Změňte hudební dramaturgii Dvojky, žádá petice. Rozhlas to odmítá
Na internetu se objevila petice, která požaduje změnu hudební dramaturgie Českého rozhlasu Dvojky a mimo jiné i zařazování menšího počtu normalizačních hitů. Do pátečního rána ji podepsalo přes 1200 lidí. Veřejný spor o vkus většinového posluchače Dvojky se rozhořel kvůli hudbě doprovázející rozhovor Nočního Mikrofóra z 27. března, na který upozornil HlídacíPes.org. Rozhlas jakékoli změny odmítá.
Autor petice, vydavatel nezávislé hudby, lounský producent Vladimír „Lábus“ Drápal, upozorňuje na Kodex Českého rozhlasu, podle něhož „rozhlas vytváří pluralitní, nápaditou a rozmanitou programovou nabídku, která splňuje vysoká etická a kvalitativní měřítka, a nepodřizuje snahu o kvalitní výstup tlakům trhu.“ V praxi se to prý ale neděje.
Související články
Playlist si rozvracet nedáme! Vydavatel undergroundové hudby píše vedení rozhlasu
Kdo zahrál tu hnusnou máničku? Vedení Dvojky ČRo pobouřili Plastici v Nočním Mikrofóru
A odkazuje i na případ, který celou nynější debatu odstartoval: „Nepochopitelný je přístup hudebních dramaturgů v případě autorských pořadů či pozvaných hostů, kteří nemají žádnou možnost ovlivnit výběr hudby, která s jejich životem, anebo s jeho předělovými okamžiky souvisí. Je téměř pravidlem, že se jim zahraje něco, co s jejich příběhem vůbec nijak nesouvisí, ba dokonce je v přímém protikladu. Když je do těchto pořadů pozvaný host, který je sám muzikant, při povídání s ním hudební dramaturgie nezařadí ani jednu jeho písničku!“
Co se stalo v Nočním Mikrofóru
V krátkosti: Rozhovor Terezy Boučkové s baskytaristkou a spisovatelkou Evou Turnovou se vedl o jejím angažmá ve skupinách DG307 a Plastic People of the Universe nebo o tom, jak bylo těžké nahradit ve skupině legendárního baskytaristu a tvůrce Mejlu Hlavsu.
Zvolená hudba, na které se dámy dohodly, tomu i odpovídala: zněli Plastici, písně od Velvet Underground a nebo Patti Smith. Písně ovšem nebyly vybrány z oficiálního playlistu, který má stanice pro své publikum sestavený.
Za zmíněné vysílání dostala Tereza Boučková „kapky“ od vedení stanice: „Bylo mi opakovaně vytýkáno, že nehraju z playlistu, který dodává hudební dramaturg. A který musíme dodržet. Ten ovšem absolutně není v souladu s hosty ani tématy hovoru (v tom jsem zatím měla absolutní svobodu!),“ popsala pro HlídacíPes.org.
Výběr hudby pro pořad s Evou Turnovou chápe prý vedení stanice jako svévolný akt, který se již nesmí opakovat. „Já ale hrála jinou hudbu víc než rok a nikdo si toho nevšímal. Teď je ale nová šéfredaktorka, Lenka Mahdalová, a tak se všichni snaží zalíbit se jí a dělat pořádek,“ říká Tereza Boučková.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Moderátorka prý počítá i s tím, že se její mise ve veřejnoprávním rozhlase může chýlit ke konci. „Vzhledem k tomu, že jsem podle vedení už podvakrát neuposlechla výběr hudebního dramaturga, můžou mě vyhodit ze dne na den a asi to brzy udělají. Původně jsem chtěla už včera odejít sama, ale rozhodla jsem se, že jim to neulehčím,“ dodala.
Změňte to! Nezměníme.
Pak je tu ještě jedna důležitá okolnost. Rozhlas v tichosti změnil anotaci pořadu Noční Mikrofórum na svém webu. Vypadla z něj věta, která je pro celý spor klíčová: „Intimně laděné povídání protknuté vlídným humorem umocní hudební lahůdky podle přání našich hostů.“ V nové verzi už zmínka o možnosti hosta ovlivnit hudbu chybí, jak ukazují screenshoty archivované verze stránky (vlevo) a té současné.
Hudbu skupiny Plastic People of the Universe i dalších undergroundových kapel v Česku vydává vydavatelství Guerilla Records, jehož majitelem je právě předlistopadový disident, pozdější ředitel Vrchlického divadla v Lounech a lounský zastupitel Vladimír „Lábus“ Drápal. Ten se nejprve na vedení Českého rozhlasu a šéfredaktorku Dvojky Lenku Mahdalovou obrátil veřejným dopisem, nyní je autorem zmíněné petice.
