Zpravodajské informace před soudem? Je to nebezpečné a zbytečné, varují advokáti

Napsal/a Robert Malecký 20. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslanci dostanou v úterý k projednání novelu zákona o policii a spolu s ní i průlomovou změnu: jako důkazy by mohly v trestním řízení sloužit i informace od zpravodajských služeb, například odposlechy. Proti se postavila padesátka advokátů a právních expertů, kteří změnu odmítají jako nebezpečnou a zbytečnou.

Získávání zpravodajských informací tajnými službami se neřídí trestním řádem ani zákonem o policii, a jako takové dosud nemohou být pro trestní řízení využívány. Chybí například jejich důkladná kontrola.

Navrhovaná změna by ovšem přinesla i další dosud nevídanou možnost: aby policie měla pravomoc shromažďovat citlivé údaje o komkoli, nemuselo by přitom jít ani o podezřelého.

Celkem nenápadná novela

Více než padesátka právníků z řad advokátů, ale také akademických expertů na ústavní či trestní právo proto poslancům poslali otevřený dopis, v němž před přijetím novely varují.

Mezi signatáři jsou například ústavní expert Marek Antoš nebo advokáti Petr Kočí, Jiří Mikš, Petra Buzková či Lucie Vaverková. K dopisu se připojilo 56 právníků, podpořila ho i Unie obhájců.

„Tato celkem nenápadná novela dává velkou moc v možnostech kriminalizace různých nepohodlných skupin,“ říká právnička Helena Svatošová z nevládní organizace Iuridicum Remedium, která otevřený dopis iniciovala.

„Máme svěřit policejním složkám pravomoc vytvářet složky s citlivými údaje, na kohokoli si vzpomenou, i když má policie ve své skříni takové kostlivce jako akci Fénix? V ní se snažila vyprovokovat teroristický útok, který by přivedl skupinu mladých lidí do mnohaletého vězení,“ připomíná Svatošová.

Zásadní změna u tajných služeb

Signatářům vadí rovněž možnost používat informace od Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či Vojenského zpravodajství služeb v trestním řízení.

„Jde o zásadní změnu ve využívání informací od tajných služeb, která může dostat do vězení prakticky kohokoli,“ říká Václav Vlk, člen prezidia Unie obhájců.

Bezpečnostní expert z brněnské Masarykovy univerzity Tomáš Šmíd zase mluví o džinovi vypuštěném z láhve, který se bude těžko navracet zpátky.

Naopak Ministerstvo vnitra i tajné služby změny vítají. Mluvčí vnitra Ondřej Krátoška před časem pro Aktuálně.cz uvedl, že se významně změnily možnosti policie reagovat na aktuální hrozby.

„Proto vznikla potřeba provést změny v postupech a oprávněních policie, které se týkají reakcí na nové či velmi rychle se rozvíjející hrozby. V tomto případě jde o terorismus a s tím spjatou radikalizaci osob nebo skupin,” vysvětlil Krátoška.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)