Trestní oznámení za finanční krizi městečka Úštěk. Kdo ho přivedl na pokraj bankrotu?
Zastupitelstvo městečka Úštěk na úpatí Českého středohoří pověří svůj kontrolní a finanční výbor, aby prošetřily, kdo v minulém volebním období způsobil finanční krizi, v níž se město nachází. Vyplývá to z návrhu programu jednání zastupitelstva, které se koná ve středu. Už před dvěma týdny navíc rada města rozhodla, že za jednu z dotačních akcí, konkrétně rekonstrukci městského kina, podá trestní oznámení.
Situaci, kdy se po loňských říjnových volbách město ocitlo na pokraji bankrotu, popsal HlídacíPes v lednu v obsáhlém textu.
Volební období 2018 až 2022 bylo časem masivní výstavby a rekonstrukcí. Město se pustilo do opravy kina, přestavby bývalého mlýna na vícefunkční sportovní halu, začalo opravovat povrchy a sítě v Údolní ulici a rekonstruovat základní školu Aloise Klára. Rozjelo i řadu menších projektů.
Na druhou stranu se ale krátce po volbách ukázalo, že město nemá prostředky na splácení rozjetých dotačních akcí. Počátkem listopadu evidovalo faktury v celkové výši 26 milionů korun a tato částka každým dnem narůstala. Většina po splatnosti, neuhrazené faktury byly i z července loňského roku.
Proti tomu mělo město na všech svých účtech jen kolem šesti milionů korun, ze kterých mohlo závazky splácet. A od letošního ledna ho čekalo splácení 35milionového úvěru, který předchozí vedení města pořídilo a také vyčerpalo. Celkové dluhy města činí víc než 60 milionů.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Kvůli jedné z dotačních akcí – rekonstrukci kina pro účely Základní školy Aloise Klára, se rada města už počátkem února rozhodla podat trestní oznámení. „Rada města Úštěk schvaluje podání trestního oznámení na neznámého pachatele pro možné spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku k akci Celková oprava objektu bývalého kina pro účely Základní školy Aloise Klára v Úštěku,“ stojí v usnesení rady města ze 7. února.
Zároveň bude středeční večerní zastupitelstvo jednat o tom, jak prošetřit celkové uvolňování finančních prostředků v minulém volebním období. Chystá pověření ke kontrole jak pro finanční, tak kontrolní výbor.
Dotace jako zaklínadlo
Že je město v krizi, se loni ukázalo krátce po podzimních komunálních volbách, náznaky byly ale zřejmé daleko dříve. Dosud vládnoucí hnutí UHAF (zkratka pro Uvážlivě, hodnověrně, angažovaně, férově), které mělo v patnáctičlenném zastupitelstvu šest mandátů a křesla starosty a místostarosty, pozice neobhájilo. Pouhé čtyři mandáty byly zklamáním a volby se staly menším referendem o tom, zda si lidé ve městě přejí další zadlužování.
Související články
Konec dotačního království. Historické městečko Úštěk přivedlo minulé vedení na pokraj bankrotu
Zastávka, jakou svět neviděl. Jak radnice v Úštěku měnila, až vyměnila
„Naše město se nyní nachází historicky v nejhorší ekonomické situaci v rámci své existence. Jsme ve fázi, kdy nejsme schopni plnit závazky vůči prováděcím firmám a dodavatelům služeb. Město Úštěk se pohybuje na samé hranici bankrotu,“ napsal Elísek. „Osobně jsem nikdy nevěřil, že je možné za čtyři roky ekonomicky zničit prosperující město. Není až tak podstatné, kdo za tuto situaci může, ale zásadní je najít vhodné řešení, jak naše město co nejrychleji ekonomicky stabilizovat,“ dodal.
Bývalé vedení, tedy starosta Jan Mazíni a jeho zástupce Tomáš Sazeček, se pro HlídacíPes.org odmítli k situaci vyjádřit. Nebyli ani na posledním, prosincovém jednání zastupitelstva, kde se finanční situace města probírala.
A bývalý starosta Mazíni už se v roli zastupitele nezúčastní ani toho nynějšího. Ukázalo se totiž, že se po volbách z města odstěhoval, nikoho z nového vedení o tom ovšem neinformoval a přesídlil do okresních Litoměřic. Zastupitelstvo ho tak v souladu se zákonem mandátu zbavilo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)