Zítra řeknu pravdu. Česko jako země, kde premiér pustí větry a vznikne z toho zpráva
KOMENTÁŘ. Marketingový tým Andreje Babiše hodil na sociální sítě návnadu a novináři mu na ni opět skočili. Zvolání, že premiér „zítra řekne pravdu“ přitom není důvodem k tvoření zpravodajského obsahu. Každá taková „zpráva“ je jen clickbait a po odhalení, že Babiš vydává novou předvolební knihu, se stává jen bezplatným reklamním sdělením.
Postup je vždy stejný: premiér Andrej Babiš udělá něco, čeho se lze snadno chytnout. Věc se začne sdílet a komentovat a výsledkem je pozornost médií a titulky ve stylu: Podívejte se jak lidé glosují Babišův výrok. Nebo „internet se baví“.
Bylo to tak u „sorry jako“, „motýle“ nebo u Trumpovské čepice „silné Česko“ či u jeho papírového kalendáře. A stalo se to i teď, když premiérův marketingový tým na sociální sítě napsal, že „zítra řekne pravdu“.
Lidé na sociálních sítích udělali přesně to, s čím se předem počítalo: komentovali, predikovali, vysmívali se, glosovali, ale hlavně sdíleli.
Nakonec z toho i řada redakcí udělala zprávu. Tak vznikla slušná reklamní kampaň na Babišovu „pravdu” a, jak se následně i ukázalo, na jeho novou předvolební knihu s absurdním názvem Sdílejte, než to zakážou.
Nekonečná honba za „klikanci“
Problém není v tom, že novináři na sociálních sítích glosují příspěvky politiků. Především Twitter je ale často zaplněn podobně laděnými a často opakovanými vtipy bez špetky kreativity, které jen loví laciné „lajky“.
Problematické už je, když na jednom nic neříkajícím příspěvku postaví seriózní médium celou zprávu, jako to udělal web iHned, Echo24 nebo Novinky.
To, že premiér prohlásí, že někdy v budoucnu „řekne pravdu“ má bez většího kontextu mizivou informační hodnotu, a přesto to novináři považují za téma zpravodajského textu.
Výsledkem jsou spekulace a pěkný clickbaitový titulek k článku, z jehož obsahu se čtenář ve skutečnosti vůbec nic nedozví.
To lze čekat u některých bulvárně či aktivističtěji profilovaných médií, u těch seriózních je to ale zklamání. Tam by kvalita zprávy měla mít přednost před honbou za „klikanci“ a primitivní facebookovou žurnalistikou.
Kniha není mimořádná zpráva
Nelze samozřejmě ignorovat premiéra republiky. Je však na místě zpozornět, zda bizarnost prohlášení není úmysl a zda se jejím šířením, obzvlášť po předchozích zkušenostech, z novináře nestane akorát loutka v předem připraveném PR divadýlku.
Podobně tomu bylo například když prezident Miloš Zeman ohlásil mimořádnou tiskovou konferenci, kde nakonec jen spálil rudé trenky a novináři mu byli pro smích. Podobně úspěšnou akci teď slaví Babišův marketingový tým.
Mimochodem kniha sama o sobě není žádnou novinkou, i když se to tak teď může zdát. Redakce HlídacíPes.org o tom, že Marek Prchal chystá jménem Andreje Babiše další předvolební knihu informovala již před dvěma měsíci. V textu, kde ji jeho autor zasadil do kontextu nesplněných Babišových slibů z předchozí knihy O čem sním, když náhodou spím.
Tehdy to ale pro ostatní média asi nebylo tak atraktivní, jako premiérův bezobsažný výkřik na sociálních sítích.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Veřejnoprávní média v Evropě šetří. Slučování rozhlasu a televize je ale past
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
inu, k textu „Problematické už je, když na jednom nic neříkajícím příspěvku postaví seriózní médium celou zprávu, jako to udělal web iHned, Echo24 nebo Novinky.“ už lze jen doplnit: „a Hlídací pes“…
😉
Lidé na sociálních sítích udělali přesně to, s čím se předem počítalo: komentovali, predikovali, vysmívali se, glosovali, ale hlavně sdíleli ….. už lze jen doplnit: kecali!
Že ano!
Problematické je, že čtenáři nepoznají rozdíl mezi „zprávou“ a komentářem. Už jen lze doplnit že čtenář „Lubbo“ patří mezi ně.
Díky za info, je to samozřejmě tak, jenže to už je spíše informace o tom, jak média v symbióze s politiky fungují. Ona na to prostě „musela“ skočit a „musela“ okamžitě reagovat a informovat své čtenáře s doplněním všemožných bombastickými výkladů o tom co tím pan „asi“ Babiš myslel – stejně jako v řadě jiných projevů politiků. V tom se samozřejmě Babišovi marketéři nemohli splést.
Ale asi tak stejně bylo jasné, že ten zájem rychle opadne, když se zjistí že jde jen o další Babišovu knížku, ta už venkoncem nikoho nezajímá-.. Což už je taky dosti podstatné hledisko pro případnoou mediální propagandu před volbama – musí se to udělat co nejpozději, aby na to voliči ještě do dne voleb nezapomněli :))))