Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

Umělá inteligence může být v konfliktech rozhodující. České armádě na ni ale chybějí peníze

Vyspělé státy investují do umělé inteligence (AI) stamiliony dolarů. Česko celkově zaostává, i když zdejší firmy v oboru mají co nabídnout a ve svých specializacích patří ke světové špičce. Velký propad mezi Českem a lídry v rozvoji AI je vidět v oblasti obrany – podfinancovaná česká armáda umělou inteligenci systematicky nezavádí. Podle expertů se přitom horké i hybridní konflikty budoucnosti bez AI neobejdou.

Ukázal to květnový konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás, po kterém izraelská armáda oznámila, že ve válce umělou inteligenci poprvé masivně využila. Se všemi výhodami AI i jejími limity: „Sice došlo ke zrychlení reakční doby a ke zintenzivnění úderů, stále to však nestačilo k dosažení jasného vítězství,“ shrnuje čerstvá analýza Aspen Institute.

Podle ní bude za nějaký čas umělá inteligence nedílnou součástí jakékoli operace armád vyspělých zemí a Česko by se k tomuto trendu mělo přidat. Zatím má česká armáda v oblasti AI velké rezervy.

Jako výjimku analýza zmiňuje vývoj projektu českého ministerstva obrany MODES. Modulární systém by měl využívat strojové učení k automatickému rozpoznávání a klasifikaci dat na snímcích z komerčních a v budoucnosti snad i českých satelitů.

České firmy ve špičce, Česko ne

Umělou inteligenci lze v armádě již dnes využívat i v logistice, pro plánování dodávek, údržby, směn či zásobovacích tras. AI pomůže například i v oblasti takzvané prediktivní údržby, tedy snímání strojních zvuků a detekce potenciální závady. Včasné odstranění závady zlevní provoz, opravy a prodlouží životnost vojenské techniky.

Jak ale připomíná Aspen Institute, Česko patří ve stavu a rozvoji využití umělé inteligence do horší poloviny EU. Zpráva AI Readiness Report 2020 sestavená think tankem Oxford Insights zařadila Českou republiku na 18. příčku z unijních zemí a na celkové 32. místo. Některé tuzemské firmy přitom svými produkty patří do světové špičky.


Text vychází z expertní studie Aspen Institute Central Europe ke konferenci Kam kráčíš, Česko/Evropo 2021. HlídacíPes.org byl mediálním partnerem akce.


Podle Eurostatu je Česko mezi trojicí zemí, v nichž nejvíce firem využívá AI pro umělou syntézu a analýzu řeči. V ČR jsou to tři procenta všech podniků s více než deseti zaměstnanci. Mezi nejúspěšnější v této oblasti patří Phonexia a SpeechTech. Široký segment firem se rovněž věnuje rozpoznávání obličejů a gest na kamerových záznamech, například Eyedea Recognition.

Zmíněnou prediktivní údržbou a analýzou strojních zvuků se zabývají ve společnosti Neuron Soundware a jejich služeb využívají giganti jako Airbus, Siemens či BMW. Firma Cogniware zase například umí pomocí AI sledovat šíření informací v kyberprostoru, kdy je schopna mapovat postup určitého narativu, například dezinformací po webových stránkách a sociálních sítích.

Umělou inteligenci využívá například i společnost Avast, jejíž software je schopný se pomocí strojového učení adaptovat na nejnovější hrozby a v reálném čase aktualizovat ochranu zákazníků. AI je také základním prvkem produktu společnosti resistant.ai, která svůj systém využívá pro odhalování finančních podvodů a padělaných dokladů.

Opatrná česká armáda

Významným centrem tuzemského výzkumu umělé inteligence jsou i české univerzity, zejména v Praze a Brně. Centrum excelence Periculum při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy například zkoumá propojení člověka a stroje z transdisciplinární perspektivy. Na brněnském VUT se zase několik výzkumných skupin zabývá těžbou dat z řeči.

„Ani přes tyto solidní dílčí výsledky Česká republika rozhodně nevyniká mezi státy EU v počtu oborů a kurzů věnujících se AI dle aktuálního žebříčku sestaveného Stanfordskou univerzitou,“ připomíná nicméně Aspen Institute. V oblasti obrany je pak podle něj pozice Česka ještě mnohem horší.

Graf: se souhlasem Aspen Institute

Jedním z důvodů je vysoký nahromaděný vnitřní dluh, z nějž vyplývá nutnost investovat do obnovy zastaralých zbraňových systémů. Podle Aspenu ale roli hraje i „hlubší česká opatrnost při zavádění nových technologií, zejména těch, které ještě nebyly operačně ověřeny“. V současné době tak není AI prostřednictvím pokročilých technologických systémů (jako například autonomní a robotické prostředky) do armády systematicky zaváděna.

Škrtejte jinde

Jakou prioritu dává Česko rozvoji umělé inteligence nejen v oblasti obrany, naznačuje i fakt, že Česká republika chybí ve sdružení AI Partnership for Defense, které loni založil americký Pentagon. Kromě USA se ho účastní Austrálie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Izrael, Japonsko, Kanada, Jižní Korea, Norsko, Švédsko a Velká Británie. Letos přibyly Nizozemsko, Německo a Singapur.

