Zeman v narkóze, ticho z Hradu. Bylo to státní tajemství, tvrdí mluvčí Ovčáček
Když prezidenta Zemana nedávno v narkóze operovali kvůli zlomené ruce, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček žádnou informaci předem nedostal. Je přitom jedním z těch, kdo mají hlavu státu zastupovat, pokud prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Hrad nechce říct, zda a koho o Zemanově operaci předem informoval. „Státní tajemství,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
To, že byl prezident Zeman hospitalizován a čeká ho operace, se veřejnost a novináři dozvěděli – jako v posledních letech téměř o každé novince z Hradu – z tweetu prezidentova mluvčího.
Ten hned od začátku zdůrazňoval, že nejde o stav ohrožující na životě. Přesto pro chvíle, kdy je prezident a tedy i vrchní velitel ozbrojených sil neschopen vykonávat svou funkci, je například v narkóze, platí určitá pravidla. Některá předepisuje Ústava, jiná se formují jako politický úzus během mandátu jednotlivých prezidentů.
Prezident v nemocnici? Státní tajemství
„To je státní tajemství nejvyšší důležitosti, má ústa jsou proto uzamčena,“ reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Odmítl tak odpovědět na dotaz, zda poté, co si prezident zlomil ruku, byl odvezen do nemocnice a padlo rozhodnutí o operaci a narkóze, Hrad informoval o této skutečnosti ostatní nejvyšší ústavní činitele. Ti ho totiž během neschopnosti vykonávat úřad mají zastupovat.
Související články
Zemanův „rekondiční pobyt“ nebyl nadstandard, tvrdí Hrad. Jiné nemocnice takovou péči pacientům neposkytují
„Jízdní řád“ takového procesu je napsán v české ústavě, v článku 66. Ten rozděluje převedení prezidentových pravomocí mezi předsedu vlády, předsedu Poslanecké sněmovny a předsedu Senátu. Šéf sněmovny Radek Vondráček ale žádnou zprávu o prezidentově operaci dopředu nedostal.
„Předem jsem informován nebyl. Nemám nicméně důvod pochybovat, že Hrad situaci vyhodnotil správně. Operace probíhala bez komplikací a pan prezident už svoji funkci vykonává. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se tak nestalo. Takže debata je nadbytečná,“ napsal HlídacíPes.org Vondráček. Premiér Andrej Babiš, ani předseda Senátu Miloš Vystrčil na dotazy HlídacíPes.org neodpověděli.
Špaček: Není to běžné, ale mělo by být
Ústava předpokládá, že v případě neschopnosti prezidenta vykonávat úřad půjde o neschopnost dlouhodobou a že se na tom musí usnést obě komory parlamentu – což není případ zlomené ruky. Přesto by v podobných situacích mohli ostatní nejvyšší ústavní činitelé dostat zprávu, připouští Ladislav Špaček, který skoro jedenáct let působil ve funkci mluvčího prezidenta Václava Havla.
„Není to běžné, ale bylo by to správné a mělo by to tak být. A v řadě případů se to tak i dělo,“ říká Špaček s odkazem na operaci karcinomu plic, které se Václav Havel podrobil v roce 1996, a kdy Hrad ústavní činitele o plánovaném zákroku informoval.
Podle Špačka během Havlova prezidentství docházelo k podobné situaci jen výjimečně a „zvyk“ informovat ústavní činitele se teprve utvářel. Když nastoupil Václav Klaus a jeho dlouholetý šéf protokolu Jindřich Forejt (ve funkci působil i během části prvního mandátu Miloše Zemana, pozn. red.), informování ústavních činitelů při hospitalizaci prezidenta se naopak přísně dodržovalo.
Žantovský: Hrad porušil povinnosti
Ostřejší je vůči způsobu, jakým Hrad komunikoval prezidentovu akutní hospitalizaci, další někdejší mluvčí Václava Havla, exprezidentův tajemník a bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský.
„Odvolání se na nejvyšší státní tajemství je tady prostě nezákonné, protože by taková informace musela podléhat zákonu o utajovaných skutečnostech a muselo by být podle toho s ní nakládáno. A to, pokud víme, se neděje,“ komentuje Žantovský hradní mlčení kolem dotazu, zda byli informováni nejvyšší ústavní činitelé.
