"Vláda právě teď." / foto: facebookový profil Andrej Babiš

Vládní šablatura kruhu, matematika pro šestou třídu základky a kdo za to všechno může?

Napsal/a Robert Malecký 28. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Doba přeje kvalitnímu humoru, a tak dozrál i tento vtip, který nás napadl někdy loni na podzim. Sedí starý, unavený denní přírůstek mrtvých doma na gauči, na sobě trenky a votahaný nátělník, pije pivo a čumí na fotbal. Vtom se ve dveřích zjeví exponenciální funkce ve svůdné noční košilce, všelijak se natřásá a ptá se, jestli má pořád ještě pěkné křivky. A denní přírůstek praví: „Ale prosimtě mámo, na to moje zabíjení…“ Je tu komentovaný přehled týdne, pomalu se blížíme k vyvrcholení.

  • Takže si to shrneme. Vláda zavřela skoro celou zemi, konkrétně pak místa, kde se virus nešíří. Naopak nezavřela místa, kde se virus šíří, jako jsou průmyslové podniky. Říká se tomu tvrdý lockdown neboli opatření nebo též uzněsení. Kontrolní otázka, soudruzi: Jak to asi může dopadnout? No jako vždycky, vy tupci, říká poručík Troník, mezi mužstvem občas zvaný Tronda.

„Jsme do jisté míry unikátní země.“
(ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci vlády, ČTK, 26. února)

Vláda se pokusila vyřešit šablaturu kruhu. Tedy matematickou úlohu, která má na jedné straně zajistit tvrdý lockdown země, na stranu druhou nechat otevřená květinářství a další podniky ve vlastnictví nejmenovaného holdingu, se kterým nemá nikdo nic společného, natož pak předseda vlády a jeho manželka. Květinářství uzavírku i tentokrát přežila bez úhony, na podzim byly jako důvod uváděny Dušičky, teď jsou to pohřby. Gratulujeme.

 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Člověk by skoro řekl, že přesně po roce studia matematiky pro šestou třídu ZDŠ by i průměrně cvičený gibon ve funkci premiéra pochopil, jak fungují opatření a že existuje jistá časová prodleva mezi jejich zavedením a okamžikem, kdy je možné očekávat nějaký výsledek. Co na to český premiér?

„My jsme přesvědčeni, že je potřeba ta opatření změnit, zpřísnit, protože pokud to neuděláme, tak skutečně příští dva týdny, tři týdny nás čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které funguje na pokraji sil.“
(Andrej Babiš po mimořádném jednání vlády, Vláda.cz, 24. února)

Tak si to uvedeme na pravou míru. Skutečně nás příští dva tři týdny čekají obrovské problémy v našem zdravotnictví, které ovšem způsobila vláda tím, co neudělala před měsícem nebo před týdnem. To, co nakonec udělala, se i při sporném neuzavření průmyslu projeví nejdřív po této lhůtě, která bude stát optimisticky nějakých 3000 mrtvých.

  • Členové vlády už nejspíš pomalu čekají, až si pro ně přijdou, a tak se nudí. Volný čas tráví na Twittru, kam se přesunula i vládní agenda.

My jsme každopádně rádi, že se při čekání na smrt můžeme aspoň pobavit nad příspěvky obou dam, které shodou okolností tvoří páteř ekonomicko-sociální politiky kabinetu. Jsou to takové čechovovské postavičky, které nás nutí ke smíchu skrz slzy.

  • Ale teď už trochu vážně. Pomalu se začínají  vzduchem vznášet otázky, kdo za to všechno může. Jsou to otázky legitimní, když se člověk podívá do statistik nebo na mapu šíření koronaviru Českem a Evropou. Někteří vládní činovníci si tuto oprávněnost uvědomují a mají v této otázce jasno:

„Současná situace není nikoho vina.“
(náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, iRozhlas.cz, 23. února)

V pátek ovšem předstoupil před sněmovnu premiér Andrej Babiš a v pozoruhodném projevu toto tvrzení uvedl na pravou míru. Z vystoupení premiéra vyjímáme podstatné pasáže.

„Zrušili jsme roušky 1. 7. Obrovská chyba!“

„A všichni šli do Chorvatska. A vrátilo se 100 000 lidí z Chorvatska a my jsme je netestovali. Obrovská nálož viru! Obrovská chyba!“

Tady si dovolíme malou odbočku:

Zdroj: screenshot Seznam Zprávy, 16. července 2020

A pokračujeme s premiérem:

„Techtle Mechtle, obrovská chyba! Měli jsme zavřít okamžitě všechny bary. My jsme to neudělali!“

„Takže ano, těch chyb se nadělalo strašně moc.“ (k situaci v létě)

„Takže tak to proběhlo a samozřejmě další chyby byly.“ (k situaci na podzim)

„Blížily se Vánoce. A další chyba.“ (k situaci v zimě)

„Otevřeli jsme 3. 12. Velká chyba! Ty restaurace jsme neměli otvírat. Ano, můžete říct, proč jste to udělali? Jasně. Můžeme o tom debatovat, proč jsme to udělali.“

„A školy jsme rozvolnili. To byla taky chyba před Vánoci.“

„Pravděpodobně ten lockdown měl být dřív. A jasně, zpětně to můžeme různě komentovat.“ (k situaci po Novém roce)

A závěrečné prozření:

„Takže proč my dnes? Nebo co vlastně chceme od lidí? No my bychom chtěli, a já vím, že ta důvěra tady není, že jsme x-krát asi selhali.“

Čili nezbývá, než aby to nějaký statečný státní zástupce hodil Ctrl cé Ctrl vé na papír, dal tomu hlavičku usnesení a strčil do obálky s modrým pruhem. Účast zakuklenců tentokrát není nutná.

Klidnou mysl, třeba to vyjde.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)