Premiér Petr Fiala píše vzkaz na tank určený Ukrajině. Foto: Petr Marek/ Právo/ Profimedia

Válka na Ukrajině čistí „špinavý byznys“. Kapacity zbrojařů poptávce nestačí

Napsal/a Robert Břešťan 12. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Jaká byla reakce zbrojařů na ruskou invazi na Ukrajinu? „My jsme to říkali. Říkali jsme, že jsme příliš závislí na ruských energiích, že máme malou výrobní kapacitu a že dáváme málo peněz na obranu. Až teď to vypadá, že to evropské vlády vidí a chápou,“ konstatuje Kristýna Helm, viceprezidentka Asociace obranného průmyslu. A stejně jako další kolegové z oboru potvrzuje, že pohled na zbrojaře se za poslední dva roky hodně změnil. I když některé změny – zejména u bank – jdou prý pomalu.

„Válka na Ukrajině v našem oboru změnila prakticky všechno,“ shodli se účastníci nedávné debaty o stavu a budoucnosti obranného průmyslu zemí Visegrádské skupiny pořádané v rámci pražské konference Visegrad4Business. Mění se i pohled na obranný průmysl jako takový.

Evropské vlády – včetně té české – navyšují své obranné rozpočty. A zároveň zjišťují, že výrobní kapacity, které stačily v klidných časech, stávající poptávku pokrýt nedokážou.

Prázdné sklady výrobců i armád

„Říká se sice, že pro zbrojaře jsou to teď dobré časy, ale zároveň je to velká výzva, jsou velká očekávání a vysoká poptávka. EU kupříkladu Ukrajině slíbila milion dělostřeleckých nábojů, snažíme se zvyšovat své kapacity, ale tento závazek nejsme jako EU schopni naplnit. I když u nás jsme dříve vyrobili 10 – 15 tisíc těchto střel ročně a dnes jsme na desetinásobku,“ říká Jozef Zekucia ze slovenské MSM Group (je součástí Czechoslovak Group českého miliardáře Michala Strnada).

„Bez spolupráce v rámci EU nejsme schopni naplnit požadavky nejen ukrajinské armády, ale ani našich armád. Problém je v omezených zdrojích vstupních materiálů,“ dodává Zekucia, který tři desítky let působil v armádě a později na slovenském ministerstvu obrany.

Právě nedostatečné dodávky pro bránící se Ukrajinu jsou důvodem, proč ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na nedávném setkání se svými protějšky z EU apeloval na to, aby evropské země svůj obranný průmysl více a lépe propojovaly a koordinovaly.

Komplikací – zejména pro financování nových projektů i další investice – je fakt, že obranný průmysl má v EU stále oficiálně punc „škodlivého byznysu“ s negativními dopady na společnost a životní prostředí, což ztěžuje jeho přístup k investicím a financování.

Navzdory téměř dva roky trvající válce na Ukrajině, vyprázdněným skladům evropských armád a nárůstu bezpečnostních hrozeb se tento pohled zatím oficiálně nezměnil.

A to přesto, že Evropskou komisi ke změně názoru na konci listopadu ve společném prohlášení vyzvali evropští ministři obrany.

„Banky situaci moc nereflektují, i když politicky i společensky se přístup k k firmám zbrojního průmyslu změnil. Bohužel stále platí, že pro řadu bank je to skutečně ten „špinavý byznys“ a i v rámci evropské taxonomie je obranný průmysl stále na indexu. Ministři obrany EU se to v polovině listopadu pokusili prolomit a změnit, změnu ale musí udělat Evropská komise,“ shrnuje viceprezidentka Asociace obranného průmyslu Kristýna Helm.

Podle Viktora Sotony, prezidenta společnosti Aero a viceprezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu, je neochota bank financovat projekty, které jsou spojené s obranným průmyslem, dlouhodobé téma.

„I během mého působení v různých firmách jsme čelili více méně neochotě určitých bank financovat projekty z obraného průmyslu. Řekl bych ale, že se to pozvolna mění, i když některé banky s touto oblastí nadále nechtějí mít nic společného. Bez financování to ale nejde a doufám, že se nakonec bankovní sektor probudí,“ říká Sotona.

Bruselský politický paradox

Na dopady taxonomie EU na obranný průmysl se v polovině letošního roku ve své interpelaci ptal zástupců Evropské komise český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Taxonomie výslovně nestanoví, že tyto společnosti nemohou čerpat prostředky v rámci udržitelného financování. Avšak skutečnost, že Komise v tomto ohledu nevydala žádný pokyn, vysílá jasný signál, a nechává tak finanční instituce, aby o tom rozhodovaly samy. Platforma pro udržitelné financování, která je nezávislou skupinou odborníků, navíc doporučila, aby byla výroba zbraní klasifikována jako škodlivá,“ napsal ve své interpelaci.

A zajímal se, zda má Evropská komise „v úmyslu klasifikovat výrobu zbraní jako sociálně udržitelnou“ a zda by mohla odůvodnit „politický paradox mezi existencí Evropského obranného fondu a taxonomií, pokud jde o její přístup k obrannému průmyslu“.

Odpověděla mu Mairead McGuinnessová, eurokomisařka pro finanční stabilitu, finanční služby a unie kapitálových trhů. Podle ní „obranný průmysl EU zásadním způsobem přispívá k odolnosti a bezpečnosti Unie, a tím i k míru a sociální udržitelnosti“ a Evropská komise jej prý praktickými kroky podporuje.

„Vzhledem ke strategické povaze obranného průmyslu již Komise přijala opatření na jeho podporu: akt o posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím společného zadávání veřejných zakázek (..) a jako nový nástroj byl navržen akt na podporu výroby munice, jehož cílem je zajistit navýšení výrobní kapacity EU,“ dodala.

Víme, odkud hrozí nebezpečí

Evropská obranná spolupráce ve výrobě a ve využití všech dostupných kapacit je nezbytná i podle zástupců obranného průmyslu.

„Invaze na Ukrajinu nám ukázala, že hrozba se může snadno zhmotnit a že je důležité budovat obranné kapacity a že výdaje na obranu dávají smysl,“ říká Zoltán Kristóf z maďarské společnosti Miltech PLSC, která se zaměřuje mimo jiné na radarové systémy.

„Jsem přesvědčen, že v našem regionu by měly být vybudovány společné protiletecké kapacity a velitelství protiraketové obrany. Včasná detekce je absolutně zásadní – a všichni dobře víme, odkud nebezpečí reálně hrozí,“ dodává.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)