„Pokud se prezident ocitne ve stavu, ve kterém nemůže vykonávat svoje pravomoci, a to je klasicky stav anestezie, narkózy, musí informovat ty ústavní činitele, kteří ho v takovém případě zastupují, to znamená předsedu vlády a předsedu Poslanecké sněmovny. To je obecný princip, který se uplatňuje všude,“ říká Žantovský i s odkazem na své zkušenosti ze zahraničí.
„Podle mého názoru Kancelář prezidenta republiky, respektive nejvyšší ústavní činitel, tady svým povinnostem nedostál,“ je přesvědčen Michael Žantovský, dnes šéf Knihovny Václava Havla a také kandidát do Senátu na Praze 5.
Vzhledem k věku „zdravý“
Hrad opakovaně ujišťuje, že prezident je zdravotně v pořádku, až na neuropatii nohou, kvůli které měl také upadnout a zlomit si ruku, a na cukrovku. Při loňské hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kterou Hrad nazval „rekondičním pobytem“, Zeman rehabilitoval a dostával potřebnou výživu.
Související články
Když prezident chátrá, ale novináři o tom nesmí mluvit. Ani na Facebooku
Po operaci Zemanovy zlomené ruky pak mluvčí Ovčáček na sociálních sítích informoval, že prezident netrpí odvápněním kostí. „A to je moc dobře pro hojení!“ dodal mluvčí.
Pochybnosti o Zemanově zdraví jsou veřejným tématem delší dobu, například kvůli jeho viditelné únavě při zahraničních cestách či jeho lékařskému doprovodu. Kvůli tomu se Zeman dostal také do konfliktu s Českým rozhlasem, jehož zpravodaj předloni na Facebooku napsal, že podle jeho zdrojů se Zemanem do Berlína „letí i tři lékaři a čtyři zdravotní sestry“.
Rozhlas se nakonec za jeho příspěvek omluvil ve vysílání, oficiálně proto, že informaci nešlo ověřit jinde než u původního novinářova zdroje. Od té doby, navzdory vyšetřením i zákrokům v nemocnici, Hrad trvá na tom, že prezident je vzhledem k věku naprosto v pořádku.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak se nám dnes v Česku dýchá? Lépe než dřív, ale občas se dusíme
Elektromobil není žádné zlo. Ale když je tlačíte na sílu, přicházejí protitlaky
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
To jsou nehorázné kecy, pan Vondráček o to nevěděl, ale přitom to věděl kde kdo, protože se i tom psalo na internetu. Na internetu bylo uvedeno, že si pan prezident zlomil ruku a byl operován v narkóze.
existují oficiální cesty.
Ano věděl že byl operován,to je přesně ono.Měl být informován před operací a narkozou a to nebyl.
Informovat o stavu prezidenta nejvyšší ústavní činiele není nutné, protože to byla jednoduchá operace.
Když operovali v naší rodině podobně starého člověka (zlomenina v oblasti lokte), upozorňovali nás, že dopad narkózy v tomto věku může být nepředpokladatelný (necituji, jen jak si pamatuji). A to nebyly komplikace ani s cukrovkou, ani s nadužíváním psychotropních látek (nikotin, alkohol).
Předpokládám, pokud by prezident dostal mrtvici, ochrnul na celé tělo, event. zemřel – Napíše O. Čtveráček ..vzhledem k věku .. je naprosto v pořádku a nic mu nebrání v dalším výkonu funkce 🤣 ..tedy vlastně je to státní tajemství 🥳 a JÁ jsem stále jeho žvanil
tak to za Havla jsme museli mít vlastně prezidentem pořád někoho jinýho ne
Z mluvčího presidenta padají „perly“ jak na běžícím páse – 🙂
Nicméně v příspěvku mi chybí jedna podstatná informace – jak dlouho byl president v narkóze, resp. neschopen vykonávat úřad. Pokud to byly řekněme dvě hodiny, myslím, že není třeba z toho dělat vědu.
„…není třeba z toho dělat vědu“?
Je to velitel ozbrojených sil! Informovat nebyla možnost, ale povinnost. Opět pro některé neplatí zákony.