„Po uveřejnění tohoto dopisu na sociálních sítích se na mě obrátily doslova stovky posluchačů, že kvůli hudební dramaturgii zcela vyřadili poslech ČRo ze svého kulturního života. Na základě těchto ohlasů a odpovědi ombudsmana ČRo, který obhajuje neobhajitelné, jsem se rozhodl k dalšímu kroku, jímž je tato petice. Český rozhlas Dvojka je veřejnoprávní rozhlas, placený z peněz nás, daňových poplatníků,“ říká Vladimír Drápal a dodává: „Už třiatřicátý rok nežijeme v komunistické totalitě, ale naopak už dvaadvacet let ve 21. století.“
Co požaduje petice a jak reaguje Český rozhlas
- Žádáme o změnu hudební dramaturgie Dvojky tak, aby odpovídala Kodexu Českého rozhlasu a 21. století
- rapidní omezení frekvence vysílání normalizačních hitů, které Dvojku degradují a z posluchačů vychovávají další masu pouhých pasivních konzumentů
- v autorských pořadech přihlížet k příběhům a životu hostů a umožnit moderátorovi hrát k tomu příslušnou hudbu, případně respektovat přání hosta a pustit skladby dle jeho výběru
Reakce rozhlasu:
- Vysílání ČRo Dvojka splňuje všechny požadavky, které na ně klade zákon o ČRo a Kodex ČRo. Dvojka je moderní rozhlasovou stanicí, která nabízí inteligentní zábavu.
- Vysílání stanice Dvojka je pestré a nabízí mluvené slovo a hudbu přesně pro svou cílovou skupinu. Stanici je nutno vnímat v celku širokého portfolia stanic ČRo, z nichž je každá určená jinému typu posluchače a nabízí tedy logicky rozdílné pořady a hudbu.
- Není pravda, že se v autorských pořadech nepřihlíží při výběru hudby k typu tématu i hosta. Vše je na dohodě moderátora a hudebního dramaturga. Moderátor ale nemůže měnit playlist jen na základě svého rozhodnutí, aniž by tento krok konzultoval.
Mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna pro HlídacíPes.org reagoval, že respektuje názor signatářů petice, i když její text podle vedení ČRo obsahuje řadu nepřesností a zkreslených informací. „Stejně tak ale respektujeme názor a vkus stovek tisíc lidí, kteří stanici Dvojka denně poslouchají v lineárním vysílání či v on-line prostředí. Dvojka prošla v uplynulých letech řadou změn, nabízí kvalitní obsahy a rozšířila své publikum,“ říká Hošna.
Dvojka podle něho plní v portfoliu stanic ČRo dobře své veřejnoprávní poslání a je stabilní a druhou nejúspěšnější stanicí ČRo. „Stejně jako Český rozhlas nabízí posluchačům pestré názorové spektrum, tak jim nabízí i pestrý výběr hudby a jejích žánrů prostřednictvím 24 stanic,“ uvedl mluvčí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Média versus svatí spasitelé ze sociálních sítí. Demokracii chybí prostor pro debatu
Babiš kontra Řezníček. Hodinka nenávisti k České televizi jako výzva k lynči
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
22 komentářů
Tak pokud bude generálním ředitelem ČRo soudruh René Zavoral a šéfy jednotlivých stanic jím dosazení pohůnci a redaktoři, nelze se podobnému chování divit. Stačí si, jen tak pro ilostraci, vzpomenout na nedávné odvolání šéfa zpravodajství p. Pokorného a usilovnou Zavoralovu snahu dosadit místo něho J. Obzinovou.
Bohužel, ono jde o něco naprosto jiného.
Stačilo projít dva odkazy v Googlu, aby si člověk uvědomil jednu zásadní věc, o které věděl , leč byla překryta tímto mediálním řevem. Že totiž Dvojka není jedinou stanicí ČRo – a že skutečně vůbec není stanicí zaměřenou na kulturu.
Čili, zájemci o tuto hlubší kulturu by měli zaměřit svůj pohled směrem ke stanici Vltava, a požadovat, aby tam byly vysílány jejich kulturní pořady ve větší míře – a to v konkurenci jiných a stejně (nebo spíše i více) kulturně hodnotných žánrů. Nehledě tedy k nějakému playlistu, který by ani – vzhledem k velké šíři kulturních žánrů, na Vltavě neměl smysl. (jak předpokládám).
Ovšem a namísto toho silou „.. 1200 lidí na petici, požadovat změny na „Dvojce“ a sebrat té zmíněné cílové skupině „jejich programy a jejich hity“,.. to je opravdu odvaha, to je opravdu kultura, že mi to až připomíná časy dávno minulé…
No, nejen hudební složka, ale celé vysílání by se mělo změnit…
Přiblížilo se, mílovými kroky, k vysílání komerčních rádií…
To je prostě špatně!
Sledovanost, poslechovost, to, co z logiky věci, zajímá komerční stanice, by u veřejnoprávního vysílání nemělo být bráno v potaz, naopak, mělo by se lišit, podobně, jako bílá barva, s černou (nemyslím to pejorativně, vůči komerčním rádiím, jen chci upozornit na rozdíl, který by měl, z logiky „věci“, být nastaven).
