Trikolóra představuje program, spoléhá i na kontakty Klause seniora s radikály v Evropě
Václav Klaus starší se za pár dní nejspíš znovu objeví na akci kontroverzní Alternativy pro Německo. Exprezident přijal pozvání do Mnichova, kam ho AfD pozvala na oslavy Dne německé jednoty. Klaus je také hlavním expertem na zahraniční politiku v hnutí Trikolóra založeném jeho synem. Může přitom využít právě dlouholeté kontakty na AfD i na další strany blízké krajní pravici v Evropě. Detaily by měl Klaus senior zveřejnit dnes na ustavujícím sněmu hnutí.
Václav Klaus je „vzorem pro vlastenecký tábor v Německu“, citovala nedávno agentura DPA šéfku frakce strany Alternativa pro Německo (AfD) v bavorském zemském sněmu Katrin Ebner-Steinerovou.
Český exprezident AfD dlouhodobě podporuje a strana ho pozvala na oslavy německého znovusjednocení do Bavorska. Už tradičně ale u AfD hrozí, že Klaus bude na společné akci s pravicovými extremisty.
Kvůli tomu, že má řada členů Alternativy pro Německo blízko k extremismu, začala stranu letos prověřovat německá civilní kontrarozvědka.
Kdo platí AfD?
„Ano, pan prezident v Mnichově zamýšlí vystoupit,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org Petr Macinka z Institutu Václava Klause.
Velmi aktivní byl Klaus v podpoře AfD před parlamentními volbami v Německu v roce 2017. Objížděl tehdy stranické mítinky, někdy i za asistence českých diplomatů v Německu.
Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.
Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org
V roce 2016 se v Berlíně zúčastnil i jízdy na lodi po řece Sprévě, kam hosty pozval „Spolek pro udržení právního státu a občanských svobod“. Za ním stojí David Bendels, šéfredaktor časopisu (respektive webu, poté co bylo letos ukončeno vydávání tištěné verze) Deutschland Kurier, který má blízko k AfD.
Bendelsův spolek dávala německá média v minulých měsících do souvislosti s aférou kolem nelegálního financování AfD.
Samotný časopis Deutschland Kurier byl opakovaně rozdáván na akcích AfD nebo roznášen příznivci strany do schránek voličů, jak ukazují i čerstvé mediální rešerše ze spolkové země Durynsko, kde se právě schyluje k říjnovým zemským volbám. V takovém případě by AfD časopis měla vykázat jako sponzorský dar, to se ale nestalo.
Podobná podezření zdokumentovala i média v Bavorsku. AfD ale tvrdí, že se spolkem Davida Bendelse nemá žádnou dohodu a že je věcí každého, jakou politickou stranu bude veřejně propagovat.
Příliš pravé křídlo
Několikaletý stín pochybností o čistotě stranických financí ale není jediným problémem AfD.
Související články
Čech Petr Bystroň propojuje krajní pravici od Trumpa po Moskvu. Hlásí se i ke Klausovi
Hlavním vchodem do Lán. Jak se prezident Zeman opět sbližuje s nejtvrdším jádrem antiislamistů
Strana má radikální křídlo (Flügel) vedené Björnem Höckem ze zmiňovaného Durynska, kde se v říjnu budou konat zemské volby. AfD si od nich slibuje další posílení pozic na východě Německa poté, co v září skončila druhá v zemských volbách v Braniborsku a Sasku.
Německá média opakovaně upozorňují na blízkost AfD k některým extremistickým organizacím. Týká se to například hnutí takzvaných identitářů nebo buršáků. Fungování těchto organizací, jejich propojení s AfD i jejich kontakty směrem k Česku popsal HlídacíPes.org ZDE.
Sám Václav Klaus začal s AfD sympatizovat už po jejím vzniku v roce 2013. Tehdy šlo převážně o stranu odmítající společnou evropskou měnu euro. V kontextu migrační krize v následujících letech se ale výrazně začala profilovat právě na tématu imigrace.
