Válečný marketing á la Okamura: Pomáhat je správné, ale…
ANALÝZA. Negativní příspěvky na jakékoli téma, a o migraci to platí stoprocentně, získávají větší pozornost uživatelů sociální sítě než ty pozitivní. Potvrzuje to i analýza stovky nejpopulárnějších příspěvků na téma migrace na českém Facebooku provedené HlídacíPes.org. A nepřekvapí, že ty „nejúspěšnější“ jsou z dílny Okamurovy SPD.
Souboj o pozornost, lajky a negativní emoce na českém Facebooku kvůli migraci z Ukrajiny má očekávatelného vítěze. Šéf SPD Tomio Okamura na odporu k migraci postavil celý svůj politický marketing a využívá k němu i Ukrajince prchající před válkou. Analýza stovky nejpopulárnějších „migračních“ facebookových příspěvků ale také ukazuje, kdo jako jediný dokázal Okamurovi svým dosahem na sociální síti konkurovat – veřejnoprávní Česká televize.
„Pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny je podle nás správně, ale pouze přiměřeně a na nezbytně nutnou dobu a po ukončení konfliktu na Ukrajině by se měli vrátit zpět budovat svou rodnou zemi,“ říká místopředseda SPD Radim Fiala na videu, které na svém facebookovém profilu sdílel jeho stranický šéf Tomio Okamura.
Mezi všemi příspěvky na českém Facebooku na téma ukrajinské migrace za první měsíc válečného konfliktu získal právě tento nejvíc reakcí. Zatímco opozice nejen na sociálních sítích razila heslo „pomáhat uprchlíkům ano, ale ne na úkor ‚našich lidí‘“, zástupci vládních stran vyzývali občany hlavně k solidaritě a soucitu.
Okamura vs. Česká televize
Negativní příspěvky o migraci však získaly větší pozornost uživatelů sociální sítě než ty pozitivní. Vyplývá to z analýzy stovky nejpopulárnějších příspěvků na téma migrace na českém Facebooku provedené HlídacíPes.org.
Migrační téma na Facebooku z politiků jasně ovládl předseda SPD Tomio Okamura. Co do četnosti zmínek a dosahu mu konkurovala pouze Česká televize. Zatímco v analyzovaném datasetu stovky nejpopulárnějších příspěvků se většina stránek, ať politických či nepolitických, objevuje v maximálně třech případech, facebooková stránka Tomia Okamury je v analýze zastoupena šestnáctkrát a profily České televize dokonce jednadvacetkrát.
Spoluautorkou textu je novinářka a studentka žurnalistiky Alžběta Mubeenová. Vychází z dat neziskové organizace MEMO93 a organizace Transitions s využitím analytického nástroje CrowdTangle.
V interakcích, tedy komentování, hodnocení a sdílení příspěvků, byl Okamura úspěšnější než ČT. Jeho profil za analyzované období a mezi vybranými příspěvky nasbíral téměř 150 tisíc interakcí, Česká televize „jen“ necelých 100 tisíc. Profily veřejnoprávní televize a stránka předsedy SPD pak celkem tvoří téměř padesát procent veškeré interakce mezi analyzovanými příspěvky.
Pomáhejme, ale…
Mezi příspěvky České televize a Tomia Okamury je však podle očekávání výrazný rozdíl. Většina příspěvků veřejnoprávního média je zpravodajská, tedy informativní. Naopak příspěvky šéfa SPD, který se vůči migraci vymezuje dlouhodobě, jsou především názorové, ve kterých kritizuje kroky vlády v souvislosti s migrační vlnou.
Vůbec nejsdílenější Okamurův příspěvek je přepis reportáže Českého rozhlasu o uprchlících z Afriky a Blízkého východu, kteří se měli objevovat na polském hraničním přechodu nedaleko Korczowa, a údajně tak zdržovat příjem ukrajinských uprchlíků. „Pozoruhodná reportáž, stojí za poslechnutí,“ komentuje Okamura.
