Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
"Vláda právě teď." / foto: facebookový profil Andrej Babiš
foto: facebookový profil Andrej Babiš,

Vládní šablatura kruhu, matematika pro šestou třídu základky a kdo za to všechno může?

PSÍ UŠI. Doba přeje kvalitnímu humoru, a tak dozrál i tento vtip, který nás napadl někdy loni na podzim. Sedí starý, unavený denní přírůstek mrtvých doma na gauči, na sobě trenky a votahaný nátělník, pije pivo a čumí na fotbal. Vtom se ve dveřích zjeví exponenciální funkce ve svůdné noční košilce, všelijak se natřásá a ptá se, jestli má pořád ještě pěkné křivky. A denní přírůstek praví: „Ale prosimtě mámo, na to moje zabíjení…“ Je tu komentovaný přehled týdne, pomalu se blížíme k vyvrcholení.

 • Takže si to shrneme. Vláda zavřela skoro celou zemi, konkrétně pak místa, kde se virus nešíří. Naopak nezavřela místa, kde se virus šíří, jako jsou průmyslové podniky. Říká se tomu tvrdý lockdown neboli opatření nebo též uzněsení. Kontrolní otázka, soudruzi: Jak to asi může dopadnout? No jako vždycky, vy tupci, říká poručík Troník, mezi mužstvem občas zvaný Tronda.

„Jsme do jisté míry unikátní země.“
(ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci vlády, ČTK, 26. února)

Vláda se pokusila vyřešit šablaturu kruhu. Tedy matematickou úlohu, která má na jedné straně zajistit tvrdý lockdown země, na stranu druhou nechat otevřená květinářství a další podniky ve vlastnictví nejmenovaného holdingu, se kterým nemá nikdo nic společného, natož pak předseda vlády a jeho manželka. Květinářství uzavírku i tentokrát přežila bez úhony, na podzim byly jako důvod uváděny Dušičky, teď jsou to pohřby. Gratulujeme.

 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Člověk by skoro řekl, že přesně po roce studia matematiky pro šestou třídu ZDŠ by i průměrně cvičený gibon ve funkci premiéra pochopil, jak fungují opatření a že existuje jistá časová prodleva mezi jejich zavedením a okamžikem, kdy je možné očekávat nějaký výsledek. Co na to český premiér?

„My jsme přesvědčeni, že je potřeba ta opatření změnit, zpřísnit, protože pokud to neuděláme, tak skutečně příští dva týdny, tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které funguje na pokraji sil.“
(Andrej Babiš po mimořádném jednání vlády, Vláda.cz, 24. února)

Tak si to uvedeme na pravou míru. Skutečně nás příští dva tři týdny čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které ovšem způsobila vláda tím, co neudělala před měsícem nebo před týdnem. To, co nakonec udělala, se i při sporném neuzavření průmyslu projeví nejdřív po této lhůtě, která bude stát optimisticky nějakých 3000 mrtvých.

 • Členové vlády už nejspíš pomalu čekají, až si pro ně přijdou, a tak se nudí. Volný čas tráví na Twittru, kam se přesunula i vládní agenda.

My jsme každopádně rádi, že se při čekání na smrt můžeme aspoň pobavit nad příspěvky obou dam, které shodou okolností tvoří páteř ekonomicko-sociální politiky kabinetu. Jsou to takové čechovovské postavičky, které nás nutí ke smíchu skrz slzy.

 • Ale teď už trochu vážně. Pomalu se začínají  vzduchem vznášet otázky, kdo za to všechno může. Jsou to otázky legitimní, když se člověk podívá do statistik nebo na mapu šíření koronaviru Českem a Evropou. Někteří vládní činovníci si tuto oprávněnost uvědomují a mají v této otázce jasno:

„Současná situace není nikoho vina.“
(náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, iRozhlas.cz, 23. února)

V pátek ovšem předstoupil před sněmovnu premiér Andrej Babiš a v pozoruhodném projevu toto tvrzení uvedl na pravou míru. Z vystoupení premiéra vyjímáme podstatné pasáže.

