Reálné hrozby pro naši demokracii. Rozvázat si ruce, aby to špatné nevyhrálo
KOMENTÁŘ. Když se před koncem roku již podvanácté připomínalo výročí úmrtí Václava Havla, opět nešlo přehlédnout záplavu jeho citátů a – bez jakékoli ironie – chytrých slov a postřehů. Mezi nejznámější patří tento: „Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatímco těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.“ Časy se ale mění a je nejvyšší čas, aby demokracie uměla pracovat sice v mantinelech, ale s rukama nesvázanýma.
Ne vše, co se tváří jako demokracie, demokracie skutečně je. Jak se ukáže v příštím roce, kdy bude v „demokratické volbě“ v Rusku opět zvolen Vladimir Putin a služba se tak prodlouží i skvadře jeho dvojníků.
Demokracie prostě není jen o hlasování jednou za čtyři roky a zdánlivém naplňování nějakých vnějších atributů. Ti, kdo to s demokracií myslí po havlovsku vážně, mají odpovědnost bránit ji a udržet skutečnou svobodu.
Prosperita a demokracie jdou spolu
Docela nedávno, v časech covidu, jsme se přesvědčili, že ve společnosti se najde dost těch, kdo vidinu bezpečnosti, klidu, smrádku, ale teploučka, rádi vymění za ukrojení vlastní svobody a svou osobní odpovědnost rádi delegují někam o patro výše. Ne dočasně, ne jen v době nejistoty a pocitu smrtelného ohrožení, ale i dlouho poté.
Neměli bychom vyslyšet volání po vládě pevné ruky a podléhat představě mesiáše, který nás všechny spasí, vše snadno vyřeší, je držitelem jediné pravdy a nahází nám na hlavy z vrtulníku pytle peněz.
Na strachy, pudy, emoce, nejistoty, pocity ohrožení a existenčních problémů politici hrají v poslední době rádi a čím dál častěji. A rozhodně nejen v Česku. Proto se daří populismu, přesvědčování lidí, že stát je tu od toho, aby naplňoval jejich potřeby, a tezím o neliberální demokracii.
Pocit danosti, ve stylu „inu, stalo se“, a formálního naplnění pravidel demokratické volby, poté, co si společnost řádně zvolila do svého čela diktátory a masové vrahy, jsme v poměrně nedávné historii zažili několikrát. A hlavní poučení z historie zní, že se historie může opakovat.
Demokracie se musí umět bránit snahám o své zničení – zevnitř i zvenčí – a zůstat přitom ve svých mantinelech.
Teď to třeba sledujeme v USA, kde nedávno Nejvyšší soud amerického státu Colorado zakázal exprezidentovi Donaldu Trumpovi účast v republikánských primárkách příští rok v březnu. Volby v USA příští rok v listopadu a roli Trumpa v nich bude vůbec zajímavé a kromobyčejně důležité sledovat.
Obecně bychom neměli vyslyšet volání po vládě pevné ruky a podléhat představě mesiáše, který nás všechny spasí, vše snadno vyřeší, je držitelem jediné pravdy a nahází nám na hlavy z vrtulníku pytle peněz.
Uznejme ale, že afinita k demokracii či naopak jejímu popření je úzce spojena s tím, jak prázdné či nadité jsou peněženky lidí, zda mají práci, jistoty, ekonomickou prosperitu.
Ekonomika se ovšem dlouhodobě pohybuje v cyklech, jednou jsi dole, jednou nahoře a není nutné krátkodobě podléhat panice, jakkoli se třeba v Česku životní úroveň objektivně měřeno nepříjemně propadla. Je ale jasné, že ekonomický diletantismus víře ve smysl a výhody demokracie rozhodně nenahrává.
Kdo se má blbě, a že těch lidí není málo, je náchylnější k tomu, aby naslouchal těm, kdo mu slibují, že se budou mít líp: za každou cenu, i na úkor někoho jiného. I za cenu omezení vlastních svobod, jichž si ti méně šťastní – jak to tak cítí – stejně moc neužívají…
Prosperita a růst ekonomiky je tedy zcela v zájmu demokracie. Sama se ale neudělá – prosperita, ani demokracie.
