Generální ředitel ČRo René Zavoral. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Změňte hudební dramaturgii Dvojky, žádá petice. Rozhlas to odmítá

Napsal/a Robert Malecký 22. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Na internetu se objevila petice, která požaduje změnu hudební dramaturgie Českého rozhlasu Dvojky a mimo jiné i zařazování menšího počtu normalizačních hitů. Do pátečního rána ji podepsalo přes 1200 lidí. Veřejný spor o vkus většinového posluchače Dvojky se rozhořel kvůli hudbě doprovázející rozhovor Nočního Mikrofóra z 27. března, na který upozornil HlídacíPes.org. Rozhlas jakékoli změny odmítá.

Autor petice, vydavatel nezávislé hudby, lounský producent Vladimír „Lábus“ Drápal, upozorňuje na Kodex Českého rozhlasu, podle něhož „rozhlas vytváří pluralitní, nápaditou a rozmanitou programovou nabídku, která splňuje vysoká etická a kvalitativní měřítka, a nepodřizuje snahu o kvalitní výstup tlakům trhu.“ V praxi se to prý ale neděje.

„Český rozhlas Dvojka už léta prokládá své vysílání hudbou, která nesplňuje nic z toho, co kodex hlásá. Jde o stále se opakující mainstreamové písničky několika zpěváků a zpěvaček a bohužel také o stupidní normalizační hity; často se obojí vzájemně prolíná. Odpověď ombudsmana Českého rozhlasu, že se tak děje proto, že cílovou skupinou posluchačů jsou v případě Dvojky spíše ženy středního a vyššího věku z menších sídel, považuji za důsledek takového vysílání, nikoli za jeho příčinu. Pokud je to ovšem vůbec pravda a hlavním důvodem nejsou tantiémy Ochranného svazu autorského (OSA), vyplácené na základě tzv. playlistu několika vyvoleným,“ píše se v internetové petici.

A odkazuje i na případ, který celou nynější debatu odstartoval: „Nepochopitelný je přístup hudebních dramaturgů v případě autorských pořadů či pozvaných hostů, kteří nemají žádnou možnost ovlivnit výběr hudby, která s jejich životem, anebo s jeho předělovými okamžiky souvisí. Je téměř pravidlem, že se jim zahraje něco, co s jejich příběhem vůbec nijak nesouvisí, ba dokonce je v přímém protikladu. Když je do těchto pořadů pozvaný host, který je sám muzikant, při povídání s ním hudební dramaturgie nezařadí ani jednu jeho písničku!“

Co se stalo v Nočním Mikrofóru

V krátkosti: Rozhovor Terezy Boučkové s baskytaristkou a spisovatelkou Evou Turnovou se vedl o jejím angažmá ve skupinách DG307 a Plastic People of the Universe nebo o tom, jak bylo těžké nahradit ve skupině legendárního baskytaristu a tvůrce Mejlu Hlavsu.

Zvolená hudba, na které se dámy dohodly, tomu i odpovídala: zněli Plastici, písně od Velvet Underground a nebo Patti Smith. Písně ovšem nebyly vybrány z oficiálního playlistu, který má stanice pro své publikum sestavený.


Za zmíněné vysílání dostala Tereza Boučková „kapky“ od vedení stanice: „Bylo mi opakovaně vytýkáno, že nehraju z playlistu, který dodává hudební dramaturg. A který musíme dodržet. Ten ovšem absolutně není v souladu s hosty ani tématy hovoru (v tom jsem zatím měla absolutní svobodu!),“ popsala pro HlídacíPes.org.

Výběr hudby pro pořad s Evou Turnovou chápe prý vedení stanice jako svévolný akt, který se již nesmí opakovat. „Já ale hrála jinou hudbu víc než rok a nikdo si toho nevšímal. Teď je ale nová šéfredaktorka, Lenka Mahdalová, a tak se všichni snaží zalíbit se jí a dělat pořádek,“ říká Tereza Boučková.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Moderátorka prý počítá i s tím, že se její mise ve veřejnoprávním rozhlase může chýlit ke konci. „Vzhledem k tomu, že jsem podle vedení už podvakrát neuposlechla výběr hudebního dramaturga, můžou mě vyhodit ze dne na den a asi to brzy udělají. Původně jsem chtěla už včera odejít sama, ale rozhodla jsem se, že jim to neulehčím,“ dodala.