„Zrušili jsme roušky 1. 7. Obrovská chyba!“

„A všichni šli do Chorvatska. A vrátilo se 100 000 lidí z Chorvatska a my jsme je netestovali. Obrovská nálož viru! Obrovská chyba!“

Tady si dovolíme malou odbočku:

Zdroj: screenshot Seznam Zprávy, 16. července 2020

A pokračujeme s premiérem:

„Techtle Mechtle, obrovská chyba! Měli jsme zavřít okamžitě všechny bary. My jsme to neudělali!“

„Takže ano, těch chyb se nadělalo strašně moc.“ (k situaci v létě)

„Takže tak to proběhlo a samozřejmě další chyby byly.“ (k situaci na podzim)

„Blížily se Vánoce. A další chyba.“ (k situaci v zimě)

„Otevřeli jsme 3. 12. Velká chyba! Ty restaurace jsme neměli otvírat. Ano, můžete říct, proč jste to udělali? Jasně. Můžeme o tom debatovat, proč jsme to udělali.“

„A školy jsme rozvolnili. To byla taky chyba před Vánoci.“

„Pravděpodobně ten lockdown měl být dřív. A jasně, zpětně to můžeme různě komentovat.“ (k situaci po Novém roce)

A závěrečné prozření:

„Takže proč my dnes? Nebo co vlastně chceme od lidí? No my bychom chtěli, a já vím, že ta důvěra tady není, že jsme x-krát asi selhali.“

Čili nezbývá, než aby to nějaký statečný státní zástupce hodil Ctrl cé Ctrl vé na papír, dal tomu hlavičku usnesení a strčil do obálky s modrým pruhem. Účast zakuklenců tentokrát není nutná.

Klidnou mysl, třeba to vyjde.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

55 komentářů

 1. martin napsal:

  tak si shrnme, co po nas chce vlada nasledujicich 3 tydny:

  – mame se pohybovat jen v katastru svy obce. tedy zatimco prazskej pepik se muze pohybovat po cely praze, tedy na 496km2 s 1.3mil obyvatel, obyvatelum nejmensi obce v cesku – zavisti na blanensku – musi staci jen 0.44km2 a muze na dalku zamavat 139 dalsim lidem. tedy nepomer plochy 1127x, nepomer poctu byvatel 9352x ve prospech prazskyho pepika.

  – ze sveho bydliste muzu jezdit do prace a muzu si zvolit, jestli budu bydlet doma nebo na chalupe. tedy kdyz sem prazak, v praze mam praci a chalupu ve spindlu, muzu bydlet ve spindlu a jezdit treba kazdy den 150km do prahy a 150km nazpatek. katastr spindlu je 77km2 a pokryva velkou cast krkonos. tedy mam k dizpozici velkou cast krkonos a celou prahu, dohromady 573km2. na ceste se muzu stavit v jakymkoliv obchudku, v jakymkoliv vydejnim okenku a tam cerpat a roznaset cinsky vir. nejmensi obec na trase je ohavec u jicina 1.38km2, podle mapy jen s malym kousickem lesa a pochybuju, ze tam je obchod nebo hospoda s vydejnim okynkem.

  mysli tohle tahle vlada opravdu vazne? nenajde se zase nejakej studentik, kterej by jim to u ustavniho soudu rozstrelil?? a co vy ostatni, nevadim vam jak vlada opet deli lidi na privilegovane a neprivilegovane jako to delali komunisti??? zatimco jedni mohli a opet muzou cokoliv, po tech ostatnich vlada chce aby drzeli hubu a krok …

  • A. S. Pergill napsal:

   Máte, bohužel, do značné míry pravdu.
   Vláda absolutně nemyslí na rozdíl mezi velkoměstem a vesnickými okresy. Např. EET se zaváděla v době (a pod hrozbou likvidačních pokut), kdy řada okresů neměla funkční internetové připojení, tedy takové, které by běžně nemělo několikadenní výpadky. To samé povinné e-recepty: Jak ho poslat na mobil pacietovi či pacientce, bez mobilu? – což je na vesnicích pořád ještě časté, včetně nejistoty a výpadků mobilního připojení.

   • Jan napsal:

    Neměl.li jste mobil, mohl a může Vám lékař napsat recept na papír, třeba obyčejný kancelářský. Zbytečně prudíte.