Ve sledovaném období jde však o ojedinělý příspěvek týkající se uprchlíků jiné než ukrajinské národnosti. Okamura, který dlouhodobě kritizuje především migraci z muslimských zemí, v případě kulturně blízkých Ukrajinců zvolil jinou strategii.
„Zaznamenáváme velké množství zpráv od našich občanů, kteří mají v této souvislosti a vzhledem k velmi zadluženému státnímu rozpočtu obavy o udržitelnost našeho zdravotního systému, situaci na pracovním trhu, ve školství, bezpečnost a trápí je zdražování,“ píše Okamura v jednom z příspěvků. Jinými slovy staré známé „Ukrajincům pomáhejme, ale ne na úkor našich lidí“. Tohle heslo ostatně Okamura nepoužívá sám.
Obdobný způsob komunikace zvolil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš či europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. „Vláda by neměla upřednostňovat uprchlíky a Ukrajinu nad našimi občany,“ prohlásil Babiš v jednom ze svých facebookových videí. Tomu k vysokému počtu sdílení pomohl i fakt, že video do svého článku zahrnul i server iDnes (mimochodem z Babišova vydavatelství Mafra), který pak článek i s videem sdílel na svých profilech.
V jiném, tentokrát vlastním příspěvku, pro změnu nabádá k pomoci. Zdůrazňuje při tom ale, že myslet by se mělo především na „vlastní lidi“. I on přitom odkazuje na nespecifikované dopisy, které údajně dostává od občanů.
„Chystejte peřiny“
Radikálních příspěvků, které migraci i v případě válkou zasažené Ukrajiny kompletně odmítají, bylo mezi analyzovanými příspěvky jen minimálně. Příkladem je příspěvek nedávno vzniklého politického sdružení Manifest.
„Chystejte peřiny, majetky a dcery pro ukrajinské Afričany a muslimy,“ píše hnutí na Facebooku. A přidává nepodložená tvrzení o tom, že zbraně zasílané na Ukrajinu končí podle údajných „zdrojů přímo z Kyjeva“ v rukou místní mafie a že vojenská podpora země povede jen ke zdlouhavějšímu a krvavějšímu konfliktu.
V podobně kritickém duchu a s nepodloženými obviněními se k migraci vyjadřuje i nacionalistické hnutí Aliance národních sil. To kritizuje premiéra Petra Fialu, že údajně „souhlasil s přijímáním migrantů, kteří byli ze západních zemí vyhoštěni pro kriminální minulost“.
„Chcete přijmout každoročně 50 tisíc migrantů, dávat jim sociální byty, živit jejich rozvětvené rodiny, nevadí vám ani jejich problematická minulost. Neberete žádné ohledy na české občany, děti, mimina, seniory,“ píše hnutí s tím, že uprchlíci údajně do Česka přinesou kriminalitu a nemoci. Opět bez důkazů.
Mezi sto nejpopulárnějších příspěvků na téma ukrajinská migrace se dostal také rozšířený hoax o tom, že si ukrajinští uprchlíci neváží jídla, které dostávají od humanitárních pracovníků, a že ho nesnězené vyhazují. Jak ukazuje analýza, paradoxně se nejvíce nešířil ve své původní podobě, ale již jako ověřená nepravda, na kterou upozornil web Manipulátoři.cz.
„Jídlo je vyhozeným jídlem ze supermarketu. Pod slibem zachování anonymity se nám podařilo zjistit, že se jedná o sklad rozvážkové služby Rohlík,“ píše web.
Právě tuto ověřenou verzi pak uživatelé Facebooku šířili nejvíce: „Nenaskakujte na takové nesmysly, nesdílejte je a hlavně se nenechte odradit od pomoci našim ukrajinským přátelům,“ napsal k tomu například senátor Jiří Drahoš.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš spojenectvím se Svobodnými toleruje korupci, Rusko a extremismus
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Nakonec Japonec.
