Ústecké Městské služby plýtvají a jsou v krizi. Přečtěte si analýzu, která rozhádala Madarovu koalici
Ústecké Městské služby jsou „vyjedené“, přezaměstnané a mělo by v nich být okamžitě zavedeno krizové finanční řízení. Takové jsou závěry analýzy, kterou v rámci konkurzu na místo ředitele sepsal zastupitel Miroslav Štráchal. Věc má i politický rozměr: Štráchal se rozešel s koalicí vedenou Ústeckým fórem občanů (UFO) a opustil jeho zastupitelský klub. V pozadí jsou právě neshody o způsob vedení městských příspěvkovek.
Štráchal klub UFO opustil loni 4. prosince, kdy primátorce Věře Nechybové poslal rezignační dopis. Tedy ještě před posledním jednáním zastupitelstva, které schvalovalo rozpočet na letošní rok. Primátorka Věra Nechybová ale Štráchalovo rozhodnutí před zastupiteli utajila. Klub tak při jednání vystupoval naoko jednotně.
Ve stejné době vrcholilo výběrové řízení na post ředitele Městských služeb, v němž byli čtyři uchazeči. Žádný ale výběrovou komisi a následně radu města neoslovil.
„Výběrová komise nám nedoporučila jmenovat žádného z uchazečů, protože nepřesvědčili o svých schopnostech,“ řekla k tomu Ústeckému deníku primátorka Nechybová.
Nikdo se mě na nic neptal
HlídacíPes.org má ovšem k dispozici Štráchalovu analýzu, která podrobuje vedení Městských služeb tvrdé kritice. Rozdílný názor na vedení městských příspěvkových organizací souvisí i s jeho rezignací z klubu UFO.
Související články
Koalice na ústeckém magistrátu přišla o jeden z klíčových hlasů. Před zastupiteli to zatajila
Vyjedené Městské služby
Proč město odmítlo Štráchal jmenovat? Může jít o trest za vystoupení z klubu vládnoucí koalice. Ale také mohla být analýza příliš kritická. Štráchal Městské služby vedl do konce roku 2012, kdy se stal obětí čistek po nástupu ČSSD do vedení města. Právě srovnání ukazatelů mezi lety 2012 až 2016 tvoří jádro jeho analýzy.
Ta se ovšem musela spokojit s neúplnými vstupními daty, protože její vedení (ředitele Miroslava Harciníka rada odvolala po sérii pochybení loni na podzim) dlouhodobě neplnilo základní povinnosti. „Nebylo možno bohužel využít výroční zprávy o činnosti organizace, neboť od roku 2014 nejsou tyto zprávy vypracovávány, resp. zveřejňovány. Toto považuji za neomluvitelné manažérské selhání, neboť občanům je tím odepřena možnost získat podrobnější informace o činnosti organizace, která je významným dílem hrazena z jejich daní,“ konstatuje Miroslav Štráchal.
Kompletní analýzu stavu Městských služeb si můžete stáhnout zde.
Štráchal detailně porovnává hospodářské výsledky organizace mezi lety 2012 a 2016 s následujícími zjištěními.
Hospodářský výsledek v roce 2016 dosáhl ztráty ve výši 300 tisíc korun. Oproti roku 2012 tak poklesl o 4,9 mil. korun, a to přesto, že příspěvek města na provoz byl zvýšen o 5,6 mil. korun a výnosy z vlastní činnosti se zvýšily o 9,2 milionu. „Hlavním důvodem propadu hospodářského výsledku byl zcela nekontrolovaný nárůst osobních nákladů, které v porovnání se skutečností 2012 vzrostly o 12,9 mil. Kč, což představuje jejich zvýšení o 47,8 %! Tento fakt značí jednoznačně o „přezaměstnanosti“ v MSÚ, neboť k žádnému tak významnému rozšíření činností MSÚ v uvedených letech nedošlo,“ konstatuje Štráchalova analýza.
Ten varuje i před celkovým zhoršením finančního zdraví instituce. „Finanční majetek organizace na účtech a v pokladně MSÚ v roce 2012 činil 26,3 mil. Kč (tyto finanční prostředky nebyly účelově vázány). V roce 2016 poklesl zůstatek finančního majetku MSÚ na 6,9 mil. Kč, tj. o 19,3 mil. Kč,“ píše Štráchal.
Závěrem zastupitel, který aktuálně pracuje jako náměstek pro ekonomiku v ústecké ZOO, navrhuje bezodkladně provést základní finanční analýzu, nastavit proces krizového řízení financí a zastavit plýtvání s finančními zdroji.
Co jsou Městské služby Ústí nad Labem?
Hlavní činností organizace je provozování parkovišť a garáží, vnitrostátní silniční nákladní dopravy, pohřební služby a pohřebišť, dále provozování tělovýchovných a sportovních zařízení sloužících k regeneraci a rekondici, provozování lázní. V rámci doplňkové činnosti MSÚ zabezpečují především správu a údržbu nemovitostí, pořádání kulturních produkcí a provozování zařízení sloužících k zábavě, realitní činnost a poskytování technických služeb.
Městské služby mají pět provozoven:
Plavecký areál Klíše
Koupaliště Brná a Městské lázně
Dopravní obsluha – provozuje placená parkoviště a garáže na území města
Stadiony – Zimní stadion, fotbalový stadion Český lev Neštěmice, Areál Větruše, sportoviště „Sektorové centrum“
Provozovna hřbitovy – pohřební služba, správa a provozování hřbitovů a pohřebišť
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
2 komentáře
Tak jsem si přečetl to Štráchalovo slohové cvičení – Analýzu stavu městských služeb. Některé ekonomické záležitosti jsou hodné zamyšlení, to ano, ale nic to nemění na tom, proč by se měl Štráchal vracet do funkce ředitele Městských služeb, ze které byl v roce 2012 odvolán. Ale že by se stal v té době obětí čistek? Kde na to pan redaktor přišel? To by zajímalo nejen mne jako bývalého zastupitele města Ústí, ale myslím si, že jistě zejména i řadu lidí z Městských služeb, bývalých spolupracovníků Štráchala. Mne ta formulace „obětí čistek“ spíše připadá jako v současné době hojně frekventovaný módní novinářský obrat, a to v souvislosti s Babišovou vládou… A na závěr jen dodávám: jak Madara a Nechybovou zrovna moc nemusím (a vím proč), tak se jim vůbec nedivím, že jako „kápa“ v radě města se rozhodli nejmenovat i v souladu se závěry výběrové komise Štráchala ředitelem Městských služeb. Já bych byl také proti.
Výborně pane Kubíne, ale co ty finance?? Jako bývalý zastupitel určitě víte mnoho zajímavých věcí, dat a informací, ale ve vašem příspěvku jsem nic hodnotného nenašel. Pusťte něco, co ještě nevíme, abychom si mohli udělat obrázek o „našem“ Ústí. Děkujeme ex zastupiteli.