    • A. S. Pergill napsal:

     Prudíte leda vy. Já mám dost známých mezi praktickými lékaři (i venkovskými), abych měl informace z první ruky, jaká je to hovadina. Jistěže lékař, alespoň ze začátku, mohl vystavovat i papírové recepty, ale pod hrozbou sankcí, že mu to nebude pojišťovnou proplaceno (případně dostane o nějakou „pokutu“ od pojišťovny méně peněz).
     Prostě, tato technologie je vhodná pro velká města s kvalitním (a nejlépe vícenásobně jištěným) připojením k mobilnímu signálu či internetu. Pro vesnici, kde frčí slaboučká wifina pro desítky domácností a mobilní připojení je každou chvíli v … je to prostě pitomost. Nicméně duševně méněcenní pražáci tohle nesou s to pochopit, jako ostatně mnoho jiného. Kterýže ministr se nechal slyšet, že co je na východ od Průhonic, ho už nezajímá?

   • petrph napsal:

    Tak zase pro poctivost řečeno, pro e-recept už ani ten mobil nepotřebujete, k tomu stačí občanka kterou v lékárně předložíte – a oni si tam ty Vaše recepty v centrální evidenci najdou, i bez kódů z mobilu. Jako že, a dle zkušenosti, když nemáte mobil, tak Vám doktor ten e-recept pro lékárnu vytiskne na papír.
    S tím EET – je to složitější – vláda (přesněji už ta minulá ale už s  Babišem) vybrala prakticky to nesložitější a technicky nejzranitelnější řešení, jaké vůbec mohli technokrati vymyslet.

    Tím se pořád vracíme k tomu, do čeho tlačí nejen Ústavní, ale i nižší soudy. Že totiž zákony a vládní usnesení musí být dostatečně zdůvodněné…
    Tudíž, pokud by se toto aplikovalo i do budoucna, tak by to mohlo spoustu zbytečných zákonů a vládních nařízení eliminovat.

    • A. S. Pergill napsal:

     A budete denně obcházet s občankou lékárny, zda vám náhodou nedorazil e-recept, že?

     • josef napsal:

      já už jsem to absolvoval a je to rychlejší než zadávat kód z mobilu.

     • A. S. Pergill napsal:

      Myšleno: Jak se vůbec bez mobilu dozvíte, že ten e-recept máte?
      A když už jste u doktora, tak je asi opravdu jednodušší napsat papírový (jsou na to aplikace, které příslušné údaje vytisknou přímo z vaší karty – v elektronické podobě).

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Všechny lékarny, stejně jako lékaři, mají přístup do zdravotní databáze občanů, pokud to občan přímo nezakázal (lze i přes internet). Překvapuje mě, že o tom nevíte. Identifikace přes počítač je podle rodného čísla a lékař, nebo lékárník, se Vás nanejvýš zeptá, jak se jmenujete, aby posoudil shodu s jménem, které se mu na monitoru objevilo.

     • Tondach napsal:

      Ten e-recept opravu můžete vyzvednout v jakékoliv lékárně a nemusíte je obcházet!
      To nevíte?
      Pište raději o zkušenostech se sovětskými fotoaparáty…!

     • petrph napsal:

      To jste to poněkud nepochopil. Už tím, že doktor ten e-recept „vydává“ ho přímo online eviduje do Centrálního úložiště elektronických receptů, kam mají přístup i všechny lékárny. Čili, (kdyby šlo o to), si ho tam nadjou i dřív než ten kód příjde člověku do mobilu .
      Jó samozřejmě jiná věc je, pokud doktor vlastně vůbec ten e-recept nevydal (protože mu třeba lehl počítač)..Ale to si radši ověřte u sestry 🙂

     • A. S. Pergill napsal:

      To Oskar i Tondach
      Jak se bez mobilu dozvím, že mi lékař dal e-recept? A pokud se o tom dozvím u lékaře, tak je jednodušší ho rovnou papírově vystavit. Ten e-recept může přijít do mobilu, a tedy i do databáze, za pár hodin a někdy až druhý den. A pokud někdo mobil nemá, tak neví, zda už tam je nebo ne.
      Je to prostě zbytečná a nesmyslná komplikace.

      Navíc nejde vůbec o nějaké blaho občanů. ale o to, aby se dalo snadno (vstup v elektronické podobě) analyzovat, kdo z lékařů co předepisuje, protože prodej těchto údajů farmaceutickým firmám je velice lukrativní byznys. Mohou nastoupit cíleně na lékaře, kteří předepisují léky od konkurence, nebo kteří předepisují léky, na které už prošly patenty, takž z nich farmaceutické koncerny nemají zisk.

