Na výstavu o Číně přispěl kromě města Olomouc i kraj. Dal tři sta tisíc korun
Výstavu „Kulturní památky a tradice Číny“ na letní Floře finančně podpořilo nejen město Olomouc, ale také Olomoucký kraj. Jak již dříve informoval HlídacíPes.org, Olomouc poskytla na výstavu dotaci 150 000 korun. Kraj dal dokonce jednou tolik.
Letní Floru letos ovládlo téma Číny. Ještě před zahájením samotné výstavy podepsal primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD) partnerskou smlouvu s čínským městem Kunming. Jeho prezentaci pak byla samotná výstava věnována.
Mimo tu si mohou návštěvníci prohlédnout terakotovou armádu. Na zahájení Flory nechyběl olomoucký primátor Staněk, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO 2011), ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) nebo čínská delegace.
Související články
Olomouc podepsala partnerskou smlouvu s čínským městem Kunming. Čína se poohlíží po fotbalových trenérech
HlídacíPes.org již na konci června informoval o tom, že výstava obdržela finanční dotaci z městské kasy. Jak vyplývá z povinně zveřejněných smluv, Flora obdržela na čínskou prezentaci ještě jednu dotaci. Tři sta tisíc korun jí poskytl Olomoucký kraj.
Individuální dotace
„Projekt se týká prezentace čínského Kunmingu coby partnerského města Olomouce v rámci letní etapy květinové výstavy Flora Olomouc 2017. Výstavu pořádá naše společnost, Kunming zde bude mít svou prezentaci jakožto součást hlavní expozice v pavilonu A, a navíc bude v menším pavilonu G samostatná výstava terakotové armády prvního čínského císaře,“ popsal na konci června výstavu mluvčí Výstaviště Flora Adam Fritscher.
Městské peníze měly posloužit hlavně na technické provedení. „Dotace slouží na technické zajištění a instalaci této výstavy,“ upřesnil Fritscher.
Související články
Olomouc dá sto padesát tisíc na výstavu o Číně. Bude prezentovat „kulturní dědictví a tradice ČLR“
Olomoucký kraj pak poskytl peníze v rámci individuálních dotací, tedy na konkrétní projekt. Flora se ve smlouvě zavazuje k tomu, že použije finance hospodárně. Konkrétně se uvádí, že peníze by měly směřovat pouze na realizaci výstavní expozice prezentující kulturní dědictví Číny, organizaci schůzek a doprovodný program. Z dotace bude hrazeno zapůjčení terakotové armády a dalších výstavních exponátů, pojištění, doprava, stavba expozice, propagace akce, spolupráce a tisk propagačních materiálů.
Čínské partnerství na Hané
V Olomouckém kraji lze orientaci směrem k Číně pozorovat poslední tři roky. Jednání s Kunmingem započala Olomouc již v září 2015 vysláním několikačlenné delegace v čele s primátorem Staňkem do Číny.
Již v roce 2014 se však o navázání kontaktů s Čínou snažil tehdejší hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Vzniklo dokonce jakési obchodní velvyslanectví Olomouckého kraje v provincii Fujian.
Jak však zjistil HlídacíPes.org, o fungování této instituce dnes kraj nemá žádné informace, byť jí stále poskytuje politickou záštitu. V kraji také funguje česko-slovensko-čínská komora, která se snaží o propojení českého a čínského byznysu. V Olomouci funguje při Univerzitě Palackého také Konfuciův institut. Ten byl založen v roce 2007 na základě smlouvy mezi Univerzitou Palackého v Olomouci a Ředitelstvím Konfuciových institutů v Pekingu (Hanban).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)