Turecko těsně před klíčovými volbami. Provokace, násilí a vyrovnané šance Erdogana i opozice
Už v neděli půjdou Turci volit nový parlament a také prezidenta. Jde o zásadní dvojvolby, protože opozice má po dvaceti letech reálnou šanci porazit prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Předvolební průzkumy jsou vyrovnané a předvolební kampaň čím dál agresivnější. Opoziční starosta Istanbulu musel o víkendu ukončit předvolební projev ve východotureckém Erzurumu, protože ho Erdoganovi příznivci napadli kameny. Turecký prezident pak opozici obvinil z provokace.
Na záběrech z předvolebního shromáždění opozičních kandidátů ve východotureckém Erzurumu je vidět opoziční istanbulský starosta Ekrem Imamoglu, jak řeční ke svým příznivcům ze střechy velkého volebního autobusu. V jednom okamžiku se zarazí, protože se kolem něj zjevně něco děje. Vrátí se sice k proslovu, ale nervózní ochranka ho odtáhne do útrob autobusu. Ten krátce nato odjíždí.
Kamenná sprcha
Některé záběry se pak vrací ke zraněným účastníkům shromáždění. Podle informací nezávislých médií shromáždění napadla skupina mužů, kteří na příznivce opozice, včetně řečnícího Imamoglua, začali házet kameny. Několik lidí utrpělo zranění, volební autobus měl rozbitá okna. Policie přitom zasáhla se zjevným zpožděním.
„Jsou zde zranění občané a vy se na to jen díváte,“ vyzýval laxní příslušníky zákona k zásahu Imamoglu, ještě než nedobrovolně ukončil svůj projev.
Turecká soukromá tisková agentura Demiroren (DHA) pak s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že po útoku bylo zadrženo patnáct lidí. Násilné ukončení opozičního shromáždění vyvolalo bouřlivé emoce napříč opozičními řadami, ale vyjádřily se k němu i různé celebrity, které běžně politiku veřejně neřeší. Ekrema Imamoglua pak přišly po jeho příletu z Erzurumu solidárně podpořit davy příznivců na istanbulské letiště.
Navzdory rozsáhlému veřejnému pobouření, které útok na opozici vyvolal, v pondělí prezident Erdogan obvinil opozici z provokace a pokusu o maření kampaně. Odůvodnil to tím, že Imamoglu řečnil ve městě, které je považováno za baštu příznivců Erdoganovy vládní strany Spravedlnosti a rozvoje (AKP). Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin se později snažil o smířlivější tón, když útok označil jako „nepřijatelný“ a „smutný“.
„Lidé nejsou v pohodě, země strádá“
Ve stejný den, kdy došlo k útoku na opozici ve východní Anatolii, pořádal Recep Tayyip Erdogan velké shromáždění pro své voliče v Istanbulu. Kromě svých obligátních hrozeb, že v případě vítězství opozice budou zemi vládnout teroristé, promítal davům tisíců lidí reklamní spot sestříhaný tak, aby to vypadalo, že zakázaní kurdští vůdci spojení s Kurdskou stranou pracujících (PKK) zpívají předvolební píseň šestistranné opoziční Národní aliance.
Ta Erdogana ve volbách vyzývá jako hlavní protivník a podle některých předvolebních průzkumů má před Erdoganovou AKP mírný náskok. Erdogan Národní alianci obvinil také ze spolupráce se „záhadnými mocenskými skupinami“.
Na to reagoval prezidentský protikandidát a lídr opoziční republikánské strany CHP Kemal Kilicdaroglu, který své příznivce vyzval, aby se nenechali podobnými obviněními vyprovokovat a zůstali v klidu: „Chtějí nás postavit proti sobě. Musíme se vyhnout napětí a zůstat v klidu. Ať si házejí kameny, my budeme odpovídat růžemi,“ řekl po víkendovém předvolebním maratonu Kilicdaroglu.
Jednotné vystupování opozice je zásadní i podle domácích a zahraničních pozorovatelů voleb. Dřívější koalice, které opozice zkoušela sestavit při předchozích volbách, zatím vždy zkrachovaly na její rozhádanosti. Teď se šesti stranám, které vede republikánská CHP daří držet jednotný postup i tvář a to turecké liberální, ale i jiné opoziční voliče naplňuje nakažlivým optimismem.
