Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
Dan Materna / MAFRA / Profimedia,

Testy na covid u hypermarketů nabízí neprůhledná firma. Počítal s ní už exministr Prymula

Před hypermarketem Globus v Ostravě vyrostlo testovací místo na covid. Obdobná vznikla i v dalších velkých městech. Takzvané covidpointy provozuje firma Medical Testing ve spolupráci se zdravotnickou organizací Český červený kříž. Medical Testing má neprůhlednou vlastnickou strukturu, z veřejných peněz za testování už ale dostala miliony korun.

Umístění covidpointů před nákupními centry vypadá smysluplně. Než zákazník vejde do obchodu s vysokou koncentrací lidí, nechá se testovat rychlým antigenním testem. Výsledek má do půl hodiny. Poptávka po antigenním testování obecně roste, do jisté míry pravidelné testování u části populace „nahrazuje“ zatím nedostatkové očkování. Nová testovací centra můžou pomoct splnit každotýdenní testovací povinnost i řadě zaměstnanců či živnostníků.

Kromě boje proti pandemii je ale provozování testovacích center i milionový byznys. Stát testy proplácí, navíc za každý provedený test platí 352 korun i zdravotní pojišťovny. Údaje o přesných počtech vykázaných testů, a tedy o proplacených částkách, však pojišťovny nezveřejňují.

Nová firma bez zkušeností

Testování před obchodními centry Globus probíhá v Ostravě, Havířově, Českých Budějovicích, Brně a v Olomouci. Spolupráci s obchodním řetězcem navázala zdravotnická organizace Český červený kříž.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Velmi si ceníme spolupráce se společností Globus a jejich nabídky na rozšíření dalších testovacích stanovišť v době sílící pandemie, stejně tak toho, že do projektu můžeme zapojit naše mladé zdravotníky, kteří chtějí přispět testováním, pokud možno co k nejrychlejšímu zastavení šíření viru a návratu do běžného života,“ řekla Deníku pražská šéfka Českého červeného kříže Jarka Marková.

Covidpointy provozuje firma Medical Testing. Vznikla 20. října minulého roku, má nejasného vlastníka a jednatelem je podle obchodního rejstříku advokátní kancelář Petrásek & Slepička. Seznam Zprávy zjistily, že vlastníkem je jistý Vergil Davidov, Bulhar, který podle veřejných zdrojů dosud podnikal v gastronomii a v nemovitostech, nikoli ve zdravotnictví.

Davidov jim vlastnictví firmy potvrdil, byznysu s testy ale údajně šéfuje jeho partnerka. „Stojí za tím moje přítelkyně. Je doktorka,“ řekl s tím, že to ona měla dostat nabídku na podnikání s testováním. Neřekl však její jméno, ani od koho nabídku dostala.

Červený kříž: pozadí firmy neznáme

O firmě toho příliš neví ani Český červený kříž, navzdory tomu, že s ní na testovacích centrech spolupracuje. Jeho pražská šéfka Jarka Marková při domlouvání spolupráce s Medical Testing pozadí firmy podle svých slov neznala, pouze věděla, že ji řídí „nějaký cizinec“.

„Celé je to v naši režii. Testování v podstatě zřizujeme sami a hlídáme, aby vše bylo podle českých norem. Vše je hygienicky správně a i naši lidé, kteří v těch centrech pracují, jsou řádně vyplácení. S tou firmou jsme neměli žádné problémy a vše běží tak, jak jsme se domluvili,“ říká pro HlídacíPes.org. Informace o netransparentním pozadí společnosti Vergila Davidova ji ale zaskočily a připouští, že si o ní měla zjistit víc.

Český červený kříž má také s firmou domluvenou blíže nespecifikovanou provozní sazbu za spolupráci při testování: „Máme nějaká procenta z otestovaných lidí. Zaplatí se z toho personál, který my zařídíme, a Český červený kříž dostane nějakou provizi. Přesné částky jsou ale interní věc, a to teď nemohu říct,“ dodává Marková.

Antigenní testování označuje za velký byznys a potvrzuje, že kdo se ho úspěšně chytil, hraje o velké sumy: „Peníze, které se v tom točí, jsou strašně veliké a pokud si to ta firma dobře uspořádá, je za vodou. Samozřejmě pokud jim to pojišťovna vše zpátky proplatí.“

Součást Prymulova plánu

Pro firmu Medical Testing to však není první byznys s testováním na covid. Již v březnu například dodala antigenní testy v hodnotě téměř sedm milionů korun Dopravnímu podniku hlavního města Prahy. Dále provozuje pod značkou společnosti CovidPass antigenní testování na čtrnácti místech v Praze.

 

 

Pravě tato společnost měla také podle plánů bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly hrát důležitou roli v plošném a pravidelném testování lidí na koronavirus, které se nakonec neuskutečnilo. Pod značkou CovidPass dokonce vznikla k těmto účelům již i mobilní aplikace, která měla usnadnit rezervace k testům.

Vergil Davidov, majitel společnosti, však tvrdí, že o projektu nic neví. „Toho pána vůbec neznám,“ vyjádřil se na adresu Prymuly.

Exministr pak v té době Seznam Zprávám tvrdil, že v celém projektu hraje pouze roli odborného garanta a jeho záměrem z pozice ministra zdravotnictví bylo jen zkrotit pandemii. „Samozřejmě ty subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly. To je nepochybné,“ řekl tehdy serveru.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování na Ostravsku podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ono už to tak dnes je, „subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly“, všechny ty dnešní subjekty jsou soukromé společnosti a ty vznikly za účelem tvorby zisku a to z díry v trhu, jimi nalezené.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *