Válka 4.0: Špioni a manipulátoři v zájmu mocných jedou na 120%
3 DÍL SÉRIE DIGI HROZBY. Mnohdy diskutovanému „cybergeddonu“ jsme prozatím tváří v tvář (nejspíš) nestáli, války v kybernetickém prostoru už jsou nicméně standardem. To, jak mezi sebou jednotliví hráči na mezinárodní scéně spárují a koho i ti největší musí brát v potaz se proto zásadně mění. Podrobnosti diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Vít Střítecký z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jako obvykle nabízíme hlavní teze z jejich rozhovoru průběžně během týdne doplňované o expertní (o)hlasy.
Teze 1:
Kybernetické války světů jsou stále spíše záležitostí sci-fi, podcenit tuto hrozbu by ale bylo nebezpečné. Když se mluví o kybernetických válkách, zmiňují se opakovaně příklady Estonska – což je záležitost stará už devět let – nebo Gruzie, kde to je poměrně nejisté, zda k němu skutečně došlo. Jde o situace, kdy docházelo k určitým DDOS útokům a defacementům, což v podstatě znamená, že systémy byly odstaveny a škody, které to nadělalo, minimálně materiální škody, byly malé. Psychologické škody jsou samozřejmě otázkou, protože v estonském případě bylo patrné, že útočí nějaký další stát a pro společnost může být tento pocit nepříjemný. V tomto bych tak tuto hrozbu nepodceňoval, nicméně zatím skutečnou revoluci ve válčení nevidíme. Co nejhoršího se přitom mohlo stát, o tom se vedou zásadní diskuse. V estonském případě šlo v podstatě o to, že nějaký čas nefungovaly bankovní systémy, takže to způsobilo ztráty, které ale v kontextu celé ekonomiky nebyly nijak velké. Zásadní materiální škody by mohly být způsobeny například útokem na systémy kritické infrastruktury.
[alter-eko-discussion thesis=“1″]
Teze 2:
Největší rizika respektive škody spjaté s kyber-světem dnes souvisí s kriminalitou; konkrétně jde o nejrůznější krádeže údajů, ale i reálných financí a samozřejmě také o kybernetickou špionáž, která je vyčíslena na škody v řádech miliard dolarů ročně. Kybernetická špionáž ze strany Číny primárně ve vztahu ke Spojeným státům (ale i evropským zemím) je tak kupříkladu dnes jednou z primárních agend bilaterálních setkání amerického a čínského prezidenta (potažmo vyslanců z Evropy). Navíc existují zprávy, podle kterých Čína vybudovala v rámci své vojenské struktury jednotku kybernetických špionů, a ta že je velmi efektivní. Mluvíme zde o stovkách ne-li řádově více lidech, kteří jsou schopni podobné aktivity dělat. V této souvislosti je tak třeba zdůraznit hybridizaci celé záležitosti: Existuje armádní struktura, která měla válčit, ale je využívána pro ekonomickou kybernetickou špionáž, a která je napojena na ekonomické cíle Číny. To vše je pak doplněno propagandou, kterou se země snaží šířit – což je méně významné v čínském případě, ale velmi významné v ruském.
[alter-eko-discussion thesis=“2″]
Teze 3:
Hybridní války, tedy taktiky, kterých využívá například Islámský stát, jsou realitou dneška. Ať už si přitom myslíme o ideologii Islámského státu cokoliv, je bezesporu stará, jde o tradiční radikální čtení náboženských textů. Přesto by Islámský stát ve stávajícím rozměru a struktuře nikdy nevznikl bez schopnosti velmi efektivně pracovat s propagandou, pro jejíž šíření efektivně využil kybernetických nástrojů a sociálních sítí. Z našeho respektive evropského pohledu je pak určitě daleko nebezpečnější informační válka, kterou v současnosti Rusko vede se Západem. Ta se týká nejen Evropy, ale i Spojených států. V neposlední řadě je v souvislosti s hybridními válkami a potažmo v souvislosti s rizikem z nich vyplývajícím třeba zmínit jakékoli další skupiny, které chtějí vybudovat alternativu k našemu stávajícímu sociálně-ekonomickému řádu, a které jsou díky kybernetickým nástrojům enormně posíleny. Důsledkem totiž může být, že stávající řády budou skutečně erodovat nebo komplikovaně dosahovat elementárního konsenzu, který je pro moderní demokracii důležitý.
[alter-eko-discussion thesis=“3″]
Celý rozhovor Michaela Romancova z Metropolitní univerzity a Víta Stříteckého z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si můžete poslechnout ZDE.
Předchozí díly série Digi hrozby:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Inovuj, nebo zemřeš. To platí pro českou ekonomiku i soukromý byznys
Digi realita dneška? Velký a ještě větší bratr
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Evropu z jedné strany rozkládají islamisté a z druhé strany Rusko. Za vydatné pomoci domácích kolaborantů na obou stranách. NATO se rozpadá a nepřekvapilo by mne, kdyby nová USA po EU vyžadovala rovnou za ochranu výpalné. Čína si nás chytře načepovala informační technikou a pan Babiš svým EET to ještě umocnil. Od období páry jsme se dostali do období počítačových pirátů. Ale náš prezident si s úsměvem dělá reklamu střelbou z útočné pušky a plácá lži.
Nejsem příliš zastáncem konspiračních teorií, ale mám k tomu toto vyjádření :
Tajné služby a jejich hrátky mají na naše životy mnohem větší vliv než vůbec tušíme.
Které to jsou? Řekl bych se sestupným význame
Rusko, Izrael,USA,Čína,Anglie,Německo, ostatní.
Kromě toho i jiná společenství o kterých ani nevíme, a to nemyslím ilumináty,svobodné zednáře, Opus Dei ale něco konkrétnějšího _ Soroš
Jo, jo tak tenhle motiv popisoval už Forsyth ve svém románu Ikona. Západní důstojník rozvědky řídí svou síť agentů v Rusku. Jenže pak dostane od vedení příkaz, že musí veškerou dokumentaci a jejich údaje nahrát do počítačové sítě. Netrvá dlouho a pororuský zrádce si ty informace bez potíží nakopíruje a prodá Rusům.. Tenhle román vyšel roku 1996.
To je opravdu potěšitelné že na tutéž hrozbu přišli o 20 let později i experti a říkají že by se s tím jako něco mělo dělat :))