Těžké časy extrémistů z Národní domobrany. Pro některé členy je málo radikální, začíná se štěpit
Tak dlouho si extrémistická scéna zahrává s krajně radikálními názory, až se rozštěpí. Staré pravidlo zasáhlo během podzimu Národní domobranu, která čelila útokům zevnitř. Někteří její členové nejsou spokojeni s „umírněným“ vedením a rádi by organizaci přeměnili na přísně vojenskou skupinu s hierarchickými rysy.
Extrémisté z Národní domobrany během loňského roku dál stavěli regionální buňky, které „pozorují, získávají poznatky, vyhodnocují je a ukládají pro pozdější použití“, jak se praví na jejich webu. V praxi to znamená zatím spíše propagační vycházky převážně v okolí hranic republiky.
Aktivních hlídek uvádí nyní domobrana 62, nejvíc jich je ve Středočeském kraji (11), na severní Moravě (10) a rovněž v Ústeckém kraji podél hranice s Německem, kde by mělo aktivních buněk být kolem deseti. Tvořeny jsou nejčastěji bývalými příslušníky Pohraniční stráže a záložáky.
Chceme být víc vojáci
Vedení Národní domobrany mezitím muselo řešit útok zdola členské základny, jak plyne z listopadového prohlášení rady složené z proruské aktivistky Nely Liskové a bývalých vojáků Marka Obrtela a Františka Krejči.
„Někteří z domobranců i našich sympatizantů z řad veřejnosti mohli v naší iniciativě v posledních týdnech či měsících zaregistrovat určité názorové pnutí a názorové střety, které místy přecházely až do nevěcné a neproduktivní osobní roviny. Skutečnou podstatou těchto dějů byl především dlouhodobý nesouhlas některých domobranců se směřováním Národní domobrany a jejich odlišné představy o tom, jak by měla vypadat,“ uvedla rada.
Konkrétně někteří nespokojení domobranci vypracovali koncepci, která měla roztříštěnou síť buněk přeměnit ve striktně hierarchickou, vertikální organizaci vojenského typu o mnoha úrovních řízení. Rada tento návrh odmítla.
Související články
Haf! Jsme Krušní psi. Jak Národní domobrana loví nelegální migranty na zelené hranici
Lisková a spol. předpovídají možné další štěpení. Je podle nich možné, že se nespokojení radikálové se stávající strukturou nespokojí a pokusí se vojenskou organizaci založit na nových základech. „V takovém případě jejich počínání přeje rada dopředu vše dobré,“ uvedlo vedení Národní domobrany.
„Nemyslím, že by ve skutečnosti po takové transformaci vedení netoužilo, ale uvědomují si, že vytvoření soukromé armády by vyvolalo ještě vyšší zájem bezpečnostních složek státu o jejich osoby a také narušilo již zaběhnutý byznysový projekt,“ komentuje Roman Máca.
Hurá na ruské sociální sítě
Národní domobrana má ovšem problém i s „odrodilými nenávistníky z Pražské kavárny“ a „cizí korporací facebook“. O co jde?
Ti první, ať už se pod expresivním pojmenováním skrývá kdokoli, „hromadně udávají vlastence na facebooku“, který jim pak uzavírá profily nebo je blokuje. Opakovaně to postihlo i šéfku domobrany Nelu Liskovou.
„Čím více probruselští nenávistníci z řad médií, bavičů a velkoměstské havloidní omladiny kvičí a škodí, tím větší odpor české společnosti vyvolávají a tím rychleji přivolávají neodvratný konec svého výsadního společenského postavení. Organizované udavačství podporované návodnými přednáškami a manuály protistátních ziskových organizací financovaných Sorosem a Bruselem, k likvidaci svobodného projevu v České republice nepovede,“ stěžuje si Národní domobrana v jednom ze svých dalších příspěvků.
Související články
„Ruský facebook“ VK.com láká české xenofoby i stalinisty. Hledají tam útočiště po zákazu od Zuckerberga
„Jak dlouho ještě budou Západem placení eurofašoidi škodit lidu této země? Máte již svůj vlastní profil na VK? Je vždy dobré mít záložní řešení!“ vyzývá rada domobrany.
Roman Máca ovšem upozorňuje na fakt, že facebook není veřejným majetkem, ale soukromou společností, která si sama stanovuje pravidla pro chování svých uživatelů. „Zde platí slova jedné české stalinistky řídící skupinu trollů na facebooku: Je sice hezké, že nás na vk.com nikdo nemaže, ale zase nás nikdo nečte,“ glosuje odchody na ruskou sociální síť Roman Máca.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
1) Nela Liskova – pekna holka. 2) Stejne by me zajimalo, co domobranci monitoruji na hranici s Nemeckem. Ze by se sem (pres zelenou hranici) hrnuli odmitnuti uchazeci o azyl? 3) Kdyz se z FB stehuji na VK, rovnou by se mohli (fyzicky) odstehovat do Ruska. Tady by prestali sirit rudou mlhu a tam by byli konecne stastni.
Lidem z národní domobrany asi chybí šaškování z lidových milic…
Ad 2) Jak to vidíte sám? přechod přes zelenou hranici je (kromě vyhrazené úseky, smluvně diplomaticky dohodnuté mezi oběma státy). nezákonný i v rámci Schengenu. Takže i Vás, pokud by tam našli, mají právo zadržet a přivolat přihraniční policii aby Vás převzala a projednala Vaše nezákonné jednání. A pokud se týče ilegálních migrantů, ti legitimně zákonné právo přecházet hranice Schengenu nemají vůbec – čili i na ně mohou a mají tu policii zavolat..
Ono je to skutečně tragikomické, když jsou u nás /a hlavně v EU/ politici a aktivisté kteří křičí o právech a demokracii. Ale když se skutečně někdo snaží ty zákony pro každého vyžadovat, dívají se na něj jako na nebezpečného extrémistu :((
No.. dalo se to čekat.Jestli se něco těmhle lidem něco upřít nedalo , tak schopnost nasadit do nacionalismu i své vlastní fyzické úsilí. Protože dlouhé patroly na hranicích v těhle oblastech /Krušné hory jsou zkrátka krušné a Šumava ještě horší) , i třeba v dešti, mlze, sněhu – to o něčem vypovídá..Ale jestli se setkali s výsměchem a pohrdáním (není potřeba, my přece NaTo máme a akurát islámští ilegální migranti jsou naši nejlepší přátelé), tak přirozeně u nich roste nespokojenost a volání po radikálnějším přístupu.
Jakože (a že se člověk diví), někteří z nich přecházi raději na pohodlnější – ale ze strany mediálního efektu mnohem radikálnější sociální sítě, navíc ty bez cenzury..