Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Postoloprty, 3.6.2010, odhalení pomníku zavražděných Němců v roce 1945. Foto: Martin Adamec/ MAFRA/ Profimedia
,

Nový dokument o poválečných vraždách Němců. „Maminka nás poslala, ať nás radši zastřelí.“

RECENZE. Až Česká televize odvysílá nový dokument Postoloprty 1945 – česká odplata, výsledkem může být bouřlivá debata i hluboké ticho. „Sám jsem zvědav, jak to zarezonuje a jak se diskuse povede. Pokud se povede,“ říká dramaturg České televize Patrik Diviš.

Hodinový dokument vracející se k největšímu poválečnému masakru civilního obyvatelstva na českém území odvysílá Česká televize dnes (8. listopadu) na ČT 2 ve 21:50.

Jde o dílo přístupné široké veřejnosti ani ne tak vysílacím časem, jako hlavně dlouhými hranými pasážemi. Ty mají filmové parametry, nerekonstruuje se v nich však přímo vraždění stovek Němců, nýbrž průběh vyšetřování komisí tehdejších poslanců.

Dobré jméno republiky

Podkladem byly autentické záznamy z dlouho záměrně zapomenutých výslechových protokolů takzvané Bunžovy komise. Tu v roce 1947 ustavil tehdejší parlament k vyšetření informací o poválečných popravách a mučení německých zajatců a civilistů v květnu a červnu 1945.

Příznačně až poté, co se o masakru v Postoloprtech začalo dva roky po válce psát a mluvit v západních médiích a „poškozovalo to dobrou pověst republiky“, jak herci v rolích tehdejších československých poslanců opakovaně připomínají.

Tato forma hereckého ztvárnění záznamů z protokolů, jejichž pouhé předčítání by navzdory mnohdy šokujícímu obsahu diváka spíše uspalo, je na poměry tuzemských dokumentů rozhodně divácky příjemnou novinkou.

Postupně se tak dávkuje a otevírá tehdejší realita. Fakt, že za vražděním německých civilistů stáli příslušníci Obranného zpravodajství – vojenské skupiny vytvořené po vzoru sovětské NKVD, na přímý příkaz velení sovětské armády a podléhající přímo KSČ.

Vychází též najevo, že příkaz „k odplatě“ vydal osobně generál Oldřich Španiel, vedoucí vojenské kanceláře prezidenta republiky. Jeden z vykonavatelů, Jan Čupka, se tím před komisí nijak netajil a jeho výpověď vyznívá mrazivě: „Řekl nám: Závidím vám, máte teď velkou možnost. Pamatujte, že dobrý Němec je mrtvý Němec. Čím méně jich zůstane, tím méně budeme mít nepřátel. Čím méně jich půjde přes hranice, tím méně budeme mít nepřátel.“

Mýtus obětního beránka

Výsledkem bylo nejméně 763 potvrzených zastřelených. Možná jich ale bylo mnohem více. Po výsleších a rekonstrukcích sice nechala komise v Postoloprtech vykopat pět hromadných hrobů a exhumovat těla, všechny lokality se však prozkoumat nepodařilo a počet tehdy zmizelých německých občanů se odhaduje na více než 1600.

„Jeden z oblíbených mýtů je mýtus obětního beránka. Představa, že my jsme ti hodní a že jsme v roli oběti – jednou Německa, podruhé Ruska. Toto je asi nejtemnější událost českých dějin a je z kolektivní paměti totálně vytěsňována,“ říká publicista a scénárista filmu Jan Vávra.  

Tvůrci dokázali dohledat i dva německé pamětníky událostí, kteří v té době byli ještě dětmi. „Už jsme to nemohli vydržet. Matka mne se sestrou poslala, abychom požádali o to, aby nás tři zastřelili, že už to nevydržíme,“ vzpomíná pamětnice na věznění v krutých podmínkách.

Druhý pamětník potvrzuje zastřelení pěti čtrnáctiletých až patnáctiletých chlapců za to, že se pokusili o útěk. „Šlo vesměs o členy hitlerjugend,“ komentuje to před komisí s kamennou tváří jeden z organizátorů masakru kapitán Vojtěch Černý.

„Němci napáchali tolik zla, že i kdyby se prováděly exekuce každý den, nedokázalo by je to nahradit,“ ožívá téměř 80 let starý protokol ústy herce o chvíli později.

Dlužno dodat, že za podíl na masakru nebyl nikdy nikdo potrestán, zločiny, včetně krádeží, znásilňování a vražd, pokryly poválečné amnestijní zákony.

Důstojný památník chybí

Poválečnou realitu i okolnosti odsunu Němců přibližují a srozumitelně vysvětlují historici (jedním z nich je i stálý spolupracovník redakce HlídacíPes.org Jan Urban), dokument prokládají dobové záběry – v tom nijak nevybočuje z tuzemské běžné dokumentární produkce zaměřené na minulost.

Jedním z mluvčích je i filosof Václav Bělohradský, jehož promluvy na téma historie Čechů a Němců – možná vlivem nezbytného krácení – jsou spíše obsahově matoucí a vlastně by se nic nestalo, když by bylo o „mluvící hlavu“ méně.

