Turecko koketuje s BRICS a neřeší sankce proti Rusku. Odvrací se od Západu?
KOMENTÁŘ. Zahraniční cesta tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana vyvolala tento týden poměrně rozruch. Nejdříve se vydal do Číny a pak hned do Ruska, kde navštívil i summit států BRICS. Netajil se tureckým zájmem o případný vstup do skupiny, která vznikla před 15 lety jako „protiváha Západu“. Zároveň ale Turci plánují navštívit summit G7 a mírovou konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku. Jak si tyto na první pohled protichůdné kroky vysvětlit? Čistě pragmaticky.
„Černý rytíř“ války na Ukrajině. Přezdívka, kterou si turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan už vloni vysloužil u některých evropských médií. Poukazují na jeho „dvojí hru“, kdy na jednu stranu podporuje územní celistvost Ukrajiny, kam také exportuje bezpilotní letouny Bayraktar, zároveň ale obchází ekonomické sankce proti Rusku, se kterým čile obchoduje a netají se zájmem o hlubší spolupráci s Ruskem a Čínou ani v dalších oblastech.
Ukázkou toho byla i aktuální cesta tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana do Pekingu a Moskvy, včetně návštěvy summitu BRICS v Nižním Novgorodě.
Fidan už počátkem týdne při návštěvě Číny zdůraznil, že by se Turecko nebránilo vstupu do BRICS, skupiny iniciované v roce 2009 Ruskem a vedené Čínou jako proklamovaná „protiváha Západu“, která vedle těchto dvou zemí sdružuje ještě Indii, Brazílii, JAR a od tohoto roku také Arábii, Spojené arabské emiráty, Írán, Egypt a Etiopii. Turci svůj zájem zdůvodňují „zkoumáním nových možností spolupráce v rámci různých platforem“.
A i když se z jejich strany může jednat o šikovnou politickou hru, Kreml tureckou aktivitu neváhal prezentovat „strategicky“, tedy radostí z toho, že se „protizápadní blok“ může rozšířit o dalšího geopoliticky významného hráče.
Může k tomu reálně dojít? A kdo by z takové unie co vytěžil?
Karty na stole
Turecko v posledních letech přistupuje ke svým partnerstvím zcela pragmaticky. Dalo by se říct, že až chladně a vypočítavě. Ukázalo to například při hlasování o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance, který Turci podmiňovali řadou požadavků týkajících se kurdské otázky až po modernizaci jejich vojenského letectva.
Nebylo otázkou, jestli schválí připojení Švédska k Alianci, ale kdy a za jakých podmínek. Vyčkávali, vyjednávali a částečně dosáhli svého. Hned po vyslovení jejich finálního prošvédského „ano“, schválili Američané prodej balíčku vojenských letounů v odhadované hodnotě 23 miliard dolarů.
Turci tak získají 40 nových stíhaček F-16 a zhruba 80 modernizačních sad pro svou stávající leteckou flotilu. Obchod podepsaly obě strany tento týden.
Prezident Erdogan si je vědom, že má vůči NATO, ale i dalším zemím, se kterými uzavírá politická či obchodní spojenectví, výjimečnou pozici, tedy pozici, kdy si může dovolit víc, než jiné členské země bez takového geopolitického postavení.
Po Spojených státech má druhou největší armádu v NATO. Turecká letecká základna Incirlik je stále klíčová pro vzlety západních letounů na Blízký východ a podle americké televize CNBC je v Turecku umístěno přibližně 50 amerických jaderných hlavic.
Prezident Erdoğan nehodlá na své politice „neutrálního státu“ nic měnit. Jeho cílem je to, co je výhodné pro Turecko.
Turecko hraničí se Sýrií, Irákem a Íránem a je tranzitní zemí pro energetické potrubí, které má zásadní význam pro světové trhy, zároveň přes Černé moře sousedí s Ruskem a kontroluje Bosporskou úžinu, která je klíčovou námořní trasou pro celosvětový obchod s potravinami, zemědělskými produkty, ale i vojenskou logistiku.
Proto „může“ obchodovat s Ukrajinou, ale zároveň nerespektovat ekonomické sankce uvalené na Rusko, proto může „žádat“ o členství v Evropské unii a zároveň avizovat případný vstup do BRICS. Prezident Erdoğan je hráč a ví jaké trumfy drží v rukou.
Jako určitý signál, tentokrát vůči Evropské unii, se tak dá vnímat jeho zájem o členství v BRICS. Erdoğan totiž zatím nikde neřekl, že si přeje skutečně do společenství tzv. států globálního jihu vstoupit.