Reset vztahů jako důkaz slabosti
Žili jsme v Evropě posledních několik desítek let v časech klidu, míru, hojnosti, prosperity, pocitu, že levné energie a všeobecná pohoda jsou tu s námi na věky.
Je třeba si přiznat, že západní svět toho ve vztahu k Rusku hodně zpackal. Olivové ratolesti a knoflíky na reset vztahů Kreml pochopil jako slabost a podle toho konal a koná.
Ekonomické krize jsme nějak vybrali, s pandemií jsme si taky více méně poradili, byť za dost vysokou cenu na psychice, morálce, v ekonomice a hlavně na životech lidí.
V Evropě řešíme hromadu problémů, ale i pseudoproblémů, různých úzkostí, posouváme hranice politické korektnosti, pohoršujeme se nad kdejakým výrokem a mediálním pšoukem a pro tyhle pokřivené stromy nevidíme hořící les.
Jsou to přitom právě fungující demokracie, kde se nejrůznější menšiny těší ochraně a právům, o nichž se jim nikdy dříve nesnilo.
Přesto – jak nám ukázaly některé reakce na konflikt Izraele a Hamásu – jsou to i příslušníci menšin, kdo se staví na stranu teroristů. Je jedno, zda z nevědomosti, přesvědčení, blbosti či kvůli romantickým představám o revolucionářích à la tričko s Che Guevarou…
Související články
Unijní cesta k zelené ekonomice vede dál přes Rusko. Pomoci má české lithium a mangan
Stěžovat si na zhýčkanost, zpovykanost či pohodlnost nastupujících generací je tisíciletý kolorit. Kdysi na to ti starší, co zapomněli, že taky byli mladí a neklidní, reagovali výrokem „válku na vás“. To samozřejmě nechce nikdo. Přesto válka přišla. Pro nás naštěstí zatím „jen“ válka Ruska proti Ukrajině, jenže ta je tak trochu proti nám všem demokraticky smýšlejícím.
Je třeba si přiznat, že západní svět toho ve vztahu k Rusku hodně zpackal. Olivové ratolesti a knoflíky na reset vztahů Kreml pochopil jako slabost a podle toho konal a koná.
Ve své slavné řeči v americkém Kongresu v roce 1990 Havel řekl, že chcete-li pomoct nám, pomozte Rusku… Ten okamžik je pryč, Rusku už není pomoci, Rusku musíme aktivně čelit, bránit se mu. Mezi Ruskem a námi (EU) leží právě jen bojující, bránící se Ukrajina – válka je tedy za humny.
Zbrojní výroba v Evropě nestíhá a nestačí, naopak Rusko přepnulo do modu válečné ekonomiky. A do toho mnohé evropské banky setrvávají na svém dogmatu, že financovat zbrojní průmyslu je společensky nežádoucí a nezodpovědné.
Je to přitom – jak se přesvědčujeme – právě naopak. Je v zájmu demokratické společnosti mít dostatečný a odstrašující zbrojní arzenál a dostatek munice, nový výzkum a vývoj, silnou armádu – i když jsme si to nedávno ještě nemysleli. Stačí se podívat na to, jaký podíl HDP šel v posledních dvaceti letech na obranu oproti slibovaným (a až nyní znovu naplněným) minimálně dvěma procentům.
Směšná je mimochodem představa, že by vojenská auta, BVP či tanky jednou musely jezdit na baterky. Jistě – zatím to nikdo nenavrhuje, ale dá se na tom ilustrovat i to, že Evropa by měla přehodnotit tváří v tvář ohrožení demokracie i další svá dogmata.
Vzít třeba definitivně na milost jadernou energetiku, aktivně ji podporovat a bavit se realisticky o dalších možnostech. Je třeba těžko pochopitelné, že v době energetické krize významnou část cenu elektřiny tvoří cena emisní povolenky.