  • Džexperou napsal:

   Čínský vir už roznášet nebudete, můžete být v klidu. Bude to nejspíš anglický vir, v prémiovém případě jihoafrický.

   • martin napsal:

    je to cinsky vir s anglickou nebo jihokorejskou mutaci
    ale stale se jedna o cinsky vir

  • Jan napsal:

   Je nutné číst do konce, pak pochopit čtené (nebo i slyšené) a teprve potom komentovat, pokud vůbec.
   Ale, “ tak si shrnme, co po nas chce vlada nasledujicich 3 tydny“: K tomu co píšete, lze jen podotknout, že 1) nikdo Vám nebrání být pražským pepíkem, a pkud na to nemáte, měl jste se víc v minulosti snažit, každý má v demokracii, podle vyhlášených demokratů,jako byl Václav Havel a spol., stejné možnosti na startu, čili všichni jsme si rovni, jen je těžké pochopit, že je výhoda, když se pražský pepík může potkat 9352x více osob (potenciálně nakažených) než ten člověk ze Závisti na Blanensku
   2) můžete skutečně „ze sveho bydliste muzu jezdit do prace a muzu si zvolit, jestli …“ a také můžete „bydlet ve spindlu a jezdit treba kazdy den 150km do prahy a 150km nazpatek.“ Je to, nejspíš skutečně tak, že „katastr spindlu je 77km2 a pokryva velkou cast krkonos.“ a vůbec o tom nikdo asi nepochybuje.
   Jistě nikdo nepochybuje také o tom, že „tedy mam k dizpozici velkou cast krkonos a celou prahu, dohromady 573km2.“, pokud jste ovšem Pražák, což z toho, co jste zatím uvedl, není jisté. Kdybyste nebyl Pražákem, tak byste ovšem nemohl na cestě se „stavit v jakymkoliv obchudku, v jakymkoliv vydejnim okenku a tam cerpat a roznaset cinsky vir.“, je také pravděpodobné, že „nejmensi obec na trase je ohavec u jicina 1.38km2, podle mapy jen s malym kousickem lesa“ a nejen Vy , ale i já, „pochybuju, ze tam je obchod nebo hospoda s vydejnim okynkem.“ K tomu všemu poznamenávám, že když to všechno hezky po pořádku sdělíte policistovi, který Vás po cestě zastaví a bude šetřit proč a kam jedet, jestli nepřekračujete vládní nařízení (jak má za povinnost, ten policista, tak Vás jistě nebude dál obtěžovat, ale zavolá pohotovost z psychiatrie, aby Vás ošetřili a případně odvezli na léčení do psychiatrického ústavu.
   Vláda to jistě „mysli tohle tahle vlada opravdu vazne“, ale dál už si budete muset odpovědět sám, jen Bůh ví, co zase spíská nějaký takový, jako jste Vy. Pokud cítíte skutečně, že Vás vláda „opet deli lidi na privilegovane a neprivilegovane jako to delali komunisti??? zatimco jedni mohli a opet muzou cokoliv, po tech ostatnich vlada chce aby drzeli hubu a krok …“, tak vyhledejte ten psychitrický ústav sám a pokud možno, co nejdříve.

 2. virus napsal:

  Kdo by za to mohl , stát je kapitalistický , vládnou tu kapitalisti , proč chodit kolem horké kaše , mohou za to kapitalisti ! Ti nejbohatší kapitalisti na tom zase slušně vydělají !

  • Pavel napsal:

   Trochu přemýšlení do toho umírání vire/bacile. Víš kdy byl „stát kapitalistický“? Před rokem 1989. A víš proč byl kapitalistický? Protože v  té době jen stát mohl vlastnit kapitál. Ovšem shodou náhod ses ve svém výroku trefil. Ano, opravdu za to může nejbohatší kapitalista, tedy agent bureš co by premiér. A ano, opravdu na tom slušně vydělává.

   • Jan napsal:

    Před asi deseti minutami sdělila národu ve svém pořadu na ČT1 168 hodin,že jedním z výsledků polistopadového vývoje bylo 100 000 hladovějících českých občanů, jejichž počet se díky pandemii zvýšil k dnešku na 160 000 lidí. Pokud někdo nevěří, tak si to můžeověřit, pořad je jistě ještě dostupný na webu ČT.