Od roku 2018 projevuje „zájem“, který teď prostřednictvím svého ministra zahraničí v Rusku zopakoval, shodou okolností v období, kdy se očekává modernizace Smlouvy o celní unii mezi Tureckem a Evropskou unií, jeho dosavadním největším obchodním partnerem. Zájmem Turků je proces modernizace smlouvy, která platí od roku 1995, urychlit a smlouvu rozšířit o další druhy zboží.
Turci tedy sice pragmaticky a logicky hledají obchodní partnerství i mimo Evropskou unii, ale zároveň vědí, že si vztahy s Evropou nechtějí narušit nějakými radikálními gesty. Ať už kvůli vzájemné obchodní výměně nebo dohodě o finanční pomoci v jejímž rámci Turci na svém území zadržují uprchlíky, kteří by jinak „mohli vyrazit do Evropy“, a dostávají za to miliony eur.
Evropské výkupné
Konkrétně se Evropská unie v roce 2016 zavázala poslat Turkům na pomoc s uprchlíky 6 miliard eur, v roce 2021 přidala další 3 miliardy eur a v loňském roce podepsal eurokomisař pro rozšíření EU Olivér Várhelyi v Ankaře smlouvu na pomoc s financováním sociálních opatření pro uprchlíky ve výší 781 milionů eur.
Přitom jak ve svém dubnovém prohlášení uvedli auditoři Evropské unie, nejsou schopni zjistit, zda peníze na zvládání uprchlické krize, které Evropa Turecku poskytla, „mají skutečně nějaký dopad“.
Tedy v překladu, Evropa vlastně neví, kolik z poskytnutých financí jde reálně na uprchlíky a kolik na jinou agendu.
Turecko se už dlouho potýká s vysokou inflací a ekonomickými problémy. Podle oficiálních údajů zveřejněných tento týden překročila v květnu meziroční míra spotřebitelské inflace v Turecku 75 %, což je nejvíc za posledních 18 měsíců.
Prezident Erdoğan sice po loňských parlamentních volbách odstoupil od předchozí neortodoxní ekonomiky, kdy dlouhodobě odmítal zvyšovat úrokové sazby, ale míra inflace je pořád velmi vysoká a zároveň se Turecko potýká s odlivem západních zahraničních investorů.
I to je jistě jednou z motivací, proč se snaží zintenzivnit spolupráci s Čínou a Ruskem. Turci do Ruska vyvážejí zeleninu, ovoce a stavaře, z Ruska naopak dovážejí pšenici a plyn.
Jeho dovoz se v důsledku rostoucího tlaku ze strany Západu, zejména Spojených států, v posledním roce mírně snížil (podle Tureckého statistického institutu činil od ledna do dubna ruský vývoz plynu 15 miliard dolarů, tedy o 2 miliardy dolarů méně než ve stejném období předchozího roku), stále ale ruský plyn pokrývá 44 % turecké spotřeby.
Zatímco Spojené státy přitvrzují v kritice Turků za to, že je Rusko využívá k obcházení mezinárodních sankcí spojených s válkou na Ukrajině, kritice se nevyhnou ani z opačné strany.
Ačkoliv se teď prezident Putin setkal v Moskvě s tureckým ministrem zahraničí Fidanem v přátelském duchu, začátkem června si směrem k Ankaře neodpustil „rýpnutí“ za její „prohlubující se vazby se západními finančními institucemi“.
Neváhal použít ani drobnou výhružku. „Získávání půjček, investic a grantů od západních finančních institucí pravděpodobně není špatná věc. Pokud je ale spojeno s omezením obchodních a hospodářských vztahů s Ruskem, pak turecká ekonomika více ztratí, než získá. Myslím, že taková hrozba existuje,“ citovala Vladimira Putina turecká státní agentura Anadolu.
Navzdory těmto komentářům z americké i ruské strany se zdá, že prezident Erdoğan nehodlá na své politice „neutrálního státu“ nic měnit. Jeho cílem je to, co je výhodné pro Turecko. A tak bude obchodovat s Ruskem, ale zároveň dodávat na Ukrajinu drony. Bude se scházet s Vladimirem Putinem, kterého by měl podle tureckých médií potkat začátkem července na akci v kazašské Astaně, ale stejně tak se chystá tento měsíc do Říma na summit G7, Hakana Fidana pak posílá na mírovou konferenci o Ukrajině, která se tento víkend koná ve Švýcarsku.
Je takový postoj dlouhodobě udržitelný? Nebo se Turecko dřív nebo později přeci jen překlopí do proklamované „protizápadní“ polohy? To ukáže až další vývoj, nicméně v tuto chvíli se zdá, že Recep Tayyip Erdoğan má pocit dobře rozdaných karet, se kterými věří, že může vždycky uhrát nějakou „malou domů“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Obavy z migrantů, kriminalita a východní traumata mění německou politiku
Občanskou válku v USA nečekám. Ale vyhraje Trump, odhaduje amerikanista
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Turek je chytrý. Západ mu jen nařizuje a vyhrožuje. Budoucnost je BRICS.