A dále: teroristické útoky, nárůst zločinnosti, násilné protesty, napadání lidí a zapalování aut – i to jsou průvodní jevy nezvládnuté migrace a nepovedených snah o integraci jiných kultur v rámci té evropské.
Je třeba setrvat na správném přístupu, že uprchlíkům (válečným, politickým…) se má pomáhat, ale být důslední v tom, že nelegální (obvykle ekonomická) migrace je úplně jiný příběh. Naštěstí se v tomto směru, v novém evropském paktu o migraci, už něco děje.
Aby to špatné nevyhrálo
Demokracie se musí umět bránit důsledným vyhošťováním nelegálů, ale i aktivitou v zemích původu problémů, v Africe nebo na Balkáně.
Tím spíše, když víme, jak aktivní je nyní Rusko v Africe a jak tam cíleně ovládlo klíčové migrační tahy. Problémy s nelegální migrací se budou stupňovat, cíleně, ale asi i pod tlakem klimatické změny.
Související články
Jan Urban: Rusko ovládlo uprchlické trasy v Africe. Použije je proti nám
Stupňovat se bude i tlak Ruska, které pomáhá z izolace i zrůdným režimům v KLDR či Íránu a jede v nastavení „čím hůře ve světě, tím lépe pro nás“. Válka trvá a Ukrajina potřebuje vytrvalou a ještě silnější pomoc.
Podceňovat nelze ani roli Číny, lokální i globální, a fakt, že ovládá řadu klíčových dodavatelských řetězců a vzácných surovin.
Je toho zkrátka dost a demokracie si nesmí sama spoutávat ruce, ale naopak čelit těm, kdo to s ní „nemyslí vážně“ doma a kdo ji chtějí zničit zvenčí.
Nevíme, co přinese rok 2024, platí že „ještě že člověk nikdy neví, co ho čeká.“ Je ale správné se připravit: očekávat to dobré, ale chystat se na to špatné a jednat, když je potřeba. A snažit se, aby to špatné v nás i mimo nás nevyhrálo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
13 komentářů
Pane Břešťane, jestli někdo kope hrob naší demokracii, tak to není Čína ani Rusko, ale v první řadě my sami pod vedemím EU. Rozložíme si průmysl zelenými úúděly, rodinu LGBT, transgender, gender. V rámci multikulti obohacení si k nám necháme navozit migranty z půl Afriky a vyznamenáváme ty, co je k nám dováží a kriminalizujeme a ostrakizujeme ty, kteří se tomu snaží bránit.
Takovou míru kritiky podepisovače green dealu bureše, bych od tebe nečekal, plavčíku. Gratuluji.
Jak „necháme“? Rusácká cestovní kancelář vozící v zimě syřany bez pořádného oblečení (čímž je fakticky odsuzuje k smrti) na polské, litevské, estonské a teď i finské hranice s cílem rozkládat Evropu, fatálně selhává.
Jéžíi…to jsou voloviny. Koukám, že jste asi nedočkal Silvestra a přihnul si o něco dříve.
Zkuste něco věcně. Pokud máte co.
Rád podiskutuji.
S přáním všeho nejlepšího do nového roku Admirál
Pavel výše vám Admirále věcně odpověděl. Na jeho příspěvek jste se ani nepokusil reagovat. Nemáte jak.
Rád bych věcně diskutoval, ale není o čem. Ten Váš výron jsou jen bláboly a stupidní hesla populistů, která dnes rezonují snad už jen na dezinfoscéně. Pokud se chcete bavit věcně, tak tyto nesmysly přece nemůžete vůbec myslet vážně!!?
Nevíte nic o demokracii, nevíte nic o EU, nevíte nic o Rusku ani Číně, nevíte nic o průmyslu, nevíte nic o LGBT a Greendealu, nevíte nic o migraci…a chcete diskutovat ? To pak není diskuze, ale plácání pátého přes deváté 😀
Bohužel, pan Břešťan má pravdu v dlouhém výčtu složitých problémů západní civilizace.