Změňte to! Nezměníme.

Pak je tu ještě jedna důležitá okolnost. Rozhlas v tichosti změnil anotaci pořadu Noční Mikrofórum na svém webu. Vypadla z něj věta, která je pro celý spor klíčová: „Intimně laděné povídání protknuté vlídným humorem umocní hudební lahůdky podle přání našich hostů.“ V nové verzi už zmínka o možnosti hosta ovlivnit hudbu chybí, jak ukazují screenshoty archivované verze stránky (vlevo) a té současné.

Hudbu skupiny Plastic People of the Universe i dalších undergroundových kapel v Česku vydává vydavatelství Guerilla Records, jehož majitelem je právě předlistopadový disident, pozdější ředitel Vrchlického divadla v Lounech a lounský zastupitel Vladimír „Lábus“ Drápal. Ten se nejprve na vedení Českého rozhlasu a šéfredaktorku Dvojky Lenku Mahdalovou obrátil veřejným dopisem, nyní je autorem zmíněné petice.

„Po uveřejnění tohoto dopisu na sociálních sítích se na mě obrátily doslova stovky posluchačů, že kvůli hudební dramaturgii zcela vyřadili poslech ČRo ze svého kulturního života. Na základě těchto ohlasů a odpovědi ombudsmana ČRo, který obhajuje neobhajitelné, jsem se rozhodl k dalšímu kroku, jímž je tato petice. Český rozhlas Dvojka je veřejnoprávní rozhlas, placený z peněz nás, daňových poplatníků,“ říká Vladimír Drápal a dodává: „Už třiatřicátý rok nežijeme v komunistické totalitě, ale naopak už dvaadvacet let ve 21. století.“


Co požaduje petice a jak reaguje Český rozhlas

  1. Žádáme o změnu hudební dramaturgie Dvojky tak, aby odpovídala Kodexu Českého rozhlasu a 21. století
  2. rapidní omezení frekvence vysílání normalizačních hitů, které Dvojku degradují a z posluchačů vychovávají další masu pouhých pasivních konzumentů
  3. v autorských pořadech přihlížet k příběhům a životu hostů a umožnit moderátorovi hrát k tomu příslušnou hudbu, případně respektovat přání hosta a pustit skladby dle jeho výběru

Reakce rozhlasu:

  1. Vysílání ČRo Dvojka splňuje všechny požadavky, které na ně klade zákon o ČRo a Kodex ČRo. Dvojka je moderní rozhlasovou stanicí, která nabízí inteligentní zábavu.
  2. Vysílání stanice Dvojka je pestré a nabízí mluvené slovo a hudbu přesně pro svou cílovou skupinu. Stanici je nutno vnímat v celku širokého portfolia stanic ČRo, z nichž je každá určená jinému typu posluchače a nabízí tedy logicky rozdílné pořady a hudbu.
  3. Není pravda, že se v autorských pořadech nepřihlíží při výběru hudby k typu tématu i hosta. Vše je na dohodě moderátora a hudebního dramaturga. Moderátor ale nemůže měnit playlist jen na základě svého rozhodnutí, aniž by tento krok konzultoval.

Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna pro HlídacíPes.org reagoval, že respektuje názor signatářů petice, i když její text podle vedení ČRo obsahuje řadu nepřesností a zkreslených informací. „Stejně tak ale respektujeme názor a vkus stovek tisíc lidí, kteří stanici Dvojka denně poslouchají v lineárním vysílání či v on-line prostředí. Dvojka prošla v uplynulých letech řadou změn, nabízí kvalitní obsahy a rozšířila své publikum,“ říká Hošna.

Dvojka podle něho plní v portfoliu stanic ČRo dobře své veřejnoprávní poslání a je stabilní a druhou nejúspěšnější stanicí ČRo. „Stejně jako Český rozhlas nabízí posluchačům pestré názorové spektrum, tak jim nabízí i pestrý výběr hudby a jejích žánrů prostřednictvím 24 stanic,“ uvedl mluvčí.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)