Proč žijete tady s námi na „Západě“ v EU, NATO a ne v některé zemi BRICS? Jste snad tak nerozumná, že pohrdáte svoji lepší budoucností? Už jste se někdy podívala na „GDP per capita“ toho vašeho zlého „Západu“ a zemí BRICS? Já bych řekl, že ještě nikdy. 🙂
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
no ta vymodlená „GDP per capita“ byla úplně k h…u třeba takovému Talibánu – tedy uvádění HDP, jako něčeho co musí zvítězit, tak tady to ukázalo světu, že i ten HDP je nanic…
Vaše myšlenkové pochody a závěry jsou opravdu zajímavé. Podle čeho by se asi měly jednoduše, pro normální lidi, srovnávat ekonomické výsledky zemí, než podle GDP per capita?
Co je ještě schopen pochopit malý český líný loudil se základkou a s neustále nataženou rukou ke státnímu krmelci? Což je většina obyvatel ČR. 🙂
…ale Vy ten „GDP per capita“ máte jako dogma – a co se do toho vše počítá – to mj. neví ani ta Černochová.. Třeba i takové tržby advokátů, exekutorů, politologů, politických geografů,aj. podobných „IČO“, kteří novou hodnotu nepřinesou.. Talibán – jak jsem už několikrát psal, neměl žádné GDP per capita a přece těch 60 „obránců“ z toho Afghanistánu vyhnal… Utěšujte se s tím dále a dále..
Pro Josefa
Mimo jiné. Afghánistán býval celkem pěknou zemí a Kábul kvetoucím městem. Dokud v roce 1973 nesvrhli Šáha a nenavázali „spolupráci“ se Sovětským svazem. 👎
Proboha už se prosím vymaňme z toho původně „lidově demokratického“, dnes „liberálně demokratického“ demagogického hesla „kdo není s námi je proti nám!“ Spojenectví a závazky automaticky generují, že někdo rozhoduje a jiný plní. Tzn. jedni mají zájmy , druzí závazky. Regionální mocnosti jako třeba Turecko v NATO nebo Polsko v EU se přirozeně emancipují. V NATO si USA plní své vlastní globální cíle a ostatní jen plní příkazy. O EU se de facto rozhoduje na německé politické scéně. Ti pak zajedou do Paříže, kteří si přidají „své“ zájmy a nakonec si něco přihodí Benelux a tím to končí. Tím jsou definovány tzv.eurounijní zájmy. Zadluženému evropskému jihu se slíbí, že se nenechá padnout když…. a východní Evropa je jen periférií, které slouží jako zdroj a jejichž politici jsou buď chváleny nebo ostrakizováni, podle poslušnosti. Čím déle tento stav vydrží, tím lépe pro tzv.staré země EU, protože udržování vysoké životní úrovně v situaci, kdy si EU stále podřezává pod sebou větev něco stojí. Tzv. čistým plátcům se každoroční odliv zisků mnohonásobně vrátí (srovnej v ČR příspěvky od EU jsou v desítkách mld, odliv zisků ve stovkách mld.) Velmi neblahou úlohu sehrává tzv. neziskový sektor, což jsou vlivové skupiny placené z netransparentních zdrojů, které jsou skrze EU předpisy navíc přisáty na národní rozpočty.
Turecko dělá pro své zájmy to nejlepší, co může, navíc je pro NATO nepostradatelné.
ČR by měla v obou spolcích upustit z „aktivistické politiky“, nevyměňovat jednu závislost za druhou a soustředit se na možnosti vlastních zdrojů a ostatní nezbytné, co nejvíce diverzifikovat. Nikdy nebudeme regionální mocností, ale můžeme si definováním národních zájmů a hledání potenciálních spojenců v různých oblastech získat prosperitu a alespoň respekt sousedů nebo spojenců, který dnešním poklonkováním rozhodně nemáme. Je to stejné jako v životě, nikdo ti nic nedaruje a patolízalství budí jen pohrdání.
