Ilustrační foto: Profimedia

Zbraně z 3D tiskárny lákají bojovníky za svobodu i teroristy. Jsou levné a nejdou vystopovat

Napsal/a Jan Žabka 25. ledna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Kód pro výrobu funkčních poloautomatických zbraní prostřednictvím 3D tisku je volně dostupný na internetu. Samotný autor kódu přitom věděl, že zbraně z 3D tiskáren můžou pro svou snadnou dostupnost lákat i teroristy. Téma zneužití 3D tisku je dlouhodobě i v pozornosti českých bezpečnostních složek. „Prostorový tisk sledujeme v souvislosti s možnostmi individuální výroby zbraní,“ konstatovala kontrarozvědka BIS už v roce 2013, kdy se objevily první možnosti takové výroby funkčních zbraní. 

To, že tyto zbraně od té doby již funkčně pokročily a skutečně fungují, dokazuje situace v Myanmaru, kde i díky nim barmští rebelové pokračují v partyzánské válce proti vojenské juntě.

Když 1. února 2021 barmská armáda svrhla demokraticky zvolenou vládu a chopila se moci, v Myanmaru začaly masivní protesty. Při nich zemřely stovky demonstrantů a tisíce jich byly zatčeny. To vedlo ke zformování lidových obranných milicí, které teď organizují odboj proti vojenské juntě.

Jejich cílem je svržení současné vlády a osvobození vězněné premiérky Su Ťij, držitelky Nobelovy ceny za mír a šéfky strany Národní liga pro demokracii.

V barmské džungli proto probíhá nepřetržitý výcvik nových dobrovolníků a jejich ozbrojování. Vzhledem k omezenému přístupu k vojenskému arzenálu rebelové využívají řadu podomácku vyrobených zbraní, včetně výbušnin a granátometů. Jak ukazují fotografie na sociálních sítích, nově mají k dispozici i zbraně z 3D tiskáren.

Konkrétně jde o poloautomatickou pistoli FGC ráže 9 mm, kterou navrhl aktivista bojující za právo nosit zbraň známý pod pseudonymem JStark. Zkratka FGC vyjadřuje anglický výraz „Fu*k Gun Control“.

Udeřit, ukrást a utéct

Zatím však zbraně z 3D tiskárny nejsou barmskou opozicí využívány masivně, navíc dosud neexistují důkazy, že by zbraň FGC byla použita i v přímém boji.

To potvrdil i novinářům z France 24 zbraňový expert Leone Hadavi z organizace Myanmar Witness, která mapuje porušování lidských práv v barmské občanské válce: „Pistole vyrobené na 3D tiskárně tady jsou, ale není jich moc. Navíc jsme zatím nezaznamenali žádnou v bojové operaci.“

Spíše jsou tyto zbraně využívány na cvičišti či při rychlých akcích. Jde o takzvané mise „udeř a uteč“, jejichž primárním cílem není zneškodnit nepřítele, ale ukrást mu jeho lepší zbraně a vybavení.

Podle serveru Myawady pak myanmarské úřady v roce 2021 zatkly jednu osobu za údajný „terorismus“. Při zásahu zabavily zbraně, mezi nimiž byly i ty vytištěné na 3D tiskárně. Na fotografii zabavených zbraní je vidět šest pistolí FGC-9 spolu s jejich zásobníky.

Zadarmo ke stažení – i pro teroristy

Než se ale mezi barmskými rebely 3D tištěné zbraně rozšířily, mluvilo se o nich jako o jednorázových a v akci nepoužitelných. Většina modelů je totiž funkční pouze na jeden výstřel a některé dokonce i při tomto výstřelu doslova „explodují v ruce“.

Symbolem tohoto typu zbraní je i první 3D tištěná pistole Liberator, kterou již v roce 2013 navrhl zbraňový aktivista Cody Wilson. Ten inspiroval právě i zmíněného JStarka k sestrojení jeho poloautomatické pušky. Vývoj od Liberatoru k FGC-9 tak jasně ukazuje, že zbraně z 3D tiskárny v budoucnu budou výrazně efektivnější.

I přes vyšší účinnost je však stále zvládne sestavit každý, kdo má přístup k internetu a k 3D tiskárně. Oproti průmyslově vyráběným zbraním jsou náklady na výrobu těchto zbraní minimální. Jejich cena se pohybuje v nižších tisících korun a závisí hlavně na ceně tiskárny.

Na běžné tiskárně lze přitom vytvořit zhruba 80 % zbraně. Zbytek jsou součástky, které lze koupit v kterémkoli železářství. 3D tisk tak výrazně snižuje především potřebu řemeslnické zručnosti a čas strávený nad výrobou zbraně.

Sestrojení trvá zhruba dva týdny a není k tomu potřeba žádný zbrojní průkaz nebo jiné povolení. Držení takové zbraně je po jejím vytištění a sestavení nelegální, pro bezpečnostní složky je ale v podstatě nedohledatelná. Není totiž vedena v žádném registru. Zbraň podle dostupných informací vydrží přes 1000 výstřelů.

Kód pro vytištění zbraně je volně ke stažení online, což logicky vyvolává obavy z možného zneužití takových zbraní k násilí, organizovanému zločinu či terorismu.

Toto riziko se už potvrdilo v praxi. Když v roce 2019 došlo k útoku na synagogu v německém městě Halle, při kterém zemřeli dva lidé, útočník k tomu využil i podomácku vyrobené zbraně s některými 3D tištěnými součástkami. Podle vyšetřovatelů navíc sledoval návody zmíněného JStarka.

Ten zemřel v druhé polovině loňského roku po zásahu bezpečnostních složek, podle informací německé policie šlo o zástavu srdce.

„Žít svobodně, nebo zemřít“

Aktivista a autor nelegálních 3D tištěných zbraní JStark přiznával, že si je vědom možného zneužití své práce. Chtěl prý tuto technologii jen využít k prosazování práva nosit zbraň. „Vývoj technologií nemá žádnou politiku. Ať jde o dobrý či špatný vynález, není v tom politika,“ tvrdí na dochovaném videu. 

Právo nosit zbraň podle něj lidem umožňuje bránit se proti autoritářským a totalitářským tendencím vlád a ochraňovat vlastní svobodu.

„Jestli nás někdo vidí jako extremisty, tak je to v pořádku. My ale nechceme nikomu ublížit a někoho zranit, chceme pouze žít v míru a ve společnosti, kde má každý svobodu slova a svobodu nosit zbraň,“ říkal s tím, že je ochoten za tuto svobodu i zemřít.

JStark pro svůj účel založil anonymní komunitu lidí s podobným smýšlením, v rámci které zkonstruoval i zbraň aktuálně využívanou barmskými povstalci. Zde proti využívání zbraní pro extremistické účely i vystupoval:

„Internet je místo, kde každý může mít falešnou identitu a my dlouho nemusíme být schopni poznat, že je někdo extremista. Pokud by se ale ukázalo, že v našich řadách někdo takový je, ať už rasista, xenofob nebo třeba člen Islámského státu, přestali bychom s ním ve všech směrech spolupracovat,“ tvrdil s tím, že se o politice v rámci komunity nemluví.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)