Tereza Engelová: Hamáček vidí riziko v přijetí mladých Afghánců, ti už v Česku dávno jsou
KOMENTÁŘ. Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že Česko nepřijme dětské uprchlíky z řeckých táborů. Podle Hamáčka by představovali bezpečnostní riziko, protože jde prý převážně o 16-18leté Afghánce a Pákistánce. Přitom právě s afghánskými nezletilými bez doprovodu má Česko dobré zkušenosti. V minulých letech jich k nám přišly desítky.
„To je můj bratr. Je teď v Paříži,“ ukazovala mi při návštěvě Afghánistánu jedna z místních dívek v mobilu fotografii mladého muže s hezkým širokým úsměvěm. Na otázku, co tam dělá, odpověděla: „Studuje. Jako nezletilého ho vzali do školy, měl štěstí,“ přiznala na rovinu, že bratr použil známý fígl. Ve svých 22 letech se vydával za sedmnáctiletého.
Podobných příběhů jsem si v Afghánistánu i Pákistánu vyslechla několik a slyšela jsem i o „cestovních kancelářích“, kde budoucím uprchlíkům radí, co mají říkat, aby se zvýšila jejich šance na udělení azylu.
To vše se děje a bylo by naivní se domnívat, že podnikne-li někdo strastiplnou a životu nebezpečnou cestu, byť ze zemí kde neprobíhá otevřený konflikt (protože u válečných uprchlíků je otázka udělení azylu součástí Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod), nepřizpůsobí popis důvodů svého útěku tak, aby azyl získal.
Zdaleka to ale neznamená, že životní příběhy těchto lidí nejsou naplněné násilím nebo rodinnými tragédiemi. Nálepku kriminálních živlů si většina z nich rozhodně nezaslouží.
Případ Hirsiová
Jak nejednoduchá a komplexní je otázka přijímání všech lidí, kteří v Evropě požádají o azyl, výstižně vykresluje příběh bývalé nizozemské poslankyně somálského původu Ayaan Hirsiové Aliové.
Když žádala v Nizozemí o azyl, uvedla, že utíká před válkou a vynuceným sňatkem. Poté, co v Nizozemí vystudovala univerzitu a stala se populární političkou celosvětově známou kvůli její kritice islámu a zacházení se ženami v islámských zemích, vyšla najevo obvinění, že v přijímacím azylovém procesu lhala. Minimálně o věku a jménu, což přiznala i sama Hirsiová Aliová.
Z dalších obvinění vyplývalo i to, že pocházela ze středostavovské rodiny, mohla vystudovat střední školu a vdala se údajně dobrovolně. Hirsiová Aliová to sice popřela, musela se nicméně vzdát poslaneckého mandátu a po 14 letech života v Nizozemí odjet do Spojených států.
Jen rok před vypuknutím aféry ji přitom časopis Time zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí světa. Kvůli otevřené kritice islámu čelila opakovaným výhružkám smrti a obvinění z „islamofobie“ ze strany islámských spolků jí pak komplikovala kariéru přednášející profesorky i na americké půdě.
Česko mezi nejlepšími v EU
Příběh Ayyan Hirsiové Aliové ukazuje, jak komplikovaná je práce azylových úředníků i celý azylový proces. O udělení dočasného pobytu nebo azylu v západní Evropě sní miliony lidí z rozvojových zemí, zdaleka ne všichni utíkají před válkou a Evropská unie zkrátka není nafukovací.
Málokdy se dá stoprocentně potvrdit, kdo mluví naprostou pravdu, a kdo si svůj příběh v něčem přizpůsobil. Stejně jako předem neodhadnete, které z tisíců jmen na seznamech bude nakonec pro hostitelskou komunitu přínosné, a které naopak může přinést problémy.
Kulturní rozdíly, jiné způsoby výchovy, spojené se sexuální frustrací zejména u mladých mužů přicházejících z islámských, ale i afrických zemí, není něco, co by se mělo podceňovat. Naopak je to pro západní státy, které jsou v tomto ohledu na zcela jiné úrovni, velká výzva vyžadující dlouhodobou a intenzivní práci s přistěhovaleckou komunitou.
Není to ale práce nemožná, v případě, že se pracuje s dostatečně malými počty přistěhovalců, kteří dostanou šanci začlenit se do hostitelské komunity. Zrovna Česká republika má v tomto ohledu jedny z nejlepších výsledků v rámci Evropské unie.
Děti bez doprovodu už tady jsou
Údaje o nezletilých bez doprovodu, kteří přišli do České republiky, registrují dvě zařízení – Zařízení pro děti cizince a Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Statistika, kterou o jejich počtech zveřejnila Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), vychází z komparace dat těchto dvou úřadů.
Vyplývá z nich, že od roku 2015 počty nezletilých bez doprovodu v ČR významně klesly, zvýšila se ale naopak pravděpodobnost, že v České republice chtějí zůstat.
Kdo jsou děti bez doprovodu?
Evropský program pro děti bez doprovodu (Separated Children Europe Programme) definuje tuto skupinu jako děti mladší osmnácti let, které se nacházejí mimo svou zemi původu a jsou odděleny od obou rodičů nebo jejich zákonných zástupců, popřípadě jejich obvyklých pečovatelů.
V roce 2015 přišlo do Česka podle OPU 140 nezletilých bez doprovodu, nejvíce z Afghánistánu – 81 a ze Sýrie – 42, v roce 2018 už to bylo jen 37 dětí. Z toho 10 z Afghánistánu, dále pak Vietnamci, Iráčané, Ukrajinci.
Zatímco v letech 2015 a 2016 většina z těchto dětí po zadržení v České republice odešla do jiných států Evropské unie, v roce 2017 se zhruba polovina rozhodla zůstat v České republice a v roce 2018 už to byly dvě třetiny. Česká republika dlouhodobě vykazuje vysokou míru integrace uprchlíků, kteří v ČR požádají o ochranu. OPU jim pomáhá se zajištěním studia, bydlení, případně hostitelskou rodinou, se kterou tráví čas.
Argument Jana Hamáčka, že přijetí nezletilých Afghánců představuje bezpečnostní riziko, vyznívá zvláštně, vezmeme-li v úvahu, že největší skupina z dětí bez doprovodu v Česku byla v posledních letech právě z Afghánistánu. Navíc záleží zcela na České republice, jestli se rozhodne těmto nezletilým udělit trvalý pobyt po dosažení 18 let, či nikoliv.
To se týká i případných dětí bez doprovodu, které by Česko přijalo z Řecka. Česká republika nemůže vyžadovat po řecké straně pouze děti určitého věku nebo národnosti, podobně jako si například při pěstounské péči nemůžete diktovat, že byste chtěli pouze takové nebo onaké dítě. Česko ale může vždy uprchlíky bezpečnostně prověřit a jejich přijetí případně odmítnout.
Tři vraždy během tří týdnů
Co se týká samotné situace v řeckých uprchlických táborech, ta je podle humanitárních pracovníků čím dál kritičtější. V úterý zemřela 18letá Afghánka, kterou brzy ráno pobodal nožem 20letý útočník. Minulý týden zemřel 20letý Jemenec poté, co ho napadl neznámý útočník, a na Nový rok zavraždil 27letý Afghánec uprchlíka z Konga, který mu chtěl ukrást mobilní telefon.
Lidé jsou v přeplněných táborech dlouhodobě pod obrovským tlakem, ubytovací kapacity jsou zcela nedostatačující a uprchlíci spí v hromadných prostorách, někteří podle svědectví z místa i na silnicích.