Dvojka se ve vysílání. výrazně zhoršila, posunula se úplně blbým směrem…
a ten nešvar stále stejných lidí…, a ještě lidí opravdu nezajímavých, namátkou pan Kopta, z toho mám fakt osypky… (není sám, bohužel…)
V případě, že pro ČRo Dvojka jsou cílovou skupinou posluchači 80+, bez vlastního názoru, z menších obcí a používají rozhlas při práci jako kulisu, pak je výběr hudby OK.
No řekl bych dle popisu, tak od 45, pokud tím „vlastním názorem myslíte politický, tak politika jim může bejt ukradená, protože mají svých starostí dost. A při rádiu se dá skutečně dělat spousta jiných činností
– tak to sedí….)))
To je nějaký úlet, ne? S výběrem hudby mívám také problém, ale zrovna u takových tematických pořadu mně dokáže vytočit, když výběr hudby nekoresponduje s hosty. Dokonce i Radiožurnál dělá takové praseciny, že dvě minuty hovoří o životním výročí nějaké legendy typu David Bowie a nakonec pustí Chinaski.
Bohužel vysílání českého rozhlasu je katastrofální. Vymývání mozku 2 roky covidem na všech stanicích. Nyní propaganda Ukrajina. Nedá se to poslouchat.
Klidně si můžete nechat vymývat mozek zpravodajstvím RIA Novosti, na to máte plné právo.
Nejen normalizační hity, ale i normalizační dramaturgy.
Zlatí socialističtí umělci, jejich písně jsou nesmrtelné a nikdy nebudou překonány dněšními nezpěváky a nezpěvačkami. Kam se hrabou ti dnešní Klusové, na Káju Gotta, nebo na Waldu Matušku. Vašek Neckář, Petr Spálený, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Marie Rotrová a jiní opravdoví umělci něco umí. Dnešní křiklouni neumí nic a jejich prostoduché melodie a vulgární texty ukazují na žalostný úpadek kapitalistické kultury. Kdyby nevysílal ČRO normalizační písně normalizačních zpěváků a zpěvaček, mohl by to rovnou zabalit.
Stanici poslouchám a souhlasím s peticí.
Když se na stanici zmínili,že paní Hegerová má výročí, očekával jsem její píseň. A že jich je.
Ke zděšení se ozvala nějaká blbost.
Výtky jsou velmi oprávněné!!!
Je třeba zrušit „veřejnoprávní“ (ve skutečnosti úzké skupině socialistických zombií sloužící) média. Jiná opatření jsou jen lepení flastrů na prorezivělou karosérii
Podepsáno. Přijde mi úplně postavené na hlavu nesmět pustit nic, co souvisí s rozhovorem a jet podle nějakého playlistu. A ta reakce Rozhlasu je zase taková arogantní – žádné připuštění pochybení, natož diskuze o problému.
Dvojka je celkem OK, ale Černá Hora,to je hudební žumpa .
Všichni jsme ze zákona povinni platit rozhlasové poplatky, ale jen někteří jsou vyslyšeni. Soukromé stanice bez poplatků zahrají na přání cokoliv, proč to nejde tady? Nebo se pořád musí přiživovat ty dávno zapomenuté hvězdy typu Helenka,Michal a další.
Někdy v pozdních devadesátkách nebo po roce 2000 měl na Znojemském vinobraní koncert Michal David a juchaly mu tam dívenky pubertálního až (těsně) pospubertálního věku. Některé se i svlíkaly nahoře bez a mávaly oděvními součástmi. Prostě se dokáže naladit na strunu určité věkové skupiny, bez ohledu,, zda je socík, nebo kapík.
Tak hlavně ze rozhlasu nevadí zvát lidi jako je Martin Koller…
Jsem 80+ a naprosto souhlasím se všemi, kteří hovoří o zkomercionalizování Dvojky – již delší dobu to zaznamenávám a zlobí mne to.
Oni z Prahy ještě vysílají? Rádio jsem naposled slyšel 31. prosince 2021 večer, od té doby česky nemluví, jen občas můžu naladit nějakou polskou stanici. Že nic nevysílají mě netrápí, vadí mi, proč musím z němého radia platit každý měsíc 45 korun.
Jsem posluchačka 60 plus z úplně malinké vesničky a hudba na Dvojce se nedá poslouchat. Posledním hřebíkem do rakve je pořad Sladké mámení, to už je opravdu zoufalé. Takže už jenom vyzobávám oblíbené pořady jako Jak to vidí, Meteor, Toulky, záhady pana Mottla a podobně. Jinak ihned přepínáme. Bohužel.
Nevím, proč každý týden slyším neustále stejné tři písničky od Vlada Mülera, nic proti němu, ale proč by musel být neustále dokola. Nejsou i jiní zpěváci?
Neplatí ČR ze svých poplatků za vysílanou písničku 🙂