Přebytek natočeného materiálu Česká televize koneckonců využije i jinak. V souvislosti s dokumentem o Postoloprtech připravila i čtyři patnáctiminutové díly o historii česko-německého soužití, přičemž až poslední část je věnována poválečnému odsunu.

Možná i dokument samotný mohl věnovat trochu času i tomu, jak se k práci komise postavil poúnorový režim – masakr v Postoloprtech z dějin vytěsnil a předsedu komise, lidoveckého politika Bohumíra Bunžu odsoudil k trestu smrti. Ovšem v nepřítomnosti. Bunžovi se po únoru 1948 podařilo uprchnout do zahraničí; do Československa se vrátil až krátce před svou smrtí v roce 1990.

Výmluvné také je, že důstojný památník na místě hromadného vraždění stále chybí. Pamětní cedule (viz fotografie v náhledovém obrázku) nemluví o sudetských Němcích, jen o nekonkrétních nevinných obětech. Původní kasárna, kde byl internační tábor a kde probíhal masakr a byly masové hroby, jsou zbořená a na jejich místě vyrostly rodinné domy.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

51 komentářů

 1. Vladislav napsal:

  no je pravda,že jsme po válce zabili Němců víc než za války,ale to bylo proto,že za protektorátu se to nesmělo ale pak už to šlo.

 2. René Skalský napsal:

  Škoda, že se ČT za posledních více než 30 let ještě nikdy nepokusila vytvořit podobný dokument o zvěrstvech Němců na slovanských národech. Případů hodných k připomenutí by byly stovky…Stručně řečeno, nikdo rozumný násilné excesy „českých vlastenců“ neomlouvá, ale je do očí bijící fakt, že se dlouhá léta vědomě opomíjí vina Němců za rozpoutání světové války a jejich strašlivé zločiny, včetně genocidy některých národů…

 3. Miluna napsal:

  Proč se autor pozastavuje nad tím, že na pamětní tabuli se nemluví o sudetských Němcích, ale jen o nekonkrétních nevinných obětech? Lidice přeci také nevyhladili Němci, ale nacisté. Pokud chceme konkretizovat oběti, konkretizujme i pachatele.

  • A.S. Pergill napsal:

   Lidice vyhladili Němci. Ne nacisté.

  • Horymír napsal:

   Nacisti, to je ten národ, co záhadně zmizel v květnu 1945? A česká soldateska se pak mstila na nevinných Němcích, co s Nacisty neměli nic, ale pranic společného!

 4. krizak napsal:

  Jsem zvědavý, kdy a zda vůbec, Česká televize natočí a odvysílá dokumnet třeba o generálu Bedřichu Homolovi a jiných skutečných českých elitách, které Němci za války zavraždili v Berlíně Plötzensee a jinde. Ale to se asi teď nenosí, že?

 5. LUDĚK napsal:

  Vyčítáme Němcum jak se k nám chovali za války ,ona mince má dvě strany .V případě Postoloprt se jedná o zvěrstvo už v době míru.Že ti naši spravedlivý nevěšeli naše kolaboranty a bylo jich prý dvěstě tisíc -kdo udával za Haydrychyjády?Němci?Ne byli to naši lidé .Ano vraždilo se za války ovšem my jsme měli statut Protektorátu-součást říše .Pamětníci říkali ,že kdo držel usta nemusel se bát kriminálu nebo zastřelení ,proto naše zem neměla na konci války mrtvých jako v Polsku ,Jugoslávii,Francii ,atd.Ale mstili jsme se zbytečně na bezbraných lidech .Byla to v té době spíš touha po krvi ,pomstě ,a vykonávali to možná i ti co donášeli nacistum o to je to tragičtější -stačilo aby se dali do gard a posléze do KSč

  • Pavel Vlach napsal:

   naprostý souhlas

  • A.S. Pergill napsal:

   Udávali velice často Němci. A problémem vnitrozemských Němců bylo i to, že často uměli perfektně česky, bez jakéhokoli cizího akcentu, a tak je často používalo gestapo jako provokatéry.

   • Horymír napsal:

    Tito Němci, svoje schopnosti pronikat do odboje a eliminovat odbojáře, nevnímali jako udávání, ale jako svojí vlasteneckou povinnost, jako svůj příspěvek k vítězství Říše.
    Je možné, že někteří přeživší pak brali eliminaci těchto Němců, jako svojí vlasteneckou povinnost, jako svůj příspěvek ke zvýšení poválečné bezpečnosti.

    • A.S. Pergill napsal:

     Pohnutky těchto zločinců mě nezajímají. Zajímá mě to, že, bohužel, zdaleka ne všichni byli po válce vypátráni a zlikvidováni.

  • A.S. Pergill napsal:

   MMCH, Němci po pádu Francie okupovali britské Normanské ostrovy. Tamní Britové udávali své spoluobčany gestapu naprosto stejně jako obyvatelé jiných okupovaných zemí.