Hygienické podmínky jsou zoufalé. Podle české lékařky Hany Pospíšilové, která pravidelně navštěvuje tábor Moria na Lesbu je jen otázkou času, kdy na místě vypukne epidemie:
„Většina kluků, kterým je 14-18 a které jsem měla v péči, je podvyživená, trpí avitaminózou, loupou se jim nehty, krvácí dásně, plno jich trpí svrabem, protože se nemají kde umýt.“
Podle nových statistik řeckého Národního centra pro sociální solidaritu v současné chvíli z pěti tisíc nezletilých bez doprovodu v zemi žije 1045 v nebezpečných podmínkách, tedy ve squattech nebo přímo na ulici.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Sexuální násilí, války, bída, mrzačení… „Kdybych to jen fotila, zbláznila bych se.“
Traumaverze českých škol v přírodě: kubánské „školy na venkově“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Ti, kteří tu jsou, prošli azylovým řízením ….. Řecko není schopné ani napsat KDO by k nám přišel! Je dobře, že na to Hamáček neskočil a bezhlavě jich sem čtyřicet nevzal
Nepřibírat muslimy vůbec, je to netolerantní ideologie, nemají tady co dělat, ať si jsou doma a řeší svou situaci. Do Afriky bych posílal humanitární pomoc, ale pouze antikoncepci. Ať se naučí pracovat bez pomoci. Je to velmi bohatá země, a zejména Francouzi ji ždímají, viz Nigerie a uran. Tam bych poslal pracovat Makrona.
Děkuji, za realistický popis situace, naprostý souhlas.
Nicméně, a právě proto je nutné v diskuzi přijímat i názory těch kteří upozorňují na rizika té migrace. Protože – i z tohoto článku je vidět, že ti (i mladiství) migranti přicházejí i k nám, my je přijímáme, ale musíme pro ně vytvářet speciální podmínky.. (Ty adopce do rodin o kterých naivně mluvila paní Šojdrová fakt nehrozí, to nám píší i z Řecka).
No a vzhledem k tomu že ty kapacity u nás už jsou zaplněné (i o tom se tu psalo), ta zkrátka nemůžeme a nebudeme přejímat další migranty, kteří už jsou nyní v bezpečných zemích (tedy třeba v Řecku). A už vůbec nebudeme souhlasit s nějakými kvótami do budoucna.
1) Nedostatačující? 2) Vsichni normalni lidi vedi, ze Hamacek nemuze rikat nic jineho. Vede stranu, ktera se v pruzkumech potaci kolem volebni hranice. Takze nemuze rikat neco, co by bylo v rozporu s verejnym minenim (zase jine pruzkumy), ktere formovalo straseni politiku jako Okamura, Zeman … a Hamacek. Tak to dopadne, kdyz uverite, ze politika funguje podle marketingovych pravidel reklamy na praci prasek.
Ale politika funguje, tedy voliči volí, přesně „podle marketingových pravidel reklamy na prací prášek“ a zvolí ta hnutí a strany, které mají zaplacené nejlepší marketingové odborníky. ANOFERT je toho nejlepším důkazem.
To je bordel – tak oni už tady jsou a pomohla jim jakási OPU – kdoúpak to asi je a za čí peníze – doufám, že neziskovka co vysává peníze a pak není na důchody.
Tak jsme slyšeli hezké příklady a nyní ještě pár opačných případů,pro objektivnost.Já myslím,že máme samy dost problémů(žebrácké platy soc.pracovníků, nedostatek domovů pro důchodce,dětské domovy mají málo peněz,část dětí nemá na obědy,exekuce a mnoho dalších oblastí)! Nevím proč nám pořád někdo vnucuje jeho pravdu o utečencích a pohádky o jejich bezproblémovém soužití!Viz chudák z Afriky,který utekl do Německa,odtud odjel k nám a znásilnil a okradl děvče u LT a nyní si dělá srandu i z našich soudů a najednou je asi nemocný a budeme ho sledovat a stopjí to velké peníze,přitom je agresivní i na spoluvězně a policisty, chudák malej. Proč se různé příspěvkové org. nestarají nejdříve o naše ohrožené děti a lidi,když žijí z našich peněz?
