Čistý vzduch a méně odpadů. Podniky se obávají ušlechtilých cílů nové komise
Čeští politici a průmyslové podniky by měli zbystřit. V Bruselu mají ministři a europoslanci na stole už od loňska dva důležité návrhy opatření: pro čisté ovzduší a pro nakládání s odpady.
Od roku 2025 by například mělo být zakázáno ukládání recyklovatelného odpadu na skládky. Odpadový balíček ovšem letos může získat úplně jinou podobu.
Ještě vyšší cíle?
Dosavadní návrh se totiž nová Junckerova Evropská komise rozhodla stáhnout a na konci roku chce přijít s návrhem novým; možná ještě ambicióznějším.
Komise chce znovu projít i návrhy pro snižování škodlivých látek ve vzduchu. I výsledek téhle revize bude hodně zajímat Česko a jeho středoevropské sousedy.
Špatné ovzduší si v EU ročně vyžádá víc obětí než silniční dopravní nehody a způsobuje spoustu zdravotních potíží. Evropská komise spočítala, že nový balíček by mohl ve zdravotnictví ušetřit 40 miliard eur ročně, což je několikanásobně víc, než kolik dělají náklady na snižování znečištění.
Změkčit nebo nenutit
Středoevropské země se ale tradičně obávají příliš velkých nároků na svůj průmysl a ekonomiku. Navržené stropy pro emise jsou podle nich moc přísné. Společně tak prosazují, aby se cíle změkčily nebo byly nezávazné.
Větší flexibilitu žádají také v balíčku pro takzvané oběhové hospodářství, ve kterém se navrhují i cíle pro recyklaci odpadů.
(Autorka je redaktorkou EurActiv.cz)
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Kyberútoky na vzestupu. Firmy dostanou povinnost se bránit a hlásit incidenty
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Přímo bych to formuloval tak, že na typického středoevropského podnikatele, jakým je například Lakšmí Mittal, je celá ČR krátká. Takže zaplaťpámbu za Junckerovu Komisi.