   V náš prospěch mluví tři věci:
   1. Jsme jediný takto početný okupovaný národ, který neměl vlastní jednotku SS
   2. Jsme jediný okupovaný stát, v němž Němci za účast v odboji popravili (či spíš zavraždili) premiéra
   3. Zlikvidovali jsme jednu z nejvyšších šarží německého „rajchu“

 6. Milan napsal:

  Nutno konstatovat, že pokud by Německo bylo vymazáno z mapy světa, vůbec nic by se nestalo.

  • Vladislav napsal:

   To jako že bysme na západ nehraničili s ničím?

 7. Horymír napsal:

  Jo, on to má být hraný dokument, to jo. Čili scénář, dramaturgie, režie, poděkování sponzorům…. To je tak autentické, jako hraný orgasmus. Ale podívám se. Snad mi nepraskne cévka.

 8. ivan napsal:

  Připomíná mi to situaci na Ukrajině. Osm let tam nacisté pluku Azov a Pravý prostor a příslušníci UA zabíjeli, znásilňovali, mučili a týrali rusky mluvící obyvatelstvo na příkaz prezidenta Ukrajiny Porošenka.
  Když se začali bránit proti genocidě s pomocí ruských vojsk, najednou jsou ti špatní a ukrajinštní nacisté jsou hrdiny, podporováni a vyzbrojováni EU a USA. O původu konfliktu se nesmí mluvit, jakoby neexistoval. Historie se opakuje. Nacisté jsou oslavování jako hrdinové a utlačovaní obyvatelé jsou dehonestováni.

 9. A.S. Pergill napsal:

  Osobně by mě zajímalo, zda by autor dělal Mirka Dušína v situaci, kdy by za sebou měl bezprostřední zážitek šesti let protektorátu, od běžní šikany ze strany Němců, až po jména příbuzných, přátel, kamarádů,. spolužáků (atd.) na červených seznamech za heydrichiády.
  Faktem je, že vedle Postoloprt byl obrovský koncentrák, ve kterém zahynulo podstatně víc vězňů, než bylo Němců v Postoloprtech. A ti vězni, kteří se dožili konce války, byli Němci povražděni, někteří až těsně před příchodem vítězných vojsk. A faktem také je, že ani v těch Postoloprtech nebylo dosaženo ono biblické „oko za oko, zub za zub“.

 10. František Jílka napsal:

  Dobrý den!
  V úterý večer jsem shlédl dokument Jiřího Vávry a je mě s toho špatně. Pocházím z ČESKO-SUDETSKÉ rodiny. Matka Češka, otec sudetský Němec. Pocházel však také ze smíšené rodiny. Jeho otec sudeťák a matka Češka. Kolik takových rodin asi bylo? Je mě 87 let. V době okupace jsem musel chodit do německé školy v Rakovníku, která tu byla zřízená pro děti s těchto rodin. Nemohl jsem se s tím smířit a do této školy odmítal chodit. Do České školy u nás v Lužné mě ředitel nechtěl zapsat. Nesmí prý to udělat byl by potrestán. Do školy v Rakovníku jsem tedy musel nastoupit. Do školy jsem chodil pozdě a také jsem utíkal k rodičům. Vzdoroval jsem. odmítal jsem mluvit německy. Učitelka na mě mluvila německy a já jí odpovídal česky. Byly na mě stálé stížnosti. Doma u nás se mluvilo jenom česky. Později byl pro děti této školy zřízen Schilerheim. Zde po škole dostali jídlo mohli se učit odpočívat a hrát si. Myslím si že se tady měli lépe než někteří doma. Mně to však stále nevyhovovalo. Do školy jsem však chodil. byla blízko tohoto dětského domova. čas od času zase utekl domu. Jednoho však přijelo Gestapo k mým rodičům a nařídilo jim. Buď budete dohlížet na to aby váš syn chodil řádně do školy, nebo bude převezen do Německa na převýchovu. To už bylo po legraci. Rodiče se domluvili se svými příbuznými aby si mě vzali k sobě do Sudet, obce nejblíže k nám a první obce tehdejších Sudet, Pšovlky. Měl i hospodářství a měl jsem se tam dobře. Teta byla Češka a strýc Německý Sudeťák. Po skončení války nikdo z naší rodiny nebyl odsunut. Děda a rodina u kterých jsem pobýval po dobu války odešli dobrovolně. Nikdo z nich však nebyl vystaven takovému nátlaku jako v Postoloprtech. Zřejmě jsme měli štěstí, že u nás nebyla taková divočina. Podle mě za vše může President Eduard Beneš. Vyplívá to z jeho hluboké nenávisti k Němcům. Děkuji vám za váš dokument.

  • A. S. Pergill napsal:

   Proč by měl Beneš milovat ten zločinecký národ, který rozpoutal dvě světové války? A nezapomeňte, že v té době byla u Benešovy generace ještě živá vzpomínka na národnostní útlak od Němců za Rakouska – Uherska.