Za tyto fantasmagorie možná sklízíte na dezinfoscéně potlesk, mezi normálními lidmi jste akorát za blbce 😀
Nechce se mi věřit, že by někdo s IQ vyšším než stačí pro zvládnutí zavázání tkaniček (nevím…dost možná je to pro vás nedosažitelná meta), může tak hluboce nerozumět světu kolem sebe. Styďte se !
lidově demokratický luboš evidentně netuší, že za turecko nikdo nerozhoduje. Netuší, že NATO je kolektiv, kde se rozhoduje KOLEKTIVNĚ. A když se tento kolektiv notabene i za účasti turecka rozhodne, že když rusácko mimo jiné provádí teroristické útoky na jednu zemi nebo více zemí tohoto kolektivu, tak další země se nebudou za zády ostatních paktovat s rusáckem. To není o emancipaci lubošku, to je o obojetnosti. Věřit takovému obojetníkovi nikdo při smyslech nebude. Polsko nic takové nedělá. A když se soudruhu erdoganovi nelíbí KOLEKTIVNÍ politika NATO, tak dveře jsou otevřené, nikdo ho v NATO nedrží.
Jestliže si ČR dokáže udržet korunu, tak bude mít rovněž šanci (i když malou) na vstup do BRICS. Bude to totiž jediná záchrana pro udržení ekonomiky.
Evidentně jste ještě nikdy neviděl tabulku „GDP per capita“ a výsledky států BRICS.
Brazílie, Ruska, Indie, Číny, Spojených arabských emirátů, Jižní Afriky, Egypta, Etiopie a Íránu.
5. Spojené arabské Emiráty, 6. Švýcarsko, 8. USA, 16. Rakousko, 38. ČR, 55. Rusko, 73. Čína, 78. Irán, 79. Brazilie, 93. Egypt, 100. Jihoafrická republika, 125. Indie, 156. Etiopie, takže SAE + druhý konec světa.🙂
Kdyby v EU neseděli samí hlupáci i z ČR, tak už dávno mohla fungovat unie USA+EU. Propastný rodíl mezi pracovitými, technologicky vyspělými, stále inovujícími USA na špici světa a politiky, úředníky a lenochy přeplněnou, zaparazitěnou EU se ovšem začal raketově zvětšovat, lenoši z EU nasadili ochrané betonové valy v bláhové naději, že zastaví pokrok😅 a propast se dále prohlubuje. EU není v této podobě pomoci. Stačí se podívat na výsledky voleb ve zmenšenině EU v ČR. Chytří a pracovití nedostávají ani 2%. Asi takhle nějak zanikla říše Římská. Prosperita se vyúřadovat a vyždímat na daních pro lenochy nedá. 😅👎
…opět „GDP per capita…“ – no vymyslete si něco jiného, protože spoustě států je to jedno, mají jiné starosti…
Proč bych si vymýšlel něco jiného? Tabulka „GDP per capita“ je pěkný ekonomický ukazatel schopností, pracovitosti a umu a spoustu nemyslících lenochů uvádí k nepříčetnosti.🙂
… ano, my jsme montovny, produkujeme v podstatě polotovary jako subdodavatelé, ale finál sklízí někdo jiný…
Pro Josefa
Montovny jste si zvolili sami ve svobodných volbách. V roce 1999 zvítězil Miloš Zeman s ČSSD ve volbách s heslem: „Chci montovny pro dělníky!“ se kterým objížděl ČR v autobuse Zemák. To by ovšem čeští chytrolínové museli mít v mozcích paměťové buňky a ne řezanku z jetele. 🙂
Ano, například mají starosti s vražděním tu syřanů, tu afričanů, tu ukrajinců, nebo mají starosti se zdevastovanou ekonomikou, nebo vzájemným chrastěním zbraněmi na vnitřních hranicích, apod.
Zatím 3 komentáře, a všechny zase od ruských trollů a Putinových kolaborantů. Zajímavé, já bych od ruské páté kolony čekal spíše četbu a komentování Sputniku nebo dalších kanálů jejich štvavé ruské propagandy, a ne „prudění“ zde na liberálním HP.
Trust and verify is the only way with Turkey.
Turecko se odvrací od Západu již dlouho. Kdysi prosperující Evropu zadusila šílená byrokracie a počty neužitečných lenochů, placených státem. Turci navíc ztratili ve volbách rozum a mají dnes inflaci údajně kolem 65%…
Když vezmeme v úvahu normální země podobné ČR, tak dlouhodobě mají dobré ekonomické výsledky klasicky Švýcarsko a v EU Irsko. Irsko vsadilo na snadnost a svobodu podnikání bez úřednických překážek a proto se mu daří. Zbytek EU pouze ždímá z podnikatelů daně a politici si za ně krátkodobě kupují líné a hloupé voliče, kterých je všude dostatek.
V ČR politici pouze zvýšili daně, zvýšil se též počet vysavačů na peníze, počet úředníků, státních zaměstnanců, důchodců, kterým se rozdává na dluh. To skončí pouze a jenom vysokou inflací a odlivem kapitálu ze země. EU ani zde zmiňovaný BRICS, ani žádné jiné společenství něco takového nemohou zachránit. 😅