Vlastenectví podle čínských komunistů: předat „rudé geny“ a nechat se vést stranou
Čína chce uzákonit nová pravidla týkající se výchovy k vlastenectví. Spíše než lásku k vlasti ovšem mají posilovat lásku ke komunistické straně. Návrh zákona o výchově k vlastenectví má v nejbližších dnech schvalovat Všečínské shromáždění lidových zástupců. Povinnost vlastenecké výchovy ukládá školám všech typů i úrovní, ale také rodičům.
Zákon se též zaměřuje na internetové prostředí a po poskytovatelích služeb vyžaduje aktivní šíření vlasteneckého obsahu. Nemá se omezovat jen na Čínu, ale týkat se má i Tchaj-wanu či Číňanů žijících v zahraničí. Znění zákona nenechává nikoho na pochybách, jak by mělo toto vlastenectví vypadat. Paragraf 4 to shrnuje jasně – „výchova k vlastenectví znamená držet se vedení KS Číny“.
Rudé geny
Ideologická výchova je nedílnou součástí čínské každodennosti. Již od založení Čínské lidové republiky probíhaly a stále probíhají v zemi různé kampaně, jejichž cílem je indoktrinace nejširších mas obyvatel. S koncem Kulturní revoluce tyto aktivity polevily, ovšem po masakru na náměstí Tchien-an-men strana opět zintenzivnila ideologickou výchovu, aby upevnila své podlomené postavení, a zaměřila se zejména na studenty a mládež.
Autorkou textu je Simona Fantová. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.
Od devadesátých let minulého století je součástí těchto kampaní důraz nejen na ideologii komunistické strany Číny, ale i na vlasteneckou výchovu. Od roku 2012, kdy se prezident Si Ťin-pching dostal k moci, obdobných kampaní nejen přibylo, ale zároveň se kvůli rozvoji nových technologií začaly k lidem dostávat mnohem snadněji a účinněji.
Zesílil také tlak na zachování kontinuity revolučního smýšlení, jež strana označuje metaforou „rudých genů“. Ty mají být předávány z generace na generaci, čímž se v praxi realizuje teorie dědičnosti třídního původu. Ta v době Kulturní revoluce přivedla zemi na pokraj občanské války.
Návrh zákona o výchově k vlastenectví na stranické proklamace o rudých genech navazuje, zároveň také názorně ukazuje, co nyní čínská vláda považuje za hrozbu. Jeho zaměření zejména na žáky a studenty je logické z důvodu, že s ideologickou výchovou je z pohledu strany nejlépe začít v co nejranějším věku.
Vlastenectví povinné na síti…
Mladí lidé v současné Číně vyrostli v relativním dostatku a nezažili již období politické nestability, jež vedla například ke zmíněnému masakru na náměstí Tchien-an-men. Zachování blahobytu je tak pro ně citlivou otázkou. Právě na mladé také v minulých letech při pandemii výrazně dopadla takzvaná politika nulového covidu, která ještě zredukovala jejich již dříve velmi omezenou svobodu.
Mnozí z nich na to reagovali protesty proti vládním opatřením, při nichž drželi v rukou bílé papíry na znamení nemožnosti se v současné Číně otevřeně vyjádřit či nesli transparenty s Friedmannovými rovnicemi (Friedmann zní podobně jako „freed man“ – osvobozený člověk). V posledním roce navíc věková skupina 16–24 let trpí vysokou nezaměstnaností, která před dvěma měsíci překročila hranici 21 %.
Studentská hnutí mají v Číně dlouhou tradici: studenti stáli před více než sto lety za Májovým hnutím bojujícím proti tradicím a imperialismu, studenti vedli protesty za demokracii, které skončily masakrem na náměstí Tchien-an-men, studenti byli též v centru masových protestů proti přijetí zákona o státní bezpečnosti v Hongkongu. Vláda se proto obává, že právě z této skupiny obyvatel by se znovu mohl rekrutovat výraznější odpor.
Jelikož mladí lidé nejčastěji ke komunikaci i k vyjadřování svých názorů používají internet, cílí zákon právě na kontrolu moderních technologií. Zajímavostí je, že poskytovatelům služeb přikazuje nejen cenzurovat závadný obsah, ale podle paragrafu 30 jim také nařizuje, aby „posílili tvorbu online obsahu (…), jež nese ducha vlastenectví, a vyvíjeli a využívali nové technologie a produkty k oživení vlastenecké výchovy“.
…i v rodině
Návrh zákona také maže hranice mezi veřejným a osobním životem, když v paragrafu 16 ustanovuje, že „rodiče i jiní opatrovníci nezletilých mají zahrnout lásku k vlasti do své rodinné výchovy, mají podporovat a podílet se na aktivitách výchovy k vlastenectví, jež provozují školy, a vést a podporovat nezletilé, aby se účastnili společenských aktivit výchovy k vlastenectví“.