  • Leopold napsal:

   Mate pravdu, Benes zbabelec vseho zla pricina,uz v roce 1919 Benes naklusal do Francie udat generala Snejdarka,ze moc mlati Polaky, ktere hnali CS legionari pod jeho velenim, az za Vislu,proto dnes Tesinsko je rozdelene na dve poloviny, diky zradne politice Edvarda Benese .V 38roce vydal CS na pospas mene vyzbrojene Nemecke armade,ktera nemohla zbrojit do 1935 zato Ceskoslovensko se pripravovalo na valku 20let a veskerou vyzbroj 1,5milionove CS armady se vydala diky zrade Anglie a Francie Nemcum.Benes po druhem napadeni Tesinska Polaky a nasledne rozvraceni druhe republiky zdrhnul do Londyna a nas tu nechal na pospas nemcum,polakum a po valce bolsevikum.Kdybychom se branili v 38 roce, nemuselo padnout tolik CS obcanu jako za protektoratu 350tisic a povalecne genocide odsunu 3,5milionu cs obyvatel. To si piste,ze se nasi otcove v 38 chteli branit,vzdyt jsme meli nejskvelejsi vyzbroj a odhodlani branit Ceskoslovensko.

   • Horymír napsal:

    Pane Leopolde, kdyby Beneš nezabránil zmasakrování Poláků u Skočova (mimochodem, Poláci neuskutečněnou bitvu u Skočova, v níž měli minimální šanci na úspěch, vydávají dodnes za svoje vítězství), velmi by nám to v očích spojenců uškodilo a bůhví, jak by pak dopadlo rozhraničovací vyjednávání. Však i tak tu naší sedmidenní šarvátku nesli spojenci hodně nelibě.
    Kdybychom se v roce 1938 bránili, tak bychom byli označeni za viníka konfliktu, německý útok jako oprávněný a Český stát by už NIKDY NEBYL OBNOVEN!!!
    Že byla ČSR obnovena (bez Podkarpatské Rusi) je hlavně Benešova zásluha, stejně jako to, že v roce 1948 zabránil občanské válce.
    Jak říká historik Jaroslav Čvančara: „Beneš byl skutečný politik – realista. Ve svízelných situacích dokázal tvořit politiku – jako umění možného. Má mnoho nepřátel, často ovšem z řad těch, co nechápou souvislosti, i těch, kteří to s naším státem nemyslí do bobře.“
    Největším Čechem nebyl Karel IV. (ačkoli v anketě zvítězil Jára Cimrman), ale právě Beneš. Prezident Masaryk nikdy nepochyboval, kdo má po něm nastoupit do prezidentského úřadu, neboť Beneše dobře znal.

    • Leopold napsal:

     To snad nemyslite vazne,Masaryk sam povzbuzoval Snejdarka a CS legionare v 1919,ze Polaci musi dostat na Tesinsku TAFKU.Masaryk sam byl velmi rozhorcen,Benesovym uhybnym manevrm s Francouzi,ktery zastavil CS vitezne tazeni na Tesinsku. Polaci dokonce na generala Snejdarka spachali 8nevydarenych atentatu,dodnes se v  Polsku uci na skolach, ze general Snejdarek je potupa Polskeho naroda. Nechapu proc,si polaci tak vyskakovali, kdyz byli na Tesinsku jako gastarbeiteri,kteri prisli za praci z Halica.
     Pamatujte si jedno, Tesinske knizectvi nikdy nebylo Polske,jako Kladsko , Hlubcicko s Ratiborickem a cele Slezsko, vzdy tyto zeme patrily 800let pod korunu Ceske zeme. V 1938 Benes dalsim zradnym manevrem,vystavil dalsi destisice CS obcanu na Tesinsku polskemu teroru a zaboru CS uzemi .Polaci nejenze zabrali cele prumyslove Tesinsko a vyhnali CS obyvatele take na Orave a na Spisi a zabrali Jablunkovske tunely a nadrazi v Cadci.Polaci totalne paralizovali zeleznicni spojeni v druhe republice Bohumin Cadca.Z techto oblasti muselo pred okupacni armadou Polska prchnout na 50tisic CS do vnitrozemi. Podotykam Polaci si zabirali CS uzemi bez Mnichovske dohody, na ktere vubec nebyli prizvani,nas sproste prepadli.
     Se divite, ze se Slovensko v 39 osamostatnilo,sami v 39 vzali sravedlnost do svych a se spickovou vazbroji CS armady v 39 hnali Polaky az do Resova, Oravu a Spis si vybojovali zpet.

     • Horymír napsal:

      Já si také myslím, že CELÉ Těšínsko mělo připadnout ČSR. A vím že Masaryk byl pro tvrdý zásah proti pokusu o jeho připojení k Polsku. Ale je pravděpodobné, že po zmasakrování Poláků u Skočova by veřejné mínění ve Francii donutilo rozhraničovací komisi přiřknout Těšínsko Polsku, jako oběti České agrese.
      Slováci si v září 1939 došli pro území Polskem odebraná v 38 a přičlenili si i sporné části, co připadly Polsku po I. světové.
      Paradoxní je, že po napadení Polska jediné zahraniční vojsko, které spolu s Poláky bojovalo proti Německu, byl ČS Legion, tedy vojáci ze země, kterou Poláci pomáhali zničit. A jedinou další zemí, která hned na počátku zaútočila spolu s Německem na Polsko, bylo Slovensko, tedy vojáci ze země, které vlastně Polsko pomohlo vzniknout.

