Petr Pavel v Ústí nad Labem. Foto: Profimedia - Gérard Gratadour

Ústí není Praha a Lobendava není Ústí. Co trápí pohraničí, které hromadně volí Andreje Babiše

Napsal/a Robert Malecký 18. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Vítěz prvního kola prezidentské volby Petr Pavel vyjel v úterý do Ústí nad Labem a chystá se do Ostravy. Jsou to kraje, kde měl nejslabší výsledky a kde naopak nejvíc uspěl jeho konkurent Andrej Babiš. Z návštěvy Ústí nad Labem se – soudě podle reakcí – stala jakási manifestace neplatnosti tvrzení, že Ústí není Praha, nebo nebezpečně přezíravého sloganu „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí“.

Klíč k pochopení výsledků prvního kola, ale koneckonců i řady předcházejících voleb, neleží v Ústeckém kraji ve velkých městech, ale v oblastech s velkou koncentrací sociálně-patologických jevů mimo větší aglomerace. Letos se pás, kde Andrej Babiš zvítězil až drtivě, táhne podél bývalé severočeské uhelné pánve, spíš v podhorských oblastech na Lounsku nebo Mostecku. A také ve Šluknovském výběžku, formálně spadající pod okresní město Děčín, ale fakticky odříznutém od okolního světa.

V Ústeckém kraji jako celku zvítězil Babiš s výsledkem 47,27 %, Pavel získal 29,28 %. V samotném Ústí nad Labem byl poměr 43,29 % / 33,34 %.

Ve Šluknovském výběžku jsou volebních okrsků zhruba dvě desítky a žije zde kolem 55 tisíc voličů. Tedy ne mnoho na to, aby byla oblast pro kandidáta zajímavá, což se opakuje v každých volbách. Babišovy výsledky zde vypadaly následovně: Lobendava 62,41 %, Staré Křečany II 60,4 %, Jiříkov I 59,43 %, Jiříkov II 56,87 %, Mikulášovice III 54,76 %, Vilémov 54,42 %, Velký Šenov 54,34 %,  Šlukov III 53,62 %.

Z Černoučku poblíž Roudnice nad Labem, kde Petr Pavel žije, to měl v úterý na mítink v Ústí nad Labem 55 kilometrů a cestu lze zvládnout za 40 minut. Pokud by se chtěl vydat z Ústí dál třeba do zmíněné Lobendavy, je vzdálenost skoro dvojnásobná a cesta by trvala přes hodinu a půl.

Byla by to stejně dlouhá cesta, jakou musejí lidé z výběžku vážit, pokud cestují do krajského města třeba za základní zdravotní péčí. Ta totiž v oblastech kolem Rumburku nebo Šluknova selhává.

Jak se Adam Vojtěch chlubil

Na webu ministerstva zdravotnictví dodnes najdeme tiskovou zprávu ze srpna roku 2019, v níž se tehdejší ministr Adam Vojtěch chlubí podpisem memoranda o zajištění přeshraniční péče, které podepsal se saskou kolegyní Barbarou Klepsch.

„Je naší prioritou zlepšovat dostupnost zdravotní péče v oblastech, kde je v současné době zajištěna nedostatečně a lidé za ní musí dojíždět. Díky dnes podepsanému dokumentu budou pacienti ze Šluknovského výběžku nově moci v rámci veřejného zdravotního pojištění vyhledat lékařskou péči po nemocnici v Rumburku a Varnsdorfu také na klinice v příhraničním městě Sebnitz,“ sliboval před třemi a půl lety ministr zdravotnictví za hnutí ANO.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Situace tehdy byla spíš jak z knížky černého humoru. S úrazem nebo infarktem se v okolí Dolní Poustevny vyplatilo doběhnout nebo se nechat odvézt na hraniční most a zavolat německou záchranku. Nemocnice je vzdálená dva kilometry. Vyřešit to a legalizovat mělo právě zmíněné memorandum, podepsané v době, kdy se zdejší Lužická nemocnice v Rumburku potácela v insolvenci a hrozilo jí úplné zrušení. V té době se zde odehrávaly absurdní scény, kdy byli pacienti na benzínce v Chřibské překládáni ze sanitky do sanitky, ty zdejší totiž nesměly výběžek opustit, aby nebyly dlouho mimo dosah. A v druhé sanitce pacient další desítky minut „svištěl“ do nemocnic v Děčíně nebo Ústí nad Labem.

Pro HlídacíPes.org tehdy problémy s dostupností péče popsal Petr Stoklásek z Velkého Šenova. „Doktorka mě posílá na specializované vyšetření, jenže to je všechno tři neděle, čtyři týdny, teď jsem byl v Český Lípě, na cétéčko v Rumburku jsem čekal měsíc, na sondu do jícnu čekám dva měsíce,“ řekl muž, který podle svých slov ztratil veškerou důvěru v politiky.

Podle výsledku letošní volby ve výběžku není sám, za tři a půl roku od podpisu memoranda se totiž změnilo právě toto: vůbec nic.

Ministr: Byl to podvod na voliče

Na trvající žalostný stav dostupnosti a kvality zdravotní péče na Šluknovsku nedávno znovu upozornil zdejší senátor Zbyněk Linhart. V dopise ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi popisuje chronický nedostatek lékařů, zubařů a psychiatrů, dojíždění pacientů mimo region, nedostupnou prevenci, protahování rekonstrukce nemocnice v Rumburku, rozvážení pacientů nebo přetížení okolních nemocnic, které nápor pacientů nezvládají.

Zmínil také stále nefungující přeshraniční péči, která se přes sliby exministra Vojtěcha nikdy nerozeběhla, převážně kvůli odporu zdravotních pojišťoven. „Byl to jen politický humbuk, reálně se nestalo nic,“ říká dnes senátor Linhart s tím, že jedna věc je tlak ministerstva, pokud kdy reálně existoval, a druhá věc jsou pojišťovny. „Německá strana by o to stála, mají nevyužitou zhruba třetinu kapacit, ale problém je s cenami. Řešení se ani nepředstírá,“ dodává Linhart.

Na zmíněný dopis už dostal od ministra Válka odpověď. Ten si minulý týden při jednání pléna Senátu nebral servítky. „Občané z regionu byli uvedeni podle mě naprosto nekorektně v omyl, bohužel i mým předchůdcem, že se dá podepsat nějaká smlouva se sousední zemí a na základě té smlouvy bude pojišťovna proplácet výkony ve vedlejší zemi,“ řekl Válek s tím, že navzdory memorandu se taková smlouva nikdy nepodepsala. „Uvědomuji si, že to říkám na mikrofon, proto to říkám, od začátku to byl podvod těch, kteří se toho účastnili, byl to podvod na občanech. Byla to čistě jen nějaká manipulace a předvolební kampaň, která neměla absolutně žádný efekt. Vy z vás, co sedíte ve správních či dozorčích radách pojišťoven, víte, že nic takového technicky není možné,“ dodal ministr zdravotnictví.

Situace ve zdravotnictví je přitom jen jednou z oblastí, které ve Šluknovském výběžku selhávají. Můžeme se dál bavit o kvalitním školství, o tom, proč odsud odcházejí hlavně mladší a vzdělanější lidé. Nebo o dopravě, která z běžné úřední záležitosti udělá celodenní výlet.

Petr Pavel v úterý na Kostelním náměstí řekl, že je v Ústeckém kraji doma. Volby v odlehlých oblastech zde ale rozhodují lidé, kteří se zde cítit doma z různých důvodů nemohou.


Projekt „Příliš vzdálené Česko“ vzniká s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)