Z číšníka miliardářem. Podívejte se, čím vším se zabýval lobbista Roman Janoušek
Kdysi se o něm říkalo, že coby pražský kmotr ovládá magistrát, má vliv na jím přidělované zakázky, na ruku mu jdou tehdejší primátor Pavel Bém i další vysocí úředníci. Jeho jméno bylo spojováno s řadou podezřelých machinací, několikrát jej kvůli nim vyšetřovala policie, ale nikdy nebyl obviněn. Před třemi lety srazil v opilosti autem ženu a dnes si v brněnské věznici odpykává čtyřapůlletý trest.
Veřejnost si Romana Janouška pamatuje od doby, kdy se ve zveřejněných telefonických odposleších s Bémem vzájemně oslovovali „mazánku“ a kolibříku“. Mezi politiky a lidmi z velkého byznysu se mu říkalo „kapitán“ nebo také „Lord Voldemort“.
Pro kamarády to byl Romeš, který umí cokoliv zařídit. Stačilo za ním zajít do pražské kavárny U myšáka ve Vodičkově ulici. Romeš byl znám svými styky na nejvyšších místech, nic pro něj nebyl problém.
Do okruhu jeho známých patří nejen Bém, ale třeba i bývalý státní zástupce Libor Grygárek, o nějž se kvůli podezření ze zneužití pravomoci či z manipulace státních zakázek zajímala policie. Úzké vazby jej v minulosti spojovaly i s dalšími „politickými podnikateli“ – Ivem Rittigem či Romanem Hrdličkou. Média je tehdy označovala jako „kmotry ODS“.
Pavučiny byznysu – HlídacíPes.org mapuje aktivity veřejně známých osob
V roce 2014 odhadl týdeník Euro Janouškův majetek na čtyři až pět a půl miliardy korun a zařadil ho mezi padesát nejbohatších Čechů. Oficiálně však jeho jméno už zmizelo z firem, které zakládal a vlastnil, rodinnou vilu převedl na manželku, u jeho letoviska v Chorvatsku zase jako vlastník figuruje firma Zorana Kazimiroviče, který má k Janouškovi blízko.
Server HlídavíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode dosavadní aktivity Romana Janouška i lidí z jeho okolí. Není toho málo, a tak si je v nejdůležitějších bodech připomeňme.
- V roce 1993 spoluzaložil společnost Medea Kultur, s níž začal provozovat kino Blaník na pražském Václavském náměstí. Mimo jiné se zde pořádaly přednášky s protidrogovou tématikou, na nichž vystupoval i tehdejší šéf mezirezortní protidrogové komise Pavel Bém. Od té doby se datuje jejich přátelství.
- Před rokem 1989 začínal jako číšník, pak se z něho stal podnikatel. Honosí se titulem doktor práv, jeho diplomová ani rigorózní práce ale nejsou v archivu pražské právnické fakulty k nalezení.
- Stát podle Nejvyššího kontrolního úřadu vydal v letech 1993 až 1996 zhruba půl miliardy korun na protidrogové programy, značná část skončila právě na účtech firmy Medea Kultur.
- Další firma spojená s Janouškovým jménem získala v roce 2002 od Všeobecné zdravotní pojišťovny mnohamilionovou zakázku na vydávání časopisu Svět pojištěnce. Ve stejném roce uzavřela Medea Kultur s VZP dlouhodobou smlouvu na propagaci s ročním rozpočtem dvanáct milionů. Podle Hospodářských novin získaly firmy blízké Romanu Janouškovy od VZP jen za rok 2008 na sto dvacet miliónů.
- Jiná firma, v níž Janoušek figuroval, získala od magistrátu zakázku na vydávání Listů hlavního města Prahy.
- V době, kdy se jednalo o privatizaci ruzyňského letiště, o níž se Janoušek zajímal, upozornil týdeník Ekonom, že ředitel firmy Letiště Praha Miroslav Dvořák staví luxusní dům v Podolí na parcele, kterou Janoušek vlastnil.
- Švýcarská justice v roce 2008 pro podezření z praní špinavých peněz zmrazila konta firmy Botanic Financial Corporation, k nimž měl přístup i Janoušek. Švýcarští ani čeští policisté však nakonec nic podezřelého nezjistili a konto společnosti zase odblokovali.
- V roce 2009 se ukázalo, že zisk z projektu bezkontaktní karty MHD Opencard nejde dopravnímu podniku, ale osmi firmám s neznámým majitelem. V představenstvu minimálně dvou z nich působil Roman Janoušek.
- V roce 2012 zveřejnil deník MfD odposlechy telefonických hovorů někdejšího primátora Pavla Béma a Romana Janouška, které pořídila BIS. Důvěrně se v nich oslovují „kolibříku“ a „mazánku“ a probírají záležitosti týkající se pražského magistrátu. Odposlechy naznačují, že Janoušek mohl mít velký vliv na rozhodování úředníků.
- V březnu stejného roku se opilý Janoušek pokusil ujet z místa nehody, kterou zavinil. Řidička nabouraného vozu se mu v tom snažila zabránit, Janoušek ji ale svým autem srazila poté se snažil uniknout i policejní hlídce. Městský soud jej nejdříve odsoudil ke třem letům vezení za těžké ublížení na zdraví, po odvolání vrchní soud trest zpřísnil na čtyři a půl roku. Od 18. listopadu 2014 si jej odpykává v brněnské věznici.
Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky můžete dále zvětšovat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Těžko posoudit zda je pan Janoušek dacan nebo schopný podnikatel. Ale musíme si zvykat na to , že jsou mezi námi lidé schopní, neschopní a všehoschopní. Bohužel často ti schopní jsou pastva očerňování pro média a využívají toho ti všehoschopní jako v případě pana Babiše v hnutí Ano a dalších. Očerní se jeden dacan aby z příštích voleb vyšel ještě větší. Jenže dacani mají drahé advokáty, takže žádní dacani neexistují, pokud se náhodou nechytí Cigán s poklopem od kanálu.