     • Leopold napsal:

      Nikdo zadne Polaky nemel v umyslu u Skocova zmasakrovavat,to si jen namlouvate?To Spis takove strasne veci delali Polaci,kdyz vyhnali takove velke mnozstvi lidi v 38 z  Tesinska do vnitrozemi Moravy.Vetsina uprchliku nekolik mesicu pobyvala na nadrazich v Ostrave a ve Frydku,kdyz jim Polaci zrekvirovali domy,firmy aj nemovitosti.Smutne na tom bylo to,ze CS vlada se nedokazala a nebyla schopna se o takove velke mnozstvi uprchliku postarat,se po 11mesicich vratili do svych domu az po porazce Polska Nemeckem. Jeste strasnessi veci se dely na po valce,kdyz Polaci vyhaneli etnicke Moravce a z Hlubcicka a Cechy z Kladska,dokonce pobelohorsti etnicky Cesi museli z oblasti Opoli ve Slezsku opustit sve domovy, nebot souziti s  Polaky bylo neunosne.

     • Horymír napsal:

      Převaha ČS vojska byla značná (hlavně v dělostřelectvu) a bitva by nepochybně byl masakr (hlavně na polské straně). Oběti Sedmidenní války by se nepočítaly na desítky na každé straně, jako dnes, ale na stovky, možná na tisíce. Polsko by se změnilo z nepříliš přátelského souseda na smrtelného nepřítele. A i tomu Beneš zabránil!

     • Leopold napsal:

      Pane Horymire, vy jste stejny jako ti vseci Cesky tragedisti, co furt skuhraji, ze bychom prohrali se vsemi okolo.A pritom general Snejdarek v 1919 porazil i bolsevickou republiku RAD.Jenomze se o tom nesmi moc mluvit, taktez v38roce nam chteli pomoci Rumuni a Jugoslavie,Rumuni disponovali druhou nejvetsi armadou v Evrope, nejlepsi vyzbroji a meli jsme s nimi spolecne hranice.Doporucim vam, dobry cteni, je to na ECHO 24.CZ Osum mnichovskych mytu.Jaky byl v roce 1938 skutecny pomer sil?

     • Horymír napsal:

      Pane Leopolde, ono ani nešlo o to, zda bychom se ubránili (nejspíš ne), ale že by nás naši západní „spojenci“ označili za viníka konfliktu a Německo za ochránce utiskované menšiny. Hlavně však šlo o to, nasměrovat německou agresi na východ a dostat Hitlera a Stalina do konfliktu a to nešlo, dokud je oddělovalo ČSR a Polsko. Francouzi, ale hlavně Britové si mysleli, že pak oba vyčerpané soupeře ovládnou a nahradí si tak svá uvadající koloniální impéria.
      Maďarsko se také snažilo odčinit Trianon, ale když Rumunsko a Jugoslávie potvrdily, že dodrží spojeneckou smlouvu a zaútočí na Maďarsko, pokud ono napadne ČSR, způsobně čekalo, až jak to dopadne.

     • A.S. Pergill napsal:

      Leopolde,
      ono je velmi pravděpodobné, že by signatáři Mnichova přišli Němcům na pomoc.
      Přitom Hitler získal záborem ČSR výzbroj a výstroj pro 20 divizí, produkci německých zbrojovek za dva roky. Kdyby nás nechali válčit, tak by i při ztrátách 1:1 (a zpravidla útočník má větší ztráty) Němci stejné množství své výzbroje a výstroje ztratili a tu naši by nedostali. Byla by buď spotřebovaná nebo před kapitulací zničená. A byly by zničeny i československé zbrojovky.
      Hitlerovi by trvalo tak 4 – 5 let, než by mohl pomýšlet na nějakou expanzi. A za tu dobu by patrně jeho režim ekonomicky zkolaboval (Němci více-méně útočili i proto, aby si nakradli a vyrovnali tím hroutící se ekonomiku nacistického státu).

     • Leopold napsal:

      Ono na to stejne doslo po Mnichovu a na konci valky,vetsina vyzbroje CS armady byla pouzita Nemeckem na dobyvani Francie a Polska i Slovenska armada Bernolak dobyvala Polsko a dnesni Ukrajinu a Kuban v SSSR.Jsou filmove dokumenty jak general Catlos vyznamenava chrabre sloveske vojaky za dobyti Mariupolu.Behem valky stejne Britske a Americke svazy bombarderu nicily Ceska Moravska mesta zbrojovky,tovarny,zeleznicni uzly i pamatky jako Emauzky klaster,tady na Morave male Bojkovice byly bombardovany 5x. Breclav Hodonin 2x Prerov Ostrava, Zlin, Brno,Praha,Plzen.Tyto moravske a ceske mesta celily bombardovani a hlavne na konci valky,kdyz uz valka mela jasneho viteze a zemrelo tu zbytecne mnoho tisic civilistu.
      Mam podezreni, ze Benes typoval Britum,ktere mesta maji v Cs bombardovat. Dokonce britove si nechali zaplatit vycvik CS pilotu a legionarskeho vojska ve VB z naseho zlateho pokladu,ktery nam zrekvirovali po mnoha letech nam vratili jenom zlomek.