I tváří v tvář tlakům na snižování schodků státního rozpočtu by tak Česko mělo udržet (pokud ne navýšit) výdaje na vědu a výzkum v rámci armády. Aspen Institute konkrétně doporučuje vydávat dvě procenta HDP na obranu, z toho 20 % na investice, a dvě procenta z výdajů na obranu pak dávat na vědu a výzkum, včetně umělé inteligence.

„Česká armáda je dlouhodobě podfinancovaná a přes dílčí zlepšení se stále s ohledem na výši výdajů na obranu řadíme v rámci NATO mezi ty nejhorší, byť jsme v posledních letech zvýšili výdaje z 1 % na 1,42 % HDP v roce 2020,“ shrnuje analýza. Do projektů AI jde podle Aspenu v tuzemsku naprosté minimum prostředků z obranných rozpočtů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. petrph napsal:

  S AI jest to slozite v tom ze se spatne napojuje na rozhodovaci systemy statu, at politicke pravni ridici uredni ci i velici vojenske, ty jsou proti ni v liskem rozhodovani zoufale pomale .Staci pripomenout ze jedna z mala poslednich valek Zapadu o Jemen se politicky dohadovala a pripravovala pul roku.
  Ostane uz Lem ve svych sci-fi romanech o teto tematice popisoval zcela autonomni systemy, schopne se rozhodovat sami, komunikovat mezi sebou, urcovat si cile, vyhodnocovat uspesnost, zdokonalovat se, ..lidi uz vlastne nepotrebovali vubec..:)

 2. v napsal:

  Poslední vojáci, kteří skutečně bojovali za vlast byli vojáci Frýdecké posádky, kteří se postavili nacistům.
  Naše dnešní armáda se svými 6 starými tanky, nefunkčními Pandury a 2 schopnými půjčenými Grippeny je k smíchu a ne k boji. To ani umělá inteligence nezachrání.
  Raději si přečtu Haškova Švejka, který v nesmrtelném románu českou armádu popsal dokonale.

  • Josef II napsal:

   v)v I.s.v. byli významnou silou v Rusku legionáři,po založení republiky boje o Slezsko s Polskem,o Slovensko s Maďarskem.
   ve II.s.v. piloti v Anglii,východní armáda,u Tobruku,atentát na Heydricha,boje u Dunkergu v říjnu 1944,špionážní činnost v protektorátu.Vaším příspěvkem chcete říct,že tito lidé bojovali za zájmy Angličanů a Rusů,později Sovětského svazu?Jistě,nebylo jich mnoho na 10 mil.obyvatel,ovšem vy Švejku jste zapoměl dodat,jakou za to dostali odměnu od komunistů.Navíc by jste si vy komunisté,měli stále připomínat,že jste po smlouvě R-M dostali od Kominterny příkaz neodporovat nacistům a že jste 1,5 roku do napadení Sovětského svazu byli až na malé vyjímky pasívní, mnozí kolaborovali,a po válce byli ti největší komunisti.Za vás 70-ti tisícová armáda byla ještě víc švejkovská.Velká část důstojníků byli ochmelkové a obyčejným vojákům byl u zadku socializmus,myslím,že by se profesionálí Americké armádě vzdávali,jak naši vojáci v R.Ú. armádě,Myslím,že tehdejší politruci by první vyvěšovali bílou vlajku.Měli jsme velkou armádu a jak k nám v 68 vpadli přátelé,tak jsme ani nevystřelili.Že dnes je armáda v takovém stavu v jakém je rovněž vaše zásluha,dovedli jste republiku na buben a proto dodnes se omezují finance na armádu.

 3. Mirek napsal:

  Existuje cosi jako zbraňová hepertrofie. Jakmile jednou zastavíš přezbrojování, už to nedohoníš. Po první zdecimování armády po převratu, se armáda vyvíjí jako expediční sbor, který např. v Afganistánu hlídal Afgánce, aby neustřelil amíkům zadek. Na obranu vlasti můžete zapomenout. Na to stávající armáda nemá počty, ani prostředky. Zálohy žádné a to ani lidské, ani materiální. Operační příprava válčiště je v prachu (nazval bych to jinak). Dávat armádě 2 % ročně je naprostý nesmysl. Až budeme mít 3 tankové brigády po 120 tancích, další 2 mechanizované brigády, z toho jednu na pásech a druhou kolovou po 140 ks BVP, moderní raketové dělostřelectvo s doletem až do 500 ks, leteckou divizi se 400 ks letounů, včetně brigády dronů všech typů a doletů, včetně náhradních dílů, opravárenských prostředků do pole, vojenské válečné výroby, odpovídající logistiky.120000 vojáků sloužících jeden rok a profesionálních vojáků, kteří budou mít na starosti výcvik. Pak budou mít 2 % rozpočtu odůvodnění. Jako v Řecku musí každý kdo chce pracovat ve státní správě musí rok vojny odsloužit, včetně žen jako v Izraeli.
  Ale protože ministři obrany jsou diletanti, včetně nové kandidátky a politici jsou bezvýznamní šašci, kterým je ve skutečnosti obrana vlasti u ……, nic se nezmění. A proto je lepší a účelnější dávat peníze na výzkum pro rozvoj výroby.

Přidávání komentářů není povoleno