Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Horník / Právo / Profimedia,

„Významný exponenciální růst, reprodukční číslo 1,5.“ Podívejte se, čeho se vláda nejvíc bojí

Vláda v pondělí rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronavirové infekce. Od středy 14. října se zavírají všechny školy kromě mateřských, všechny restaurace, kluby a bary, na veřejnosti bude platit zákaz pití alkoholu a shromažďování je omezeno na šest osob. 

HlídacíPes.org má k dispozici analýzu, na základě které v pondělí ministři Babišovy vlády o zpřísnění opatření rozhodovali. Materiál jasně říká, že největším rizikem je tlak na kapacity nemocničního systému.

„Epidemie COVID-19 se v populaci ČR dostává do velmi významného exponenciálního růstu, který při prudce narůstajícím počtu nakažených osob nutně povede k nárůstu objemu hospitalizační péče,“ píší analytici

Právě hrozící tlak na nemocniční systém a jeho kapacity je hlavním důvodem, proč je podle vlády nutné co nejdříve a co nejvíce zpomalit šíření infekce a dostat denní nárůsty počtu nakažených pod kontrolu. „Již nyní je jisté, že narůstající počet hospitalizací v dalších 2 – 3 týdnech povede k významnému omezení elektivní (plánované) péče a ke snížení dostupnosti lékařské péče obecně. Pokud by tento vývoj nekontrolovaně pokračoval, existuje riziko překročení celkových kapacit nemocničního systému.“

Zpráva tyto teze podkládá epidemiologickými daty, jejichž souhrn nevychází pro Česko v následujícím období příznivě. Hovoří jak o rychlém prostupu nákazy obyvatelstvem, tak o tom, že začíná významně zasahovat seniory. Důvodem k debatám o úplném uzavření škol jsou pak čísla ze skupiny dětí mezi 6 a 19 lety, kteří představují vysokoce rizikovou skupinu přenašečů.

Epidemiologická zátěž:

 • významný růst denních počtů nově diagnostikovaných až k hodnotám přesahujícím 8 000 nově diagnostikovaných pacientů, přičemž týdenní nárůsty přesahují úhrnu 160 nových pacientů / 100 tis. obyvatel (mezinárodně uznaná kategorizace určuje jako hranici vysokého rizika hodnotu > 60/100 tis. obyvatel)
 • významný nárůst absolutních počtů nakažených seniorních skupin obyvatel, které patří do nejvíce rizikových kategorií; aktuálně evidujeme > 7 000 pacientů ve věkové třídě 65+ a tyto počty narůstají s rostoucím počtem všech nakažených
 • vysoká populační zátěž a rychlé šíření viru zvyšuje pravděpodobnost nákazy pracovníků a klientů různých sociálních zařízení, což dále zvyšuje riziko následného tlaku na nemocniční péči – takto jsou aktuálně nejvíce zatížené regiony MSK, JMK, Praha a STČ
 • vedle počtů nakažených seniorů a zranitelných skupin obyvatel prudce narůstá počet nakažených dětí a mladistvých (souhrnně ve věku 6 – 19 let více než 14 000 COVID+), přičemž tito pacienti mají typicky velmi mírný až bezpříznakový průběh a vzhledem k velkému množství kontaktů představují vysoce rizikovou kategorii přenašečů nemoci
 • relativní rizikovost dalšího přenosu je patrná zejména ve věkové kategorii 16 – 19 let (SŠ, učni) – v této kategorii je evidováno nejvíce následných clusterů souvisejících s mladými pacienty.

Aktuální hodnota reprodukčního čísla je přibližně 1,5. To dokládá vysokou nakažlivost viru a snadný přenos mezi lidmi. „Úhrnně za celé září bylo evidováno více než 46 000 nově diagnostikovaných pacientů – tento základ nevyhnutelně při velké reprodukci viru povede v říjnu k vysokým denním počtům nakažených, pravděpodobně až nad 10 000,“ varuje zpráva.

Podíl pozitivních záchytů v testech roste nad 20 %, což znovu ukazuje na nekontrolované šíření viru v populaci.

Co bude dál?

