U koho v obýváku visí obraz za stovky miliónů z „pozůstalosti“ čínské CEFC?
Osud obrazu, který v Londýně v přepočtu za 300 milionů korun vydražila čínská společnost CEFC v době, kdy byla v Česku ještě považována za investičního šampióna, zůstává záhadou. Prý skončil kdesi v Číně, pravděpodobně v Hongkongu.
V listopadu 2016 HlídacíPes.org přišel s informací, že společnost CEFC, tehdy v čele s Jaroslavem Tvrdíkem, vyrazila na nákupy do proslulé londýnské aukční galerie Sotheby′s. Vydražila tam obraz uznávaného malíře Gerharda Richtera nazvaný Zahrada (Garten), dílo z roku 1982.
CEFC za něj zaplatila 10 miliónů a 299 tisíc liber (cena včetně aukční přirážky). Konečná suma překvapila i dražitele, sama aukční síň prodejní cenu obrazu původně odhadovala v rozmezí tří až čtyř miliónů liber.
Stopa končí v Hongkongu
Podle tehdy oslovených českých expertů se však cena u Gerharda Richtera běžně pohybuje od dvou až po třicet miliónů eur.
„Ta koupě byla ušlechtilý zájem. Richter je velký umělec a náleží mu velké ceny,“ komentoval to pražský galerista, který si přál zůstat v anonymitě.
Sama CEFC svůj nákup v londýnské aukci nijak nemedializovala, jakkoli jinak o ostatních svých českých akvizicích a investicích vždy otevřeně informovala.
K otázkám na koupi konkrétního obrazu se odmítala jakkoli vyjádřit, koupi ani nepotvrdila. „Privátní transakce není důvod jakkoliv komentovat,“ omezil se tehdy na strohé prohlášení tehdejší ředitel komunikace CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář.
Jak se nyní s odstupem let potvrdilo, informace HlídacíPes.org byly přesné. Novinářům Deníku N se nyní podařilo získat dokumenty z auditu společnosti CEFC Europe. Ty existenci obrazu potvrzují, jeho další osud je ale neznámý.
„K 31. prosinci 2017 zahrnoval ostatní dlouhodobý hmotný majetek mimo jiné umělecké dílo v zůstatkové hodnotě 375 111 000. Nebyli jsme se schopni ujistit o existenci tohoto uměleckého díla k 31. prosinci 2017,“ napsali kontroloři z auditorské společnosti Deloitte.
Stopa končí v Hongkongu, kam obraz CEFC z Prahy údajně zapůjčila. „CEFC Europe koupila obraz na přímý pokyn 100% akcionáře, který si obraz následně proti písemnému tvrzení převzal,“ řekl Deníku N Jaroslav Tvrdík.
Obraz už se prý do Česka nevrátil a jeho hodnota by měla být nyní započítána do finančního vyrovnání se společnosti Shanghai Huaxin Group (Hongkong) Limited, někdejším akcionářem CEFC.
Výjimka pro žijící umělce
Německý výtvarník patří ve svých 87 letech k nejdražším žijícím malířům. Vedle oprávněného předpokladu, že cena jeho díla v budoucnu ještě poroste, mohla být dražba právě jeho obrazu motivována i faktem, že se na další nakládání s obrazem nevztahuje zákon, podle nějž lze „předměty kulturní hodnoty vyvézt z území České republiky, pouze jsou-li doloženy osvědčením k vývozu na dobu určitou nebo osvědčením k trvalému vývozu“. Výjimku z registrace a informování úřadů totiž mají originály uměleckých děl žijících autorů.
I to je jedním z důvodů, proč nelze další putování díla dohledat. Vedle tvrzení aktérů neexistuje pravděpodobně žádný dokument, který by vývoz za hranice potvrzoval.
Bylo by přitom zajímavé vědět, kde, případně u koho obraz skutečně skončil. Vyloučena není například možnost, že by umělecké dílo mohlo být i formou úplatku. Podobné aféry CEFC nejsou cizí. Do korupční aféry je zapleten Patrick Ho, místopředseda správní rady CEFC China a generální tajemník neziskové odnože společnosti CEFC China Energy Fund.
Podobně i Jie Ťien-minga, původního majitele CEFC a dodnes čestného poradce českého prezidenta Miloše Zemana, v únoru 2018 zatkly čínské úřady kvůli podezření z hospodářské kriminality. Jeho další osud – podobně jako osud obrazu – je neznámý.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)