Téma imigrace „ukradlo“ švédské volby. Reportáž HlídacíPes.org přímo ze Stockholmu
Švédové volí nový parlament. Čeká se hlavně, jak po dobrých výsledcích v předvolebních průzkumech dopadnou populističtí Švédští demokraté. Požadavek na tvrdší přístup k řešení imigrace se definitivně ujal i v tradičně nekonfliktní a rovnostářské zemi. A dnešní volby prolamují tabu politické korektnosti. „Integrace imigrantů je náročný a dlouhodobý proces, my je ale ve Švédsku potřebujeme. Nemáme dostatek lidí ve zdravotnictví, v policejních složkách, ve školství,“ vysvětluje pro HlídacíPes.org místostarosta Stockholmu Olle Burell.
Na náměstí Meddborgarplatsen v jižní části Stockholmu je rušno, ale jinak, než jsme zvyklí z finiše předvolebních kampaní v České republice. Jednotlivé strany mají stánky jedna vedle druhé. Jejich zástupci či kandidáti oslovují kolemjdoucí klidným, přátelským tónem.
Žádné tlampače, líbivá muzika nebo koblihy. Spíše to vypadá jako příjemné sousedské setkání, jakkoliv spolu jednotliví kandidáti v zásadních tématech nesouhlasí a celkově se Švédsko chystá na jedny z nejtěsnějších volebních výsledků ve své historii.
Hádka o no-go zóny
„Pondělí bude asi bláznivé, z parlamentu se nehneme,“ připravuje se na náročná povolební vyjednávání poslanec za Švédské demokraty Linus Byland. Populistické straně, kritizované kvůli jejím neonacistickým kořenům, přinesla uprchlická vlna z posledních let strmý nárůst hlasů. A podle průzkumů se může stát druhou nejsilnější parlamentní stranou.
„Mohli by populisté převzít vládu? S největší pravděpodobností ne, ale může se stát, že bude vládnout středopravá koalice s podporou Švédských demokratů,“ komentuje situaci sociální demokrat a místostarosta Stockholmu Olle Burell, který postává jen několik metrů od svého soupeře.
Podle Burella by taková situace měla na Švédsko ničivý dopad kvůli protievropskému i protiimigrantskému naladění hlavní dosavadní opoziční strany:
„Integrace imigrantů je náročný a dlouhodobý proces, my je ale ve Švédsku potřebujeme. Nemáme dostatek lidí ve zdravotnictví, v policejních složkách, ve školství,“ vysvětluje Olle Burell s tím, že sám má na radnici švédské metropole na starosti školství a odmítá tvrzení, že by například děti přistěhovalců jakkoliv snižovaly úroveň vzdělávání:
„Naopak ty děti jsou velmi motivované, chtějí se naučit jazyk, zvládají situaci skvěle, dokonce v některých třídách zvýšily úroveň a pro nás jsou přínosem,“ tvrdí Burell.
I tzv. no-go zóny jsou podle něj výplodem populistické rétoriky opozice a mediální zkratky: „Já ty čtvrti pravidelně navštěvuji a jsou plné lidí, kteří chtějí žít normální rodinné životy. Proto je potřeba především tvrdě trestat ty, kteří páchají zločiny a narušují bezpečnost.
Nátlak menšiny?
Zlepšení bezpečnosti je pro sociální demokraty teď jedna z hlavních priorit,“ vysvětluje místostarosta švédské metropole. Bezpečnost a tvrdší potírání kriminality mají ale v agendě a i Švédští demokraté. Jen způsob, jakým toho chtějí dosáhnout, je jiný:
„Samozřejmě, že tu máme no-go zóny, kde řádí gangy a znásilňuje se. To se musí řešit. Je strašné, že Švédsko není schopné zajistit bezpečnost pro své občany,“ rozčiluje se na závěrečném předvolebním setkání Švédských demokratů Charlotte Quenselová, která má ve straně na starost také agendu školství.
HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě
TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!
Podle ní je největším problémem nepřizpůsobivost řady přistěhovalců z kulturně odlišných zemí:
„Podívejte se, když se do Švédska přistěhujete Vy, nebude žádný problém, naučíte se jazyk, začnete pracovat, ani si Vás nevšimnu, protože mezi nás zapadnete. Když sem ale přichází lidé z naprosto odlišných kultur a říkají, počkejte, ale naše dcery nemůžou chodit plavat s chlapci a švédská vláda na to reaguje tak, že řekne: Dobrá, tak oddělíme na plavání dívky od chlapců, má to na naši společnost velmi negativní dopad. Menšinová společnost vyvíjí nátlak na většinovou společnost a myslím, že většině lidí dochází, že to tak není správné,“ vysvětluje rostoucí preference Švédských demokratů Quenselová a dodává:
„Víte my Švédové nejsme příliš nábožensky orientovaní a najednou tu máme skupiny, které tvrdí, že dívky se mají chovat jinak, než chlapci, ale to my ve Švédsku nechceme, my jsme si tu všichni rovni,“ poukazuje na celosvětově obdivovaný výdobytek švédské společnosti.
Víc peněz pro policii
Rovnoprávnost mezi muži a ženami se v severské zemi projevuje nejen stejnou výší platů u obou pohlaví, ale i vyrovnaným přístupem v péči o domácnost.
„Například s vařením to máme rozdělené tak, že jeden týden vařím já a druhý týden manžel, stejně to probíhá v péči například o nemocné děti,“ poukazuje na vyrovnané role partnerů Češka Soňa provdaná do Stockolmu. Podle ní jsou pro švédskou společnost důležitá i jiná volební témata než jen imigrace, jakkoliv jsou s ní nepřímo spojená.