Materiál konstatuje, že je příliš brzy na vyhodnocení preventivních opatření přijatých v průběhu září. Ta mohou mít zpoždění delší než dva týdny, proto analýza vychází z několika potenciálních scénářů. Základní jsou dva:

 • Po nárůstu počtu nakažených do poloviny října dojde k postupnému útlumu, který bude trvat cca 4 – 6 týdnů s postupně klesající zátěží.
 • Scénář 2 – rizikový. Stávající nárůsty počtu nakažených nejsou „dozvukem“ vysokých počtů z konce září, ale novým probuzením růstového trendu.

V obou případech ovšem bude měsíc říjen charakterizován vysokým nárůstem počtu nakažených s vysokým rizikem pro nemocnice a zdravotní služby. Nárůst počtu hospotalizovaných pacientů je stále vysoký, k 10. říjnu je registrováno celkem více než 2 100 hospitalizací, z toho více než 400 na JIP nebo s komplikacemi a přibližně 200 na vysoce intenzivní péči. Denní nárůsty počtu nově hospitalizovaných přesahují 200 pacientů, avšak čisté pozitivní saldo počtu hospitalizovaných je nižší, cca 100, v důsledku velkého počtu denně propouštěných pacientů a také v důsledku úmrtnosti.

 

 

Nejvíce pacientů je v Praze (346, z toho na JIP 69) a v Jihomoravském kraji. (335, z toho na JIP 44), dále 192 pacientů v Moravskoslezském kraji (z toho JIP 36). Na umělé plicní ventilaci je nejvíce pacientů v Praze (34) a Zlínském kraji (24). Nejvíce pacientů je v nemocnicích FN Brno (87), v Praze v Motole (74), ve FN Plzeň (71), v Thomayerově nemocnici v Praze (69), v Uherskohradišťské nemocnici (63), ve FN Ostrava (55), ve FN Královské Vinohrady v Praze (51), v Masarykově nemocnici Ústí nad Labem (51).

Predikce potřeb nemocniční péče

Všechny relevantní scénáře ukazují do konce října na růst počtu hospitalizovaných v důsledku vysoké reprodukce viru a vysokého počtu nakažených. Nemocniční systém se podle předpovědi dostane na hranici svých možností už na konci října, a to již při reprodukčním čísle 1,2. Jeho aktuální hodnota je přitom 1,5. „Při vyšším rizikovém růstu by tuto hranici nevyhnutelně překročil,“ konstatuje zpráva.

Po 10. říjnu proto národní i krajští koordinátoři spustili program útlumu plánované a odkladné péče. Dobu, po kterou bude panovat vysoký tlak na nemocniční systém, analýza odhaduje delší než 8 týdnů.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

20 komentářů

 1. nemec napsal:

  Může mi někdo vysvětlit, jak to , že se čínský vir nevyskytuje v Severní Koreji.? A při vojenské přehlídce nikdo neměl ani roušku? Jo to snad tím, že dokáží tak dokonale střežit hranice , kdy se tam nedostane ani virová nákaza ?

  • Anofertí zmar napsal:

   Vždyť je to jednoduché, buď netestují = nemají nakažené, které by mohli hlásit NEBO testují mají nakažené, ale prostě je neraportují = vy se divíte, že režim v KLDR něco tají před kýmkoli z imperialistických štváčů?

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Uz toho straseni zacinam mit dost. Dokonce i na HP. 2) Kdyz uvadite pocet 46000 nove nakazenych za zari, kolik lidi se v zari uzdravilo? Takhle to vypada, ze uz je nemocnych 20 mil. obcanu CR. 3) To ze ma nekdo pozitivni PCR test, jeste neznamena ze je nemocny nebo ze je nakazlivy. 4) Je k placi, ze se ted resi, jestli nemocnicni kapacity budou stacit v pripade setrvaleho exponencialniho rustu. Co delala vlada v lete? Proc nejednala s nemocnicema o priprave na pripadnou 2. vlnu? 5) Co vladu AgroFert-u definitivne donuti k demisi? 500 mld. Kc schodek je prezentovan, jakoby to nic neznamenalo. Jak dlouho ho budeme splacet? 6) Co je dulezitejsi? Fungujici spolecnost nebo zachranene „tisice mrtvych“?