Aby bylo jasno, nejsem jeho fanoušek. Nicméně když je dvě hodiny v narkóze, je to asi stejné, jako když je se svým Aligátorem dvě hodiny mimo mobilní signál. Snažit se ho „ulovit“ za každou cenu na hloupostech opravdu nedává smysl.
A to jako proč? On je sice velitelem ozbrojených sil, ale když se hlouběji zamyslíte, tak z toho neplyne žádná pravomoc, kterou by musel vykonat, okamžitě. v řádu minut, nebo i několika hodin. Nukleární kufřík pro odpálení jaderných zbraní nemáme (ani je), a kdyby došlo snad k nějakému vojenskému konfliktu, tak se v té době ani nesejde parlament, aby o tom mohlo hlasovat.
Možná bych doporučil si prostudovat přesně popsané události ruské okupace 21.srpna 1968, které jsou rozepsané prakticky po minutách. A to v té noci mimořádně zasedala vládla, a stejně nedokázala okamžitě vydat rozhodnutí…
Současná situace kolem našeho prezidenta mi čím dál tím víc připomíná závěrečné období vlády Brežněva a pak jeho nástupce. Od počátku co se tento člověk objevil v politice, zdál se mi nedůvěryhodným, což potvrzuje celou dobu svého působení. Zajímalo by mne KDO konkrétně tohoto člověka potřebuje na prezidentské sesli. Nebo-li kdo stojí v pozadí této loutky. A teď nemyslím ruskou ambasádu, nebo lidi, kteří se pohybují ve veřejném prostoru kolem něho.
Především Petr Kellner.
Vážení, tak to vysvětlím podle sebe, „Moje zdraví je jenom moje věc, né těch všech kašparů, kterým se to nelíbilo“. Dál, zlomená ruka by mi nebránila vykonávát funkci prezidenta republiky. Tak opravdu nevím o čem tady blábolíte KAŠPAŘI.
O tom, ze president je mimo jine vrchnim velitelem ozbrojenych sil a je to pri tom mrzak fyzicky i dusevni.
Že je mrzák fyzicky by ani nevadilo. Časy, kdy panovník táhnul v čele vojska jsou již dávno pruč. Roosvelt vyhrál II.sv na vozíku.
Mnohem horší je, že oproti svému slibu, není věrný České Republice.
Radek Vondráček žádnou informaci předem nepotřebuje, Zeman je neupotřebitelný apriori.
Naopak by se širé okolí mělo varovat pokud začne být aktivní. 🙁
nemůžu napsat proč ho budili, byl by konečně klid. neotiskli by to
Dobrý den,
a není tato skutečnost na podání trestního oznámení…?
Co dělá opozice a vlastně i občané, takhle arogantně se Hrad přece nemůže chovat, kde je vážnost tohoto úřadu, je to další velký přešlap pánů kolem našeho prezidenta… Co dalšího jim ještě bude procházet? Už abychom je vyměnili!
Děkuji.
Hradní čučkař se tak jako tak sám neustále narkotizuje. Kdyby měl sněmovnu informovat o každém svém deliriu, tak nic jiného nedělá.
Ovčáček se pasoval do role, která mu nepřísluší. Z mého pohledu si dělá co chce a rozhoduje o tom o čem nemá. To samé Mynář, který dokonce nemá bezpečnostní prověrku. Ani Ovčáček ani Mynář by na hradě být neměli. Pokud je v ústavě dáno, že musí informovat nejvyšší představitele státu, tak prostě musí. I když šlo jen o zlomenou ruku, tak se v narkoze mohlo cokoliv přihodit. Narkoza má na organismus vliv pro každého, obzvláštˇve vysokém věku.
2 roky
176 dní
Zbývá do vypršení druhého prezidentského mandátu Miloše Zemana.
Nestraš.
Dosti trapná denunciační aférka. Když se nad tím zamyslíme, tak zjistíme že výklad že by zmínění ústavní činitelé měli nahradit prezidenta okamžitě (i okamžitě, během několika hodin) je nesmyslný. To by se (mimo jiného) nemohl třeba vypravit pan Vystrčil na Tchajwan, notabene když mu to jak prezident, tak vláda výslovně nedoporučili…:)
Místo zEmana ji připravený Macháně a Nývlt.