     • A.S. Pergill napsal:

      To, co uvádíte, je stoprocentně pravda. Plyne z toho jediné: Nelze věřit Britům a Francouzům. Udělají podraz i v situaci, kdy je to pro ně v delším časovém horizontu naprosto nevýhodné.
      A nelze důvěřovat mírotvůrcům, protože realita je taková, že kdo chce mír, připravuje se na válku. Mír za každou cenu je cesta do otroctví.

  • petrph napsal:

   Bohužel, takových případů byly spousty, on samozřejmě každý zákon, který je hromadně vynucován, je tvrdý.
   Možná dosti podstatná věta, „…odešli dobrovolně“
   Ten zákon totiž stanovoval, že v určitých vyjmenovaných případech tu ti konkrétní Němci mohli zůstat. Ale museli (by) si podat žádost, zdůvodnit, taky sehnat si svědectví, a čekat na vyjádření nějaké komis, jestli jim to schválí nebo ne. ****
   A pokud vezmeme do úvahy, že němečtí občané tu byli po válce nenáviděni a šikanováni svým okolím (protože Němci), tak i pro ně lehčí se sebrat a s ostatními a odejít do Německa kde jim, a přiznejme si to, bylo mnohem líp než tady..
   *** Že bych si dovolil takovou věc k úvaze, ono i tady se psalo o dnešních nelegálních zásazích policie vůči občanům, o zaklekávání firem a podobně.
   Ale že jsme ten právní stát, tak občan má tu fantastickou možnost, že může podat stížnost, žalobu a podobně, a když má tu štěstí, tak za několik let soudy uznají že měl pravdu. Ale pochopitelně, ty instituce, které nelegitimně zasahovaly proti němu, nepotrestají. A dá se odhadnout, že většina lidí (pokud nejde o nějaký vážný zájem ) se nesoudí, protože to takto ani nemá větší smysl. Jen pak nadává na úřady a na režim. Asi tak jako za toho Beneše.
   V čem je jistě problém, jasně rozeznat, když se ještě přijatelný státní chaos doplněný klientelismem a „drobným “ zneužíváním pravomocí , změní na totalitní. Ale to už je pak pozdě..

 11. Dr. B napsal:

  Buď si připustíme, že se u nás v té době stalo také množství nechutností, přestaneme je omlouvat oním zprofanovaným argumentem, že Němci zde páchali zvěrstva, tudíž jsme i my mohli dělat to samé a nebo si toto stigma poneseme dál. V té druhé variantě bych však ukázal na velkou podobnost například s Ruskem, kde se dodnes také nikdo nebyl schopen postavit čelem mnohým zvěrstvům páchaným Rusy za II.WW. Co to po čase udělá s národem je dnes na Rusku celkem patrné. A rozhodně to není nic dobrého. Nic, co by národ povzneslo, spíše naopak.

  • A.S. Pergill napsal:

   To není zprofanovaný argument. To je prostě realita, z jejíhož kontextu nelze zacházení s Němci po válce vytrhnout. I když by Němci rádi a rozhazují peníze vidlemi pro „odborníky“, kteří se snaží tuto stránku věci zamaskovat. Včetně vysloveného falšování důkazů. Vzpomínám, jak ČT předváděla „ubohé zabité Němce“ za Pražského povstání a oni to byli ve skutečnost Češi, které Němci vytahali z domů Na zelené lišce a na ulici zavraždili. Naprosto bezdůvodně. To byl ještě na živu tatínek, který ty lidi poznal a před jejich osudem ho zachránilo jen to, že v té době bojoval na Starém městě.

   • Honza napsal:

    „Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami. “

    • Horymír napsal:

     Citace ze „Sněženky a machři“.
     A ještě „Dostaneš-li facku, nastav druhou tvář.“ a „On po tobě kamenem, ty po něm chlebem“.
     Bylo by hezké, kdyby to fungovalo. Ale nefunguje.

     • Dr. B napsal:

      Myslím, že to funguje. Proč na sobě máme páchat další zlo jen tím, že nejsme schopni se postavit čelem i ke svým skutkům. Podle mě to nedává smysl, když můžeme celou tuto kapitolu našich dějin už pro jednou uzavřít. Vždyť i závislý člověk musí svou léčbu začít tím, že si přizná svou závislost. Stejně tak to platí i v tomto případě. Bez toho, abychom si přiznali i naší část viny se nikdy nedokážeme jako národ pořádně narovnat před ostatním světem.
      Přiznat si své chyby, postavit se k nim čelem a nehledat jen výmluvy a omluvy pro své skutky je přece něco, co by měl umět každý opravdový chlap. Nechtěl byste být spíš součástí takového národa?