Nakonec pitomec.
Znáte tu scénu z Vojny a míru, jak opilý Bezuchov tancuje v otevřeném okně? Obávám se, že trochu podobně se chová naše vláda v souvislosti s těmi Ukrajinci na straně jedné a chudnutím občanů (zčásti zaviněným jí samou) na straně druhé. Jistě to může skončit dobře, jako s tím Bezuchovem, kterého Tolstoj nenechal slítnout na držku, protože by pak neměl o čem psát. Jenže, na druhé straně, tu nevidím žádného Tolstého, který by rozhodoval, jestli naše vláda z toho okna (obrazného) slítne (taky obrazně), nebo ne.
V případě naší vládi, a jak vypadají její poslední návrhy, přeci jen, přes své původní proklamace i těm českým , co budou nejvíc řvát, taky něco dá, dá, dá.
Sice si na to taky bude muset vypůjčit, takže možná v součtu zadluží stát víc než Babiš,..Ale jak se říká, hlavní je imidž, takže v tom jí loajální média podpoří, a vše zakončují společnou akcí Fialu na Hrad..
Tos trefil, lžirgile. Chudnutí občanů zaviněné burešovou vládou, který nejen, že bezuzdným a nesmyslným rozhazováním rozjel inflaci, ale navíc spáchal v v rozpočtu díru vel vel velkou.
V objektivních ekonomických ukazatelích byla Babišova vláda při zvládání covid krize asi 4. nejúspěšnější v rámci EU. To jsou fakta.
Důležité je nezaměňovat „objektivní ukazatele“ s tvými vlastními fantasmagoriemi, lžirgile. Nejrychleji rostoucí dluh, nejnižší investice a jedny z nejvyšších počtu obětí covidu, to jsou fakta o o burešově „zvládání covid krize“.
Čtvrtý nejmenší dluh v EU. Investice jsou spíš dány tím, že se náš stát nedokázal vypořádat se zelenými škůdci (dnes víme, že jsou to vesměs Putinovi agenti). Mezinárodní srovnání úmrtnosti na covid je zcela mimo realitu, protože „slavná“ EU nedokázala dát dohromady ani takovou maličkost, jako je jednotné počítání této úmrtnosti. U nás agenti farmaceutických firem vylobbovali, že se za „oběť covidu“ počítá i zemřelý při dopravní nehodě, pokud mu najdou covid nebo protilátky. Uvedl to senátor Žaloudík. Takové statistiky mají cenu cáru použitého toaletního papíru.
Okamura (a rozhodně není sám) již dávno pochopil, že to slůvko „ale“ za každou větou, kterou vyslovíte, je ten nejlepší marketingový politický tahák. No řekněte, vždyť to hned zní jako názor, když napíšete „Pomáhat musíme, ale …. “ 😱
Když to napíšete takhle, tak to je vlastně popření demokracie. Protože o tom přece ta demokracie je, že zástupci opozičních stran mají říkat „.. vláda dělá to a to, ale…..“ – a tímto oslovit voliče a o příštích volbách převzít vládu. A média, zvláště ta nezávislá by si měla dávat strašný pozor, aby v tomto vládní politiku neobhajovala – naopak, ta jí mají kritizovat a psát to „ale..“ mnohem častěji.
Ono ale i krom toho, BBC kdysi vymyslela princip nestrannosti , který zněl sice nesmyslně, ale v rámci mediální diskuze čisté demokracie správný „–„5 minut Hitler, 5 minut Žid“ . Ale ani toho nejsou dnešní média schopna, tohle přenechávají bulvárním pořadům typu Kotel s paní Jílkovo, kde občané a jejich zástupci řvou na politiky asi tak jako na boxu. Je otázka, zda toto není věrnější obrázek naší společnosti, než oficiální projevy vládních politiků na tiskových konferencích.