Jak se lék proti HIV dostal přes železnou oponu. Muži, kteří pomohli Holého objevům prorazit
VIDEO. Že ke vzniku účinných léků proti viru HIV významně přispěl český vědec Antonín Holý, je známá věc. Méně se ví, že vývoji léků a jejich rozšíření do světa navzdory železné oponě pomohli i dva zahraniční vědci. Nedávno přijeli do Prahy a HlídacíPes.org s nimi pořídil exkluzivní rozhovor.
Na světě žije podle odhadů Světové zdravotnické organizace necelých 37 miliónů HIV pozitivních lidí, z toho 20 miliónů se léčí právě „Holého“ přípravky.
Žili by s vidinou jisté smrti, nebýt toho, že československý vědec Antonín Holý v roce 1976 potkal belgického lékaře Erika De Clercqa. Ten ho později seznámil s americkým chemikem Johnem C. Martinem.
Společnými silami, po patnácti letech usilovné práce a s velkým osobním rizikem (Martin se kvůli vzniku léku značně zadlužil) dosáhli toho, že americký Úřad pro kontrolu léčiv schválil v roce 2001 léky proti HIV/AIDS, které jsou dodnes v léčbě nejúčinnější.
Spolupracovníci Antonína Holého na představení Dejvického divadla Elegance molekuly
Z jejich spolupráce vzešly ještě léky na hepatitidu B, potenciálně smrtelné onemocnění, kterým trpí 257 miliónů lidí na světě. Jen za rok 2015 jich podle Světové zdravotnické organizace 887 tisíc na hepatitidu B zemřelo.
V pražském Dejvickém divadle na motivy vývoje Holého léků dokonce vzniklo představení, na které se De Clercq a Martin také přijeli podívat (více ve videu v úvodu článku).
Exkluzivní rozhovor s oběma vědci čtěte na HlídacíPes.org ve čtvrtek 25. dubna.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Robert Břešťan: Alláhu akbar cézet a kriminalizace blbosti
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Made in Czech Republic to žádném případě být nemohlo. Výzkum začal dávno před vznikem České republiky. Made in Czechia by bylo správné.