Česká spojka
Klausovou spojkou k AfD je Petr Bystroň, mnichovský politik s českými kořeny a od roku 2017 poslanec německého Spolkového sněmu. Bystroň se zúčastnil oslavy Klausových narozenin, křtu jeho knihy a v Institutu Václava Klause předával exprezidentovi memorandum podepsané členy AfD.
Petr Bystroň v minulosti podpořil radikální Identitární hnutí, které německá německá tajná služba letos označila za extremistickou organizaci poté, co ho tři roky monitorovala právě kvůli podezření na extremistické tendence.
Související články
Účastníci zájezdu do Berlína. Jak si populisté a krajní pravice vychovávají spřízněná média
Václav Klaus znovu hostem německé krajní pravice. Nejde o extremisty, tvrdí jeho institut
Bystroň má i kontakty na americké hnutí alt-right, kritizované podobně jako identitáři za rasistické postoje. Potvrdilo se to loni, kdy německý poslanec doprovodil exporadce amerického prezidenta Trumpa Steva Bannona na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Od nadace blízké Stevu Bannonovi dostal Bystroň v USA i ocenění.
AfD se podobně třeba jako rakouská strana Svobodných sice snaží nálepky krajní pravice zbavit, její představitelé se ale kontaktů s extremisty očividně nebojí.
Minulý víkend třeba šéfka poslanců AfD v Bundestagu Alice Weidelová vystoupila na semináři ve městě Schnellroda v Sasku-Anhaltsku, který hostil řadu figur krajně pravicové scény. Reportáž z místa přinesl web týdeníku Die Zeit.
Kromě Weidelové na akci promluvil i europoslanec za AfD Maximilian Krah, který sedí ve stejné europarlamentní frakci jako dva letos zvolení zástupci v Evropském parlamentu za českou SPD Hynek Blaško a Ivan David.
Mezi hosty byl také Götz Kubitschek, který je považován za ústřední postavu německé „nové pravice“ a za mentora politiků typu zmiňovaného Björna Höckeho z radikálního křídla AfD.
S jak nebezpečnou rétorikou si Höcke hraje, ukázal nedávný pokus německé veřejnoprávní televize ZDF. Ta oslovila několik politiků AfD s prosbou, aby určili autora citátů, které jim novináři předložili. Byl to Adolf Hitler, nebo právě Björn Höcke?
A výsledek? Lidé z AfD nedokázali určit, který citovaný výrok pochází od Hitlera, a který od Höckeho – tak moc si je jejich rétorika podobná.
Klaus? Přirozený partner
Že se nově vzniklé hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího bude i přesto v zahraničí spoléhat právě na partnery jako AfD, lze odvodit i z dalších náznaků.
Už letos v zimě si poslanec za AfD Marcus Bühl (rovněž ze zmiňovaného Durynska) při návštěvě českého parlamentu pochvaloval, že přirozeným spojencem jeho strany v Česku je třeba ODS – v té době ovšem ještě právě s pozdějším zakladatelem Trikolóry Klausem mladším, s nímž se Bühl během své cesty do Prahy také setkal.
Účastí na jedné z akcí AfD se na Facebooku v září pochlubil i oblastní koordinátor hnutí Trikolóra pro okres Teplice Zdeněk Pešek.
Petr Macinka z Klausova institutu oficiálně možné kontakty Trikolóry v cizině komentovat nechtěl.
„Počkejte, prosím, až do ustavujícího sjezdu v Brně,“ odepsal na dotaz HlídacíPes.org.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Patnáct kafí denně už bylo moc… Ivan Bartoš o svých chybách i plánech v politice
Babišova přímá linka na Slovensko. Známosti svědčící Agrofertu i jeho majiteli
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Dík za informace, v televizi se to člověk nedoví. Je to dobře všechno popsáno, téměř vyčerpávajícím způsobem.
Ani v televizi Barrandov to není? To bych se diváil….