Trikolóra v médiích. Nejvíc hnutí Klause juniora zmiňují Parlamentní listy, ukazují data

Napsal/a Newton Media 22. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Trikolóra vstoupila jako nový subjekt na politickou scénu v červnu minulého roku. Od té doby pracuje na budování co nejsilnějšího mediálního obrazu. Jak ukazuje analýza agentury Newton Media, nejvíce zmínek má Trikolóra na serveru Parlamentní listy. Populární je i u dalších alternativních médií, včetně kremelského Sputniku.

Zakladatel a hlavní tvář nové strany Václav Klaus ml. se prezentuje jako obránce konzervativních hodnot. Konzervativismus vidí jako „punk dneška“ a svou vizi světa prezentuje vlasteneckou rétorikou, která usiluje o obranu „normálního světa“, vyzývá k používání „zdravého rozumu“ a chce „vidět svět českýma očima“.

Po červnové lavině postupný nárůst

Když loni v červnu odezněl bezprostřední ohlas na založení Trikolóry, začal pro Václava Klause ml. politický všední den a musel si pozornost médií získat jinak. A dařilo se mu to: publicita strany od srpna do října setrvale rostla. Trikolóra, jak připustil jeden z komentátorů, je „šikovně zvolené slůvko“.


Autorem textu je analytik Newton Media Jan Jüptner. Druhý díl analýzy se bude zabývat tím, jak je Trikolóra prezentovaná na sociálních sítích, jakým tématům se tam věnuje a jak komunikuje v online prostředí.


Václav Klaus ml. potvrdil, že je rétoricky zdatný a pro svou stranu zvolil i symbol, o kterém jsou mnozí přesvědčeni, že patří všem. Od okamžiku svého založení to měla jeho strana dobré hlavně u amatérských publicistů a diskutérů na internetu (viz graf nejaktivnějších médií).

Jak se píše o Trikolóře (graf: Newton Media)

Graf ukazuje vývoj publicity politické strany Trikolóra. Data: mediální archiv Newton Media, všechny skupiny médií.

Z osobností, které se k ní přihlásily, byl častěji jmenován kardiochirurg Jan Pirk. Další z těch, kdo Trikolóře vyslovili podporu, byl kardinál Duka, nebo předseda DSSS Tomáš Vandas.

Punk dneška nebo retro z devadesátek?

Politologové berou Klause juniora vážně – může podle nich ubrat voliče SPD, ODS i hnutí ANO. V komentátorských rubrikách se spekuluje o jeho prezidentských ambicích a o tom, že by se Andreji Babišovi líbila právě Klausova strana na pozici menšího koaličního partnera. Objevují se (zatím) nesmělé narážky na rodící se klausovskou politickou dynastii.

Lze-li vystihnout program Trikolóry jedním slovem, pak je to konzervativismus. Předseda ho charakterizuje jako „punk dneška“ a ladí s ním jeho hlavní sdělení: „čas vzít si naši zemi zpátky“, bránit „normální svět“, používat „zdravý rozum“ a podobně. Snad ještě důležitější je, že jde o konzervativismus národní: „vidět svět českýma očima“.

Odhlédneme-li od těchto sloganů, je reálný program Trikolóry podle některých jeho kritiků “čistokrevným retrem vystřiženým z devadesátých let” (denikreferendum.cz). Podle teologa Tomáše Halíka nadbíhají konkrétní požadavky Trikolóry (aby se např. lidé mohli napít před cestou autem alkoholu) „tomu nejhoršímu z nás“. Bývalý europoslanec Petr Ježek zase Klausovu vizi popsal jako „Orbánovo Maďarsko“ a podle novináře Davida Klimeše by se Klaus mladší měl pokusit narýsovat „zlatý řez mezi SPD a ODS“.

Kdo píše o Trikolóře (graf: Newton Media)

Graf uvádí autory a média, kteří v rozmezí 4.6.2019 až 31.10.2019 nejčastěji informovali o politické straně Trikolóra.

O integračních schopnostech Trikolóry panují ale pochybnosti. Podle šéfredaktora Respektu Erika Taberyho může Klaus jen těžko konkurovat programem, a tak se bude snažit zaplavovat veřejný prostor rádoby provokativními názory, aby se jeho oponenti urazili a polemizovali s ním (Respekt, Pojďme někoho nenávidět, 17.6.). Ba co více, „bude muset provokovat stále více, protože nic jiného nemá“, jak věří marketingový expert Jakub Horák (parlamentnilisty.cz 24.7.).

Klaus a strana splývají

Tak či onak, v silných slovech, proklamovaných zásadních střetech a verbálních válkách se Klaus ml. vyžívá, podobně jako jeho otec. Na ustavujícím sněmu třeba vyjevil své přesvědčení, že Trikolóra nesmí nechat společnost jenom lidem s opačnými názory a musí se s „neomarxistickými, maoistickými a podobnými protivníky“ utkat čelem.

Dosavadní průzkumy stranických preferencí připisovaly Trikolóře podporu zhruba v rozmezí 1 % a 6 % a strana se tak v průzkumech zabydlela mezi kandidáty na vstup do sněmovny.

Agentura CVVM také Klausovi mladšímu přisoudila v září post nejdůvěryhodnějšího politika – žebříček vedl se 42 procenty s náskokem čtyř procentních bodů před Andrejem Babišem.

Zmíněný Jakub Horák myslí, že lidé se rádi pobaví různým špičkováním, ale pak volí někoho, od koho čekají kvalitní správu země. Je to pravda?

Zda se „juniorovi“ podaří vytáhnout preference své strany do takových výšin jako jeho osobní reputaci, ukáže až budoucnost.

V mnoha ohledech ovšem strana a politik splývají už nyní: Klaus byl na ustavujícím sněmu zvolen 185 z celkem 188 hlasů a značka „Klaus“ figuruje v 83 % stranické publicity.


Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)