„Třeba na zdravotnictví se ten předloňský nápor přistěhovalců (v roce 2015 jich Švédsko přijalo 163 000, pozn.red) skutečně odrazil. Nestačí kapacitně a lidé teď musí velmi dlouho čekat například na operace,“ vysvětluje Soňa.
Podle ní se, ale situace časem vyřeší. Sama je korektním švédským přístupem k přistěhovalcům nadšená, protože jí samotné v zabydlení se v nové zemi a kultuře velmi pomohl.
Statisticky počet přistěhovalců přijatých do Švédska klesá. I vláda sociálních demokratů přitvrdila podmínky pro udělování azylu a například slučování rodin. Na zlepšení bezpečnosti chtějí pracovat všechny strany kandidující do parlamentu. Lišit se bude jen přístup k integraci přistěhovalců.
Pokud bude ve vládě pokračovat pravděpodobná koalice Sociální demokracie, Zelených a Levicové strany (bývalí komunisté, pozn.red) dá se předpokládat zvýšení investic do policejních složek, zdravotnictví a školství.
Pokud by se k vládě dostala koalice středopravicových stran, budou klást větší důraz na snížení štědré podpory v nezaměstnanosti, kterou podle nich využívají především přistěhovalci, a naopak na zvýšení minimální mzdy, protože stávající nastavení demotivuje lidi s nízkými příjmy pracovat.
Ať už dopadnou švédské volby jakkoliv, jedno je jasné. Prolomily tabu politické korektnosti, která podle mnohých Švédů zametala kontroverzní témata pod stůl. A minimálně v tom jsou přelomové.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
9 komentářů
Fakt by me zajimalo, jak to teda je s temi no-go zonami ve Stockholmu? Vymysl nebo prehlizeny fakt? Kazdopadne to vypada, ze ve Svedsku konci obdobi liberalnich/progresivnich socialnich experimentu jako napr. Svedska trojka (docasna polygamie, kdyz bylo po valkach ve spolecnosti mene muzu nez zen), zakaz curani chlapcu ve stoje (machisticky prvek, diky kteremu byla ohrozena rovnopravnost pohlavi), povinny sex o pracovnich prestavkach (lide jsou spokojenejsi, uvolnenejsi a podavaji po nem lepsi pracovni vykony). Zapomnel jsem na neco?
Ano, pane Kaminsky, zapomněl – ověřování faktů.
1) No-go zóna je pojem, který před časem použil jeden novinář. No-go zóna, kam by se lidé báli chodit, neexistuje. Letecká společnost Norwegian nabízí poměrně levné letenky, tak si nějakou kupte a zaleťte se podívat. Z Prahy jste ve Stockholmu asi tak za hodinu a půl.
2) Zákaz čurání neexistuje. Naposledy takový nápad někdy v roce 2012 a jeho motivací nebylo udržení rovnoprávnosti, ale čistě hygienické pohnutky vzhledem k tomu, kolik mužů se do záchoda není schopno trefit.
3) Sex o pracovních přestávkách rozhodně povinný není, návrh neprošel. Více například zde: https://www.thelocal.se/20170516/swedish-council-says-no-to-paid-sex-breaks-at-work
Byl jsem služebně v roce 1992 v Paříži na jednání s firmou Saint-Gobain . Po jednání a pracovním obědě, byly asi čtyři hodiny odpoledne, když jsme končili a pan ředitel nás upozornil, že v těchto místech je po páté hodině odpolední, kdy už většina kanceláří má po pracovní době a všichni co zde pracují už jsou pryč, nepříliš bezpečno. V moderních obytných domech zvaných Habitat, totiž město ubytovává lidi z bývalých kolonií (ne bělochy) a praví Pařížané se odstěhovávají do vnitřního města, do renovovaných starých domů.
Také na Place Pigalle, na př., byly vícejazyčné tabule s upozorněním, že zde po setmění není bezpečno pro turisty jednotlivce a proto že je třeba chodit ve skupinách. To jsou ty no-go zóny. tehdy se tomu tak ovšem neříkalo.
Švédové zblbli. Taková idiotština jako přijmout za rok 163 000 imigrantů, za to bych toho premiéra oběsil pro vlastizradu. V přepočtu na počet obyvatel je to dvakrát tolik co v Německu. Stupidita. A zavedla to konzervativní vláda, nikoliv sociální demokracie. Opravdu „lidská práva“ na úrovni.
Jste si vědom toho, že vládnoucí stranou v roce 2015, kdy bylo přijato 163 00 uprchlíků, byli sociální demokraté, že?
Budu se kochat změnami, ke kterým bude muset dojít. Budou fatální a zasloužené tomu stavu, ke kterému jej nechala banda vládnoucích idiotů dojít.
… a Soňa pokračuje. „dohodli jsme se s manželem i na tom, že jeden měsíc menstruuji já a druhý on“
Kamarád má ve Švédsku dceru už asi 20 let , ta říká , že je to tam skutečně hrozné a uvažuje o návratu do ČR !!
V Sockholmu jsem byl naposledy v roce.1969,tam kde se setkal s americkými dezertéry , kteří nechtěli bojovat ve Vietnamu.Ve světě se mnoho změnilo a i u nás,ale ,že si Švédové vezmou statisíce migrantů muslimů,aby jim pomohli řešit jejich demografický propadák,to je opravdu síla, která nemá dobrá řešení.