To není žádné dobrodružství starat se o bezprizorné bezdomovce co smrdí, protože komouši sice mosty vybudovali, a nejen, že s tím před třiceti lety skončili, ale nevybudovali pod mosty sprchy s teplou vodou a toalety. Ti čeští bezprizorní, těch 100 až 150 tisíc neumí anglicky, jsou většinou starší apokud jde o ohrožené děti , nemocné děti tělesně postižené,je to všechno takové přízemní – české, ví jakse jmenují, mají doklady a mluví česky, a ty jejich obyčejné příběhy… To ti imigranti, co příjdou z dálek mají srdceryvný příběh, každý nejmíň stokrát byl stělbou ohrožen na životě, kromě osledních typů drahých mobilů, bankovní karty (viděl jsem předevčírem jednoho takového tmavého platit v marketu u pokladny kartou láhev alkoholu a dva rohlíky)a zánovního oblečení se výrazně liší od český bezprizorných, kteří telefony nemají, protože by je stejně neměli kde nabíjet, chodí v odloženém , často drobně pozkozeném oblečení a jejich příběhy – nuda,nuda,nuda.Navíc media o těch, co pomáhají domácím odvrženým prakticky nepiší, o migrantech za všech koutů Afrika a Asie jsou sdceryvné články v každé TV, serverech a sociálních sítich i novinách.
Zaměstnaci neziskovek, mladí, netechnicky ale zato humanitárně vysokošlosky vzdělaní, chtějí zážitky a nejlépe dobrodružně přepravovat z míst útěku do Evropy, Získají zkušenosti do života, nnaučí se i cizí řeči a sem tam ziskají i nějaký peníz, nežijí přece z vody a vzduchu?
V roce 1940 britská vláda nařídila internaci všech 16 až 70letých uprchlíků z nepřátelských zemí – tzv. Přátelských nepřátelských cizinců .Britské internační období pro přátelské nepřátelské cizince internace a válečná služba
Mnoho tzv. dětí bez doprovodu , které dorazily s Kindertransport známí i jako Winton Train byly mladí muž,i, a tak byli internováni. Mnoho těchto poškoláků internováno v provizorních internačních táborech bylo na ostrově Man a caa. 1 000 a dalších 400 bylo s konečnym řešenim tzv. přesídleno dále do zámoří Kanady a Austrálie (viz HMT Dunera ).Poté, co Británie vyhlásila válku Německu, vláda zřídila mimozemské soudy, aby odlišila nacistické sympatizanty od uprchlíků, z nacizmu V důsledku toho bylo klasifikováno jako nespolehlivé. Plavba provedena pod rizikem nepřátelského útoku. Nejsmutnější však byly fyzické podmínky a špatné zacházení.Loď byla přeplněnou dírou v pekle
Asi 1 000 německých a rakouských-uherských poškoláků, kteří dosáhli dospělosti, pokračovalo ve službě v britských ozbrojených silách, a to v bojových jednotkách. Když internáti tábora dosáhli věku 18 let, byla jim nabídnuta možnost dělat válečné nucené práce nebo vstoupit do armádního pomocného průkopnického sboru .Někteří se připojilo k elitním formacím, jako jsou Special Forces , kde se jejich dobře využily jazykové dovednosti i během invaze po D-Day , když spojenci postupovali do Německa .
Že už tady jsou? Možná. Ale nemusí jich být ještě víc.
To je naivka. Vybere dva příklady, kde se integrace povedla. U dalších desetitisíců to není možné. Jak chce poslat na studia 15 – 18ti letého výrostka bez základního vzdělání, bez základních hygienických návyků, který vyrůstal v úplně jiné kultuře, vyznávající úplně jiné hodnoty, tolik odlišné od těch našich, kde uplatňování násilí je běžným jevem. Ten člověk se nikdy nezmění. Integrace těchto lidí je jen vlhkým snem těchto blouznivců. Doufám, že Hamáček dodrží slovo.