     • Horymír napsal:

      Jaké přiznání si viny? Vy jste po válce nějakého Němce zavraždil? Já tedy ne!
      Ano, po válce se staly věci, co se stát neměly. A staly se i zločiny a je chyba, že se nepotrestaly! Myslím, že to nikdo soudný ani nezpochybňuje.
      S neustálým obviňováním, omlouváním a požadavky sypáním si popela na hlavu se neustále vynořují jacísi podivní aktivisté, upozorňující na excesy bez reflexe dobové situace a příčin a následků. A právě to brání sebereflexi. Protistrana „naši sebereflexi“ okamžitě zneužije ke svým požadavkům, protože my jsme viníci a oni nevinní! My jsme zločinci a oni oběti!
      Slyšel jste někdy nějakého našeho drahého bývalého spoluobčana, že by se přiznal k udavačství, denunciaci, mučení při výsleších a vraždách odbojářů? Slyšel jste někdy že by Krajanský spolek někdy přiznal, že se něco takového z jejich strany dělo? Já tedy ne! Za všechno mohli jacísi zmizelí Nacisti! Oni nic! Oni jsou oběti!
      Nefunguje to!

    • Dr. B napsal:

     👍

  • petrph napsal:

   Ale ono přece nejde o to omlouvat to tím že “ i my mohli dělat to samé“, tedy že by to bylo nějak povolené, a omluvitelné. Ale pouze že se tak dělo, na základě předešlého válečného utrpení. To prostě není otázka práva, ale psychologie.

   Jinak, ale to že národ během války zesurověl, to lze dohledat i dle jiných případů, že vzrostla zločinnost,..a ta pokračovala i po válce. Pak přišla padesátá léta, kdy zase režim popravoval a likvidoval své odpůrce, což se v tom zase projevilo, atd.

   Ono tedy když se tedy zmiňuje „.., kde se dodnes také nikdo nebyl schopen postavit čelem mnohým zvěrstvům páchaným Rusy za II.WW.“. Tak že to připomínám, že Stalinův kult a zločiny za něj spáchané, byl odsouzen vedením SSSR už v roce 1956. Oficiální omluvu provedl Západu Michal Gorbačov, na počátku devadesátých let.
   Víte, já tím neobhajuju Rusko, to vím, že teď tam mají Putina, a to je tedy big problém a nebezpečí pro svět sám od sebe, a že se teď dějí na Ukrajině válečné zločiny, které je třeba odsoudit. A netřeba do toho tahat starou historii, ani v Rusku, ani v Německu, ani u nás..

   Že bych připomenul, před pár dny dávali v TV Hity Marie Terezie, kde ještě Suchý, Šlitr přehrávali prastaré hity z 19.stol. o mordech u nás. doprovázené opravdu dosti morbidními kresbami Karla Saudka. Tak to už se snad nebude řešit právnicky…

   • Dr. B napsal:

    Souhlasil bych, jen kolem sebe vidím, že se to právě oním „když oni, tak i my“ stále omlouvá. Vážně jsem přesvědčen, že tímto přístupem si svým způsobem ubližujeme i dál. Že právě naší neochotou se k tomu postavit čelem se odsuzujeme k neustálému vytahování staré historie, jak píšete.

    • Horymír napsal:

     To jako myslíte, že když se k tomu „postavíme čelem“, tak on už tu starou historii nikdy nikdo nevytáhne? Naivo!

     • Dr. B napsal:

      Tak zcela jistě to zase nějaký hňup vytáhne, to máte pravdu. Ale pokud budeme mít za sebou již nějaké „vyrovnání se s tím,“ pak si může vytahovat kdo chce co chce a pravděpodobně to již nebude vyvolávat ony nekonečné hádky na téma kdo za co může, kdo nese jaký díl viny atd.

     • A.S. Pergill napsal:

      Dr.B
      Dokud Němci nepřiznají vinu za to, co napáchali, těžko může dojít k nějakému „vyrovnání“. A německé údaje jsou naprosté bláboly a nesmysly. Vzpomínám, jak krátce po roce 1989 jakási Němka napsala blábol o tom, jak se při „pochodu smrti“ z Brna do Pohořelic (při kterém nikdo nezemřel) topili v rozvodněné řece, na té trase je ovšem akorát pár potoků, které když se rozvodní, tak se v nich může utopit leda nějaká myš.

     • Horymír napsal:

      Já myslím, že kdo nese větší díl viny je jasné a právě požadavek nasypání si popelu na hlavu by to měl změnit. Bez poválečného odsunu německé menšiny bychom dnes opět byli bez pohraničí a možná by ČR ani neexistovala. Ostatně německý protektorát už zase jsme.

 12. Tom napsal:

  České straně lze na prvním místě vytýkat to že nepotrestala viníky a došlo k amnestii (hovada se bohužel najdou v každám národě). Je otázka nakolik to tehdy bylo reálné skutečně řešit. Nicméně to, že k tomuto chování vůbec mohlo dojít dávám za vinu především německé straně, která tím že rozbila čekoslovenský stát a válkou zemi přivedla do chaosu toto v důsledku umožnila…

  • petrph napsal:

   Btw, ale ono to nebylo pokryto amnestií. Jak ostatně zmíněno, vykonali to vojáci naši armády, na příkaz svých velitelů. Kdo vydal, ten přímý rozkaz, se raději moc nezjišťovalo., ale ti vojáci ten příkaz vykonávali už obviňováni nebyli, právě proto že dostali vojenský příkaz.
   Nikoliv tedy že „amnestie“ – Jasně že se to pak pokoušeli nějak ukecat (stejně jako jiný, nechvalně známý poručík Pazůr) – ale byla to věc armády, a ta je tenkrát měla dle svých pravidel, sama a tvrdě potrestat. Od toho zkrátka ty silové složky státu tu mimořádnou pravomoc udržet pořádek (i proti svým lidem) mají, a za to si pak nést zodpovědnost.

