Čekání na dopady koronaviru v regionech. Ústecký kraj šetří na kultuře a památkách
Na jedné straně slova o podpoře drobných podnikatelů v čase koronavirové krize, na straně druhé tvrdá stopka programů, které jim dávají obživu. Ústecký kraj se rozhodl šetřit na těch nejmenších projektech, jejichž zastavení mu pomůže ušetřit miliony korun. Pro představu: 4 miliony, které přinese zastavení kulturních a památkových dotací, obnáší zhruba 0,2 promile z 22miliardového rozpočtu kraje.
Zastupitelstvo Ústeckého kraje na svém posledním zasedání minulý týden přijalo řadu opatření, která mají kraji pomoci šetřit v době očekávaných výpadků příjmů v souvislosti s pandemií koronaviru. Shrnout se dají takto: z jedné kapsy sebereme, do druhé ještě víc nasypeme. A co vezmeme malým žadatelům, přidáme těm největším.
Jako první to „odnesly“ kulturní a památkové programy. Konkrétně jde o dva zcela zrušené – Program podpory regionální kulturní činnosti a Program na záchranu a obnovu drobných památek a architektury dotvářející kulturní krajinu Ústeckého kraje. V těchto kraj dohromady ušetří 4,1 milionu korun. Upraven bude také Program na záchranu a obnovu kulturních památek, kde se částka určená na rozdělení sníží z 10 na 5 milionů korun. Celkem by měl kraj v drobných projektech ušetřit až 85 milionů korun, další na řadě jsou třeba projekty pro podporu sportovních talentů nebo obnovy venkova.
„Ekonomická opatření kraje jsou realizována v souvislosti s očekávaným snížením a časovým posunutím daňových výnosů ČR, které jsou v rámci sdílených daňových příjmů jedním z hlavních zdrojů kraje,“ říká mluvčí kraje Martin Volf.
Podle něho není v současné situaci vůbec jisté, zda bude mít v budoucnu na drobné projekty kraj vůbec peníze. „Nelze předjímat, jak dlouho potrvají důvody pro pozastavení rozdělování dotací a zda příjmy kraje vzhledem k očekávanému snížení daňových výnosů budou dostatečné pro smysluplnou dotační podporu projektů,“ tvrdí Volf.
Dvě miliardy pro Krajskou zdravotní
Na stejném zasedání ovšem zastupitelé schválili i nové programy – například Dotační program na zmírnění dopadů koronaviru pro malé podnikatele. V něm má být až 63 milionů korun.
„Na jedné straně vedení kraje deklaruje podporu drobným podnikatelům, na druhou stranu jim sebere peníze z projektů, které jim dávají práci. Je to úplně proti smyslu,“ říká opoziční zastupitel, starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).
Jako příklad zmiňuje právě zrušený program na obnovu drobných památek. „Ten dává práci v profesích, jako jsou stavebníci, malíři, štukatéři a podobně,“ říká Kulhánek. Jako zbytečné vidí i snížení dotace u programu záchrany kulturních památek z 10 na 5 milionů korun. „Už takhle byla nesmyslně nízká. Jen u nás v Kadani dáváme každoročně na stejný projekt čtyřikrát víc peněz,“ říká Kulhánek.
Jako paradox pak zní informace, že kraj na stejném zasedání schválil investice do Krajské zdravotní, která sdružuje pět velkých nemocnic v kraji. Jde o investice na tři roky dosahující výše jedné miliardy. Zároveň se kraj zavázal převzít ručitelský závazek za úvěr pro Krajskou zdravotní ve výši další miliardy korun.
„Nikdo nezpochybňuje, že jde o nutné investice, které kraj jako majitel Krajské zdravotní bude muset vydat. Nejde ale o akutní situaci v souvislosti s koronavirem, o těch věcech se vědělo dlouho dopředu. Bylo možné investice rozložit do delšího času,“ namítá Jiří Kulhánek.
Pro dokreslení ještě jedno číslo: krajští zastupitelé na stejném zasedání zvýšili rozpočet Ústeckého kraje o dodatečných 113 milionů korun. Celkový rozpočet kraje na rok 2020 tak aktuálně činí 22,8 miliardy korun. Pokud jde o zastavené drobné projekty za 85 milionů, ty v této sumě tvoří jen necelých 0,4 %.
Žadatelé o kulturní projekty už dostali od radní Jitky Sachetové (KSČM) dopis, ve kterém je na zrušení programů upozorňuje.
Lidé v kraji tak přijdou o oblíbené akce – například loutkový festival pro děti v Litoměřicích, divadelní festival Kult, Jazz and Blues Festival nebo festival Jeden svět pro školy.
„Žádal jsem na publikaci, která se bude věnovat klubové scéně a hudbě v regionu Ústeckého kraje mezi léty 1995 – 2010. Na celý program regionální kulturní činnosti jsou vyčleněny 3 miliony korun. Neexistuje žádné rozumné a logické odůvodnění. Je to prostě nebetyčná hloupost zastupitelů kraje,“ říká jeden z žadatelů Martin Nosek. Podle něho by programy rušeny být neměly, pokud zatím není vyloučeno konání akcí v podzimních termínech.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Neoprávněné odměny pro politiky z hnutí ANO vyšetřuje policie
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Jen bych upřesnil – festivaly uváděný jsou většinou financovány vícezdrojově, tzn. oni asi budou (pokud to dovolí koronavirus), ale přišly o část zdrojů. A u některých to mohlo být třeba 30%.
Právě – pokud se ty kulturní akce budou vůbec konat. Protože, jak tady pozoruji v okolí, u řady kulturních akcí provozovatelé na začátku krize slibovali že i přes nepřízeň, atd se budou snažit, atd,..ale tak nyní postupně oznamují, že je stejně ruší. Protože, jak říkají, nějaká omezení budou platit i přes léto (a asi i později), tudíž, abych citoval „.. dospěli k názoru, že hledání redukovaných nebo alternativních variant by šlo proti hlavnímu smyslu, a tím je vzájemné setkávání atd.. “
A třeba mimo jiné proto, že by část nákladů čerpali už předem, na organizaci (než by se akce zrušila či redukovala), je asi zájem donátorů slabý. Nejen tedy z veřejných zdrojů, ale i těch privátních…
Výstižně problém vystihl ten, kdo se stará každodenně – pan Kulhánek. Severní Čechy, díky své pohnuté historii po roce 1945 přišly zcela o své staleté tradice a o obrovské množství právě drobných památníků, křížků, kaplí, zemědělských stavení i celých vsí.
O to, co zbylo, se nyní starají obce i dobrovolníci. Sebrat jim podporu, když mnohdy část odpracují dobrovolně, bez finančního ocenění, je projevem zneužití současné zdravotní paniky, jež je zjevně pro některé dostatečným důvodem k pozastavení zmíněných aktivit. To není dobré !
1) Pekne po bolsevicku – sebereme vam moznost si vydelat a milostive vam ty penize dame jako davku. Neblizi se nejake volby? 2) K cemu jsou pamatky a kultura? Sedte u TV a koukejte, jak dalsi soudruzi skvele vitezi nad koronavirem v primem prenosu!
Zajisté, tak přece šetřili 41 let komunisté.
Proto je v Ústeckém kraji tak málo kulturních památek.
Nekecáme, makáme hello Dolly.