Učíme se jazyky. Cenu utajíme. Jak se vedení ústeckého Dopravního podniku vzdělává z veřejného
Vedení Dopravního podniku města Ústí nad Labem má od listopadu zajímavý bonus. Šestkrát týdně za ním do sídla společnosti dochází lektor a vyučuje ho angličtinu a němčinu. Na smlouvě, která byla podepsána na jeden rok, je jedna zajímavá okolnost: veřejnost nesmí znát její cenu. Prý kvůli obchodnímu tajemství.
Smlouva se společností Educa Team upoutala pozornost právě tím, že u ní není v registru smluv uvedena cena. HlídacíPes.org už dříve upozornil, že ústecký Dopravní podnik takto utajuje až pětinu svých smluv.
V případě jazykové výuky je ale odkaz na obchodní tajemství neobvyklý, přesto utajení ceny právě jím vedení podniku obhajuje.„Jazykově se vzdělává vedení společnosti. Částky byly začerněny z důvodu konkurence a nabídky lepší ceny pro naší společnost z důvodu většího množství hodin na rozdíl například od jednotlivce,“ říká ředitel společnosti Libor Turek.
My vám to tedy řekneme
V odpovědi pro HlídacíPes.org ovšem utajenou cenu Turek připojuje. Cena za 45 minut výuky s rodilým mluvčím podle něho činí 300 korun, za výuku s českým lektorem dopravní podnik platí 290 korun.
To ovšem nejsou nijak výjimečné ceny, z nabídek lektorů v Ústí nad Labem plyne, že se částky za 45 až 60 minut individuální výuky pohybují od 180 do 350 korun, a to jak u českých učitelů, tak u rodilých mluvčích.
Společnost navíc Turek dostal zveřejněním částek do choulostivé situace. Zjednodušeně řečeno: pokud je cena za smlouvu skutečně obchodním tajemstvím, pak ho ředitel společnosti jednostranně porušil. Pokud naopak dohoda o obchodním tajemství mezi Dopravním podnikem a společností Educa Team sjednána nebyla (a smlouva nic takového skutečně neobsahuje), pak nesměly být částky před veřejností v registru utajeny.
Dopravní podnik má teď 30 dní na to, aby částky do registru zapsal. Jinak hrozí, že smlouva bude zneplatněna.
Proč se neučí za svoje?
Související články
Podívejte se, jak dopravní podniky zveřejňují smlouvy. Vzorní jsou v Chomutově a v Mostě
„Vedení dopravního podniku by mělo řešit spíš zoufalý nedostatek řidičů a jejich platy. Pokud je ,motivuje‘ k tomu, aby brali směny navíc, dvěma stovkami a na druhé straně si management nechává platit hodiny angličtiny, je to výsměch řidičům,“ říká opoziční zastupitelka Yveta Tomková. Vedení společnosti by se podle ní mělo vzdělávat ze svého.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
Copak, copak – chybička se vloudila do zákona o registru smluv? Logicky uvažující člověk (natož ajťak) by předpokládal, že pokud zadavatel vloží smlouvu do registru smluv bez povinného údaje (tedy zde ceny v metadatech), tak to systém zachytí ihned – a někdo to bude oficiálně řešit ihned. Nikoliv snad „jestli si toho někdy někdo všimne „- což může být – při kvantu těch smluv někdy za pár let nebo nikdy..
Ovšem kuriózní je na té smlouvě něco jiného. Člověk by předpokládal, že když jde o celoroční smlouvu, tak tam bude souhrnná cena za celý rok. Asi nebude správná suma 52 x 6 x 2 x cena (6x týdně 90 minut) – budou tam nějaké dovolené, nemoci, pracovní důvody, služební cesty, a pod.. Což je ale další trick jak před občany utajit skutečnou celkovou cenu poskytované služby.
I z toho se dá usuzovat to na co mnozí upozorňovali předem, registr smluv vůbec neplní to co sliboval.. Je to jen další byrokratická státem nařízená povinnost, kdo chce ten musí jen o pár minut uvažovat, jak to obejít.. (Jen abych přidal další tip – jestli tedy dohoda o obchodním tajemství nemusí být ve smlouvě, potom si jí tedy aktéři mohou (se zpětným datem) podepsat a dodat kdykoliv potom, když bude hrozit že smlouva bude zrušena..(Ale na to už určitě přišli právníci taky)
A co teda navrhujete, aby to fungovalo? Podle Vaseho vyjadreni bych rekl, ze jsme narodem lidi, ktere by slo slusne oznacit slovem „vykuk“. Kdyby se podarilo prosadit registr smluv bez vyjimek, nic podobneho by se nedelo. Ted se kazdy muze schovavat prave za libovolnou vyjimku. Proste mame tradici formalniho prava a tak to bude navzdy.
To co navrhuji jsem napsal ve svém předešlém reakci v prvním odstavci. To je bohužel podstatné. Protože – jistě že existují a budou existovat závažné vyjímky proč se některé povinné údaje do registru smluv dávat nemají a dokonce ani nesmí (o tom je celý paragraf 3 toho zákona). Jenomže – potom by tedy měl někdo úředně ihned po vložení smlouvy takovou vyjímku prověřit zda je platná.
Jestli byl do zákona místo toho vmanipulován bod ve smyslu „ty povinné údaje se tam vlastně dávat nemusí, ale mohou se tam doplnit až jestli si toho někdo všimne a bude urgovat nebo se i soudit“ -viz par 7 odst 2 , tak ten registr smluv ztratil smysl nadobro.. To doufám chápete..