„Byl jsem na několika předvolebních shromážděních a skoro mi těch účastníků bylo líto. Navzdory všemu, co se tu opozici děje, jsou tak plní naděje a energie. Jestli vyhraje Erdogan, bude to pro ně obrovské zklamání,“ komentoval v online debatě serveru Al Monitor pořádané k volbám editor a redaktor nezávislého serveru Turkey Recap Diego Cupolo.
„Zatímco mítinky opozice jsou veselé, s vesměs pozitivní atmosférou, u příznivců prezidenta je dav velmi organizovaný. Když mají jásat, jásají, když mají dávat najevo pohoršení, bručí….co je ale společné oběma stranám, je viditelný stres. Lidé nejsou v pohodě, ekonomicky země skutečně strádá,“ říká Cupolo.
Právě ekonomika je nakonec i stěžejním tématem voleb a zřejmě také rozhodne o výsledku hlasování. Podle Cupola žije mnoho Turků na hranici bídy. „Lidé jsou zoufalí, ceny jsou šílené. Znám rodinu, co jen na poplatcích vydá 2000 lir měsíčně, přitom 3500 lir je turecká minimální mzda. Vlastně moc nechápu, jak lidé můžou s těmi současnými cenami vůbec vyžít.“
Ekonomika na hraně
Ačkoliv se prezidentu Erdoganovi v rámci předvolebního boje podařilo snížit inflaci turecké liry pod 50 %, měsíční spotřebitelské ceny nadále rostou, jen v dubnu to bylo o 2,39 procenta. Podle Tureckého statistického institutu (TUIK) dosáhla spotřebitelská inflace 24letého maxima vloni v říjnu, kdy se vyšplhala na 85,5 %. I když posléze klesla, čelí Turci jedné z největších krizí ohledně nákladů na živobytí v moderní historii. Inflace u cen za potraviny je teď 54%.
Podle ekonoma Timothyho Ashe, který se zabývá tureckým trhem, bude mít problém každý, kdo se ocitne po volbách ve vedení země. Opozice by však měla alespoň šanci nalákat zpět do Turecka zahraniční investory, které Recep Tayyip Erdogan svými hospodářskými opatřeními za poslední roky vystrnadil.
„Ekonomika teď skutečně strádá. Turecko má velké dluhy. Pokud by Erdogan chtěl účinně bojovat s inflací, musel by zvýšit úrokové sazby, jenže to on neudělá. Měnu se mu teď do voleb povedlo zazáplatovat penězi ze Zálivu a Ruska,“ popisuje v online debatě Timothy Ash. Podle něj je turecká lira v současné chvíli nadhodnocená a vítěz voleb ji bude muset nechat spadnout. Erdogan podle Ashe doufá v případnou další pomoc od vládců Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, ani ti ale nebudou chtít lít své peníze do černé díry.
„Oni jsou ochotní půjčovat peníze, ale mají za to své požadavky a požadují ortodoxní přístup, budou vyžadovat změny v hospodaření. Turecko potřebuje systémovou změnu jinak hrozí, že stát zbankrotuje,“ hodnotí současnou situaci Timothy Ash.
Velmi těžké by to měla v případě vítězství také opozice, protože by musela začít dělat úsporná ekonomická opatření, která nikdy nejsou populární. Podle Ashe má ale k ozdravení ekonomiky alespoň kompetentní tým.
„Budou muset nutně zvýšit úrokové sazby. Budou muset nalákat zpět západní investory, což nebude jednoduché, ale s prodemokratickou vládou to bude pravděpodobnější. Turci by mohli využít toho, že se za poslední dva roky staly obtížnými dříve investičně perspektivní země jako třeba Egypt, ale i Ukrajina. To by Turkům mohlo zvýšit šance na návrat zahraničních investic, pokud zvítězí opozice,“ uvádí Ash.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
1 komentář
Turecko má to štěstí (ještě ho ale nedokázalo využít, že Erdogan nemá, koho by okradl. Hitler po převratu začal masově okrádat Židy, bolševici zase „buržoasii“, a tím, kde to šlo, zamaskovali neefektivitu své (=totalitní) ekonomiky. Turecko jde od islamofašistického převratu ekonomicky do kopru, a to může v těchto volbách Turecku dát ještě šanci obnovit „jakž takž demokracii“.