    • martin napsal:

     ANO.
     po 7 letetech vlady adreje babise, z toho 6 let v dobe ekonomickeho boomu, se pocet hladovejicich ze 100tis v roce 2019 zvedlo na 160tis ted.
     https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10117034229-168-hodin/221452801100228
     od 18:12

     • Pavel napsal:

      Tak to je slušný výsledek polistopadového vývoje. Z 10 spodních milionů, co museli uplácet řezníky, aby dostali slušnou flaksu a pili odstředěnou bílou vodu, jen 100 000. Bureš to bohužel kazí.

    • A. S. Pergill napsal:

     Za socialismu hladovělo lidí daleko víc. Navíc byla v důsledku centrálně řízeného trhu značná jednotvárnost potravin a chudý, případně nulový, výběr. Byly z toho i avitaminózy a hypovitaminózy. Na jaře trpěla skoro celá populace nedostatkem vitamínu C. A existovaly koncem režimu i projekty dalších restrikcí – „zvedání žlabu“.
     Akorát měl režim jednak silnou cenzuru, jednak, např. bezdomovce, „ubytoval“ ve věznicích.

 3. Jméno napsal:

  ČTK: Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 tisíc policistů.
  Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/kontroly-pohybu-okresy-policie-2021022.html

  Z celkového počtu cca 40.000 policajtů jich 26.000 může klidně opustit svoji „práci“ a jít se poflakovat na pankejty u cest a silnic.
  Mně z toho vychází, že 65% policajtů nebude v práci chybět a že jsou zbyteční.

  • Jan napsal:

   Když hoří a dobrovolní hasiči přijedou hasit, místo aby byli v práci, jsou v té práci zbyteční? Jste skurečně jen Jméno a mentálně možná ani to ne.

 4. Tomas napsal:

  Psí uši tentokrát dosti na hraně, takové českosodovské 🙂
  jinak škoda že jste Roberte nepočkal na státnická moudra pana prezidente, bylo by to ještě výživnější… i když, zajímá ještě někoho co si myslí tenhle pán?

 5. Jan napsal:

  Jsme skutečně unikátní země, jediná na světě, která si vydržuje instituci pro schvalování a dozor nad lékovými přípravky – SÚKL, který ale nemá právo schvalovat třeba očkovací vakciny, jak nás informovala ČT24 na liště. Při tom se novorozenci povinně očkují vakcinami SÚKLem schválenými, také se léči léky, tou bezmocnou a nesvéprávnou institucí schválenými. Je to velké riziko pro zdraví všech občanů, nebo jde jen o výmluvu paní ředitelky (či toho, kdo tu informaci do ČT pustil) a (její) neochota spolupracovat s vládou?
  Jak to, že podobná instituce, třeba v Maďarsku, tu pravomoc schvalovat vakciny (bez orgánů EMA) má? Nebo u nás ten SÚKL řídí BIS a ten vše ruské považuje za bezpečnostní riziko, včetně „ruského vejce“ v kelímku s majonézou (i z toho totiž může vyskočit ruský diplomat s kufříkem plným jedovatého ricinu, jak nás BIS už jednou přesvěčoval). Apropó, co je vlastně s tím hlídáním těch tří ohrožených „významných“ osob před tím ruským kufříkovým diplomatem-agentem a jeho ricinem, Nikde jsem se nedověděl, že to hlídání policií bylo odvoláno, jen nějaké zmínky o tom, že BIS naletěl vtípku nějakého ruského diplomata, který pak byl za to vypovězen z ČR, ale oficiální prohlášení, jako při vyhlášení toho ohrožení, nikde žádné..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Je to skutečně zvláštní, že v některých zemích lze ruskou vakcinu schválit (registrovat) národní institucí pro schvalování léků a v ČR nikoliv.
   V minulosti schvaloval léky do používání určitě a vakciny nejspíše také, SÚKL a to po prostudování potřebné dokumentace, předkládané žadatelem (nebo výrobcem, pokud byl současně žadatelem) o registraci. Na každé krabičce léku (nebo na konci příbalového letáku) je proto uveden držitel registrace udělené od SÚKL.