  • Anofertí zmar napsal:

   1) no comment
   2) pokud do toho chcete opravdu šít, pak byste si měl také uvědomit, že ti, co se nakazili v září, mají přesah do října, protože máte inkubační dobu (než se nemoc projeví je 2 – 14 dní s možnými extrémy 0 – 27 dní zdroj: https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-incubation-period/ )
   3) nemáte pravdu. „Výsledky PCR bývají zpravidla k dispozici do 48 hodin a bývají pozitivní i před propuknutím příznaků, …. spolehlivému odhalení, zda-li člověk není v daný moment nakažen a nešíří virus do svého okolí.“ (zdroj https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rapid-test-vs-pcr )
   4) Ano je to k pláči. Obzvlášť pokud vezmeme v úvahu chování premiéra, že? Když se na začátku holedbal, jak to všechno pořešil. Dokonce měl tolik drzosti dávat nevyžádané rady ostatním státům. Pak všechny opatření zrušil, protože nákazu již přeci porazil (i přes varování odborníků). A nyní máme tady o zábavu postaráno. Zbytek štiplavého komentu již vynechám, ale je dobře, že jste si toho všiml.
   5) Schodek 500mld. je jen začátek. Již se párkrát zmínilo, že to není definitivní účet (i logicky nemůžete skládat účty, kolik co stálo, ještě v době trvání dané situace, ne?). Je s podivem, že je to cca čtvrtina celkového dluhu za dobu existence ČR. Zásek, který přetrumfnul naprosto všechno a to se bavíme stále jen o penězích a o okamžité hodnotě peněz, již se nikdo nebaví o tom, jaké a jako dlouho ty násdledku budou celkově. A jakže dlouho to budeme splácet? 🙂 🙂 🙂 pane Kaminsky, buďte si jist, že ještě vaše vnoučata se ani pořádně do dluhu nezakousnou. Koukněte se třeba na graf HDP kdy klesla celková hodnota HDP za doby COVIDové ve druhém kvartále 2020 o 11% (zdroj https://www.kurzy.cz/makroekonomika/hdp/ ). K tomu připočteme dluh avizovaný, což je dalších cca 10% a jste během půl roku na -20% z celkového HDP. A to je jen začátek!

  • Anofertí zmar napsal:

   Bod 6) jsem si nechal na extra komentář. Asi byste neměl pokládat takové otázky bez kontextu, protože vyzní tak, jak si je kdo přečte. Ale i tak vezměme to od podlahy (berte to s rezervou a dávkou sarkasmu). Fungující společnost má sekeru jako blázen, ale ty mrtví, povětšinou senioři (lidi ekonomicky neaktivní, jen berou od státu) a nemocní (opět ekonomicky neaktivní, stojí mnoho peněz v účtech za léčbu). Takže dle vaší otázky tisíce mrtvých… pokud to budou převážně lidé z této skupiny, pak se ona sekera „požere“ s neexistujícími účty od zemřelých na COVID. Tedy by ekonomický smysl dávalo, nechat COVID proběhnout populací, proběhne selekce a státní kasa bude zase napůl plná, jako tomu bylo před COVIDem. Co vy na tuto úvahu? Takže ve finále to nebude tak hrozné, ne? 🙂 [{když to dáte do těchto souvislotí, není Vám z Vaší otázky tak trochu špatně od žaludku? Jak to přemýšlíte člověče?}]

