Vladimír Remek jako kůl v plotě. Kosmonaut z předsálí od Putina v Moskvě končí
Pokud zůstane v povědomí vůbec nějaký obraz z působení Vladimíra Remka v roli velvyslance v Moskvě, bude to asi ten ze dne, kdy přišel do Kremlu předat Vladimiru Putinovi své pověřovací listiny. Remek, někdejší vojenský pilot, Hrdina ČSSR, Hrdina Sovětského svazu a první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, přišel se sovětským metálem na klopě.
A spíše než sebevědomý český velvyslanec působil jako školák na exkurzi, jak to popsal někdejší český generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek. Dnes ČTK informovala, že Remek po čtyřech letech opustí svůj post na české ambasádě v Moskvě ke konci ledna.
Informaci, že Remek z osobních důvodů v Moskvě předčasně – o rok dříve – skončí, přinesl již v srpnu týdeník Respekt.
Skoro to přitom vypadá, jako by Remek v Moskvě ani nebyl. Jistě – činnost diplomata může být i nenápadná, plná mravenčí práce a úspěšného lobbingu za české zájmy i bez velkého vytrubování do světa.
Což však nevypadá zrovna na Remkův případ.
Listopad u Putina
Remek přitom Moskvu znal, pracoval už dříve na ambasádě jako obchodní rada a tehdy – podle svědectví firem – odvedl kus dobré práce. Právě i díky své minulosti kosmonauta míval v Rusku všude otevřené dveře.
Jenže nyní se Remkův nástup prakticky shodoval s anexí Krymu a následnými protiruskými sankcemi. A taková doba přeje jiným expertům. Jakým je třeba Martin Nejedlý – bývalý volejbalista, obchodník a muž, který v Rusku strávil zhruba deset let života a nikomu se nesvěřuje čím.
Příznačné je, že když se český prezident Zeman v květnu 2015 sešel v Moskvě v rámci oslav 70. výročí druhé světové války s Vladimirem Putinem, provázel jej na jednání právě jeho neplacený poradce Nejedlý. Nikoli český velvyslanec. Remek zůstal nedůstojně sedět v předsálí.
„Okamžitě bych rezignoval na své místo. Rezignovat měl i pan Remek,“ komentoval to později Luboš Dobrovský, v letech 1996 až 2000 český velvyslanec v Moskvě.
Svou velvyslaneckou kariéru přitom Remek završil opět stínováním listopadové návštěvy prezidenta Zemana u Putina.
I když Remek údajně odchází z vlastní vůle, připomíná mouřenína, který posloužil a může jít.
Není žádné tajemství, že Remkovi se do Moskvy vůbec nechtělo. Na postu europoslance v Bruselu byl spokojený, zvolený za KSČM byl dvakrát a s jistotou by mohl počítat i s dalším mandátem.
Ještě se může hodit
Dnes už se jeví jako nepodstatný detail, že Remek byl v první přímé volbě českého prezidenta pro rok 2013 vážně zvažovaným kandidátem za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Nakonec ale místo toho veřejně podpořil Miloše Zemana.
Související články
Miloš Zeman je v Rusku vnímán velmi pozitivně. Byznysu to pomáhá, říká český ekonomický rada
Západní potraviny jsou v Rusku stále na indexu. Cestu na trh si ale stejně najdou
Zeman u Putina. Přijetí v Moskvě je plánované na 21. listopadu
Slib významného diplomatického postu v Moskvě byla podle bývalých i současných představitelů ministerstva zahraničí úlitba KSČM právě za to, že Remka uklidí z cesty před prvním kolem volby.
Známý levicový politik a ve voličsky významné části veřejnosti stále populární jediný tuzemský kosmonaut totiž Zemanovi býval mohl odčerpat důležité hlasy již v prvním kole volby.
Sám Remek se, jak potvrzují informace z Černínského paláce, do Moskvy nijak nehrnul, ani netěšil. Když už to ale muselo být, komunistům nakonec kývl.
Nepsaná dohoda zřejmě trvá, komunisté do prezidentských voleb nevyslali žádného svého kandidáta ani tentokrát.
Zda Remek s odchodem z Moskvy odejde i do důchodu, se ještě uvidí. Komunistům se jeho diplomatické zkušenosti, trvající popularita přinejmenším v určité části voličského spektra i fakt, že je nestraník, ještě může hodit.
Třeba v rámci námluv o tiché podpoře vlády Andreje Babiše a handlech jaké posty za to…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
To je celkem příznačné, že se členovi proruské trojské strany, co nás chce vytáhnout z Bruselu zpět na východ, nechtělo ze západního Bruselu do východní Moskvy. Inu, komu by se taky chtělo.
O jmenování ambasadorem kosmonauta Vl.Remka v Moskvě ,byla svedena ostrá politická bitva,nyní je p.Remek ve funkci již třetí rok a nedaří se.Na Moskvu jsou uvalovány nesmyslné sankce,americká politika je v turbulencích.Moskevský ambasadorský post je pro kariérního diplomata ,protože může být ještě hůř.Od prez.Zemana to bylo plácnutí do vody.Je to prapodivná trajektorie postojů USA a EU k Rusku,když prakticky vypukla obchodní válka mezi Německem a USA ,kvůli podvodným emisím německých automobilů s naftovým pohonem,podvod zůstane podvodem.Kanc.Merkelová se v předvolebním boji vymezuje vůči automobilkám.Nový prez.Francie Macron si volá k pohovoru předs.vlády Sobotku na návštěvě v Rakousku, a má jednoduchý cíl rozdělit V4.Rozděl a panuj!
