Petr Zemánek. Foto: Radek Cihla / MAFRA / Profimedia

Vyšetřování poválečného masakru v Postoloprtech byla jen kamufláž, říká učitel Petr Zemánek

Napsal/a Robert Malecký 25. října 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Od roku 2020 pořádá učitel na pražském Gymnáziu Jana Keplera Petr Zemánek vzpomínkové pochody po místech postoloprtského masakru, největší poválečné hromadné vraždy civilních německých obyvatel na českém území. V rozhovoru pro HlídacíPes.org říká, že všechna vyšetřování, která nakonec vedla k označení vraždy pěti chlapců ze stovek obětí, byla jen kamufláží, která slouží k zakrývání skutečných událostí.

„Společně se chceme postavit proti uplatňování kolektivní viny, lži, nenávisti a zášti proti těm, kteří mluví jiným jazykem nebo jinak vypadají. Společně se chceme postavit bílým místům v naší historii. Chceme nazývat věci a události pravými jmény.“ To jsou slova z tiskové zprávy k letošnímu ročníku vzpomínkového pochodu. Proč si myslíte, že se ani skoro 80 let od konce války nedaří nazývat věci a události pravými jmény?

Já si myslím, že se to nedá úplně vystihnout nikdy. Ani to utrpení, ani cokoli jiného. Ale tady, u masakru v Postoloprtech, je to trošku jiné. Tehdy to byla opravdu přímá akce československé armády, která přišla a byla politicky zainteresovaná. Takže v tom je ten princip jiný.

V reakcích studentů, kteří se účastnili letošního ročníku pochodu, zase čteme: „Nejvíce mě zarazila lhostejnost tamních obyvatel a zamlčování všech těch strašlivých věcí, které se v Postoloprtech staly.“ Čím je to podle vás způsobeno? Proč tyto věci dosud neumíme pojmenovat a přijmout?

Já to sám trošku nevím a někdy nechápu. Podle mě když věci otevřu, povídám si o nich, tak je pročišťuju a pročišťuju i své vlastní svědomí. Proto jsem se vůbec celou věcí kolem Postoloprt začal zabývat. Protože i já jsem byl součástí toho soukolí tím, že jsem tam byl na vojně. Nevěděl jsem, co se tam dříve stalo a pohyboval jsem se v prostoru, který sloužil této věci, tak jsem měl to špatné svědomí taky. Ale nedokázal jsem se s tím srovnat, musel jsem něco udělat.

Myslím, že je to tak, že i studenti, kteří se pochodů účastní, se s tím nechtějí smířit a chtějí to pojmenovat po svém. Něco pro to udělat. A oni už nemůžou udělat nic, že by zasáhli do děje, který tady byl. Ale mohou udělat něco, čím na to upozornit nebo čím se s tím ztotožnit.

Je to sázka na mládí, které může k historickým událostem obrátit naši pozornost? 

Může, pokud se jim budou třeba politici věnovat. Nebo pokud se jim budou věnovat žurnalisté. To nejsem jen já s našimi studenty, ale i lounský pan učitel Zdeněk Zákutný, paní učitelka Svejkovská, která je z Kadaně, Brňáci, kteří s námi šli a kteří organizují brněnský pochod. A do toho je ještě akce mých studentů, kteří zprostředkovaně přese mě poprosili pana prezidenta o společnou akci s německým prezidentem nebo s někým z německé strany, aby společně navštívili Lidice i Postoloprty.

Letos to nevyšlo, z Pražského hradu se vám nikdo neozval. Zkusíte to znovu?

Přesně tak. V roce 2025 bude kulaté výročí obou událostí, to znamená konce 2. světové války i poválečného masakru na civilním obyvatelstvu, už v době míru. Trochu doufáme, že by se to mohlo podařit k 80. výročí. Moji studenti zanesli dopis na prezidentskou kancelář, já jsem napsal článek, který vyšel u vás na HlídacíPes.org – a vlastně nikdo nereagoval. Ale vůbec, ani ťuk, nikdo se ani neozval, nenapsal třeba ani ne, my nepřijdeme. Tohle mě mrzelo, protože kdyby napsali, že nepřijedou tento rok, že pan prezident má hodně práce nebo tak, tak je to pořád vstřícné gesto. Ale zůstalo to i bez toho vstřícného gesta.

Je to zase ona zmíněná lhostejnost a neschopnost pojmenovávat věci pravými jmény?

Nevím, jak je to v tomto konkrétním případě. Já totiž ani nevím, jestli se to dostalo k panu prezidentovi. A to by mě fakt zajímalo. Ale pokud to byl dopis, který byl donesen přímo do kanceláře a máme i podepsané přijetí, tak by se to k němu mělo dostat. Pokud ne, tak je zvláštní, že tam někdo dělá cenzuru, která by směrem k tomuto byla docela smutná.

Jak se studenti o historických událostech dozvídají?

Přímým kontaktem s těmi věcmi. Studentům, co se mnou chodí – a ve třídě pana učitele Zákupného byli dokonce i Postoloprtští–, už to nikdo nesebere. Prošli si pochod, kterým šly tehdejší oběti, zmapovali si ho a dokonce jdou s visačkami, na kterých mají jména obětí, které si v těch historických událostech přednostně hledají. Máme případy dvou chlapců, kteří tam našli své příbuzné. A šli vlastně za ně. To jsou věci, které jim už nikdo neodpáře. A oni jsou teď dokonce tak daleko, že se někteří zabývají osudy těch rodin nebo jejich částí. Poslední pochod s námi šla paní, které bylo 76 let, je původně z Žatce a zůstal jí tam strýc a mám pocit, že dokonce i tatínek. Takže v tom letošním třetím ročním už šli i přímí účastníci, což mě hrozně potěšilo.

Vyšetřování masakru nikdy nemělo valné výsledky. V roce 1947 nikdo potrestán nebyl a šetření bylo uzavřeno s tím, že „tvrdé zacházení“ bylo podloženo stanným právem. Po roce 1989 byla uzavřena prakticky jediná část, vražda pěti chlapců, dokonce se závěrem vyšetřovatele, že nešlo o vraždy, ale o genocidu. Pachatelé už ovšem byli mrtví. Je podle vás možné ještě ve vyšetřování masakru pokročit?

Všechna ta vyšetřování skončila kamuflážním mechanismem. Tady je někdo, kdo zabil pět chlapců. A ostatní věci, veškerá ta utrpení, která tam byla a byla daleko horší, jsou skryta za jeden proces, který se po roce 2000 dokončil. Ale je to zastírací proces, na který se neustále odvolává třeba i postoloprtská radnice, je to ale jenom věc, která to překryje. Na tu se upozorní, že se přeci už jakoby něco dělalo, ale ve skutečnosti se nedělalo vůbec nic. Ono to všechno slouží jen k takovému kamuflování.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)