  • Pavel Liška napsal:

   Myslím, že SÚKL má kompetenci vakcínu schválit sám. Zdravotnictví je v gesci členských států. Ovšem EK vydala doporučení o společném postupu i ve věci schvalování vakcín přes EMA. Tuším, že jsme toto doporučení akceptovali. Nyní bychom tento náš závazek museli porušit. Sankce by nám nehrozily. Ale, to už je politika. Maďarsko to udělalo natruc. My máme stejnou možnost, ale…..

   • Ondrej napsal:

    tak u madaru se nelze divit, orban se chova opravdu jako diktator..u nas rozhodne neni nahoda jak rusky agent Mlha z hradu tlaci Sputnik..je to naprosto nestoudne a pokud by nakonec obesli pod natlakem EMU, tak velky kulovy – bez radne certifikace pres EMU ani omylem..jde opravdu o bezpecnost a tam rusakum neverim ani slovo, navic brazilci jim to uz hodili na hrb..

    • A. S. Pergill napsal:

     EMU si platí velké západní farmaceutické koncerny. Ta jim schválí cokoli, bez ohledu na reálný počet pacientů, kteří po jejich preparátech náhle zemřou. Takže klidně SÚKL a v nějakém zrychleném řízení schválit cokoli, třebas i ten Sputnik (měl by lépe chránit i proti novým mutantám corony, protože má širší spektrum coronavirových antigenů) a očkovat, aby mohly skončit škodlivé nesmysly typu lockdownů.

     • Ondrej napsal:

      to jste si vycucal z prstu..je to hloupost, neschvali cokoli, jde o lidske zivoty. nas SUKL to hlavne ani schvalit nesmi, muze vydat pouze doporuceni, at uz kladne, nebo zaporne, povolit vyjimku at uz na zaklade doporuceni, nebo i proti nemu od SUKL smi pouze MZ. naprosto nelze verit tomu, ze rusove maji vse v poradku, tedy dokumentaci a data o poslednii fazi testovani. pokud by probehla radna certifikace a vyroba oak v EU, byla by to jina, ale to je ve hvezdach, rusove maji problem i s kvalitou vyroby jak je znamo. proto je to jen ruska propagandisticka hra, ktere ochotne asistuje jejich clovek na nasem hrade – Zeman a samozrejme komousi. cpat nam sem takto partyzansky sputnik je od Zemana s Buresem opravdu hanebnost a vetsinu lidi to akorat nastve

     • A. S. Pergill napsal:

      Řádné testování neproběhlo u žádné vakcíny. Na to prostě čas od jejich vyvinutí (první polovina loňského roku nejdřív, spíš o něco později) prostě nestačil. A sebekvalitnějším testováním v průběhu několika měsíců nemáte šanci objevit negativní účinky, které se projeví až za několik let. Pak musíte prostě stanovit priority a malé riziko průšvihu porovnat s jistotou dopadů lockdownů na ekonomiku.
      Dokonce i testování vakcíny na ebiolu trvalo kolem jednoho roku, a to ještě zlí, leč dobře informovaní, jazykové tvrdí (a nemám důvod jim nevěřit), že ta vakcína byla už hotová pro vojenské účely (kdyby někdo použil ebolu jako zbraň nebo teroristický prostředek) a že byla akorát vytažena z vojenského trezoru.
      MMCH EUroorgány (resp. jejich předchůdci) schválily (na rozdíl od americké FDA) Contergan s dobře známými následky. Takže považovat je za něco kvalitního je mimo realitu.

      Já jsem toho odborného názoru, že by se mělo očkovat směskou koronavirů, které kolují mezi dětmi a zajišťují u nich rezistenci vůči covidu, ať už v té formě, že ho nedostanou, nebo v té, že to u nich má extrémně lehký průběh. Nedal by se ovšem na tom vydělat majlant, jako na patentovaných vakcínách.

     • A. S. Pergill napsal:

      Teď prošla informace o článku v Lancetu (což je dosti prestižní časopis), že Sputnik má ochranný efekt 90 % a západní vakcíny kolem 70 %.

 6. Jose napsal:

  No s ohledem na to, že právní definice okresu neexistuje, budou to u soudu celkem jasně tvrzení proti tvrzení. A nouzový stav vláda opakovaně vyhlásit také nemůže, takže přítomnost policie a armády a omezení pohybu je defacto mocenský puč a tedy nepromlčitelná vlastizrada.

