Záznamy z policejního vyšetřování jsou veřejné dokumenty, řekl Nejvyšší soud státu Ohio
Důležitý rozsudek – klíčový pro nevládní organizace, které usilují o přezkoumání případů údajně nespravedlivě odsouzených lidí v rámci tzv. Innocence projektů – vynesl ve středu Nejvyšší soud amerického státu Ohio. Podle rozsudku jsou policejní vyšetřovací spisy po ukončení soudu veřejnými dokumenty a jako takové musí být na požádání zpřístupněny.
Na případ na své facebookové stránce upozornil ředitel Innocence projektu v Ohiu, právník Mark Godsey. Přidal odkaz na článek deníku Dayton Daily News, který o středečním rozsudku informoval.
Godsey, profesor právnické fakulty University od Cincinnati, je dobře znám i v Česku. Několikrát zde přednášel a inspiroval zakladatele české odnože Projektu Nevina, kteří se snaží o znovuotevření kauz, v nichž mohli být odsouzeni nevinní lidé.
Policie nemá monopol
Mark Godsey rozsudek označil za velké vítězství pro otevřenou transparentní společnost. „A rovněž pro nespravedlivě odsouzené,“ dodal.
Soud rozhodl většinou pěti ku jednomu hlasu, že většina policejních záznamů, požadovaných v rámci ohijského Innocence projektu, má být vydána. To by podle listu mohlo zvrátit dosavadní praxi, kdy je nevládním organizacím přístup k dokumentům odpírán do doby, dokud nejsou vyčerpány všechny potenciální možnosti trestního řízení, nebo dokud obžalovaný nezemře.
Přeloženo do srozumitelného jazyka to znamená, že policie nemá monopol na držení spisu jako „důkazní pojistku“ pro případ, že by byl například obnoven proces.
Svobodný přístup k informacím
Soud rozhodoval na základě případu Adama Saleha, odsouzeného v roce 2007 na 38 let do vězení za vraždu a pokus o znásilnění dvacetileté modelky Julie Popovichové.
Už při převzetí Salehovy kauzy letos v dubnu ale advokát Donald Caster uvedl, že v tomto případě lidé z Innocence projektu nemají jasno v otázce viny, či neviny. Jako důvod označil neochotu policie ve městě Columbus, kde k vraždě došlo, poskytnout vyšetřovací spis.
Psali jsme: Chybné expertízy FBI poslaly na smrt až 32 lidí. A co české justiční omyly?
Konec justiční nevinnosti. Do Evropy se stěhuje projekt na vyhledávání nespravedlivě odsouzených
Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey
Případem se tak soud zabýval na základě zákonů o svobodném přístupu k informacím. A podle středečního rozsudku Nejvyššího soudu státu Ohio měl Caster na vydání požadovaných dokumentů nárok. „Policie měla jasnou právní povinnost záznamy poskytnout,“ řekl soudce Paul Pfeifer.
Ředitel Ohio Innocence Projectu Mark Godsey to označil za obrovskou výhru pro spravedlnost. „Když jsme po roce 2003 s přezkumem případů odsouzených lidí začínali, policie nám vcelku vycházela vstříc. Ale kolem roku 2010, poté, co jsme za na základě vyšetřovacích spisů dokázali osvobodit větší množství nespravedlivě odsouzených, začala policejní oddělení klást obstrukce,“ říká Godsey. Středeční verdikt označil za začátek dlouhé cesty ke spravedlnosti.
V USA je vyhledávání nevinných pomocí nových vědeckých metod posuzování stop zatím nejdál. Za poslední čtvrtstoletí tam převážně na základě analýzy DNA opustilo věznice přes 1700 nespravedlivě odsouzených.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
SPD a kontakty s extremisty z AfD: Strana mlčí, vlivný člen hrozí „zúčtováním“
Hustý jogurt, sekaná s masem a čisté svědomí vězně jáchymovského pekla
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Bohužel, mám dojem že tomu tak není.Je samozřejmě spravedlivý požadavek aby byly zpětně s pomocí nových vědeckých metod přezkoumány ty případy v minulosti, kdy to má smysl. Dejme tomu ty případy kdy byl už tehdy obžalovaný odsouzen pouze díky nepřímým důkazům a dnešní přezkoumání takového existujícího vzorku by mohlo samo o sobě posloužit jako důkaz neviny. Hosana.
Jenže, potíž je v tom, že americký justiční systém je ve své podstatě úzce formalistický. V podstatě mnohem snadněji – a s daleko větším účinkem pro propuštění pachatele (nezávisle na tom zda je vinen či nikoliv) je zpětné vyhledávání drobných administrativních a formálních chyb ve vyšetřovacím spise (a jak správně podotkl kontrolor Šlus, vždycky se něco najde). Není divu, že o takovou „pomoc“ a takovou „spravedlnost“ v podstatě nikdo nestojí – kromě právníků kteří z toho mají byznys..