V4 je jen nacionalistickým uskupením nespolupracujících a diametralně orientovaných zemí, torpedujících vše evropské.
K neduhum stari, postihujicim hlavne intelektualy, patri predevsim dve vady, komplementarne spojene. Je to: neschopnost udrzet myslenku a druha vada: neschopnost myslenku opustit. Ja bych se dnes ve svem prispevku soustredil pouze na tu prvni vadu. Tak tou trpel napriklad sveho casu profesor Zdenek Nejedly, zvlaste na sklonku zivota, kdyz hovoril – jak se rika – spatra. On zacal – dejme tomu – husitskym hnutim a ted retezcem nejruznejsich asociaci se dostal k rekreaci ROH, plneni planu ve vykupu brambor, az skoncil – dejme tomu – tradicnim podekovanim strane a vlade treba za dostatek citronu na vanocnim trhu.
Pana Tomáše to vystihuje zcela úplně, děkuji.
Lépe by se ten komentovaný příspěvek popsat nedal 🙂
Popsal jste dobře ten „průvan“ myšlenek při mluvě „spatra“! Přesně tak mluví i Babiš, když mluví bez papíru. Ale u něj to ještě není stářím…
Ovšem Babiš při svém „průvanu“ (spíše se mně asociuje slovo jiné, no slušněji se tomu kdysi říkalo „laksírka“ – dnes je jiná doba a říká se otevřeně sračka) končí ne poděkováním vládě, ale zdůrazněním, že všechno kladné „vybojoval“ proti všem těm, co „lhali a lžou, organizovali a organizujú kampáně a učelovky a také kradnú, či kradnúli“, prostě všechno vybojoval on sám v bojování proti Sobotkovi, ODS, Kalouskovi a dalším, a to i v době, kdy ve vládě už nebyl, ale pořád makal a makal a makal … (a bude makat tak dlouho, až jednou namaká …).
Zdeněk Nejedlý, pokud se pamatuji, tak prý nejenže neudržel myšlenku, ale ani jiné tělesné projevy. Měl prý proto v Národním divadle lóži vykachličkovanou a napojenou na odpad do veřejné kanalizace; užitečné to prý bylo, hlavně při sledování oper Bedřicha Smetany a splachovalo se kýblem s vodou.
Pane vy ještě totálně vedle vaše znalosti politiky jsou mimo realitu. Pošt velvyslance v Rusku je naprosto zbytečná funkce, ten o ničem nerozhodují a zvlášť bývalý komous na to v dnešním Rusku nikdo neslyší. A Remek? Totálně neschopný člověk a kdo ho zná tak i bez morálky. Jeho chování po okupaci 1968 to potvrzuje.
Ale no právě, z naší strany nemá silný velvyslanec v Rusku smysl, protože naše vláda žádnou vlastní politiku vůči Rusku nemá a neprovádí, v podstatě jen poslouchá jen příkazy Bruselu.
Sice by mohl dělat garde Zemanovi, když tam jezdí na přehlídky, ale ten to nepotřebuje.
„Rudý profesor“ se také vydal svého času do Bayrojtu na Wagnerův festival a byl podle jeho vyjádření v těsné blízkosti kanc. A.Hitlera na nějaké recepci a byl docela štaif.V akademii se zdravil latinsky s jejím šéfem.On toho stihl hodně ,životopis Masaryka nedokončený a Stalinův rovněž.O zrušení gymnázií se postaral A.Čepička a další.Za války si z Moskvy odvezl stihomam ,hudbě asi rozuměl ,ale také se párkrát sekl,např. s Dvořákem a Janáčkem.Je to rozporuplný intelektuál,ale s tou sochou v Litomyšli mají radní asi dost pravdu,když brzdí její odstranění před gymnáziem.Hudební festival založil v rodné Litomyšli.Jeho proticírkevní postoje už nejsou tak akcentovány. Errare humanum est.
Také ho lze považovat za žáka a nástupce historické školy Golla a Pekaře. Jenže jistě, zatímco Josef Pekař je řazen do takového dost konzervativního proudu (ale v některých postojích, jako například v jeho náhledu na husitskou epochu, lze jistě více než nějakou konzervativní politickou orientaci vidět spíše jeho snahu o vykreslení historické reality takové jaká prostě byla, na ryze vědeckém základě, v čemž se rozcházel s ideály, chovanými takovým tím liberálně-národním, řekněme masarykovským proudem, případně později komunisty), a např. v literatuře vydané někdy po r. 1960 se dokonce můžeme setkat s kvalifikací Pekaře jako „protilidového či reakčního historika“), Zdeněk Nejedlý šel naproti tomu hodně, hodně doleva. Souhlasím s Vámi, když píšete, že „toho stihl hodně“. – – – Ale tady jsme se dostali k poněkud odlišným tématům od Vladimíra Remka – o kterém si tedy myslím, že i on v trochu vzdálenější budoucnosti bude v takovém všeobecném povědomí patřit k osobnostem, charakterizujícím hlavně komunistickou éru našich dějin. Vždyť ono to může být naznačeno už v samotném úvodu článku – „…první kosmonaut z jiné země než Sovětského svazu nebo USA“.