Velký bratr vás sleduje… a rozhodne o vaší půjčce

Napsal/a Barbora Maxová 25. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Využíváním internetu po sobě zanecháváme nesmazatelné online stopy. A dávejte si pozor. Váš další krok v kybernetickém prostoru může ovlivnit mnohé. Například to, jestli vám banka poskytne úvěr.

Digitalizace světa dat je skončená. Největším tématem dneška je digitalizace člověka. Jak daleko v ní chceme a můžeme zajít? Tato otázka dominovala čtvrtému ročníku „New Media Inspiration“, kterou pořádají Tuesday Business Network a Studia nových médií na Filozofické fakultě UK. Řeč přišla i na využití velkých dat ve světě financí.

Facebook řekne víc než výpis z účtu

Poté, co si klienti zvykli na rychlost online a mobilního bankovnictví, přestávají další finanční služby stačit požadavkům digitalizované společnosti. Proto banky chtějí přizpůsobit dosavadně zdlouhavé vyřizování úvěru potřebám svých zákazníků. Do světa půjček začíná pronikat fenomén big data analýzy.

Big data analýza poskytuje bance informace o bonitě klienta, jeho případné falešné identitě nebo riziku podvodu. To všechno se dá zjistit z našeho online chování. Pro banky může být podstatné, jaké webové stránky navštěvujeme nebo kolik času na internetu strávíme. Podrobně se zkoumají profily na sociálních sítích, ale analyzují se i informace z internetového bankovnictví či online nákupů. „Využívají se platformy typu sociálních sítí nebo Amazon. Jsou to totiž služby, které o vás říkají mnohem víc než jen samotný výpis z účtu nebo vaše výplatní páska,“ vysvětlil v sobotu 21. února na konferenci „New Media Inspiration“ Jakub Škrabánek ze společnosti Kreditech, která se specializuje na vývoj big data technologie v oblasti financí.

Jako v Orwellovi

Tisíce dat o pohybu klienta v online prostředí analyzuje složitý algoritmus. Na základě získaných údajů jsou uživatelé podle podobností roztříděni do skupin. Podle chování předešlých a stávajících klientů, může pak banka vyhodnotit, kdo je schopen úvěr řádně splácet.

Banky mohou tedy dojít rychle k jasnému závěru po té, co vám bezostyšně prohledají počítač, smartphone i tablet. Takový postup může připomínat Orwellův román 1984, ale ve skutečnosti samozřejmě ke všemu dochází se souhlasem klienta banky. „ Každá aplikace má své zásady o ochraně osobních údajů, tedy nějaký dokument, kde je přesně vyjmenované jaké údaje používají a za jakým účelem. Takže musíte souhlasit, že chcete, aby vaše údaje byly k těmto účelům poskytnuty,“ dodal Škrabánek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)