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Opeavený text : Je dobře, že kromě hysterického vystoupení Miroslavy Němcové, čerstvé senátorky, v ČT24, se mohu, díky HP.org seznámit s analýzou současné epidemiologické situace v ČR na základě které vláda dnes rozhodovala a smířit se bez problému s i protiepidemickými opatřeními vlády.
  Cenné na článku je zejména ta skutečnost, že je prost návodných náznaků s cílem prokázat, že vláda a její členové jsou buď zločinci, kteří chtějí zničit Čechy jako národ, proto záměrně umožněné zahraniční dovolené, hromadné pařby v barech a putykách po celé noci, a vše bez roušek, dezinfekce, rukavic a rozestupů, jak bylo i nejvyššími činiteli doporučováno , tedy záměrným umožněním podlehnout špatným touhám a snad i záměrným vyvolávání nedůvěry ve vládu, tedy v sebe, přiměli lidi, aby lidé kašlali na apely a místo toho vesele a bezstarostně vozili z cest koronavir a šířili infekci po celé populaci, i té co zůstala doma. Nebo že, vláda a její členové jsou naprostí ignoranti a blbci, kteří vůbec nepochopili, že virus SARS-CoV-2, nezmizel přes prázdniny někde v nenávratnu a teď neví kydy kam. \Což obé dost hystericky naznačovala senátorka Němcová s nepříliš velkým úspěchem, ani u, proti vládě dost zaujatých, pracovníků ČT24.
  Pane Malecký tentokrát velký dík za Váš článek. Podává informaci natolik úplnou a objektivní, že si čtenář může udělat logický názor, aniž by se rozptyloval averzemi a emociálními výlevy tu vůči jedné, tu druhé straně.
  Omlouvám se za nepozornost.

 4. Tondach napsal:

  Vláda se bojí jen Babiše, jinak už by s ním zametli sami i jeho někteří ministři …..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Petr Fiala pravil 21.8.2020, cituji:
   Forum24
   Petr Fiala 21. 8.: Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne.
   Ja k by to vypadalo v ČR dnes, kdyby Petr Fiala, předseda ODS, byl premiérem? Už víte „Tondach“?

   • A. S. Pergill napsal:

    Trumberu, který vám bude blábolit o zbytečnosti roušek, nechte s rouškou na ústech a nose zkusit sfouknout svíčku. Nasmějete se.

  • Krapotkin napsal:

   Vláda se bojí hlavně toho, že se konečně lidi domluví (jako v roce 1989) a kopnou ji do pr****

 5. Jitka napsal:

  Pan Prymula mě fakt štve, proč stále lže….hodí se mu do krámu stále útočit na seniory? Přece je to nejohroženější skupina… ne není….jsou to lidé jako všichni ostatní.
  Takže ti asi nemají už právo svobodně žít, protože když nás zavřete doma, zemřeme, ale steskem a odloučením od rodin, kamarádů a přátel….

  • Dorinka napsal:

   Pan Primula to myslí dobře,chce nás jenom chránit a zato si zaslouží dík,nebo chcete zemřít na přístrojích

 6. Karel Pastor napsal:

  Jakým způsobem byla a je léčena pozitivita na Covid 19 u nás? Jaké léky vyléčily desítky tisíc pozitivních spoluobčanů?

  • A. S. Pergill napsal:

   Léčí se obtíže a komplikace, nespecificky. Jsou k dispozici i antivirotika, ale spolehnout se na ně nedá.

 7. petrph napsal:

  Což o to, rostoucí a reálné riziko tu je a nějaká efektivní ochranná opatření jsou potřeba. Plus tedy, to co se skloňuje dlouho, potřebná důvěra občanů, transparentnost opatření, vysvětlování do podrobností, možnost pluralitní diskuze o těchto opatřeních (oni totiž i ti odborníci jsou z různých oborů a každý má co říct).

  Tak nevím, jak se cítí nyní novináři (četně těch takzvaně nezávislých), kteří dle požadavku vlády kritizovali a dehonestovali ty odborníky, kteří publikovali jiné názory (nikoliv že nemají být žádná opatření, ale jinak,)
  A jak se těm novinářům odměnila vláda? Nechala je v pondělí večer čekat na předem ohlášenou tiskovou konferenci slovy pět hodin. Aby jim pak „nejvyšší bossové ve státě“ osobně ohlásili ta jimi samými (bez nějakého parlamentu, senátu, či co) smluvená nouzová omezení, o kterých už bylo poměrně jasno už v sobotu, Sice tvrdili, že se celý den radili (třeba o těch školách), ale sorry, nejde jinak.
  A co prosím ta trachtace u Zemana 28.října, zeptal se naivně jeden novinář??? Odpověď plukovníka Prymuly asi znáte….