Návrh zákona o výchově k vlastenectví v paragrafu 22 dále říká, že předmětem jeho působnosti nemá být pouze samotná Čínská lidová republika, ale i Hongkong, Macao, Tchaj-wan a komunity zámořských Číňanů. Zatímco Hongkong a Macao jsou území, která už fakticky ztratila svou autonomii po přijetí zákona o státní bezpečnosti, Tchaj-wan je zemí s vlastní demokratickou vládu, která se nikdy nenacházela pod jurisdikcí Číny. Je tedy otázkou, jak si Peking představuje vymáhání zákona na území, jež nikdy nespravoval.
Stejně tak Čína nemá pravomoc ovlivňovat komunity Číňanů žijících v cizích státech, jejichž členové často mají cizí občanství již po několik generací a s „vlastí“ už je pojí pramálo.
V západních zemích navíc v poslední době vzrůstá nedůvěra vůči Číně, kvůli jejím nelegálním aktivitám na územích cizích států, kde protiprávně pronásleduje své občany žijící v zahraničí i cizí občany čínského původu. Schvalovaný zákon v této souvislosti obsahuje i paragraf 22, podle nějž má Čína „posilovat komunikaci se zámořskými Číňany, odvádět dobrou práci při zajišťování jejich práv, zájmů a potřebných služeb a povzbuzovat v zahraničních Číňanech vlastenecké city a udržování vlasteneckých tradic“.
Co je to vlastenectví?
Za pozornost stojí i to, jak vlastenectví zákon vlastně definuje. Paragraf 6 říká, že výchova k vlastenectví se má zaměřit především na náledujících devět okruhů:
1. marxismus-leninismus, Mao Ce-tungovo myšlení, Ťiang Ce-minova „teorie trojího zastoupení“, Chu Ťin-tchaovo „vědecké pojetí rozvoje“ a Si Ťin-pchingovo myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru, 2. historie KS Číny, nová Čína, reformy a otevírání se, vývoj socialismu a rozvoj čínského lidu, 3. velké výdobytky KS Číny, její historická zkušenost a živá praxe vedení lidu k jednotě v boji.
4. výjimečná kultura Číny, revoluční kultura a vyspělá socialistická kultura, 5. státní vlajka, státní hymna, státní znak a další státní symboly, 6. velkolepé přírodní scenérie vlasti a její krásná krajina, 7. znalost a pochopení oblastí, jakými jsou etnická jednota, státní bezpečnost a obrana, 8. činy hrdinů, mučedníků a pokrokových vzorových osobností a jejich zosobnění ducha našeho lidu a ducha doby, 9. obsah, který je bohatý na vlasteneckého ducha.
Zákon o výchově k vlastenectví patrně nepřinese žádnou převratnou změnu, ale spíše kodifikuje již déle trvající praxi. Způsob, jakým je návrh zákona napsaný, nicméně ukazuje, v jakých oblastech se nyní čínští komunisté cítí nejistí. Bojí se nespokojenosti mladých lidí, odporu čínskojazyčných komunit v zahraničí i ztráty kontroly nad moderními technologiemi.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Mao Ce-tungovo myšlení – myšlení masového vraha. Tak to je Čína.
Naivní článeček, který se diví stylu výchovy k vlastenectví v Číně. Jako by zapomněli, že v Česku je už dlouho politický tak na výchovu k oddanosti Evropské unii a evropským hodnotám křesťanské a židovské kultury bez rozšifrování problému křížových tažení za vyhlazení nebo násilné pokřesťanštění či pokatoličtění jinak věřících a smýšlejících. A BIS dokonce kritizuje učitele za to, že připomínají hodnoty českého národního obrození a jeho podporu slovanské vzájemnosti.
Článek není vůbec naivní, jen popisuje skutečnost. V Česku je politický tlak na výchovu k oddanosti EU??? S tím jsem se opravdu nesetkal, ani mé děti. Jediný tlak, který tu vidím, je, že vysoká životní úroveň mě přesvědčuje, že budu raději fandit EU, než diktátorským režimům. Směr „oddanosti“ si přece můžete zvolit sám.
Naivní radomír se domnívá že jeho průhledné otrocké čínomilství (když zkrachovalé rusácko netáhne) lze vydávat za vlastenectví. Samozřejmě nelze. Ani absolvent pomocné školy by mu na to neskočil. Blábolením o křížových taženích nezamaskuje genocidní charakter zločinného čínského režimu (nejen toho komoušského), který kontinuálně celá staletí vyvražďuje jak okolní národy tak chany.