Jenomže a právě proto platí to co cituje v úvodu. Právě proto že demokracie svazuje ruce, a nelze ani tehdy požadovat, aby „nikoliv demokracie“, ale vládní činitelé si je rozvazovali až příliš.
I proto. že spoléhat se na tom že by jim v tom bránily mantinely značně složitého a pomalu pracujícího práva, se taky nedá.
Možná, pro tu drobnou vzpomínku, která vysvětluje mnohé. Když se Německo očistilo od své nacistické minulosti, tak mimo jiné natočilo jednu nádhernou hudební komedii – Zlaté časy ve Spessartu (1967). A v té si právě z těch generálů, požadujících tvrdá opatření ve prospěch udržení míru a pořádku , dělali doslova srandu.
Jenomže, a, jak se říká „vo tom to je“, tehdy ty tankové divize připravené bránit západní svět skutečně na těch hranicích stály, takže o tom ani ten obyčejný německý občan nemusel zvlášt moc mudrovat , a ani tedy němečtí politici nemuseli neustále přesvědčovat veřejnost svými projevy o potřebě zavádět další mimořádná opatření.
Jenomže ty tankové divize už tam dneska nestojí, ani na starých ani na nových hranicích NATO, natož aby mohly skutečně účinně zasáhnout na Ukrajině a přispět ke úplné (úplné) porážce Ruska.
A že jak i v článku popisováno, i řada dalších navrhovaných řešení má ke svému zdárnému dokončení mnohem dále než vyhlašované cíle pětiletek za socialistického režimu.
Jako že tedy, ani ty současné západní slepované vládní koalice nebudí příliš důvěry efektivního jednotného postupu. Už to co často předvádí vládní 5kolka u nás, by se dalo připodobnit spíše ke grotesktní jízdě klaunů na kostitřasu v cirkusové manéži…
ano,je to tak,svoboda slova a lidská práva svazují ruce našim úředníkům.Ale svobody slova jsme se už zbavili a i ta lidská práva se daří obcházet,takže to nebezpečí o kterém mluvil Havel už netrvá a můžeme být mírně optimističtí.
Když bych měl vypíchnout jednu věc, za kterou zaslouží článek kritiku, pak je to popis lapálie s covidem. Chápu, že takto se to do textu hodilo, ale ten hlavní příběh covidu byl přece úplně jiný…šlo reálně o životy našich bližních a nezodpovědnost, kterou mnozí vzývali a hájili, měla obrovský destrukční potenciál a negativní dopady na celou spolenost. Nešlo o žádné ukrajování svobod, pohodlí a delegování odpovědnosti, naopak, šlo o aktivní přístup každého z nás během těch náročných 2 let a mnozí na to raději házeli bobek a problém pomáhali jen zhoršovat…
Tohle je naopak dost složitá otázka, že se do ní ani zpětně nikomu nechce.
Máte sice pravdu že každý občan se mohl sám přičinit tím, že sám dodržoval potřebná doporučení (3R se tomu tehdy říkalo.)
Ovšem, ty hlavní škody udělali svými rozhodnutími politici. Víte to sám dlouhodobě zavřené podniky, provozovny, školy, celé sektory ekonomiky, zavírané hranice, hranice krajů, noční zákazy vycházení. atd.. Jasně že tohle všechno už bylo omezování práv a svobod.
Něco z toho bylo snad nutné, něco ne, Docela groteskní bylo, když bylo skoro všechno zavřené, ale hypermarkety jely naplno, aby si občané mohli pohodlně nakupovat kdykoliv se jim chtělo :)))
Pavel výše vám Admirále věcně odpověděl. Na jeho příspěvek jste se ani nepokusil reagovat. Nemáte jak.
Věcně???
V tom případě Vám zřejmě uniká obsah toho slova.
Ještě jednou jsem si příspěvek Pavla přečetl. Nevím, kde jste se češtinu učil, ale smysl slova věcně vám nejspíš nikdo nevysvětlil.