 8. Martin napsal:

  Dlouhý článek o ničem. Vždyť nikdo neví kolik je nemocných, pozitivních, negativních. Prymula řekl, že bude v pátek přes osm tisíc a bylo a najednou to zase kleslo na tři tisíce. Jenom lžou a chtějí zorganizovat prislapnute lidi dle jejich obrazu. Straší a nepřináší žádné řešení, viz ty nemocniční lůžka. Ano co dělali celé léto, chystali se jak budou strašit na podzim. Dle jejich teorií a čísel to nemůže skončit nikdy.

 9. john napsal:

  No měli zatrhnout tipec dřív to je jistý ale po bitvě je každý generál.Když je nová věc tak se to řeší za běhu a nejen tak jako od oka.Jsou tu řeči že politici zaspali ale ale.Ono to není jen tak jsou to důležitý rozhodnutí a prostě ti lidi na hoře dřou jak norný lišky a jsou za to i významně ohodnoceni a ještě se jim zvýši platy.Je to stejný jako učitelé kteří sic půl roku si válej šunky a i tak jim bude přidáno.Krom toho nemají rozhodně namáhavou fizickou práci.Dost dělníků u nás v čr pracuje tak že protizákoněě! a to tak že tzvedá nad 20kg třeba i 35kg dělám u firmy která funguje s kovy se spojovacím materiálem nebudu jmenovat ale rozhodně není problé během dne nazvedat ručně 14 tun.Krom toho i když do toho započtu prašnost a pak hluk a chlad venku venitř no docela dost parádní parametry.Jsou i závody kde jsou i různé tlaky a třeba vibrace no nekecám a tihle mamuti co sice mají diplom za pár let co jim stejně byly proplaceny a honili si gauč tak se neštítí toho že bychtěli víc a ještě víc a víc i během koronáče tak to je opravdová prasárna.No politici byli vždy největší hnůj ale od učitelů kteří mají poměrně dost za svůj výkon bych tohle nečekal.Ámen.Ádie.Kompareňos.

 10. wenkovan napsal:

  Všichni, kdo se ohánějí „exponenciálním růstem“, by si měli napřed nastudovat, jak vypadá exponenciální funkce.

 11. Jiří napsal:

  Já nevím co se to u nás děje . Opatření na snížení nákazy je v celém světě přibližně stejné , někde i přísnější . Jedině u nás jsou někteří „odborníci“ přesvědčení , že hlavně BABIŠ dělá vše špatně . Nechápu jejich argumenty proti všem .

 12. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Je dobře, že kromě hysterického vystoupení Miroslavy Němcové, čerstvé senátorky, v ČT24, se mohu, díky HP.org seznámit s analýzou současné epidemiologické situace v ČR na základě které vláda dnes rozhodovala a smířit se bez problému s i protiepidemickými opatřeními vlády.
  Cenné na článku je zejména ta skutečnost, že je prost návodných náznaků s cílem prokázat, že vláda a její členové jsou buď zločinci, kteří chtějí zničit Čechy jako národ, proto záměrně umožněné zahraniční dovolené, hromadné pařby v barech a putykách po celé noci, a vše bez roušek, dezinfekce, rukavic a rozestupů, jak bylo i nejvyššími činiteli doporučováno , tedy záměrným umožněním podlehnout špatným touhám a snad i záměrným vyvolávání nedůvěry ve vládu, tedy v sebe, přiměli lidi, aby lidé kašlali na apely a místo toho vesele a bezstarostně vozili z cest koronavir a šířili infekci po celé populaci, i té co zůstala doma. Nebo že, vláda a její členové jsou naprostí ignoranti a blbci, kteří vůbec nepochopili, že virus SARS-CoV-2, nezmizel přes prázdniny někde v nenávratnu a teď neví kydy kam. \Což obé dost hystericky naznačovala senátorka Němcová s nepříliš velkým úspěchem, ani u, proti vládě dost zaujatých, pracovníků ČT24.
  Pane Malecký tentokrát velký dík za Váš článek. Podává informaci natolik úplnou a objektivní, že si čtenář může udělat logický názor, aniž by se rozptyloval averzemi a emociálními výlevy tu vůči jedné, tu druhé straně.
  Proč se za tu pochvalu stydíte?

Přidávání komentářů není povoleno