  • Ondrej napsal:

   zajimave. mate to nejak podlozeno, nebo je to vas pravni nazor?? rad bych jel na hory a tohle me opravdu neuveritelne stve, ze kvuli totalni neschopnosti chaota Burese tu zavadi takove silene nesmysly, ktere budou stejne lide obchazet. chci stejne vyrazit a zkusit si domluvit nejakou „dohodu o provedeni prace“..tohle opravdu trpet nebudu, jinak vsechno dodrzuju ale ted me Bures naprosto nastval a nejradsi bych ho za tohle nakopal..a asi nejsem sam

   • Honza napsal:

    Tak vám vadí, že by se podle vás obcházela EMU ale ,že vy chcete obcházet nějaká nařízení, to je podle vás v pořádku. Díky takovým jako jste vy, se Covidu u nás tak dobře daří.

    • Ondrej napsal:

     tak hlavne ze to vite..dodrzovat slepe nesmyslna narizeni nikomu nepomuze..a tohle je nesmysl a nepomuze to. mel se zavrit prumysl ale na to Bures neme koule..pokud jedu sam autem na hory a jsem cely den venku, tak urcite nekoho nakazim. vy jste fakt hlava..

     • Honza napsal:

      Které další nařízení označíte za nesmysl a nebudete ho dodržovat?

  • Jan napsal:

   Existuje ovšem věcná definice okresu a to dokonce s mapou rozdělenou na okresy na https://turistickyatlas.cz/okresy-ceske-republiky, včetně podrobných zeměpisných a demografických údajů. Navíc policie je stále organizovaná podle zeměpisných okresů.

 7. J. Prkno napsal:

  Kdyby těch 26000 policistů trasovalo, možná nebyl důvod hlídat hranice okresů.

  • Jan napsal:

   To by museli ti pozitivně testovaní bonzovat své kontakty a to nedělají, protože jde o dobrovolnou záležitost a ne zákonou povinnost. Přece nepřivedete svého hostinského, co vás natajno pouští do své hospody, do maléru.

   • A. S. Pergill napsal:

    Lidi si ověřili, že jimi nahlášení kontakty budou vystaveny naprosto odporné a nesmyslné buzeraci, a tak už nenahlašují ani své největší nepřátele. Pochopitelně, mohou za to „odborníci“ typu Prymuly.

   • Pavel napsal:

    Blábol a trapná výmluva diletanta bureše. Když se mi hygiena ozve po 3 dnech, tak si fakt už nepamatuju, s kým jsem v průběhu minulého týdne mluvil na ulici. Trasování mělo být hlavně maximálně rychlé, a to už od minulého léta. Řešení bylo na stole. Viz https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-srnka-koronavirus-call-centrum_2011160600_cen
    Bureš místo toho raději jako obvykle žvanil a dělal kulové. Výsledek vidíme teď.

 8. Karel Novotný napsal:

  K těm výjimkám: květinářství jsou prý otevřena, aby bylo možné dál posílat květiny jako poděkování vládě. Ze stejného důvodu byly zavřeny prodejny zbraní.

  • A. S. Pergill napsal:

   Jde spíš o to, že tam jsou taky živé kytky, o které je nutno nějak stejně pečovat.
   Jinak jako fór dobrý.

   • JanaJa napsal:

    Váš argument je nesmysl. Živé kytky tam jsou proto, že jsou květinářství stále otevřená. Po týdnu by tam nebyly. A že kvůli pohřbům? Mrtvým jsou kytky stejně platné jako svrchník. A ani ten nekoupíte.

    • A. S. Pergill napsal:

     Kdyby se zavřela pet centra, tak by tam taky za pár dnů zůstalo málo živého 🙁

 9. Tondach napsal:

  Na každé diskuzi je vidět, že lidi se dělí na normální a bl…. hloupé! Ti druzí volili Zemana a Babiše a milují Rusko!

  • A. S. Pergill napsal:

   Naštěstí pro nás jako stát je Gaussova křivka rozložení IQ asymetrická, a těch s IQ nižším než 100 je víc. 🙂

  • Pavel Liška napsal:

   Tondachu, jsem rád, že jste mi potvrdil, že jsem normální. Děkuji…

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko