Víme, kdo (a jak) vymýšlí plán na to, jak čelit ruské propagandě

Napsal/a Robert Břešťan 18. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Zakázku na seznam námětů a možných řešení, jak by měla Evropa čelit vzrůstající ruské propagandě a informační válce, získal bruselský think-tank iniciovaný polskou vládou, Evropská nadace pro demokracii (European Endowment for Democracy – EED).

Návrhy řešení a studii proveditelnosti, na níž EED nyní pracuje, financuje nizozemská vláda. „Našim cílem ale není přijít s nějakou kontrapropagandou,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org výkonný ředitel EED Jerzy Pomianowski.


Jak má Evropa čelit propagandě? Kolik to bude stát a kdo by se měl do akce zapojit? Celý rozhovor s ředitelem EED Jerzy Pomianowskim přinese HlídacíPes.org dnes v podvečer.


Jedním z návrhů, s nímž EED zřejmě přijde, bude vznik plnoformátové televizní stanice vysílající v ruštině. „Je jasné, že hlavní angažovanost diváků se dnes nevztahuje ke zpravodajství, ale k pořadům, které podporují emoce a utvrzují je – v případě Ruska – v mýtech. Takže pokud se bavíme o pluralitním médiu vysílajícím v ruštině, zcela jistě to nemůže být čistě zpravodajský kanál,“ říká Pomianowski.

Žádost o to, aby EU na sílící ruskou propagandu v Evropě adekvátně reagovala, zaslali už v lednu Evropské komisi ministři zahraničí Dánska, Estonska Litvy a Velké Británie.

„Rusko rapidně zvýšilo svou dezinformační a propagandistickou kampaň jako asymetrickou reakci na ekonomické sankce Západu. Cílem je získat podporu politických a vojenských cílů ruské vlády,“ napsala v lednu čtveřice ministrů v dopise adresovaném šéfce evropské diplomacie a místopředsedkyni Evropské komise Federice Mogheriniové.

Ruskou propagandou se i proto bude zabývat i nadcházející evropský summit. Očekává se, že na přípravu akčního plánu by měli dát prezidenti a premiéři zemí EU Federice Mogheriniové čas do června.

EED své první závěry hodlá předložit už v květnu, na summitu zemí Východního partnerství v Rize, finální podobu studie slibuje Pomianowski právě na konec června.

„Problém je v tom, že důsledky aktuálního stavu ruského mediálního světa tu budou ještě dalších dvacet let. Vyrůstá celá generace lidí, na něž emocionálně i v oblasti vzdělávání mnohem více působí mýty než reality a pravda,“ říká Pomianowski.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)