijte slovník cizích slov nebo wiki před tím než odešlete svůj příspěvek, nebo nepoužívejte slova jejichž význame neznáte. Vypadáte jak hlupák a děláte i hlupáka z učitelů základní školy na kterou jste chodil. Tedy pokud jste ji dokončil.

Přidávání komentářů není povoleno