Taxislužba Uber náš vzor! Brusel tlačí na tzv. oběhové hospodářství

Napsal/a Adéla Denková 28. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Usazeniny sesbírané v čističce odpadních vod před Paříží slouží k výrobě bioplynu, který je po vyčištění možné vypustit do plynárenské sítě nebo využít jako alternativní pohon pro autobusy a automobily. Společnost Suez Environnement, která čističku provozuje, se chystá plyn i zkapalňovat a dopravovat k zákazníkům cisternami.

Firemní zákazníci elektrotechnického gigantu Philips platí za světlo, které využijí ve svých budovách, ale nemusí se už starat o osvětlovací zařízení. Vybavení i doplňky zůstávají ve vlastnictví dodavatele, který se ovšem stará o jejich údržbu a nakonec i recyklaci a opětovné využití.

Italská firma Favini zase vynalezla technologii, díky které je možné ze zemědělského odpadu vyrábět papír. Jako surovinu pro výrobu jejího papíru Crush lze použít například zbytky z citrónů, pomerančů, oříšků, jablek, kukuřice a oliv. Vyrábět ho však umí také z vodních řas.

To všechno jsou příklady, jak může fungovat takzvané oběhové hospodářství. Označuje se tak model ekonomiky, který se v každé fázi života určitého výrobku snaží o co nejúčelnější využití přírodních zdrojů.

Využít na maximum

S těmi se v logice oběhového hospodářství nemá zacházet podle postupu „vezmi, vyrob, zahoď“. Důraz se klade na ekologickou produkci, chytrou distribuci, opravy, opětovné zpracování a minimalizaci odpadů.

V této filozofii vidí příležitost i Evropská unie, jejíž průmysl i společnost jsou závislé na dovozu surovin a mohou být citlivé vůči politické situaci v dodavatelských zemích nebo kolísání cen.

„Circular economy“ je pojem, který lze v Bruselu zaslechnout na každém rohu. Minulý týden proběhla veřejná konzultace, ve které Komise zjišťovala názory podniků, ekologů i dalších zainteresovaných hráčů.

Ptala se například, ve kterých oblastech by měla EU přitvrdit s regulací a kde si naopak podniky vystačí s vlastními iniciativami nebo kde pomohou informační kampaně.

V prosinci by pak měla představit legislativní balíček a navrhnout cíle, kterých by měla Evropa dosáhnout. Ty se mohou týkat například objemu odpadů, které by měly být recyklovány. Debatuje se také o daňové zátěži na spalování a skládkování odpadů.

Posun k nové filozofii se dotkne všech hospodářských sektorů, a tak lze během příštího roku očekávat vášnivé debaty i tvrdý lobbing.

Taxikáři bez taxíků

Oběhové hospodářství ale nemá připomínat jen shon za co největšími objemy nasbíraného a znovu použitého materiálu. Do jeho principů zapadá i inovátorská taxislužba Uber nebo pronajímání bytů a pokojů po vzoru služby Airbnb.

Podstatou jejich myšlenky je sdílení majetku mezi běžnými lidmi, kteří tímto způsobem mohou najít i příležitost k výdělku.

Nejúspěšnější taxi firma na světě tak nemá žádné vlastní taxíky a nejúspěšněji hoteliérská společnost nemá žádné nemovitosti, shrnul to v červnu evropský komisař pro životní prostředí Karmenu Vella.

EU se ovšem bude muset postarat o to, aby firmy s podobnými nápady vznikaly i na jejím území. Obě zmíněné služby se totiž zrodily v USA.

Příběh na pokračování

Jak už jsme v Bruselské setbě psali, Evropská komise na začátku letošního roku stáhla původní odpadový balíček, který obsahoval šest legislativních návrhů k jednotlivým oblastem (odpady, obaly, skládkování, vozidla s ukončenou životností, baterie a akumulátory a odpadní elektrická a elektronická zařízení).

Legislativa měla zajistit, že se budou odpady více recyklovat a pro spalovny a skládky budou platit přísnější předpisy.

Její stažení se setkalo s kritikou ze strany Evropského parlamentu i některých ministrů životního prostředí. Místopředseda Komise Frans Timmermans ale slíbil, že nový balíček bude ambicióznější. Zároveň by se měl řídit zásadami „dobré regulace“, která nevytváří přílišnou byrokratickou zátěž.

(Autorka je redaktorkou EurActiv.cz)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)