„Minulý týden zemřel 20letý Jemenec poté, co ho napadl neznámý útočník, a na Nový rok zavraždil 27letý Afghánec uprchlíka z Konga, který mu chtěl ukrást mobilní telefon.“ …jeden zloděj, co chtěl krást, byl zavražděn vrahem. Takže jati milosrdenstvím, máme přijmout tuhle bandu do republiky, aby to samé, co dělá tam, páchala na nás…děkuji nechci
Tři poznámky:
1. Když si občané zvolili bubáky, tak permanentně žijí ve strachu.
2. Dlouhodobě nepříznivá masáž mysli člověka, má své negativní důsledky.
3. 10 500 000 Občanů ČR vs 40 uprchlíků je směšný argument Ministra Vnitra Hamáčka, že se jedná o bezpečnostní riziko státu.
Jen v JM kraji bylo v roce 2019 zadrženo 568 nelegálních migrantů, Tolik zpráva v ČT24. Ovšem co se s nimi dál stalo, o tom media i politici hluboce mlčí!
Těch krajů je VČR celkem 14 a jistě JM kraj není výjimkou. V krajích sousedících s Německem je jistě i těch zjištených přechodů více.
Nezachycených migrantů je pochopitelně logicky více, než těch, co policie chytí.
Uprchlíci, zejména děti potřebují pomoc! Teď se na mne snese kritika, což chápu. Problém je v tom, že už nejsme schopni logicky uvažovat, protože jaksi nechápeme, že většina uprchlíků jsou takzvaní sociální uprchlíci, nikoliv politicky pronásledovaní, jak se často uvádí v médiích. Ano, důchody budou menší, a to navzdory tomu jestli sem uprchlíci přijdou nebo ne! Pomůžeme těmto lidem, když je pustíme do Evropy? Můžeme pomoct jedné miliardě chudých lidí, kteří chtějí lepší život? Já, kdybych byl na jejich místě, snažil bych se dostat do EU. A co vy, co zde žijete a nevidíte, že hyne celá planeta Země!
No a o to přece jde, ne? „..že většina uprchlíků jsou takzvaní sociální uprchlíci, nikoliv politicky pronásledovaní..“, to je právě ten rozdíl.
Že politicky pronásledovaní mají pevně daný nárok na azyl podle (dokonce mezinárodních )dohod, a to my přece plníme (jak se i dá z článku dočíst), i jako Česká republika.
Zatímco, jakou podporu poskytneme těm „sociálním uprchlíkům:, to záleží na naší úvaze a našem rozhodnutí. I třeba v tom, že budeme striktně vyžadovat , aby napřed o vstup do Evropy požádali, a nelezli sem ilegálně…co myslíte?????:))
Jinak ale bohužel, asi špatně kalkulujete , v EU totiž žije asi 650 milionů lidí, takže si laskavě spočítejte, jaký bude Váš důchod, když se sem přijme miliarda lidí a těm se budou (sociální dávky i pak důchody) ze stejných peněz vyplácet taky:)))))
Jen taková technická…. Jak chcete zajistit, aby sem nelezli ilegálně a o vstup požádali? To si jako dají kolkovanou žádost na konzulát ČR v Kábulu nebo Tripolisu?
Vůbec se nedivím jmenovaným vládním činitelům s tím,že váhají s přijetím dětských migrantů neboť jsou to většinou mužští adolescenti o kterých nikdo nic neví.Mohou to být i vojáci IS .Dětský věk v IS není vyjímka.Přispívá k tomu i květnové rozhodnutí europského soudu,že ani za vraždu v zemi hostitele nesmí být migrant ze země vypovězen.
Je zajímavé, že se najednou zmiňuje – když se to hodí – p. Hirsíová. Je to bezesporu obdivuhodná dáma, která je však velkou odpůrkyní islámu. Tedy pravý opak 99 % těch, kteří osidlují Evropu s cílem učinit z ní další chalifát.