Víme, kdo (a jak) vymýšlí plán na to, jak čelit ruské propagandě
Zakázku na seznam námětů a možných řešení, jak by měla Evropa čelit vzrůstající ruské propagandě a informační válce, získal bruselský think-tank iniciovaný polskou vládou, Evropská nadace pro demokracii (European Endowment for Democracy – EED).
Návrhy řešení a studii proveditelnosti, na níž EED nyní pracuje, financuje nizozemská vláda. „Našim cílem ale není přijít s nějakou kontrapropagandou,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org výkonný ředitel EED Jerzy Pomianowski.
Jak má Evropa čelit propagandě? Kolik to bude stát a kdo by se měl do akce zapojit? Celý rozhovor s ředitelem EED Jerzy Pomianowskim přinese HlídacíPes.org dnes v podvečer. Follow @brestan
Jedním z návrhů, s nímž EED zřejmě přijde, bude vznik plnoformátové televizní stanice vysílající v ruštině. „Je jasné, že hlavní angažovanost diváků se dnes nevztahuje ke zpravodajství, ale k pořadům, které podporují emoce a utvrzují je – v případě Ruska – v mýtech. Takže pokud se bavíme o pluralitním médiu vysílajícím v ruštině, zcela jistě to nemůže být čistě zpravodajský kanál,“ říká Pomianowski.
Žádost o to, aby EU na sílící ruskou propagandu v Evropě adekvátně reagovala, zaslali už v lednu Evropské komisi ministři zahraničí Dánska, Estonska Litvy a Velké Británie.
„Rusko rapidně zvýšilo svou dezinformační a propagandistickou kampaň jako asymetrickou reakci na ekonomické sankce Západu. Cílem je získat podporu politických a vojenských cílů ruské vlády,“ napsala v lednu čtveřice ministrů v dopise adresovaném šéfce evropské diplomacie a místopředsedkyni Evropské komise Federice Mogheriniové.
Ruskou propagandou se i proto bude zabývat i nadcházející evropský summit. Očekává se, že na přípravu akčního plánu by měli dát prezidenti a premiéři zemí EU Federice Mogheriniové čas do června.
EED své první závěry hodlá předložit už v květnu, na summitu zemí Východního partnerství v Rize, finální podobu studie slibuje Pomianowski právě na konec června.
„Problém je v tom, že důsledky aktuálního stavu ruského mediálního světa tu budou ještě dalších dvacet let. Vyrůstá celá generace lidí, na něž emocionálně i v oblasti vzdělávání mnohem více působí mýty než reality a pravda,“ říká Pomianowski.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Vnitřní a vnější Rusko. Ruská opozice plánuje, jaké by mělo být po Putinovi
Konec starých ruských pasů. Bez biometrických se už do Česka nedostanou
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Kde se ta hnusná Ruská propaganda vzala? Ale hlavně proč?? Hrozí snad v Rusku převrat pro jejich ekonomické neúspěchy, kdy se určitá skupina napakovala a na obyčejné Rusy nezbylo. A tato´napakovaná generalita potřebuje odlákat pozornost od vnitřních problémů a dělat z Evropy nepřítele, nejlépe rovnou fašisty na což slyší každý Rus? Proč Putin dělá z mladých Rusů nepřátele Evropy? Když bude válka budu zbytečně umírat mladí Rusové. Ti hlavní aktéři budou schovaní v bunkrech. Náš prezident by do Ruska neměl letět letadlem ale pěšky by tam měl tlačit invalidní vozík se Švejkem.
Holocaust i výročí Druhé světové války si jistě zaslouží důstojnou vzpomínku. Nechápu, proč tyto události podle mne náš prezident pokazil. Propaganda je mocná zbraň. Pan Kmoníček by mi asi vysvětlil, že náš prezident zachraňuje světový mír.
Proč jí pokazil náš proruský Miloš? protože tam jede!! Jede na výročí s někým, kdo stejné praktiky používá dodnes!!!!
Je to obrovská ostuda!!!! Měl by se stydět a každý takový obhájce s ním!
Co se stalo tak zásadního ode dne, kdy se před Pražským hradem v záři dubnového slunce na sebe culili v roce 2010 Obama s Medveděvem po podepsání odzbrojovací smlouvy?
Je poněkud perverzní zaměňovat pluralitu názorů, po které se tak před čtvrt stoletím volalo, za „rozkládání“ Evropy či čehokoliv. Tupé přejímání názorů jedné strany, aniž by člověk mohl vyslechnout názor druhé strany, jsme si tu užili vrchovatě. Zvon svobody na Václaváku zazněl Bushovým úderem, tak jaképak copak. Pokud se někomu nelíbí, že si lidé mohou vyslechnout všechny a udělat si vlastní názor, jeho místo je v blázinci.