ČTK

Volba nového předsedy Rady ČTK se odkládá: „Chceme na to být kompletní.“

Napsal/a Robert Břešťan 25. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Podle původních předpokladů se měl nový předseda Rady České tiskové kanceláře volit již dnes. Vzhledem k tomu, že se z jednání omluvila radní Jana Gáborová, se volba přesouvá na prosincové řádné jednání – na 16. prosince 2019.

„Chceme být na volbu kompletní, není podstatné, kdo chybí, každý může mít svůj závažný důvod,“ konstatuje stávající místopředsedkyně, pověřena vedením rady, Jaroslava Wenigerová.

Ta také připustila zájem stanout v čele orgánu, který dohlíží převážně na hospodaření veřejnoprávní tiskové agentury. „Budu-li navržena, tak to přijmu,“ říká.


Křtíme novou knihu. Všichni jsou zváni!

Přijďte si popovídat s redaktory HlídacíPes.org!


Zaplaťte si Protext

Očekávaný, byť zatím nepotvrzený, je i zájem stávajícího místopředsedy Petra Žantovského, mimo jiné pravidelného přispěvatele Parlamentních listů.

Ten byl do rady zvolen vloni v únoru za ANO. Letos byl zvolen místopředsedou a v létě na sebe upozornil návrhem, aby ČTK měla povinnost umožnit parlamentním stranám zveřejňovat bez jakýchkoli zásahů jejich stanoviska. Po medializaci tohoto nápadu Rada ČTK konstatovala, že rozhodnutí, zda politikům takovou platformu v rámci servisu agentury nabídnout, je ryze na vedení ČTK. Generální ředitel Jiří Majstr nápad odmítl s poukazem na to, že podobnou publikaci textů si lze zaplatit v rámci služby Protext.

„ČTK bude nadále nabízet službu šíření tiskových sdělení Protext v dnešních parametrech, tedy jako placenou službu pro každého,“ konstatoval Majstr. Jeho odpovědí se mají radní zabývat na dnešním jednání. V podstatě jedinou variantou je vzít ji na vědomí.

Letos v červnu skončil pětiletý mandát v Radě ČTK předsedovi Miroslavu Augustinovi (zvolen za ANO) a za Jakubu Heikenwälderovi (zvolen za KDU-ČSL).

Aktuální složení Rady ČTK

ZDROJ: web Rady ČTK

Volba jejich nástupců neprobíhala lehce. Vzrušení způsobila zejména nominace konzervativního představitele spolku Akce D.O.S.T. Michala Semína, kterého chtěla do Rady ČTK prosadit SPD.

Kolem jeho nominace se ve vládní koalici rozhořel spor. Předseda ČSSD Jan Hamáček dokonce pohrozil ukončením koaliční spolupráce s hnutím ANO, pokud bude Semín do Rady ČTK zvolen.

Pět hlasů radních

Nakonec v souboji se Semínem v druhém kole volby letos 25. září zvítězila bývalá novinářka Angelika Bazalová nominovaná Pirátskou stranou. Za hnutí ANO byl již v prvním kole zvolen někdejší novinář, dnes zastupitel za ANO na Praze 3 David Soukup.

Rada ČTK má nyní sedm členů a je tedy kompletní. Do její pravomoci mimo kontroly hospodaření spadá i jmenování a odvolání generálního ředitele. K takovému kroku stačí pět hlasů radních.

Agentura ČTK je klíčovým dodavatelem zpráv a informací prakticky pro všechny velké mediální domy v Česku včetně dalších dvou veřejnoprávních médií – České televize a Českého rozhlasu.

ČTK na rozdíl od Českého rozhlasu a České televize nevybírá žádné koncesionářské poplatky, náklady na svůj provoz a činnost hradí ze svých komerčních aktivit.


 

Projekt Mediální rady – věc veřejná podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)