Kalovice na Litoměřicku. Foto: Miroslav Oros, AirZone.tv (se souhlasem autora)

Zastávka, jakou svět neviděl. Jak radnice v Úštěku měnila, až vyměnila

Napsal/a Vojtěch Berger 11. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Malé městečko Úštěk na Litoměřicku je dotačním královstvím. Týká se to i jednotlivých spádových obcí, kterých má Úštěk přes dvacet. Tam se lidé občas nestačí divit, co se kvůli využívání dotací na vsi děje. Třeba v Kalovicích město nechalo postavit novou autobusovou zastávku, za rok ji zase zbouralo a odvezlo o pár kilometrů dál do Vědlic. Místo ní postavilo novou, skoro k nerozeznání od té původní. To vše právě kvůli dotacím.

Nová „dotační“ zastávka byla výrazně dražší než ta původní. Město a stát přišla na 370 tisíc korun, třetinu z toho tvořil vlastní příspěvek města Úštěk. Stavební práce u původní zastávky, která byla na místě jen zhruba rok, vyšly na desetinu. A samotný přístřešek pro cestující měl Úštěk ve svém skladu.

Abychom pochopili časový sled událostí, je třeba se vrátit do roku 2019, kdy celá akce začala.

Hlavně ty dotace…

Kalovice jsou malá ves se zhruba 40 stálými obyvateli. Autobus na trase ze Štětí do Úštěku sem zajíždí šestkrát denně a vozí většinou jednotlivce nebo děti do školy. Stará zastávka dosloužila před několika lety, její stav ukazuje foto z dokumentace k zakázce, kterou HlídacíPes.org získal.

Stará zastávka v Kalovicích. Zdroj: dokumentace k rekonstrukci

„Havarijní stav zastávky v Kalovicích jsme museli řešit ihned po nástupu na úřad v závěru roku 2018. Vzhledem k tomu, že hned na začátku roku ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo nové výzvy, jsme museli reagovat velmi rychle,“ říká starosta města Úštěk Jan Mazíni. Město tedy podalo na ministerstvo žádost o dotaci a čekalo na vyhodnocení. V létě roku 2019 přišla zpráva, že město dotaci nezískalo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Pustilo se tedy do náhradního plánu. V městském skladu se jeden přístřešek nacházel, radnice tedy vypsala zakázku na stavební práce. Bylo třeba vybagrovat stráň za zastávkou, demontovat starou, odvozit suť, vystavět nový betonový základ a bočnice a namontovat přístřešek s lavičkou. Zakázku získala firma Radka Hendrycha a město za ni zaplatilo 34 tisíc korun bez daně. Stav po rekonstrukci ukazuje následující fotografie.

Nová zastávka v Kalovicích po roce 2019. Zdroj: dokumentace k rekonstrukci

„Vzhledem k havarijnímu stavu zastávky umístěné v terénu ve stráni u silnice jsme rozhodli provést zcela minimální rozsah prací k zajištění bezpečného provizorního stavu a dále bylo rozhodnuto o instalaci zastávky, kterou mělo město na skladě,“ komentuje tehdejší rozhodnutí starosta Mazíni. Nakolik šlo skutečně o minimální rozsah prací či spíš byla zastávka kompletně zrekonstruována, necháme na porovnání obou fotografií.

Zastávka každopádně sloužila. Uplynul zhruba rok a začaly se dít věci. Zcela nový přístřešek z Kalovic zmizel, začaly znovu i stavební práce. K podestě byla přistavěna zhruba dvoumetrová nájezdová rampa pro kočárky a přistavěna několikametrová zídka oddělující stráň od stání pro kontejnery. Nakonec byl na zastávku instalován nový přístřešek, ne nepodobný tomu původnímu.

Poslední verze zastávky v Kalovicích. Zdroj: dokumentace k rekonstrukci

Jak se ukázalo, mohla za to přidělená dotace, na kterou nakonec ministerstvo našlo fondy. „V závěru roku 2019 obdrželo město nečekaně od MMR rozhodnutí o přidělení dotace z původní žádosti dodatečně z rezervních prostředků. Bylo rozhodnuto tuto dotaci přijmout a zastávku vybudovat zcela nově dle původního záměru a napravit tak provizorní stav,“ říká starosta Mazíni.

Město tedy vypsalo výběrové řízení, tentokrát znovu na stavební práce, ovšem už v menším rozsahu, a instalaci nového přístřešku. Ten bylo navíc třeba koupit. Zakázku vyhrála firma Jindřicha Turka z Velkého Března, která nabídla cenu 370 tisíc korun. Třetinu – přesně 111 tisíc korun, město muselo uhradit z vlastních zdrojů, zbytek pokryl stát. Stará, přesněji řečeno téměř nová zastávka byla odvezena do nedalekých Vědlic.

Přistavěná zídka a nájezdová rampa. Zdroj: dokumentace k rekonstrukci

Starosta výrazný rozdíl v ceně hájí. „V rozpočtu byly zahrnuty stavební práce včetně materiálu, odvodnění na obou stranách komunikace, opěrné zdi a nákup nové prosklené zastávky na jedné straně komunikace,“ říká. Na otázku, kolik nový přístřešek stál, Mazíni neodpověděl. Od zdroje z městského úřadu ovšem HlídacíPes.org zjistil, že šlo přibližně o 70 tisíc korun, což je částka, která odpovídá i běžným cenám dohledatelným na internetu.

Sečteno: město přijetím dotace vynaložilo dalších 111 tisíc korun a stát přidal 260 tisíc na rekonstrukci zastávky, která rekonstrukci nepotřebovala. Za původních 34 tisíc korun byla provedena většina prací, Vědlice navíc přišly k moderní zastávce. Otázku, zda město postupovalo s péčí řádného hospodáře, když čerstvě vybudovanou zastávku přemístilo do jiné obce a místo ní nechalo zbudovat novou, nechal starosta bez odpovědi. Pouze poznamenal, že „dotační podmínky neumožnily změnu místa realizace akce a nebylo to ani důvodné“.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)