Milý pavle, proč mne obviňujete z „čínomilství“. Proč Vám vadí, když pominu Vaše poněkud nekulturní a ideologické vyjadřování, že jsem kritický k bezhlavému až fanatickému a nekritickému vzývání takzvaných eurohodnot a pokusu BIS kádrovat učitele a mluvit do výuky na českých školách? Pokud chcete, aby se v Asii dopracovali k humanismu v evropském pojetí, pak neignorujte a nezlehčujte to, že v Evropě se křesťané a demokraté brodili k dnešku moři krve a ještě i po odsouzení nacistického rasismu a agrese v Norimberku některé evropské státy pokračovaly ve zotročování a v případě potřeby i pobíjení zástupců neevropských národů.
Když pominu tvé nekulturní a ideolgické vyjadřování, čínomile, tak proč ti vadí, že jsem kritický k bezhlavému, nekritickému až fanatickému vyzývání tzv. čínského vlastenectví a pokusům číny kádrovat nejen zahraniční novináře ale dokonce i občany Evropy, USA, Kanady, nemluvě např. o Austrálii. Pokud chceš aby se v Asii dopracovali k humanismu tak neignoruj a nezlehčuj to, že čínská feudální totalita byla sto ještě v 19. století vyvraždit několik desítek milionů civilistů. I to russovětsko po Norimberku pokračující ve zotročování a pobíjení civilistů, jak správně píšeš, vypadalo vedle číny jako mírumilovný čučkař. A ve století 21. genocida v čínské režii pokračuje.
Tibet byl napaden a obsazen čínskými komunisty pod stejnou záminkou pod jakou dnes napadají russáčtí nacisti Ukrajinu. Mírové osvobození od vlastní vlády a nezávislosti. Jak ubohé a odporné.
ČLR – NEJZRŮDNĚJŠÍ REŽIM VŠECH DOB !!!
Od roku 1949 systematické vraždění a asimilace všech nechanských národů nechtěně vtažených do systému čínské rudé komunistické říše
O roku 1949 okupace tradičních nečínských území Mongolů, Ujgurů a Kazachů, jejich systematická asimilace, vraždění až na hranici genocidy.
1950 – začátek kruté a bezprávné okupace Tibetu, ničení, vraždění, genocida, asimilace svébytného národa s tisíciletou kulturou
1962 – zákeřné vojenské napadení Indie
60.-70.léta vojenské přepady a zákeřné útoky na SSSR a další sousední země
50.-60.léta v celé čínské rudé říši maoistické šílené experimenty Velký Skok a Kulturní Revoluce které mají na svědomí desítky milionů mrtvých
70.léta – podpora šíleného bestiálního maoistického režimu Pol Pota v Kambodži s miliony mrtvých
1979 – zákeřné vojenské napadení Vietnamu
1989 – masakry vlastních neozbrojených občanů většinového chanského národa
90.léta – podpora maoistických guerill a teroristů ve světě ( Jihovýchodní Asie, Peru, Nepál, Afrika atd.)
a od konce 90.let také vydírání a vyhrožování svrchovaným zemím, neokoloniální zadlužovací politika vůči rozvojovému světu, uplácení režimů v Africe i v Asii, neustálé vyhrožování Tchajwanu a drtivé glajchšaltování Hongkongu.
2018-2019 – začátek absolutně totalitního orwellovského systému kreditů a všeobecného šmírování, udávání a špiclování po celé rudé říši, opětovné zavádění převýchovných táborů pro neposlušné nechanské uzurpované národy.
2019-2021 – bezostyšné a záměrné rozšíření koronaviru po celém světě a sprosté vydělávání peněz na potížích celého světa, které tento zvrácený, zrůdný a prolhaný režim neustále způsobuje. Nadále pokračující devastace svobod v Hongkongu, napadání indických vojáků na hranicích , otřesné vyhrožování všem státům ohledně morální podpory Tchajwanu, Tibetu, Mongolska a Turkestánu.
2022- podpora zločinné putinovské agrese proti Ukrajině
Ať už to je dobře, nebo špatně, nechal bych to na Číňanech samotných. Já se také na nikoho zvenčí neobracím, aby mi sem chodil pomáhat s prosazováním mého světonázoru.
Tak proč tady prosazuješ čínský totalitní světonázor?
Jestli ma ctenar moznost,velmi doporucuji cetbu knihy
jmenem CERNA KNIHA KOMUNISMU,byla vydana ve
francouzstine a take v cestine a anglictine. Xi-Pingo je ve sve retorice horsi nez Mao-tsetung,ovsem Mao je dodneska nejvetsim masovym vrahem na svete.