Přijímačky na střední školu. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Změna přijímaček na střední školy je nutná. Inspirace u jiných států je zadarmo

Napsal/a Tereza Engelová 18. dubna 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Dvakrát do roka se dostane školství do hledáčku médií. Když se podávají přihlášky na střední školy a když se děti nedostanou, kam chtěly. Ať už z důvodu nízkých kapacit požadovaných škol ve velkých městech, nebo kvůli tomu, že se prostě „Cermat zbláznil“ a testy udělal přehnaně složité.

SMR mobil článek Mobile (207411)

Dvakrát do roka jsou proto slyšet i hlasy, které volají po změně systému přijímání ke středoškolskému studiu. Jenže jako by je nikdo neposlouchal. Argumenty, proč se nehnout z místa, se stále opakují a přitom statistiky z jiných států Evropy napovídají, že to jde líp a jinak.

„Na gymplu přeci nemůže být každý.“ „Nějak se to vyselektovat musí.“ „My jsme taky dělali přijímačky a měli jsme ještě menší výběr.“ Tři hlavní argumenty, které slyšíme pořád dokola od zastánců stávajícího přijímacího řízení na střední školy.

Jenže už z nich samotných vyplývá, že za systémem, který každoročně vysává peněženky tisíců rodičů nastávajících středoškoláků, blokuje růst dětí znevýhodněných, ať už sociálně nebo rodinou situací, stojí především neochota úředníků komplikovat si práci, stejně jako politiků a i „lenost“ řady ředitelů, kterým „instatní přijímačkový test,“ který nejen někdo připraví, ale i opraví a neservíruje, zkrátka vyhovuje.

SMR mobil článek 2 Mobile (207416)

O děti a jejich blaho tu jde až v úplně poslední řadě.

Dokazují to mimo jiné i některé úlohy z letošních přijímacích testů, které byly prošpikované „naschválnostními“ chytáky, jejichž účel pochopili asi jen autoři sami. Stručně to na svém sociálním profilu shrnula učitelka a „eduinfluencerka“ Štěpánka Cimlová, která si testy sama vypracovala a konstatovala, že by se na střední školu nedostala.

„Všechny zveřejněné přijímačkové úlohy jsem zatím měla vždy špatně kvůli nějaké nepozornosti nebo nepřesnosti, takže na střední školu bych se letos nedostala. Po několika semestrech matematiky, statistiky a dalších technických předmětů na vysoké škole, po pěti úspěšných knihách tedy logicky nechápu, co takový test z matematiky a češtiny testuje. Studijní předpoklady? Co je potom obsahem takového studia?“ napsala k přehnaně složitým testům učitelka Cimlová, která zároveň znovu poukázala na problém, který řeší v různých diskusích minimálně rodiče zkroušených páťáků a především deváťáků.

Co Cermat vlastně opravdu zjišťuje o reálných předpokladech dětí ke studiu? O jejich reálných, ale třeba i ještě neobjevených, talentech? A kolik takových talentů je kvůli tomuto bezskrupulóznímu a nesmyslně selektivnímu systému do budoucna ztraceno, potažmo životů „zničeno“?

Ztracené naděje

Štěpánka Simlová ve svém komentáři zmiňuje i mediálně dost probíraný, nicméně stále platný problém, že se děti v běžné výuce učí jiné věci, než pak po nich Cermat vyžaduje:

„Těžko se mi každý rok dívá na to, jak necháváme plošně všechny čtrnáctileté lidi v ČR hodit do kanálu minimálně rok rozvíjení jejich skutečných studijních předpokladů. Nevím jak vy, ale já i spousta dalších pedagogů by jim dokázala vymyslet o dost bohatší a přínosnější program, než se v hodinách matematiky a češtiny a následně po večerech stresovat nad rébusy z časopisu ,Květy na steroidech‘.“

Podle Simlové by řešením bylo zrušit přijímací řízení, tudíž i přechod mezi základní a střední školou, vzdělání by podle ní mělo být přístupné všem bez rozdílu, a to až do věku 18 let.

„Škola je služba, která má být k dispozici všem, kteří o ni projeví zájem. Zpřístupněním vzdělanosti můžeme jako společnost jenom vydělat, nikdy prodělat. Pokud se na všechny nedostane, má být navýšena kapacita,“ říká Simlová.

Tento názor rozhodně nezastává sama. Mezi rodiči i řadou pedagogů a psychologů je čím dál rozšířenější, jenže naráží na „systém“. Tedy politiky, úředníky a i část ředitelů škol, pro něž by změna znamenala nepříjemnou flexibilitu, práci navíc a také asi vyšší rozpočet na vzdělávání.