  • A. S. Pergill napsal:

   Nezapomeňte, že by muselo být nějak soudně prověřováno kolem tří milionů lidí. To by prostě justice neměla šanci zvládnout (a kdo by živil ty Němce ve vězeních? kde by se vzaly kapacity na jejich umístění?). Musely by nastoupit nějaké „revoluční trojky“ a situace by byla stejná, jako v těch Postoloprtech a ledaskde jinde, kde jsou nám vyčítány popravy bez „řádného soudu“.

  • A.S. Pergill napsal:

   Amnestie se vztahovala na celý odboj. Jinak bychom „řešili“ podřezané gestapáky, jako v případě bratří Mašínů a spol. A soudy by za německá stipendia udělovaly odbojářům „zbytkové tresty“, jak to známe z dění po roce 1989, kdy justice zobala z ruky komunistům.

 13. petrph napsal:

  Dokument jsem zhlédl, byl opravdu brutální – i jen v těch (do dokufilmu vybraných) výpovědích před zmíněnou komisí. Přičemž samozřejmě většina svědků vypovídala, „to já ne, já u toho ani nebyl, jenom jsem slyšel že “ – čím se nepopírá autenticita, k těm masakrům bohužel došlo, jenomže a právě že, ty skutečné strůjce se nikdy nepodařilo veřejně usvědčit a potrestat. (a už vůbec se nešlo po jménech těch co přímo zabíjeli) – prostě “ zlí Češi“.. Opravdu smutný obrázek našeho právního státu.
  Jenomže, o dva dny později . se připomíná další tragické výročí, Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 , pogromu na Židy, a jak už jsem se podíval online, naše drahá , zcela objektivní média lokalizují ty pogromy slovy „na území Německa, Rakouska a pohraničních českých oblasti,, ale jsou i takoví „objektivn! novináři co tam rovnou napíši jména českých měst, aniž by se namáhali
  vysvětlit, že tyto oblasti, tato města, už byla v té době připojena k Německu, na základě Mnichovské dohody**, Takže to tam spáchali zfanatizovaní Němci, pod patronací německých úřadů.

  Já nebudu křičet, to zase „zlí Němci ublížili ubohým českým Židům“, jenomže a proboha, když už naše média, a naše elity nedokáží být nestranná a přiznat že ta válka (i těsně před a po) byla děsivě brutální pro všechny strany (nebudu teď porovnávat počty) tak ať potom raději (jak se to říká při jistém obřadu) mlčí navěky. To potom i ta neutrální cedulka v Postopoprtech „o nevinných obětech“, úplně postačí, pokud jde o opravdové smířeni..

  ** že o tom mluvime, jasně že starším generacím, kterým se dostalo aspoň trochu klasického vzdělání rychle dojde, že to české pohraničí už tehdy patřilo, po Mnichovu k Německu, a nepotřebují k tomu „mediální nápovědu“, ono jim toho, i bez těch „nápověd médií dojde víc. Ale jak jsem tu už psal, právě po ně už ta moderni, pokroková, nezávislá média už asi nepíši.

 14. Frank Zappa napsal:

  V každém národě jsou kriminální, psychopatické a ziskuchtivé elementy, jdoucí prostě po majetku, příkladem jsou třeba takzvaní „Šmejdi“, kteří ani v dnešní době neváhají psychicky zlomit a odrbat důvěřivé staříky. Pokud se dostanou k moci, nastává pak problém jaký nastal ve 3. Říši, ale obdobný i v 21. století po nástupu pana Bushe Jr. a jeho kamarádů, naše generace šla také do války… Ano, prostě ty masakry a podivné věci bývají mediálně neviditelné, takže nejsou prošetřeny odpovídajícím způsobem a zametají se pod koberec, to je pochopitelné. Nemyslím, že se lidský druh z toho může nějak poučit, vždy bude ten morální jedinec v první fázi spíše ušlapán stádem, které v první řadě vidí spotřebu, ne-li přímo mamon a svůj klid. A mrtví, ti si nechodí stěžovat, nepřišel ani jediný.

 15. A.S. Pergill napsal:

  My máme za sebou tu příležitost, že jsme mohli zažít, jak se Němci chovali na samém konci války, když už byly jakékoli jejich aktivity v podstatě nesmyslné. Vraždění v Paříži se dalo alespoň zčásti obhajovat „vojenskou nutností“, ale vraždění na území protektorátu, poté, co zcepeněl Hitler (nebo odplul do nějaké skrýše) a v Německem byl jasný konec, bylo naprosto nesmyslné a z vojenského hlediska bezcenné.

Přidávání komentářů není povoleno