Zpravodajství, nebo reklama? V Ústí si opět platí soukromou televizi, znovu s povinnou kontrolou reportáží
Jedno varování nestačilo. V Ústí nad Labem si radnice opět z veřejných peněz platí propagaci politiků, která se tváří jako televizní zpravodajství. Loni po sérii textů HlídacíPes.org podobnou praxi zatrhla vysílací rada. Nové vedení radnice ovšem uzavřelo znovu roční smlouvu, která obsahuje problematické pasáže včetně schvalování konceptu reportáží a jejich povinné kontroly.
Půl milionu korun za „Ústecký magazín a další zpravodajsko-publicistické pořady“, to vše na rok od února 2019.
Primátor Petr Nedvědický (ANO) navázal na praxi svých předchůdců, kteří platili za výrobu zpravodajství místní Regionální televizi Ústecka.
Související články
Kupování reportáží politiky: Nezákonná praxe v Ústí skončila. Aspoň na papíře
Máš správnou stranickou knížku? Šup do televize. Ústecká vládnoucí koalice si platí propagaci z veřejných peněz
Novou smlouvu magistrát uzavřel s Ústeckou TV se sídlem v Liberci. Smlouva byla uzavřena na přelomu ledna a února a městu zajišťuje odvysílání 26 šestiminutových bloků se čtrnáctidenní periodicitou.
„Zhotovitel se zavazuje vyrábět a vysílat televizní pořad Ústecký magazín (dále též „Pořad“) a další zpravodajsko-publicistické pořady (dále též „Spoty“), které mají obyvatele města Ústí nad Labem a Ústeckého kraje informovat o směrech, záměrech a dalších důležitých aktivitách statutárního města Ústí nad Labem včetně jeho organizací,“ píše se ve smlouvě, která byla před několika dny zveřejněna v registru. Pořady mají veřejnosti zprostředkovat názory členů městské rady i členů zastupitelstva.
Prostě to zkontrolujeme
Smlouva ovšem obsahuje také pasáže, které městu dávají do rukou silné nástroje na kontrolu obsahu reportáží. A to je v rozporu se zákonem.
Smlouvu mezi městem Ústí nad Labem a Ústeckou TV si prohlédněte zde.
Upozornila na to loni i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v případě smluv, které mělo město uzavřené s Regionální televize Ústecka. U nich vadila hlavně povinná autorizace reportáží a jejich natáčení dle potřeb města. Taková praxe se neslučuje s nezávislým zpravodajstvím, které vyžaduje vysílací zákon.
Nová smlouva je v tomto ohledu totožná. „Zhotovitel je povinen vytvářet obsah jednotlivých Pořadů a Spotů s ohledem na požadavky objednatele,“ píše se v jejím úvodu.
Problematický je především třetí článek smlouvy, který popisuje, jak televize předkládá reportáže i jejich koncepty ke schválení. „Zhotovitel se zavazuje předložit objednateli ke kontrole a k připomínkám koncept každého videozáznamu, a to nejpozději 8 hodin před jeho odvysíláním,“ uvádí se ve smlouvě.
Je to ještě zpravodajství?
Ústecká TV spadá pod libereckou společnost RTM plus. Její ředitel Jan Punčochář tvrdí, že se smlouva s ústeckým magistrátem nijak netýká zpravodajství. „Město tedy nemá, a ani ze zákona nemůže mít, žádný nástroj na jakékoli ovlivnění našeho zpravodajského obsahu. Zkušenost z několika let působení na trhu regionálních televizí mě navíc vede k tomu, že preferuji věcné nastavení parametrů spolupráce před přesnou textací smlouvy,“ říká Punčochář.
Související články
Povinná autorizace reportáží ústeckými politiky je nezákonná, potvrdila vysílací rada
Neoznačené reportáže placené městem? Jasné porušení zákona, říká právník
„To je pracovní popis struktury publicistického magazínu. A i u něj platí, že nepřipouštíme žádné změny s výjimkou doporučení na opravy případných věcných chyb,“ říká Punčochář.
Jenže smlouva opět mluví jinak. Nejde o pouhé doporučení. „Připomínky objednatele je zhotovitel povinen akceptovat a následně znovu předložit objednateli koncept ke kontrole a k připomínkám. Zhotovitel není oprávněn odvysílat spot dříve, než jej objednatel schválí,“ uvádí se ve smlouvě.
Nikde se ve smlouvě rovněž neříká, že jde pouze o opravu případných věcných chyb. Výslovně se naopak uvádí, že město posuzuje finální zpracování – strukturu spotu, ozvučení, ilustrace a jeho natočení.
Město podle své mluvčí Romany Macové nehodlá na nastavení smlouvy cokoli měnit. „Předpokládáme, že si je provozovatel dobře vědom požadavků zákona o rozhlasovém a televizním vysílání,“ říká Macová.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kdo jsou poradci šéfa ČT Součka. Televize hledá seznam jmen už měsíc a půl
Aleš Rozehnal: Charta pracovníka ČT, kterou navrhuje Jan Souček, je protiústavní
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Takze dalsi PR misto zpravodajstvi? To ted docela leti, volice/divaky nezajima zpravodajstvi, ktere poukazuje na problemy. Zajimalo by me, proc ten Puncochar lze? Ze by to byla jedina jejich zakazka? Pane Malecky, asi nezbude, nez zase podat podnet Rade.
Dobrý den,
na profilu zadavatele (statutární město Ústí nad Labem) jsem nenalezla výběrové řízení na „Ústecký magazín a další zpravodajsko-publicistické pořady“. Přehlédla jsem se? Nebylo zapotřebí?!
Děkuji za odpověď.