Tím se sice ohánějí všichni „budoucí premiéři“ v předvolebních kampaních. Vzdělání je priorita zkrátka všech, ale jen do voleb. A tak to jde roky, aniž by si někdo dal větší práci a srovnal si vzdělávací systémy například v zemích, které mají přibližně podobný počet obyvatel jako Česká republika, tedy kolem deseti a půl milionu lidí.

Je to třeba Švédsko, Portugalsko, Řecko nebo Maďarsko. Pokud pomineme srovnávání se se zemí, která má podobně jako Česko základy vzdělávacího systému v Rakousko-Uhersku a podíváme se tedy spíše na sever nebo na jih, zjistíme, že ani malí Švédi ani Řeci žádným martýriem přijímacích zkoušek procházet nemusí.

Vzdělávání tam totiž je dostupné všem, a to až do dosažení plnoletosti. Respektive do 15 let povinně a pak už na dobrovolné bázi. Což znamená, že ti, kteří chtějí jít pracovat a skutečně nechtějí dál studovat, nemusí, ale všichni ostatní můžou. A jaké to přináší výsledky…

Model „jinde“

Podle posledních statistických údajů švédských úřadů, za rok 2023, se 85,2 % švédských žáků devátých ročníků kvalifikovalo buď na přípravný program pro vysokoškolské studium (ekvivalent českého středoškolského studia) nebo na odborný program. V témže roce ukončilo 72,2 % žáků střední školu se základní způsobilostí pro studium na vysoké škole.

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vloni vypracovala zprávu, která hodnotí vzdělávací systémy v jednotlivých členských zemích. HlídacíPes.org se jí bude podrobněji věnovat ještě v dalším článku, kde srovnáme vzdělávací systémy Švédska, Česka, Řecka a Portugalska.

Ve zkratce nicméně ze zprávy vyplývá, že zatímco v Řecku se například podíl osob ve věku 25 až 34 let bez vyššího středoškolského vzdělání mezi lety 2016 až 2023 snížil o osm procentních bodů, což je o šest procentních bodů méně než průměr zemí OECD, v Česku je trend zcela opačný. Ve zprávě se k České republice píše:

„Snížení podílu mladých dospělých bez vyššího sekundárního vzdělání je prioritou pro období 2016 až 2023 ve 28 z 35 členských zemí OECD. To však není případ Česka. Jejich podíl mladých lidí ve věku 25 až 34 let bez vyššího sekundárního vzdělání se mezi lety 2016 až 2023 zvýšil o dva procentní body. S 8 % je v roce 2023 o šest procentních bodů nižší než průměr OECD.“

V návaznosti na to, jak nemilosrdně selektivní a demotivační je systém dostupnosti středoškolského vzdělání, nepřekvapí ani další statistika ze zprávy, která vypovídá o rodinném zázemí „úspěšných“ studentů.

„V Česku dosáhlo vysokoškolského vzdělání 70 % osob ve věku 25 až 64 let, které mají alespoň jednoho rodiče s vysokoškolským vzděláním. Naproti tomu pouze 5 % 25 až 64letých, jejichž rodiče nemají vyšší sekundární vzdělání, samo dosáhlo terciární kvalifikace. Průměrné hodnoty zemí OECDjsou 72 % a 19 %,“ píše se ve zprávě.

Přitom i z ní jasně vyplývá, že lidé, kterým je umožněno vystudovat střední školu s maturitou nebo vysokou školu, mají mnohem vyšší životní úroveň a především „stojí stát mnohem méně,“ protože jsou lépe zaměstnatelní.

„V Česku je zaměstnáno 60 % osob ve věku 25 až 34 let bez vyššího sekundárního vzdělání, zatímco u osob s vyšším sekundárním nebo postsekundárním neterciárním vzděláním je to 83 %. Odpovídající průměry OECD jsou 61 % a 79 %,“ uvádí zpráva.

Co z ní tedy o nás v zásadě vyplývá? Že Češi mají jeden z nejnižších podílů (jsme 33. ze 34) dospělých ve věku 25 až 64 let s nižším než základním vzděláním. Tedy, že do konce základky se staráme o všechny stejně a jsme tím pádem jedni z nejlepších. Jenže právě základkou to končí. Zbytek už si z citovaných statistik asi každý vyvodí sám.

A ještě možná drobný dodatek k „výdajům“ na školství. Zatímco Češi vydají na jednoho žáka studujícího základní školu podle ČSÚ 137 300 korun, ve Švédsku je to téměř trojnásobek (334 272 Kč), průměr v zemích OECD pak činí 315 866 Kč na žáka základní školy.

Tudíž Češi prostě na „základkách“ vedou. Mají plno a ještě to stát stojí v porovnání se zbytkem Evropy pakatel.

Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)